Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, artist1 είπε

Σε ευχαριστώ και πάλι την οικοδομική άδεια την έχει η διαχειρίστρια μας τελικά. Την κάτοψη του ορόφου θα την έχουν άραγε στην Πολεοδομία;  Το τοπογραφικο δεν εχω ιδεα τι ειναι. Ειναι το σκαρίφημα που εχει στην πίσω σελίδα η οικοδομική άδεια;

Κάπως έτσι αλλά το τοπογραφικό είναι αρκετά πιο λεπτομερές 

Και αυτό και οι κατόψεις λογικά θα υπάρχουν στην πολεοδομία 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Κάπως έτσι αλλά το τοπογραφικό είναι αρκετά πιο λεπτομερές 

Και αυτό και οι κατόψεις λογικά θα υπάρχουν στην πολεοδομία 

Ευχαριστω και παλι! Μια διευκρίνηση πρεπει να ζητήσω απο την Πολεοδομία την κατοψη του διαμερίσματος ή του ορόφου;

Επίσης ενω μένουμε στον 1ο στο καταστατικό έχει δηλωθεί ως ισόγειο ο 1ος όροφος, ο 2ος ως 1ος κλπ οποτε πρεπει να το ζητήσω με βάση το πως έχουν δηλωθεί να υποθεσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, artist1 είπε

Ευχαριστω και παλι! Μια διευκρίνηση πρεπει να ζητήσω απο την Πολεοδομία την κατοψη του διαμερίσματος ή του ορόφου;

Επίσης ενω μένουμε στον 1ο στο καταστατικό έχει δηλωθεί ως ισόγειο ο 1ος όροφος, ο 2ος ως 1ος κλπ οποτε πρεπει να το ζητήσω με βάση το πως έχουν δηλωθεί να υποθεσω.

Δε νομίζω να υπάρχει απλά κάτοψη του διαμερίσματος σου, όλος ο όροφος θα είναι 

Να πάρεις τον όροφο που είναι το διαμέρισμα σου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, artist1 είπε

Σε ευχαριστώ και πάλι την οικοδομική άδεια την έχει η διαχειρίστρια μας τελικά. Την κάτοψη του ορόφου θα την έχουν άραγε στην Πολεοδομία;  Το τοπογραφικο δεν εχω ιδεα τι ειναι. Ειναι το σκαρίφημα που εχει στην πίσω σελίδα η οικοδομική άδεια;

Ναι. Και συνήθως είναι τεράστιο. Και τα θέλουν όλα σε ηλεκτρονική μορφή. pdf, jpg, word. κ.λ.π.

2 ώρες πριν, artist1 είπε

Επίσης ενω μένουμε στον 1ο στο καταστατικό έχει δηλωθεί ως ισόγειο ο 1ος όροφος, ο 2ος ως 1ος κλπ οποτε πρεπει να το ζητήσω με βάση το πως έχουν δηλωθεί να υποθεσω.

Ότι είναι δηλωμένο στο συμβόλαιο νομίζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Μια σύντομη ερώτηση. Έχω προσφορά και εγώ από κοκοτα για κλιματιστικά στην καλύτερη τιμή της αγοράς αλλά με την διαδικασία του συμφωνητικού. Πληρώνω όλο το ποσό, υπογράφουμε συμφωνητικό και μου τα επιστρέφουν με την εκταμίευση. 

 

Ο μηχανικός που με έχει αναλάβει, μου είπε ότι ο κοκοτας είναι εγγύηση (και δεν συνεργάζονται, αυτός αρχικά αλλού με κατηυθηνε ο οποίος βαρουσε άσχημα στην τιμή). Έχει κάνει κανείς την διαδικασία με το συμφωνητικό; ακόμα και με άλλο μαγαζί. έχει να επισημάνει κάτι που αξίζει να προσέξουμε σε αυτή την διαδικασία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/7/2019 στις 9:25 ΜΜ, esertas είπε

Ναι. Και συνήθως είναι τεράστιο. Και τα θέλουν όλα σε ηλεκτρονική μορφή. pdf, jpg, word. κ.λ.π.

Ότι είναι δηλωμένο στο συμβόλαιο νομίζω.

Καλησπέρα και πάλι! Κατάλαβα πω δεν το χα δει το μηνυμα σου και σαν χαζη τα εβγαλα φωτοτυπια και πληρωσα και τοσα λεφτα!!!!

Ευχαριστώ πάντως. Επίσης ξέρεις που μπορώ να βρω την σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών; Γιατι μου την ζητάνε. Στην πολεοδομία ειναι δηλωμένο λάθος οπότε από εκεί σίγουρα δεν μπορώ να την βρω και δεν ξέρω και τι είναι.

 

Την βρήκα τελικά μαζί με το καταστατικό. 

Ευχαριστω!

Επεξ/σία από artist1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθω να εγγραψω εναν φιλο ως προμηθευτη στο εξοικονομω και η διαδικασια κολλαει στο 4ο βημα οπου θελει iban και επιλογη τραπεζας. Καταχωρω το iban αλλα τραπεζα δεν μου βγαζει να επιλεξω. Μαλιστα το πεδιο ειναι υποχρεωτικο οποτε δεν με αφηνει να συνεχισω.

κανενας μηχανικος που εχει κανει τη διαδικασια καμμια συμβουλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σε εμένα έγινε διενέργεια ελέγχου δύο φορές! Έχει συμβεί σε κανέναν αυτό;

Δηλαδή αρχικά πήγε σε κατάσταση: "09. Πιστοποιημένη αίτηση προς τελική εκταμίευση" στις 27/5 και περίμενα τις πληρωμές.

Ξαφνικά τον Ιούλιο ξαναέγινε έλεγχος και βλέπω ξανά το ίδιο μύνημα  "Πιστοποιημένη αίτηση προς τελική εκταμίευση" στις 31/7.    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους σας και προκαταβολικά συγγνώμη αν ρωτήσω πράγματα που είναι ήδη απαντημενα αλλά σε κάμποσες σελίδες που διάβασα δεν βρήκα απαντήσεις..

Ενδιαφέρομαι για να μπω στο νέο (αν όντως προκηρυχθεί) εξοικονομώ, αλλά με αποκλειστικο ενδιαφέρον λόγω οικονομικής στενότητας την τοποθέτηση κλιματιστικού και θερμαντικού μέσου (καυστήρας ή αντλία θερμότητας)..

Κρίνετε ότι θα μπορούσα να πετύχω την ένταξη στο πρόγραμμα; Που να απευθυνθώ; Είναι στην ευχέρεια του ιδιοκτήτη η επιλογή των αναβαθμιστικων έργων ή καθαρά θέμα επιθεωρητή μηχανικού κλπ;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι νεο, αποτι καταλαβα εκλεισαν τα εξοικονομω τις πρωτες 2 ημερες του προγράμματος. Το βασικοτερο κριτηριο είναι να αναβαθμίζεται η οικια ενεργειακα κατα 20-30-40% (αγνοω το πραγματικό ποσοστο, μπορει ναναι και 50%)μετα τις παρεμβασεις. Τετοια ποσοστά πετυχαινεις με ηλιακους και κουφώματα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα μου δεν είναι να αναβαθμιστεί η κατοικία με κάτι που θα προτείνει ο μηχανικός, το θεμα  ειναι ότι υπάρχει ανάγκη για αιρκοντισιον και καυστηρα και το εξοικονομω θα έκανε τα πράγματα πιο εύκολα σε μια δυσκολη οικονομικά συγκυρία.. απ' όσο ξέρω από Σεπτέμβρη επανερχεται.. Το θέμα είναι το ενέργειες πρέπει να κάνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, UlveRz είπε

Το θέμα μου δεν είναι να αναβαθμιστεί η κατοικία με κάτι που θα προτείνει ο μηχανικός, το θεμα  ειναι ότι υπάρχει ανάγκη για αιρκοντισιον και καυστηρα και το εξοικονομω θα έκανε τα πράγματα πιο εύκολα σε μια δυσκολη οικονομικά συγκυρία.. απ' όσο ξέρω από Σεπτέμβρη επανερχεται.. Το θέμα είναι το ενέργειες πρέπει να κάνω..

Το θέμα είναι να πιάσεις κάποια ποσοστά εξοικονόμησης ενέργειας ώστε να μπορείς να μπεις στο πρόγραμμα, άρα μπορεί να αρκούν αυτά που έχεις στο μυαλό σου να κάνεις, μπορεί και όχι 

Βρες έναν μηχανικό να σου κάνει μια πρώτη αξιολόγηση και το ΠΕΑ αν θες να προχωρήσεις 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, είμαι εδώ και 2μιση μήνες στο βήμα 09 (εν αναμονή τελικής εκταμίευσης). Κανονικά είπανε σε δύο μήνες ολοκλήρωση. Ξέρει κανείς γιατί καθυστερούν? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, exikonomo2 είπε

Καλησπέρα σε όλους, είμαι εδώ και 2μιση μήνες στο βήμα 09 (εν αναμονή τελικής εκταμίευσης). Κανονικά είπανε σε δύο μήνες ολοκλήρωση. Ξέρει κανείς γιατί καθυστερούν? 

Πήρε παράταση..

https://www.dealnews.gr/roi/item/264653-Από-Σεπτέμβρη-οι-αιτήσεις-για·-τη-β΄-φάση-του-Εξοικονομώ-ΙΙ#.XVBizIbl40M

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...