Προς το περιεχόμενο

Γιατι να παει κανεις σε παρασταση του Σεφερλη;


SOADNICK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Για να απαντήσω στο αρχικό ερώτημα:

 

1. Για να δει κωλαράκια και μπουτάκια με ένα καλό πρόσχημα, ότι πήγε "επιθεώρηση" και χωρίς να μπορεί η σύζυγος να γκρινιάξει.

 

2. Για να ακούσει να αναμασώνται γελοιότητες του στυλ "είμαστε μια μικρή χώρα, μας ζηλεύουν πολλοί/πολύ αλλά όλα τα ξεπερνάμε".

 

3. Για να γελάσει με αστεία που κάνουν το νήμα των ανεκδότων του μπλα να φαντάζει με συνεδρίαση της Ακαδημίας Αθηνών.

  • Like 25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 190
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απλά τραγικός.

 

Δεν θα μου κάνει όμως εντύπωση αν σε καμιά 25-30 χρόνια ανοιχτεί θρεντ "RIP - Σεφερλής" και γράφουν κάποιοι διθυράμβους όπως για τον Ψάλτη

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bρε Αλκη η διαφορά ειναι οτι ο μεν αναδείχθηκε ως δραματικός ηθοποιός και μετά το γύρισε στη κωμωδία των 80s διοτι ειχε τα λεφτά. Η υποκριτική του ικανότητα ομως ηταν αναμφισβήτητη. Λογικοι οι διθύραμβοι.

Ο Σεφερλής δεν έχει δείξει κάτι άλλο πέρα από αυτού του είδους "αστεία". Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά τραγικός.

 

Δεν θα μου κάνει όμως εντύπωση αν σε καμιά 25-30 χρόνια ανοιχτεί θρεντ "RIP - Σεφερλής" και γράφουν κάποιοι διθυράμβους όπως για τον Ψάλτη

Ο Ψάλτης είχε τουλάχιστον ένα Α ταλέντο, τουλάχιστον στα 70-80s.

Ο Σεφερλής ήταν και είναι,σε βασικές γραμμές, ατάλαντος.

Από την αρχή μέχρι τώρα μια από τα ίδια, ατάκες-"παίξιμο"-χαρακτήρες-"αστεία".

 

Αν και δεν είμαι/ήμουν φαν του Ψάλτη,ούτε τρελαίνομαι για τις ταινίες του, είναι άδικο να τα συγκρίνεις. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από που πρωτοξεκίνησε και αν είχε "ταλέντο" κάποιος με αφήνει αδιάφορο. Το τι έκανε στη συντριπτική πλειοψηφία της "καριέρας" του μετράει.

 

Ίδιου τύπου καρικατούρες με χαζοατάκες και "αστεία".

 

Τεσπα δεν είναι ο Ψάλτης το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σύγκριση Ψάλτη - Σεφερλή είναι λίγο "ακυρη".

 

Ο ψάλτης ήταν ηθοποιός στα χέρια κάποιου καλού σκηνοθέτη ή αν θες μέσα σε κάποια αντίστοιχη παραγωγή θα μπορούσε να σταθεί άσχετα με τις άλλες επιλογές του ... απλά θα λέγαμε "ξέπεσε" στην πορεία.

 

Ο Σεφερλής είναι πρώτιστα, θεωρώ, επιχειρηματίας/παραγωγός ο αντικειμενικός του σκοπός, καθόλα θεμιτός, είναι να βγαίνει η επιχείρησή του με αυτό που έχει. Έχει λοιπόν ένα συγκεκριμένο όριο ο ίδιος σαν συγγραφέας/περφόρμερ και ένα συγκεκριμένο κοινό και με αυτό πορεύεται. Γι αυτό και ακόμα και όταν πιάνει κάτι λίγο πιο "πέρα από τα νερά του" (πχ το Ms Doubtfire) το φέρνει εκεί που μπορει και τον περιμένουν.

 

Ο Ψάλτης δηλαδή δε θα είχε ανάγκη να κανει το "Της Κακομοίρας" κάτι σαν "και ο πρώτος ματάκιας" ... ο Σεφερλής έπρεπε να το κάνει "Προσοχη Μαρκοπέδιο"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν ημουν μικρός κ χαζός λόγο ηλικίας μου άρεσε κ έβλεπα τις εκπομπές και καμια παράσταση στην tv, γέλαγα , αυτή τη στιγμή με εκνευρίζει και δεν αντέχω να δω ούτε ένα βιντεο του στο youtube. Όποιος διασκεδάζει μαζί του με γεια του με χαρά του , have fun 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά είστε οτι να ναι....ανοίγετε άκυρα θέματα...

Αμα δεν σας αρέσει απλά μην το βλέπετε ..έλεος είστε...κάθεστε και ασχολείστε με το σε ποιους αρεσει ο σεφερλίς... αν δεν σας άρεζε απλά δεν θα ανοίγατε ένα θέμα για ζυτήτηση..σαν τα πρωινάδικα κάνετε μερικοί..

Για την χώρα ποου πάει απο το κακό στο χειρότερο δεν λέτε ή δεν κάνετε κάτι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά είστε οτι να ναι....ανοίγετε άκυρα θέματα...

Αμα δεν σας αρέσει απλά μην το βλέπετε ..έλεος είστε...κάθεστε και ασχολείστε με το σε ποιους αρεσει ο σεφερλίς... αν δεν σας άρεζε απλά δεν θα ανοίγατε ένα θέμα για ζυτήτηση..σαν τα πρωινάδικα κάνετε μερικοί..

Για την χώρα ποου πάει απο το κακό στο χειρότερο δεν λέτε ή δεν κάνετε κάτι..

Τι φτιάνεις μπάρμπα;

Κουκιά σπέρνω.

 

Εντάξει, όλα σε αναστολή μέχρι να βγει ο τόπος από την Κρίση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πάει ποτέ σε παράσταση του Σεφερλή και δε θα πήγαινα ούτε αν με πλήρωναν. Ωστόσο δεν τον θεωρώ ατάλαντο. Έχει μεγάλο χάρισμα στην επικοινωνία με το κοινό, είναι ετοιμόλογος και πιστεύω ότι έχει και χιούμορ. Το πρόβλημα με την καριέρα του είναι, κατά τη γνώμη μου, ότι από πολύ νωρίς "ξεχείλωσε" τα αστεία του. Π.χ. στο "Ταξί" που έλεγε ατάκες στους επιβάτες, τον έβρισκα αστείο. Όταν όμως την ατάκα των 5 δευτερολέπτων την έκανε σκετς των 5 λεπτών, έπαψε να είναι αστείος και έγινε κουραστικός.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γουστάρω απίστευτα την ειρωνία του και την σάτιρα του στα πάντα.

 

Δεν έχει τύχει βέβαια να πάω σε παράσταση του αλλά το έχω βάλει στα πλάνα μου.

 

Υ.Γ

 

Η συγκεκριμένη παράσταση και ειδικά το συγκεκριμένο σκετσάκι όντως δεν ήταν από τις καλές του δουλειές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να ασχοληθώ αν βγάζει ρατσισμό, πάντως τα τραγούδια/οι χοροί που βάζει έχουν κουράσει πολύ.


Για να απαντήσω στο αρχικό ερώτημα:

 

1. Για να δει κωλαράκια και μπουτάκια με ένα καλό πρόσχημα, ότι πήγε "επιθεώρηση" και χωρίς να μπορεί η σύζυγος να γκρινιάξει.

 

2. Για να ακούσει να αναμασώνται γελοιότητες του στυλ "είμαστε μια μικρή χώρα, μας ζηλεύουν πολλοί/πολύ αλλά όλα τα ξεπερνάμε".

 

3. Για να γελάσει με αστεία που κάνουν το νήμα των ανεκδότων του μπλα να φαντάζει με συνεδρίαση της Ακαδημίας Αθηνών.

 

1. με το πολύ οφθαλμόλουτρο δεν σώθηκε κανείς. άσε που δεν χρειάζεται να μάθει η γυναίκα που πας και τι κάνεις.

3. έχει κουράσει... φαντάσου εγώ δεν έχω πάει ποτέ σε παράστασή του, απλά τον έχω δει καμιά 10αρια φορές στο Star/Ant1, τον έχω βαρεθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...