Προς το περιεχόμενο

Διάλειμμα στα σινεμά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τις τιμές που έχουν στο κυλικείο, μια χαρά τα βγάζουν και χωρίς διάλειμμα.

 

Πας να δεις μια ταινία με εισιτήριο των 7.50€ και δίνεις άλλα τόσα για ποπ κορν και κόκα κόλα που τους κοστίζουν ούτε 20 cents.

 

Πιο πολύ παίζει να κοστίζει η ταινία ανά άτομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με τις τιμές που έχουν στο κυλικείο, μια χαρά τα βγάζουν και χωρίς διάλειμμα.

 

Πας να δεις μια ταινία με εισιτήριο των 7.50€ και δίνεις άλλα τόσα για ποπ κορν και κόκα κόλα που τους κοστίζουν ούτε 20 cents.

 

Πιο πολύ παίζει να κοστίζει η ταινία ανά άτομο.

Ψήσε ποπ Κορν σπίτι και γέμιζε... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα συνηθίσει στους κινηματογράφους το διάλειμμα, προφανώς λόγω ηλικίας (και το χάρτινο "πρόγραμμα" που το κάναμε...σαϊτα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα). Και βέβαια στην αρχή έπαθα "σοκ" με τα Village και την απουσία διαλείμματος (και με τις συγκεκριμένες και αριθμημένες θέσεις, αλλά και αυτό είναι άλλο θέμα).

Στην πορεία όμως το συνήθισα βλέποντας τα υπέρ που ήδη αναφέρθηκαν (παρακολούθηση χωρίς περισπασμούς).

Εννοείται ότι καταλαβαίνω και τα κατά (τουαλέτα, τσιγάρο, κλπ). Από το να αναγνωρίσουμε την ύπαρξη διαφορετικών επιθυμιών/αναγκών όμως μέχρι να φτάσουμε στο σημείο να μιλάμε για σχεδόν "κοινωνικό αποκλεισμό" νομίζω πως υπάρχει απόσταση.

Σε τελευταία ανάλυση υπάρχουν κινηματογράφοι "με" και "χωρίς", σε αντίθεση με πολλές χωρές τις οποίες συνήθως ζηλεύουμε για διάφορα πράγματα, και άρα υπάρχει δυνατότητα επιλογής.

Εκτός πια αν το γεγονός ότι κάποιος που θέλει/χρειάζεται διάλειμμα και δεν "μπορεί" να πάει πχ στην αίθουσα 3 του Village στο Mall συνιστά παραβίαση των δικαιωμάτων του, οπότε μία είναι η λύση. Χάγη :P .

 

ΥΓ Η 50+ ηλικία μου με βοηθάει να κατανοήσω περισσότερο την ανάγκη της τουαλέτας σε σχέση με το παρελθόν ;) . Αυτό όμως δεν με κάνει να μην βλέπω τον σχεδόν (κατά τη γνώμη μου πάντα) παραλογισμό κάποιων που η μόνη εναλλακτική στο "μη διάλειμμα" θα ήταν η παροχή αστροναυτικών στολών που έχουν όλες τις απαραίτητες "υποδομές" για πολύωρη παρακολούθηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειν' κακο το διαλλειμα στα σινεμα. Δεν πηγα οταν επρεπε και την επαθα.

Θυμαμαι το 1999 εβλεπα τον Τιτανικο και με ειχε πιασει κατουρημα απο την κοκα κολα και το μπουκαλακι νερο που ειχα πιει.

Βγαινω παω να κατουρησω και με του που γυρναω κλαιγανε ολοι με την στιγμη που του μιλουσε και τον αφηνε να βουλιαξει.

Εχασα μεν την στιγμη αλλα θα κατουριομουν.

Use it wisely then.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον το 1998 έβλεπες τον Τιτανικό.

 

Μην το ξεψαχνίζουμε. Όποιος θέλει διάλειμμα παει σε τέτοιο κινηματογράφο, κι όποιος δε θέλει, μια απ' τα ίδια.

 

Τα υπέρ και τα κατά έχουν ήδη αναφερθεί.

 

Επίσης γίνεται και να συνδυαστούν. Αν πας στα Village να δεις τo LotR κι έχεις προμηθευτεί δύο ποτήρια κόλα και μπουκαλάκι νερό, ε δε σου φταίνε τα Village ούτε εγώ που δε γουστάρω διάλειμμα αν χάσεις μέρος της ταινίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

(και με τις συγκεκριμένες και αριθμημένες θέσεις, αλλά και αυτό είναι άλλο θέμα).

Καλά αυτό ήταν πολιτισμικό σοκ. 10000000 φορές πιο σημαντικό από το διάλειμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτό ήταν πολιτισμικό σοκ. 10000000 φορές πιο σημαντικό από το διάλειμμα.

 

Εννοείται. Και μάλιστα στις αρχές που γινόταν χαμός στα village κι έπρεπε να κάτσεις "όπου σε έβαζαν" άσχετα αν προτιμούσες πιο κοντά, πιο μακριά, κλπ.

Βέβαια είχε το καλό ότι έτσι σταμάτησαν οι τσακωμοί αφού πριν πήγαινες να καθίσεις σε μία θέση και σου έλεγε αυτός που καθόταν στην άλλη άκρη "είναι πιασμένες" :angry:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αλλάξουμε θέμα αλλά οι αριθμημένες θέσεις είναι ευλογία. Τώρα πια δε με τις αγορές από app με επιλογή των θέσεων και χωρίς παραλαβή εισιτηρίων δεν το συζητάω.

On topic:

Το ξαναβάζω, μην το υποτιμάτε!  :)

http://runpee.com/

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και 10 χρόνια + ΔΕΝ πλησιάζω ούτε απ'εξω σε κινηματογράφους που κάνουν διάλειμμα (εκτός ίσως απο κάνα θερινό που παίζει κάποια παλιά ταινία που δεν με ενδιαφέρει και τόσο). 2 ώρες είναι και δε νομίζω πως θα πάθετε κάτι αν δεν κατουρήσετε ή πιείτε νερό (εκτός αν έχετε πρόβλημα υγείας) για αυτό το διάστημα. Απλή λογική...

 

Βρίζω σαν φορτηγατζής (απο μέσα μου συνήθως) όταν βλέπω κόσμο να σηκώνεται για να πάει στην τουαλέτα με το που ΞΕΚΙΝΑΕΙ η ταινία...  :devil:

 

Το αν θα πάθει κάτι κανείς ειναι σχετικό όμως. Ακόμη και υγιής να είσαι αν πιεις αναψυκτικού αν απλά έτσι λειτουργείς μπορεί να σε πιάσει κατα τη διαρκεί της ταινίας., κάτι που συνέβαινε και σ εμένα αρκετές φορές, λόγω προβλήματος υγείας που δεν είχα πάρει χαμπάρι. Το θέμα δεν ειναι εκεί όμως. Το θέμα ειναι ότι πληρώνω ένα ποσό για την ταινία συν άλλο ένα ποσό για ποτό φαγητό αν κάτσει και ειναι κρίμα για τον α η β λόγο να κρατιέμαι η να αισθάνομαι μικρή δυσφορία τη στιγμή που θα πρέπει να περνάω ωραία. Το ίδιο ισχύει (ΚΑΤ εμε) και για τον κλιματισμό που το έχουν πάντα στους μείον πέντε. Πάω για ψυχαγωγία και θα πρέπει να αισθάνομαι άνετα για να απολαύσω την ταινία.

 

Ειναι ρατσιστικό έτσι όπως το λες! Ο τρόπος σκέψης σου αποκλείει τον κόσμο που εχει κάποιο θέμα π.χ. συχνοουρίας στο να μπορεί να πάει να δει ταινία σε κινηματογράφο! Δηλαδη εαν ανήκει κανείς σε αυτή τη κατηγορία θα πρέπει να μένει εσώκλειστος σπίτι του; Όχι φιλε, πρέπει να δίνεται το δικαίωμα να μπορούν όλοι να διασκεδάζουν κ να συμμετέχουν στη ζωή! Λυπάμαι για πάρτη σου, κάποια στιγμή μπορεί να τα βρεις μπροστά σου αυτά, ελπίζω όχι!

Σχετικά με αυτό που σχολίασες εσύ, που συμφωνώ μαζί σου(αν και η λέξη ρατσισμός δεν κολλάει εδώ) , λόγω χειρουργείου στον εγκέφαλο, μια ήπια συχνοουρία που είχα είχε επιδεινωθεί παρά πολύ, σε βαθμό να παίρνω φαρμακευτική αγωγή για να μην αποβάλλω υγρά. Ταυτόχρονα εμένα με τους γονείς μου εξοχή και για λόγους ασφαλείας δεν επιτρεπόταν οδήγηση. Ήμουν ένα ολίγης σε φάση που πράγματα καθημερινά κι αυτονόητα δε μπορούσα η δεν έπρεπε να τα κάνω συμπεριλαμβανομένων και δραστηριοτήτων ψυχαγωγίας. Σίγουρα ήμουν σε μια ιδιαίτερη κατάσταση όμως τη η κατάσταση κράτησε έξι μήνες όπου αν ζεις έτσι τρελαίνεσαι. Ένα απ τάλιρα πράγματα που μπορώ να σκεφτώ ότι θα μπορούσα να κάνω ειναι να πάω ένα σινεμά με τ αγόρι μου, αντί να σαπίσω στο δωμάτιο με το λαπτοπ και η πολιτική του μη διαλείμματος θα με περιόριζε πολύ. Δεν είπα να γίνουν φυσικά πέντε διαλείμματα για την Κατερινα που χει απιο διαβήτη αλλά ένα διαλείμματα κι θα μου επέτρεπε ν απολαύσω την ταινία σαφώς περισσότερο. Νομίζω ειναι μια απειροελάχιστη μετατροπή που θα κάνει το σινεμά πιο προσιτό σε ανθρώπους που έχουν θέμα τέτοιο, που όσο να ναι δεν το καταλαβαίνεις με την πρώτη μάτια γιατι δεν φοράνε ταμπέλα και δεν κρατάνε μπαστούνι.

Παιδια υπαρχει καποιο ..μπερδεμα.Μη διαλλειμα δεν σημαινει οτι κλειδωνει ο κινηματογραφος.Σημαινει οτι θα χασει καποιος 3,4 λεπτα για να μην χαλασει την ατμοσφαιρα ολων των υπολοιπων (αυτων τελωσπαντων που θελουν συνεχομενη ροη)

 

Τωρα αν εχει την απαιτηση να προσαρμοζονται ολοι στις αναγκες του να το προσεξει.Δηλαδη αν ταξιδευε με λεωφορειο θα ειχε την απαιτησει να γινουν 200 στασεις για κατουρημα ?

 

Του αρεσει καποιου να πηγαινοερχεται ? Κανενα θεμα,αρκει να καθεται τελευταια θεση κοντα στην εξοδο , οχι να σηκωνει 50 ατομα και αλλα 400 ατομα να βλεπουν την κεφαλα του αντι για την ταινια  :P

Συμφωνώ, και επειδή είμαι απο αυτά τα άτομα πάντα μ αρέσει να κάθομαι κοντά στην έξοδο , σε ακριανο κάθισμα κλπ . Όμως κάποιες φορέσουν υπάρχει Αυγ η επιλογή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το αν θα πάθει κάτι κανείς ειναι σχετικό όμως. Ακόμη και υγιής να είσαι αν πιεις αναψυκτικού αν απλά έτσι λειτουργείς μπορεί να σε πιάσει κατα τη διαρκεί της ταινίας., κάτι που συνέβαινε και σ εμένα αρκετές φορές, λόγω προβλήματος υγείας που δεν είχα πάρει χαμπάρι. Το θέμα δεν ειναι εκεί όμως. Το θέμα ειναι ότι πληρώνω ένα ποσό για την ταινία συν άλλο ένα ποσό για ποτό φαγητό αν κάτσει και ειναι κρίμα για τον α η β λόγο να κρατιέμαι η να αισθάνομαι μικρή δυσφορία τη στιγμή που θα πρέπει να περνάω ωραία. Το ίδιο ισχύει (ΚΑΤ εμε) και για τον κλιματισμό που το έχουν πάντα στους μείον πέντε. Πάω για ψυχαγωγία και θα πρέπει να αισθάνομαι άνετα για να απολαύσω την ταινία.

 

Το ίδιο ποσό πληρώνει και ο άλλος που πιθανώς θέλει να απολαύσει την ταινία χωρίς διάλειμμα, όπως καταλαβαίνεις δεν είναι επιχείρημα.

 

Σχετικά με αυτό που σχολίασες εσύ, που συμφωνώ μαζί σου(αν και η λέξη ρατσισμός δεν κολλάει εδώ) , λόγω χειρουργείου στον εγκέφαλο, μια ήπια συχνοουρία που είχα είχε επιδεινωθεί παρά πολύ, σε βαθμό να παίρνω φαρμακευτική αγωγή για να μην αποβάλλω υγρά. Ταυτόχρονα εμένα με τους γονείς μου εξοχή και για λόγους ασφαλείας δεν επιτρεπόταν οδήγηση. Ήμουν ένα ολίγης σε φάση που πράγματα καθημερινά κι αυτονόητα δε μπορούσα η δεν έπρεπε να τα κάνω συμπεριλαμβανομένων και δραστηριοτήτων ψυχαγωγίας. Σίγουρα ήμουν σε μια ιδιαίτερη κατάσταση όμως τη η κατάσταση κράτησε έξι μήνες όπου αν ζεις έτσι τρελαίνεσαι. Ένα απ τάλιρα πράγματα που μπορώ να σκεφτώ ότι θα μπορούσα να κάνω ειναι να πάω ένα σινεμά με τ αγόρι μου, αντί να σαπίσω στο δωμάτιο με το λαπτοπ και η πολιτική του μη διαλείμματος θα με περιόριζε πολύ. Δεν είπα να γίνουν φυσικά πέντε διαλείμματα για την Κατερινα που χει απιο διαβήτη αλλά ένα διαλείμματα κι θα μου επέτρεπε ν απολαύσω την ταινία σαφώς περισσότερο. Νομίζω ειναι μια απειροελάχιστη μετατροπή που θα κάνει το σινεμά πιο προσιτό σε ανθρώπους που έχουν θέμα τέτοιο, που όσο να ναι δεν το καταλαβαίνεις με την πρώτη μάτια γιατι δεν φοράνε ταμπέλα και δεν κρατάνε μπαστούνι.

 

Το οτι κάποιος μπορεί να έχει οποιοδήποτε πρόβλημα επίσης δεν είναι λόγος για να επηρεάσει μια ολόκληρη αίθουσα. Και εγώ θα ήθελα να μπορώ να κάνω κάποια πράγματα για τα οποία πχ το ύψος μου μπορεί να μην βοηθάει (μπορεί να έχει ενα ελάχιστο όριο ύψους), αυτό δεν σημαίνει οτι θα πρέπει να το αλλάξω για όλους για να βολεύει εμένα. 

 

Το ποίντ μου είναι ότι πολύ απλα δεν μπορεί να ειναι όλα για όλους και δεν ειναι ούτε ρατσίσμος ουτε κατι άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι γράφουν για το κόστος του εισιτηρίου. Κάποιοι βρίζουν τους ταμίες για το κόστος (όπως βρίζουν τους υπάλληλους των διοδίων για τα διόδια) κλπ κλπ. 

 

Συνοπτικά για εισιτήριο 7,5€ :

 

  • 50% παίρνει η εταιρεία διανομής (3,75€)
  • στα υπόλοιπα 3,75 αφαιρούμε 24% ΦΠΑ, φορολογία κλίμακας, έξοδα, αποσβέσεις, πρόσθετους φόρους / εισφορές αλληλεγγύης κλπ

 

Και τελικά ΑΝ ο κινηματογράφος είναι κερδοφόρος, του μένει κέρδος λιγότερο απο 1€ / άτομο. Εν ολίγοις ανά άτομο στο σινεμά αν θα μείνει κέρδος, στην πιο ιδανική περίπτωση είναι έως 1€

 

Σε γενικές γραμμές τα θερινά σινεμά αν είναι κερδοφόρα, αυτό γίνεται γιατί είναι ιδιόκτητα. Η φορολογία, αποσβέσεις και το κόστος του εισιτηρίου δεν επιτρέπουν ούτε κερδοφορία, ούτε αναβαθμίσεις εξοπλισμού. Το προβολικό που παίζει ταινίες ψηφιακά, έχει ενημερωτικά >=50.000€ + όλα τα πιθανά περιφερειακά

 

Στα χειμερινά σινεμά, το "κέρδος" βγαίνει μόνο μέσω χονδρικής πώλησης μέσω προσφορών, μιας και πλέον ο κόσμος δεν πάει λόγω των τιμών.

 

Οπότε μην σας φανεί περίεργο τα επόμενα χρόνια να κλείνουν σιγά σιγά ή να μην αναβαθμίζονται και γενικά η ποιοτητα να πέφτει . Επίσης ναι μεν το εισιτήριο είναι ακριβό, αλλά ΔΕΝ ΠΑΕΙ πιο κάτω. Πιο κάτω απλά κλείνει η επιχείρηση, πόσο μάλλον αν δεν είναι multiplex φάση Village κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλά στην Ελλάδα βασικά είναι πολύ φθηνό το σινεμά, το μόνο που με πειράζει είναι η έλλειψη συνδρομής για αυτούς που βλέπουν πολλές ταινίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...