Προς το περιεχόμενο

Anthem [2019]


naruto14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα στιγμιαία drops μάλλον θα φτιάχνονται με patch γιατί ακόμα και όταν γίνεται χαμός απο εκρήξεις, κεραυνούς κλπ. κρατάει 90άρια ενώ μπορεί να στρίψεις απότομα και να κομπλάρει. RTX θα ήθελα να έχει γιατί είναι ηλιόλουστο όταν πας έξω στο δάσος. Νομίζω θα το άντεχε. Και νομίζω οτι και τα γραφικά της E3 να είχαν κρατήσει πάλι θα είχε καλό framerate.

Επεξ/σία από Silverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Alex21121988 είπε

Εν ετει 2019 δεν θα έπρεπε να υπήρχε κανένα σύννεφο για να πέσει κανένας gamer. 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Τα πράγματα είναι γενικώς πολύ απλά.

Υπάρχουν δύο τύποι gamer, να μην πω γενικά συμπεριφοράς καταναλωτή. 

1. Αυτός που hypαρεται, περιμένει κάτι το οποίο πιστεύει ότι θα είναι κάτι εξαιρετικό, ίσως να μην έχει κατανοήσει και το ίδιο το προϊόν και τι τελικά προσφέρει. Το αγοράζει, μετανιώνει, γκρινιάζει έπειτα ή από αντίδραση, εγωισμό ή και κόμπλεξ προσπαθεί να πείσει τους άλλους και τον εαυτό του ότι έπραξε σωστά, δικαιολογώντας/υπερασπιζοντας την αγορά του.  

2. Αυτός που κρατάει πάντα μικρο καλάθι, δεν περιμένει σαν τρελός κάτι, δεν έχει ιδιαίτερες προσδοκίες και μπορεί να περάσει καλά ακόμα και με κάτι όχι και τόσο τρομερο τελικά.  

Ποιος από τις δύο κατηγορίες, που δημιούργησε το κεφάλι μου, πιστεύετε ότι περνάει γενικώς καλύτερα στα games αν όχι γενικά στην ύπαρξη του ως καταναλωτής;

Συγκεκριμένα για το ANTHEM,  μιας και αυτό είναι το topic, αφού έχουμε από προχθές επισήμως release οπότε και τελείωσαν οι δικαιολογίες για VIP demo, open Demo,  early access etc etc, μπορούμε να αρχίσουμε και εμείς λίγο λιγο την κριτική. 

Να ξεκαθαρίσω ότι εγώ τo game παρόλο που είχα ορθώς υποψίες, αμφιβολίες, δεν το παίζω έξυπνος, το αγόρασα από κλειδαδικο στα 35 ευρώ. Δεν με ενδιέφερε αν θα είναι αυτό που περίμεναν κάποιοι ή αν θα ήταν μεγιστη φλομπα ή κάτι ενδιάμεσο. Η τιμη μου φάνηκε οκ,  είχα παίξει τα demo, μου άρεσε το gameplay και η φάση του, είχα βέβαια εκφράσει και εδώ τους προβληματισμούς μου γιατί το game έχει όντως potential να γίνει κάτι καλό, με λίγη καλή παρέα μια χαρά όλα.

Εδώ σηκώνει μεγάλο "αλλά" και γενικώς μεγάλο πρόλογο για το αν ένα game πρέπει να βγαίνει σε τέτοιο στάδιο και να ζητάνε full price.. Γιατί εγώ ανέφερα κλειδαδικο στην μισή τιμή ουσιαστικά η αγορά.

Πάμε παρακάτω..

Ακόμα θυμάμαι κάποιους να λένε από τα demo (των 46Gb)  ότι το game δεν ξα είναι έτσι στο release του, λες και θα προλάβαιναν μέσα σε 3 εβδομάδες να βγάλουν ουσιαστικά άλλο game στα ράφια.. Όταν τελικά είχαμε leaks για το early access μάθαμε το μέγεθος του game (51Gb αν θυμάμαι καλά) οπότε λέμε άρχισαν τα όργανα εδώ.. Καταλάβαμε ότι θα πάρουμε το ίδιο προϊόν με το demo,  κάποια fixes και ξεκλειδωτο χάρτη και content με το πρώτο update patch να γινεται στο release του game με ότι μπορούσε να μαζέψει από server probs, bugs, glitches, loading times etc etc. 

Πάμε στο δια ταύτα και Σορρυ για το σεντόνι, έκανα ότι μπόρεσα να το περιορίσω με spoiler αλλά ο γραπτος λόγος με παρασύρει.

Δεν έχω φτάσει ακόμα σε end game situation, φαντάζομαι εκεί είναι η πληγή από αυτα που διαβάζω εδώ και εκεί όπως και με την επικοινωνία μου με αλλα παιδιά που παίζουμε στο Discord και έχουν κάνει μεγάλο progress ήδη αφού παίζουν Grand Master 2. 

Lack of content, lack of loot και variety στα items/weapons σε looter shooter είναι unacceptable. Χάνει όλο το νόημα του όλο το genre.  Δεν θα αναφερθώ σε αλλά προβλήματα που λίγο πολύ θα διορθωθούν με τον καιρό..

Και το τελευταίο είναι η μεγαλύτερη πληγή από όλες. Αυτό το συγχωροχάρτι που τους δίνουμε (μαζί και εγώ) όταν δεν μας δίνουν το content που έχουμε πληρώσει για ένα ΑΑΑ τίτλο... 

"Θα το φτιάξουν με τον καιρό"

"Θα βγει Content" "Θα το διορθώσουν"

Θα θα θα.. Και εγώ τα λέω αυτά υπόψιν..

Imo λοιπόν και το κλείνω, το game αν έχεις παρεα, μιλάτε κάνετε τον χαβά σας, θα προσφέρει πιστεύω κάποιες ώρες (δεν γνωρίζω  πόσες ώρες θα πάρει να τελειώσω ότι mission, contract υπάρχει) που θα περάσεις καλά.

Δεν νομίζω πως θα  χει το content να κρατήσει ακόμα και τους πιστούς του  2 χρόνια πχ..Σύγκριση με το Division 2 ως content και μόνο όσο χάλια και μισοτελειωμένο και αυτό τελικά βγει, δεν υπάρχει, κανει μπαμ ποιο μπορεί και ποιο θα είναι διασωληνωμενο στην εντατική σε λίγο καιρό.  

Παρολα αυτά απολαύστε το όσοι το πήρατε, μαζι και εγώ, κριτική θα γίνεται πάντα και τα υπόλοιπα θα τα πούμε αν βρω λόγο να γράψω κάτι άλλο εδώ. :)

 

Εκεί είναι το πρόβλημα, δεν μπορείς να δίνεις 60€ για το παιχνίδι, 500€ για κάρτα (βάλε και όλο το υπόλοιπο σύστημα) για να παίξεις αξιόλογα και στο τέλος να παίζεις ένα μισο-τελειωμένο παιχνίδι με bugs και να περιμένεις μήνες να διορθωθεί. Για το "παίζω για τον χαβαλέ και δεν τρέχει τίποτα" ισχύει αν παίζεις τάβλι π.χ αλλά όταν δίνει κάποιος τόσα χρήματα περιμένει να παίξει κάτι καλό και να διασκεδάσει, όχι το αντίθετο όπως συμβαίνει σε πολλά PC games σήμερα.

Εντάξει έχουν γίνει πολύπλοκα τα games και υπάρχουν bugs, αλλά μην περιμένουν μετά να κάνουν πωλήσεις όταν στις κονσόλες π.χ όλα τα παιχνίδια βγαίνουν τελειωμένα και απροβλημάτιστα με πιο αξιόλογο περιεχόμενο. Και από την άλλη έχεις την Nvidia να σε κάνει να πρέπει να δώσεις παραπάνω χρήματα για να μπορείς να παίζεις με περισσότερες επιλογές στα γραφικά οι οποίες δεν προσφέρουν τίποτα γι αυτό που ζητάνε.

Επεξ/σία από SlackulatoR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Anthem δεν είναι PC game και στις κονσόλες έχει τα ίδια θέματα και χειρότερα(Πιο μεγάλα loading times, πολύ χειρότερα fps drops κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Τα exclusives της Sony με 1 ώρα gameplay(Scripted κάμποσο κιόλας) και 3 ώρες cinematics ; Ε οκ..

Μακαρι εστω και το 1% της πλειοψηφιας των pc games να ειχανε τη ποιοτητα των exclusives της sony εστω και στο απειροελαχιστο. Τοτε ισως και μονο τοτε να δικαιολογουνταν η αγορα οποιασδηποτε high end gpu και να μη πηγαινε ακλαφτη, τι να το κανεις και το 4k (που πλεον το κανουν και οι κονσολες) ή τα αψεγαδιαστα γραφικα για να παιζεις το 95% στη πλειοψηφια ''σαπακια'', εγω προσωπικα περιμενω να κυκλοφορησει το ps5 και εφυγε για πουλημα το pc, το μελλον ειναι οι κονσολες και το κλεινω εδω για να μη βγαινω αλλο offtopic.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα interactive movies της Sony και 'γω έχω PS4 Pro γι' αυτά, αλλά μην μπερδεύουμε τις βούρτσες με τους π..τσες. Ένα Anthem ή ένα Division δεν μπορεί να είναι interactive movie όπως το Uncharted ή το TLOU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιος είπε ότι πρέπει να είναι movie; μιλάμε για διασκέδαση και αξιόλογο gameplay χωρίς προβλήματα σε σύγκριση με τα χρήματα που δίνουμε.

Αν είναι να περιμένεις μισό χρόνο να το φτιάξουν για να παίξεις τι νόημα έχει; Θα έχουν βγάλει κάτι άλλο ή το επόμενο.

Επεξ/σία από SlackulatoR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το RPG θα έχει bugs στην αρχή, ακόμα και το TW3 είχε μπόλικα όταν βγήκε. Δεν γίνεται να συγκρίνεις ένα linear παιχνίδι των 10-15 ωρών με ένα open-world RPG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Psycho_Warhead said:

Το RPG θα έχει bugs στην αρχή, ακόμα και το TW3 είχε μπόλικα όταν βγήκε. Δεν γίνεται να συγκρίνεις ένα linear παιχνίδι των 10-15 ωρών με ένα open-world RPG.

Σωστός! Το TW3 είχε πολλά θέματα στην αρχή αλλά ξέρανε ότι η CD Project θα το φτιάξει, όπως και έκανε. Ο Κόσμος απλά μέσω του Anthem βγάζει την χολή για την ΕΑ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Και το Anthem θα γίνει σωστό παιχνίδι σε κάνα 6μηνο.

Ναι, σε λίγο θα αγοράζουμε σουβλάκι αλλά τις τις πατάτες θα στις δίνουν σε 6 μήνες γιατί δεν ήταν έτοιμες.

Να έδιναν 1 χρόνο ακόμη στους developers αν ήταν να βγει κάτι καλό, αλλά δεν έχει να κάνει με αυτό, πλέον τα παιχνίδια τα πουλάνε μέσω τεχνικών marketing και τπτ άλλο. Αφού το βλέπετε και εσείς μόλις πέφτουν τα ποσοστά των μετοχών αρχίζουν τις απολύσεις, μόνο οι μετοχές τους νοιάζουν.

Επεξ/σία από SlackulatoR
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Το RPG θα έχει bugs στην αρχή, ακόμα και το TW3 είχε μπόλικα όταν βγήκε. Δεν γίνεται να συγκρίνεις ένα linear παιχνίδι των 10-15 ωρών με ένα open-world RPG.

Παίζω ξανά την GOTY έκδοση του TW3 και βλέπω πάλι quests που μπορεί να σπάσουν ή να κόψουν κομμάτια αν πάς με λάθος σειρά, να τελειώνω ομιλία με τον Vesemir στην αρχή και εκείνος να περπατάει και να ανεβαίνει πάνω στο τραπέζι, κοριτσάκι που είναι καθισμένο στο πάτωμα, αλλά το σώμα είναι χωμένο στο έδαφος και μόνο το κεφάλι φαίνεται, κλπ. Οπότε...ακόμα έχει bugs. :P

Aλλά αυτό το feeling του TW3 που δεν με αφήνει να το σταματήσω για ώρες, δεν το έχει κάποιο άλλο για μένα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...