Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιτέλους προχώρησε έστω και λίγο το εξοικονομώ 2021 σε φάση 8,για έλεγχο, πόσο καιρό άραγε θα κάνει για να κλείσει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, έχω αγοράσει ακινητο το 2023, δυστυχώς αφότου εληξε το εξοικονομο 2023, γνωρίζεται εάν θα βγει νέο πρόγραμμα για μεγαλύτερο εισοδήματα πέρα από αυτό που βγήκε τώρα για το κύκλο β' για χαμηλά εισοδήματα;

Επεξ/σία από darkef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, darkef είπε

Καλησπέρα σας, έχω αγοράσει ακινητο το 2023, δυστυχώς ως αφότου εληξε το εξοικονομο 2023, γνωρίζεται εάν θα βγει νέο πρόγραμμα για μεγαλύτερο εισοδήματα πέρα από αυτό που βγήκε τώρα για το κύκλο β' για χαμηλά εισοδήματα;

Αυτό με ενδιαφέρει και εμένα! Έχουμε ελπίδες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/3/2024 στις 3:08 ΜΜ, Manefs23 είπε

Στο εξοικονομω στο Α' ΠΕΑ που αναφέρει κόστος 75 euro + 2.5*αριθμ. τμ ακινήτου είναι με ΦΠΑ ή χωρίς;

Για μονοκατοικία ή διαμέρισμα, η αμοιβή καθορίζεται σε 75 € επαυξημένη κατά 2,5 €/τ.μ. ωφέλιμης επιφανείας της ιδιοκτησίας, με μέγιστο επιλέξιμο ποσό ανεξαρτήτως επιφάνειας τα 400 €  

 τα 400 είναι η ανώτερη τελική τιμή που μπορεί να επιδοτηθεί !

άρα αυτό που ρωτάς είναι με ΦΠΑ

σελ 50 οδηγού εξοικονομώ 2021.

Νομίζω λειτουργεί ως εξής:

αν το σπίτι σου είναι 80τμ τότε η δαπάνη που δικαιολογείται από το πρόγραμμα είναι:

75+2,5 Χ 80 = 75 + 200 = 275.

Ο ενεργειακός επιθεωρητής μπορεί να σε χρεώσει 350. Εσύ θα πληρώσεις 350 αλλά το πρόγραμμα θα δικαιολογήσει τα 275.

Screenshot_1.png

Επεξ/σία από Ikucic9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, να κάνω και μια τελευταία ερώτηση ίσως εδώ γνωρίζεται γιατί η απάντηση του help desk με αφήσε με την απορία. Το να έχω Τεχνικό Σύμβουλο κατά την υποβολή της αίτησης είναι υποχρεωτικό; δηλαδή να αφήσω κενό το ΑΦΜ που μου ζητάει. Τουλάχιστον στο κομμάτι τώρα δεν χρειάζομαι βοήθεια, έχω καταλάβει αρκετά. Ρώτησα στο help desk και η απάντηση που μου έδωσαν είναι η εξής: 

Η υποβολή της αίτησης, η παρακολούθηση της υλοποίησης των παρεμβάσεων εξοικονόμησης ενέργειας, καθώς και οι ενέργειες για την ολοκλήρωση του έργου, γίνεται από εσάς υποχρεωτικά σε συνεργασία με Τεχνικό Σύμβουλο της επιλογής σας.

Εγώ ένα ΝΑΙ ή ΟΧΙ χρειαζόμουν :P 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδια. Είμαι στο στάδιο 7α και μόλις βγήκε το Β ΠΕΑ  και μου το έστειλαν. Τι ενέργειες πρέπει να κάνω από εδώ και πέρα;;απλά το ανεβάζω στην πλατφόρμα η' κάνω και κάτι άλλο. Ο σύμβουλος λείπει συνεχεια εξωτερικό και δεν είναι εύκολη η επικοινωνία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, teodur είπε

Καλησπέρα παιδια. Είμαι στο στάδιο 7α και μόλις βγήκε το Β ΠΕΑ  και μου το έστειλαν. Τι ενέργειες πρέπει να κάνω από εδώ και πέρα;;απλά το ανεβάζω στην πλατφόρμα η' κάνω και κάτι άλλο. Ο σύμβουλος λείπει συνεχεια εξωτερικό και δεν είναι εύκολη η επικοινωνία. 

Βάζεις τους αριθμούς ΠΕΑ , βάζεις όλα τα δικαιολογητικά (ΑΠΥ Συμβούλου Α/Β ΠΕΑ , Μελέτης  , Πιστοποιητικά Υλικών ,ΥΔΕ αποδεικτικό ότι δε έχει λήξει  Φωτογραφίες μετά τις παρεμβάσεις ) και λογικά εάν δε έχεις αποκλίσεις θα προχωρήσει προς έλεγχο αφού το υποβάλλεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω τελειωσα με το Β΄ ΠΕΑ ευτυχως μου κληρωθηκε μηχανικος συνεργασιμος και το σπιτι αναβαθμιστηκε στη  κατηγορια που επρεπε! Βεβαια ο δικος μου μηχανικος τα ειχε υπολογισει σωστα τα νουμερα αλλα ποτε δεν ξερεις..διαβαζω για καποιους να ζητανε στοιχεια αχρειαστα εφοσον υπαρχει ΗΤΚ και να δινουν αποκλιση στην ενεργειακη αναβαθμιση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά για το εξοικονομώ 2023 για νέους έχουμε κάνα νέο? Θα προχωρήσει καθόλου στο επόμενο στάδιο, στον έλεγχο ΗΤΚ ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλμερα!! Επιτέλους, φθάσαμε σε αυτό το στάδιο.

08.α Αίτηση με ολοκληρωμένες παρεμβάσεις - σε διενέργεια ελέγχου

Ξέρουμε αν έχουν ξεκινήσει οι έλεγχοι η ακόμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ειμαι ενταγμένος ατο εξοικονομώ 2021 στη φάση αναζήτησης προσφορών και έχω τις εξής απορίες:

  1. Αν επαρκεί ο χρόνος μέχρι τον Σεπτ. του 24 για να είμαι εντάξει με τα χρονοδραγράμματα
  2. Η προτάσεις παρεμβάσεων είναι πολύ χαμηλές οικονομικά και ανισομερείς, δηλ. σχετικά καλά για κουφώματα και κλιματιστικά αλλά για θερμοπρόσοψη καλύπτει το ¼. Η ερώτηση είναι αν μπορώ να αφαιρέσω από κουφώματα(να βάλω πλαστικά) και να συμπληρώσω στη θερμοπρόσωψη.
  3. Αν μπορώ να αγοράσω εγω τα υλικά απευθείας και όχι ο εργολάβος. Μου ‘ερχονται πολύ φθηνότερα αλλά κάποιοι προμηθευτές μου λένε πρέπει να είναι στο όνομα του εργολάβου, ο μηχανικός μου λέει ότι μπορώ να τα πάρω και γω με απόδειξη.
  4. Αν καλύπτονται από το Πρόγραμμα υλικά που δεν έχουν άμεση σχέση με τη θερμοπρόσωψη, πχ, νεροσταλάκτες, συμπλήρωμα μαρμάρων στα παράθυρα μετά τη θερμοπρόσωψη, υλικά για επέκταση εξωτερικών βρύσεων, επέκταση για λούκια, σίτες… Πιο πολύ με ενδιαφέρει η επέκταση μαρμάρων.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, dionisis1960a είπε

Ειμαι ενταγμένος ατο εξοικονομώ 2021 στη φάση αναζήτησης προσφορών και έχω τις εξής απορίες:

  1. Αν επαρκεί ο χρόνος μέχρι τον Σεπτ. του 24 για να είμαι εντάξει με τα χρονοδραγράμματα
  2. Η προτάσεις παρεμβάσεων είναι πολύ χαμηλές οικονομικά και ανισομερείς, δηλ. σχετικά καλά για κουφώματα και κλιματιστικά αλλά για θερμοπρόσοψη καλύπτει το ¼. Η ερώτηση είναι αν μπορώ να αφαιρέσω από κουφώματα(να βάλω πλαστικά) και να συμπληρώσω στη θερμοπρόσωψη.
  3. Αν μπορώ να αγοράσω εγω τα υλικά απευθείας και όχι ο εργολάβος. Μου ‘ερχονται πολύ φθηνότερα αλλά κάποιοι προμηθευτές μου λένε πρέπει να είναι στο όνομα του εργολάβου, ο μηχανικός μου λέει ότι μπορώ να τα πάρω και γω με απόδειξη.
  4. Αν καλύπτονται από το Πρόγραμμα υλικά που δεν έχουν άμεση σχέση με τη θερμοπρόσωψη, πχ, νεροσταλάκτες, συμπλήρωμα μαρμάρων στα παράθυρα μετά τη θερμοπρόσωψη, υλικά για επέκταση εξωτερικών βρύσεων, επέκταση για λούκια, σίτες… Πιο πολύ με ενδιαφέρει η επέκταση μαρμάρων.

1. Όλα ειναι σχετικά. Αν το κυνηγήσεις φτάνει. Αν το αφήσεις στο χέρι των μαστόρων , στις περισσότερες περιπτώσεις, θέλεις μια δεκαετία .

2. Νομίζω γίνεται αλλά ο σύμβουλος έργου σου τι λέει;

3. Γίνεται αρκεί να συνεργάζονται με το εξοικονόμω.

4. Οι νεροσταλακτες προφανώς καλύπτονται για τα αλλά δεν νομίζω αλλά αν τα πάρεις από τον ίδιο προμηθευτή ας τα πάρεις και ας βάλει κάτι τι παραπάνω σε κλασικά υλικά θερμοπροσοψης.

ΥΓ όταν λες επέκταση μαρμάρων τι εννοείς; Να βάλεις έξτρα κομμάτι (επειδή λες επέκταση) ή αντικατάσταση των υπαρχόντων με αλλα μεγαλύτερα; (Σε κάθε περίπτωση τέτοια δαπάνη μέσω εξοικονόμω δεν καλύπτεται, μόνο με πλάγιο τρόπο ).

Επεξ/σία από Ikucic9
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ Ikucic9 για τις απαντήσεις. Σχετικά με τα μάρμαρα εννοώ συμπλήρωμα μέχρι λίγο μετά το τέλος της μόνωσης στα παράθυρα και όχι αντικατάσταση, πχ 8 εκ.  γιατί θα βάλω 7αρι μονωτικό. Ο προμηθευτής μου δεν έχει μάρμαρα και θα πρέπει να τα πάρω από μαρμαράδικο και να τα πληρώσω.

Επεξ/σία από dionisis1960a
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...