Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 19/8/2019 στις 5:15 ΜΜ, exikonomo2 είπε

μακάρι, και εγώ έτσι θέλω να πιστεύω, όμως πως να μην είσαι καχύποπτος όταν δεν τηρούνται τα χρονοδιαγραμματα. οι προμηθευτές πιέζουν και γκρινιάζουν! το [email protected] απάντησε σε συνάδελφο του μηχανικού μου ότι οι πόροι της χρηματοδότησης σας προέρχονται από το πρόγραμμα ανταγωνιστικοτητα, επιχειρηματικότητα και καινοτομια το οποίο εδώ και ένα μήνα δεν έχει καταβάλλει πόρους στο εκο2 για αυτό και καθυστερεί η εκταμίευση της αίτησης σας. 

 

17 ώρες πριν, exikonomo2 είπε

μόλις πήρα απάντηση σε Email στο eko2: Υπάρχει μια καθυστέρηση στην καταβολή πόρων στο Πρόγραμμα, η οποία αναμένετε να επιλυθεί την 1η Σεπτεμβρίου.

Οπότε σωστά στα έλεγε ο Μηχανικός. Όντως φαινόταν λογική εξήγηση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Οπότε σωστά στα έλεγε ο Μηχανικός. Όντως φαινόταν λογική εξήγηση :)

θα σας ενημερώσω την πρώτη εβδομάδα του Σεπτεμβρίου για την εξέλιξη. ευχαριστώ για τη συμμετοχή σας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 18/8/2019 στις 8:53 ΠΜ, exikonomo2 είπε

Μάλλον δεν κατάλαβες, είμαι από πέρυσι ενταγμένος. Έχω τελειώσει τα πάντα, εργασιες-πεα-τιμολόγια, φάκελος κλειστός. Είμαι στο βήμα 9 που λέει εν αναμονή τελικής εκταμίευσης εδώ και 2μιση μήνες ενώ είπανε ότι θα πληρώσουν το πολύ σε 2!!

Εγώ από 27/5 περιμένω την εκταμίευση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συγνώμη γιατί δεν έχω καταλάβει σωστά...

 

ο πατέρας μου  μένει σε δικό του σπίτι κ είναι ιδιοκτήτης σε ένα δεύτερο το οποίο το νοικιάζει σε ένα ζευγάρι, το οποίο το χρησιμοποιούν για Ά κατοικία. Μπορεί να μπει στο πρόγραμμα για το σπίτι που νοικιάζει στο ζευγάρι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, spyros1988 είπε

Παιδιά συγνώμη γιατί δεν έχω καταλάβει σωστά...

ο πατέρας μου  μένει σε δικό του σπίτι κ είναι ιδιοκτήτης σε ένα δεύτερο το οποίο το νοικιάζει σε ένα ζευγάρι, το οποίο το χρησιμοποιούν για Ά κατοικία. Μπορεί να μπει στο πρόγραμμα για το σπίτι που νοικιάζει στο ζευγάρι;;

Αν στο σπίτι μένει κόσμος που είναι πρώτη του κατοικία, ΝΑΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tornado είπε

Αν στο σπίτι μένει κόσμος που είναι πρώτη του κατοικία, ΝΑΙ.

Ευχαριςτώ για την απάντηση.

Κ το σπίτι μπαίνει στο πρόγραμμα από τον ιδιοκτήτη ή από αυτόν που το χρησιμοποιεί ως πρώτη κατοικία;; ποιός κάνει την αιτήση δλδ;

Επεξ/σία από spyros1988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είμαι σίγουρος για αυτό,

Λογικά ο πατέρας σου μιας και αυτός θα πληρώσει το όλο πακέτο. 

Το πρόγραμμα το ενδιαφέρει το σπίτι να κατοικείται, αυτός που μένει να είναι πρώτη κατοικία, και να μην έχει αυθαιρεσίες.

Αν τα έχεις αυτά προχωράς. 

Επεξ/σία από tornado
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Dvs είπε

Εχει χρησιμοποιήσει κανεις neopor μονωτικο υλικο?? Εντυπωσεις;

Αυτο εχω βαλει εγω, neopor γραφιτουχα πολυστερινη 7CM: EPS 80 λ = 0,031 W / mK

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2019 στις 3:02 ΜΜ, Dvs είπε

Εχει χρησιμοποιήσει κανεις neopor μονωτικο υλικο?? Εντυπωσεις;

To neopor ειναι προιόν της BASF που το εισάγουν σαν πρώτη υλη στην χώρα και φτιάχνουν 3 εταιρίες EPS. Είναι οτι καλύτερο θεωρητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/9/2019 στις 2:39 ΜΜ, spyros1988 είπε

Παιδιά συγνώμη γιατί δεν έχω καταλάβει σωστά...

ο πατέρας μου  μένει σε δικό του σπίτι κ είναι ιδιοκτήτης σε ένα δεύτερο το οποίο το νοικιάζει σε ένα ζευγάρι, το οποίο το χρησιμοποιούν για Ά κατοικία. Μπορεί να μπει στο πρόγραμμα για το σπίτι που νοικιάζει στο ζευγάρι;;

ναι, μιας και ειναι κύρια κατοικία για τον ενοικιαστή. 

Οπως θα μπορούσε να μπει στο εξοικονομώ, αν στο παραχωρούσε δωρεάν (κύρια κατοικία δική σου).

Στις 4/9/2019 στις 3:02 ΜΜ, Dvs είπε

Εχει χρησιμοποιήσει κανεις neopor μονωτικο υλικο?? Εντυπωσεις;

Το έχω χρησιμοποιήσει κι εγώ σε σπίτι φίλου. Σε πάχος 8cm.

Φθηνότερο απο εξηλασμένη και καλύτερο λ.  Ομως στη κατασκευή συνήθως το φθηνότερο δεν ειναι καλύτερο... μένει να δείξει το μέλλον για τη μάχη διογκωμένης/εξηλασμένης.

Προσωπικα στο 1ο εξοικονομώ, στην οικία μου τοποθέτησα εξηλασμένη Fibran στα 8εκ (κι αυτο γιατι της DOW ηταν απλησίαστο). Κανένα πρόβλημα με υγρασίες,  διαπνοές κτλ

Επειδή ομως ολοι διαβάζουν στα γκουγκλ το μακρύ και το κοντό τους, φοβούνται τη...διαπνοή και ζητούν διογκωμένη. Οτι θελει ο πελάτης... (σύμφωνα δε με τους συντελεστές, όντως η διογκωμένη διαπνέει...)

Επεξ/σία από kanesaxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,

εχει κανείς προμηθευτή κλιματιστικών και ηλιακού Θ. απο Αθήνα που να συνεργάζεται με το εξοικονομώ και να μην ζητάει να τα πληρώσει ο πελάτης μέχρι να πληρωθεί απο το πρόγραμμα?
μόλις ακούνε εξοικονομώ αλλάζουν και τις τιμές!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, adreas195 είπε

Καλησπέρα ,

εχει κανείς προμηθευτή κλιματιστικών και ηλιακού Θ. απο Αθήνα που να συνεργάζεται με το εξοικονομώ και να μην ζητάει να τα πληρώσει ο πελάτης μέχρι να πληρωθεί απο το πρόγραμμα?
μόλις ακούνε εξοικονομώ αλλάζουν και τις τιμές!!

Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

Το να βρεις προμηθευτή που δεν θα ζητάει προεξόφληση, ναι θα βρεις.

Το να περιμένεις όμως ότι θα τα πάρεις σε τιμές προσφοράς ή έστω σα να πλήρωνες μετρητοίς, απλά ξέχασέ το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. 

Το ερώτημα μου είναι το εξής:

Είναι ορθή πρακτική, να γίνει πρώτα αλλαγή κουφωμάτων για να εκμεταλλευτουμε το εξ'οικονομω, και μεταγενεστερα να γίνει τοποθέτηση πλακιδίων σε πατώματα διαμερίσματος και στις βεράντες, πάνω από παλιά μωσαικα-μαρμαρα; 

Τι προβλήματα μπορούν να προκύψουν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, kanesaxo είπε

ναι, μιας και ειναι κύρια κατοικία για τον ενοικιαστή. 

Οπως θα μπορούσε να μπει στο εξοικονομώ, αν στο παραχωρούσε δωρεάν (κύρια κατοικία δική σου).

Το έχω χρησιμοποιήσει κι εγώ σε σπίτι φίλου. Σε πάχος 8cm.

Φθηνότερο απο εξηλασμένη και καλύτερο λ.  Ομως στη κατασκευή συνήθως το φθηνότερο δεν ειναι καλύτερο... μένει να δείξει το μέλλον για τη μάχη διογκωμένης/εξηλασμένης.

Προσωπικα στο 1ο εξοικονομώ, στην οικία μου τοποθέτησα εξηλασμένη Fibran στα 8εκ (κι αυτο γιατι της DOW ηταν απλησίαστο). Κανένα πρόβλημα με υγρασίες,  διαπνοές κτλ

Επειδή ομως ολοι διαβάζουν στα γκουγκλ το μακρύ και το κοντό τους, φοβούνται τη...διαπνοή και ζητούν διογκωμένη. Οτι θελει ο πελάτης... (σύμφωνα δε με τους συντελεστές, όντως η διογκωμένη διαπνέει...)

Θέλω να μονώσω εσωτερικά τον πάτο μιας ντουλάπας, οπότε μιλάμε για λίγα μέτρα.

Neopor ή DOW X-Energy είναι καλύτερο για αυτη την δουλεια?

Επεξ/σία από Dvs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...