Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, esertas είπε

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο. Ζητάνε κατόψεις τοπογραφικού και ορόφου. Αυτά είναι τεράστια. Πως τα σκανάρουμε;

 Σε ένα κατάστημα που ασχολείται με εκτυπώσεις και διαθέτει plotter, σου βγάζει όσα αντίγραφα θέλεις και μπορείς να πάρεις και τα αρχεία σε ηλεκτρονική μορφή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, esertas είπε

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο. Ζητάνε κατόψεις τοπογραφικού και ορόφου. Αυτά είναι τεράστια. Πως τα σκανάρουμε;

Φωτογραφια με καλό κινητό και σωστό φωτισμό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Απο το στάδιο " Σας ενημερώνουμε ότι δόθηκε εντολή στο χρηματοπιστωτικό οργανισμό για καταβολή των τελικών εκταμιεύσεων στους αναδόχους / προμηθευτές/ Σύμβουλο έργου/ μελετητή, για τα παραστατικά δαπάνης επί πιστώσει καθώς και για τα παραστατικά για τις ενεργειακές επιθεωρήσεις/ ασφαλιστικές εισφορές, που έχετε επισυνάψει στο πληροφοριακό σύστημα "

και μετά...ΓΙΑΤΙ αργεί η ******* τράπεζα να μεταφέρει τα χρήματα;

Εκτός και αν ο χρημ/κός οργανισμός ειναι το ΕΤΕΑΝ, που ΘΑ τα μεταφέρει στη τράπεζα, που ΘΑ μας τα μεταφέρει...

Απ'τις 9/7 είμαστε στην αναμονή και πιάσαμε 21/7 :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, kanesaxo είπε

Απο το στάδιο " Σας ενημερώνουμε ότι δόθηκε εντολή στο χρηματοπιστωτικό οργανισμό για καταβολή των τελικών εκταμιεύσεων στους αναδόχους / προμηθευτές/ Σύμβουλο έργου/ μελετητή, για τα παραστατικά δαπάνης επί πιστώσει καθώς και για τα παραστατικά για τις ενεργειακές επιθεωρήσεις/ ασφαλιστικές εισφορές, που έχετε επισυνάψει στο πληροφοριακό σύστημα "

 και μετά...ΓΙΑΤΙ αργεί η ******* τράπεζα να μεταφέρει τα χρήματα;

Εκτός και αν ο χρημ/κός οργανισμός ειναι το ΕΤΕΑΝ, που ΘΑ τα μεταφέρει στη τράπεζα, που ΘΑ μας τα μεταφέρει...

Απ'τις 9/7 είμαστε στην αναμονή και πιάσαμε 21/7 :(

Ναι, αυτοί είναι οι χρόνοι.

21/05/2019 -> 11/06/2019 οι δικοί μου από το στάδιο που αναφέρεις μέχρι να μπουν τα χρήματα στον λογαριασμό των προμηθευτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ πάνω κατω 20 ημερολογιακές ημερες...

Ισα ισα με το κλείσιμο του τριμήνου. Μακάρι να μπουν, γιατι προβλέπεται κάμποσο ΦΠΑ :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, kanesaxo είπε

Απο το στάδιο " Σας ενημερώνουμε ότι δόθηκε εντολή στο χρηματοπιστωτικό οργανισμό για καταβολή των τελικών εκταμιεύσεων στους αναδόχους / προμηθευτές/ Σύμβουλο έργου/ μελετητή, για τα παραστατικά δαπάνης επί πιστώσει καθώς και για τα παραστατικά για τις ενεργειακές επιθεωρήσεις/ ασφαλιστικές εισφορές, που έχετε επισυνάψει στο πληροφοριακό σύστημα "

 και μετά...ΓΙΑΤΙ αργεί η ******* τράπεζα να μεταφέρει τα χρήματα;

Εκτός και αν ο χρημ/κός οργανισμός ειναι το ΕΤΕΑΝ, που ΘΑ τα μεταφέρει στη τράπεζα, που ΘΑ μας τα μεταφέρει...

Απ'τις 9/7 είμαστε στην αναμονή και πιάσαμε 21/7 :(

Διάβασε και το ακόλουθο που σε αφορά:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/7/2019 στις 6:36 ΜΜ, esertas είπε

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο. Ζητάνε κατόψεις τοπογραφικού και ορόφου. Αυτά είναι τεράστια. Πως τα σκανάρουμε;

Αυτά από που τα βρήκες από την πολεοδομία ή τα είχες ήδη; Επίσης ζητάνε και άδεια οικοδόμησης την πολυκατοικίας; Ομοίως αυτα πως τα βρίσκουμε;

Επίσης για να μας τα δώσει η πολεοδομία τι μας ζητά την ταυτότητα μας μόνο και ΑΦΜ ή πρεπει να χουμε μαζί μας και το συμβόλαιο του σπιτιου;

Επεξ/σία από artist1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, artist1 είπε

Αυτά από που τα βρήκες από την πολεοδομία ή τα είχες ήδη; Επίσης ζητάνε και άδεια οικοδόμησης την πολυκατοικίας; Ομοίως αυτα πως τα βρίσκουμε;

Επίσης για να μας τα δώσει η πολεοδομία τι μας ζητά την ταυτότητα μας μόνο και ΑΦΜ ή πρεπει να χουμε μαζί μας και το συμβόλαιο του σπιτιου;

Τα είχα από παλιά. Δεν ξέρω πως τα βρίσκεις τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Balrog είπε

Αναλόγως την πολεοδομία, κάνεις μια αίτηση και σε μερικές μέρες στα φέρνουν από το υπόγειο. Μπορεί και την ίδια μέρα.

Σε ευχαριστω πολυ ξερεις ακριβως τι πρεπει να τους ζητησω για το προγραμμα ωστε να μην πηγαινω δυο φορες; Επισης χρειαζεται να χω μαζι μου και το συμβολαιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Διάβασε και το ακόλουθο που σε αφορά:

Σ ευχαριστώ. Μπήκαν σήμερα απ ότι είδα.

Θα αντιπαραβάλλω τα παραστατικά να δω εάν κράτησαν χρήματα. Αν και δε νομίζω μίας  ωφελουμενος κ προμηθευτής είμαστε αμφότεροι στην ΕΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, kanesaxo είπε

Θα αντιπαραβάλλω τα παραστατικά να δω εάν κράτησαν χρήματα. Αν και δε νομίζω μίας  ωφελουμενος κ προμηθευτής είμαστε αμφότεροι στην ΕΤΕ.

Δεν θα έχουν κρατήσει χρήματα τότε. Μόνο στον προμηθευτή λογικά 3-4 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, natural_sgf είπε

Δεν θα έχουν κρατήσει χρήματα τότε. Μόνο στον προμηθευτή λογικά 3-4 ευρώ.

Προμηθευτής ήμουν εγώ. Θα τα τσεκάρω κάποια στιγμη΄, γιατι πρέπει να ψάξω πότε μπήκε και η προκαταβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, artist1 είπε

Σε ευχαριστω πολυ ξερεις ακριβως τι πρεπει να τους ζητησω για το προγραμμα ωστε να μην πηγαινω δυο φορες; Επισης χρειαζεται να χω μαζι μου και το συμβολαιο;

Σε εμένα η εταιρία που θα κάνει την αίτηση μου ζήτησε τοπογραφικό, στέλεχος οικοδομικής άδειας, κάτοψη ορόφου,  αριθμό κτηματολόγιου Κ.Α.Ε.Κ., συμβόλαιο, υπαγωγές ή νομιμοποίηση αυθαιρέτων (Ν.4011, Ν.4178, Ν.4495)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/7/2019 στις 6:57 ΜΜ, esertas είπε

Σε εμένα η εταιρία που θα κάνει την αίτηση μου ζήτησε τοπογραφικό, στέλεχος οικοδομικής άδειας, κάτοψη ορόφου,  αριθμό κτηματολόγιου Κ.Α.Ε.Κ., συμβόλαιο, υπαγωγές ή νομιμοποίηση αυθαιρέτων (Ν.4011, Ν.4178, Ν.4495)

Σε ευχαριστώ και πάλι την οικοδομική άδεια την έχει η διαχειρίστρια μας τελικά. Την κάτοψη του ορόφου θα την έχουν άραγε στην Πολεοδομία;  Το τοπογραφικο δεν εχω ιδεα τι ειναι. Ειναι το σκαρίφημα που εχει στην πίσω σελίδα η οικοδομική άδεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...