Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, takoulou είπε

Μάλλον δεν κατάλαβες, είμαι από πέρυσι ενταγμένος. Έχω τελειώσει τα πάντα, εργασιες-πεα-τιμολόγια, φάκελος κλειστός. Είμαι στο βήμα 9 που λέει εν αναμονή τελικής εκταμίευσης εδώ και 2μιση μήνες ενώ είπανε ότι θα πληρώσουν το πολύ σε 2!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, takoulou είπε

τι σχέση εχουν οι παλιές αιτήσεις με το επόμενο Εξοικονομώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dvs είπε

τι σχέση εχουν οι παλιές αιτήσεις με το επόμενο Εξοικονομώ;

ποιος μίλησε για το επόμενο? τόσο δύσκολο είναι αυτό που ρωτάω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/8/2019 στις 11:33 ΜΜ, exikonomo2 είπε

Καλησπέρα σε όλους, είμαι εδώ και 2μιση μήνες στο βήμα 09 (εν αναμονή τελικής εκταμίευσης). Κανονικά είπανε σε δύο μήνες ολοκλήρωση. Ξέρει κανείς γιατί καθυστερούν? 

Σε αυτό το βήμα? 

09. Αίτηση προς τελική εκταμίευση - επιτυχής έλεγχος παραστατικών και λοιπών δικαιολογητικών

 

Τα βήματα είναι:

 

image.png.7dfbf14a2ce5ac74ec7b4ef9f9f59156.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/8/2019 στις 10:26 ΠΜ, exikonomo2 είπε

ποιος μίλησε για το επόμενο? τόσο δύσκολο είναι αυτό που ρωτάω? 

Μην τρελένεσε! Αυτο λέω και εγώ, το πόστ του takoulou έχω κάνει quote που αναφέρει το επόμενο εξοικονομω!

image.png.2bf18db022cb92ace4d14172ef686449.png

-----------------------

O sphinxgr σε κάλυψε νομιζω

 

Επεξ/σία από Dvs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι μιας και πλησιάζει ο καιρός; 

Ήρθε ο ενεργειακός επιθεωρητής, είδες το σπίτι, συγκεντρώσαμε δικαιολογητικά κλπ. κλπ. άρα καθόλα έτοιμοι.

Η μελέτη του αφορά κουφώματα, ηλιακό και κλιματιστικά. Θα μπορούσε να χωρέσει και τέντες? Με έχει βάλει σε σκέψεις, γιατί ζεστό νερό εμείς παίρνουμε από φυσικό αέριο και ο ηλιακός θα κάνει μεν μια οικονομία, αλλά όχι τόσο μεγάλη, ενώ οι τέντες έχουν να αλλαχτούν από τότε που μπήκαν, 1987 δηλαδή...

Ο συνολικός προϋπολογισμός είναι στα 7.000€

Επεξ/σία από Zus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Zus είπε

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι μιας και πλησιάζει ο καιρός; 

Ήρθε ο ενεργειακός επιθεωρητής, είδες το σπίτι, συγκεντρώσαμε δικαιολογητικά κλπ. κλπ. άρα καθόλα έτοιμοι.

Η μελέτη του αφορά κουφώματα, ηλιακό και κλιματιστικά. Θα μπορούσε να χωρέσει και τέντες? Με έχει βάλει σε σκέψεις, γιατί ζεστό νερό εμείς παίρνουμε από φυσικό αέριο και ο ηλιακός θα κάνει μεν μια οικονομία, αλλά όχι τόσο μεγάλη, ενώ οι τέντες έχουν να αλλαχτούν από τότε που μπήκαν, 1987 δηλαδή...

Ο συνολικός προϋπολογισμός είναι στα 7.000€

Τον ενεργειακο επιθεωρητή πρέπει να ρωτήσεις αν έχει οριστικοποιήσει τη μελέτη στο buildingcert.

Επίσης για να εντάξεις μια παρέμβαση, πρέπει να βρεις και επαγγελματία. Όπως ακούγεται κανείς τεντάς δεν ενδιαφέρεται να μπει στο πρόγραμμα (εκτός αν ίσως του δώσεις όλα τα λεφτά μπροστά cash και στα επιστρέψει όταν πληρωθεί)

*επίσης το πρόγραμμα δεν καλύπτει αντικατάσταση τεντών. Μόνο εκ νέου εγκατάσταση. Αν είναι σωστός ο ενεργειακός επιθ, δεν πρόκειται να προσθέσει την παρέμβαση

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Σε αυτό το βήμα? 

09. Αίτηση προς τελική εκταμίευση - επιτυχής έλεγχος παραστατικών και λοιπών δικαιολογητικών

Τα βήματα είναι:

image.png.7dfbf14a2ce5ac74ec7b4ef9f9f59156.png

09 πιστοποιημενη αίτηση προς τελική εκταμίευση. με έχουν εδώ από 5/6? γιατί κόλλησε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, exikonomo2 είπε

09 πιστοποιημενη αίτηση προς τελική εκταμίευση. με έχουν εδώ από 5/6? γιατί κόλλησε? 

Δεν έχουν λεφτά, είναι απλό. Σε τηλεφωνική απάντηση συναδέλφου του είπαν πως έχουν εξαντληθεί τα χρήματα σε κάποιες περιφέρειες και αναμένουν νέα χρηματοδότηση. Ήρθαν και οι εκλογές και πήγαν τα πράγματα πίσω. Λογικά μέσα στον Σεπτέμβρη θα μπουν νέα κεφάλαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, lary7 είπε

Δεν έχουν λεφτά, είναι απλό. Σε τηλεφωνική απάντηση συναδέλφου του είπαν πως έχουν εξαντληθεί τα χρήματα σε κάποιες περιφέρειες και αναμένουν νέα χρηματοδότηση. Ήρθαν και οι εκλογές και πήγαν τα πράγματα πίσω. Λογικά μέσα στον Σεπτέμβρη θα μπουν νέα κεφάλαια.

είναι απίστευτοι οι άνθρωποι! υποτίθεται ότι όταν κάναμε την αίτηση δεσμεύονταν τα χρήματα από το κονδύλι και όποιος πρόλαβε, πρόλαβε! και μάλιστα η δέσμευση ήταν η μάξιμουμ (τμ Χ 250€) άσχετα αν ζήταγες πολύ λιγότερα. οπότε τα ρέστα στους επιλαχοντες! απορώ πως ανακοινώνουν ημερομηνία για το νέο ΈΚΟ  όταν δεν έχουν λεφτά για το τρέχων! άρε Ελλάδα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, exikonomo2 είπε

είναι απίστευτοι οι άνθρωποι! υποτίθεται ότι όταν κάναμε την αίτηση δεσμεύονταν τα χρήματα από το κονδύλι και όποιος πρόλαβε, πρόλαβε! και μάλιστα η δέσμευση ήταν η μάξιμουμ (τμ Χ 250€) άσχετα αν ζήταγες πολύ λιγότερα. οπότε τα ρέστα στους επιλαχοντες! απορώ πως ανακοινώνουν ημερομηνία για το νέο ΈΚΟ  όταν δεν έχουν λεφτά για το τρέχων! άρε Ελλάδα! 

Τα λεφτά υπάρχουν, απλά είναι θέμα χρόνου η εκταμίευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Τα λεφτά υπάρχουν, απλά είναι θέμα χρόνου η εκταμίευση.

μακάρι, και εγώ έτσι θέλω να πιστεύω, όμως πως να μην είσαι καχύποπτος όταν δεν τηρούνται τα χρονοδιαγραμματα. οι προμηθευτές πιέζουν και γκρινιάζουν! το [email protected] απάντησε σε συνάδελφο του μηχανικού μου ότι οι πόροι της χρηματοδότησης σας προέρχονται από το πρόγραμμα ανταγωνιστικοτητα, επιχειρηματικότητα και καινοτομια το οποίο εδώ και ένα μήνα δεν έχει καταβάλλει πόρους στο εκο2 για αυτό και καθυστερεί η εκταμίευση της αίτησης σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα σε αιτηση που τελειωσα την χαρτουρα και εφτασε στο σταδιο της τελικης εκταμιευσης κατα τις 20 Ιουνίου 6  Αυγουστου πληρωσανε τα παντα ολα, με ιδια κεφαλαια ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, exikonomo2 είπε

09 πιστοποιημενη αίτηση προς τελική εκταμίευση. με έχουν εδώ από 5/6? γιατί κόλλησε? 

Σε εμένα για να πάει από το 09 στο 09α πριν 2 εβδομάδες μου έβγαλε μνμ και καλά να αποδεχτω κάποιους όρους και να επιβεβαιώσω κάποια στοιχεία. Πλέον 2 εβδομάδες στο 09α και περιμένω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/8/2019 στις 1:42 ΠΜ, solton57010 είπε

Σε εμένα για να πάει από το 09 στο 09α πριν 2 εβδομάδες μου έβγαλε μνμ και καλά να αποδεχτω κάποιους όρους και να επιβεβαιώσω κάποια στοιχεία. Πλέον 2 εβδομάδες στο 09α και περιμένω 

μόλις πήρα απάντηση σε Email στο eko2: Υπάρχει μια καθυστέρηση στην καταβολή πόρων στο Πρόγραμμα, η οποία αναμένετε να επιλυθεί την 1η Σεπτεμβρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...