Προς το περιεχόμενο

Σε ισχύ η πλήρης κατάργηση των χρεώσεων περιαγωγής εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@kgian Εγώ όταν πάω Πολωνία περνώ orange που είναι και η καλύτερη στα δεδομένα. Πέρυσι για δώρο καλοκαιριού με 1,20€ πήρα 17GB όσο περίεργο και να ακούγεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξε-μπερδευτεί ο κόσμος: Πλέον ότι κάνεις Ελλάδα κάνεις και εξωτερικό. Μοναδική προυπόθεση να μην μείνεις πολύ καιρό. Αυτό σημαίνει ότι αν μιλάς με ελληνικά κινητά-σταθερά ενόσω είσαι στη Γαλλία, θα χρεώνεσαι σαν να είσαι Ελλάδα (δλδ με τα δωρεάν λεπτά σου κτλ.). Αν μιλάς με κινητό εξωτερικού από το ελληνικό σου κινητό ενόσω είσαι Γαλλία, θα χρεώνεσαι πάλι σαν να είσαι στην Ελλάδα (αν δεν έχεις λεπτά δωρεάν προς εξωτερικό χρεώνει κανονικά). Το πιο θετικό, ειδικά για κατόχους καρτοκινητής, είναι ότι δεν χρεώνεσαι πλέον για τις κωλοεισερχόμενες κλήσεις που σου τελείωναν τις μονάδες...Κατά τ'άλλα, ωραίο μέτρο..Επιτέλους...με εκνευρίζει τόσο η διστακτικότητα στην επικοινωνία όταν είμαι έξω...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kgian Εγώ όταν πάω Πολωνία περνώ orange που είναι και η καλύτερη στα δεδομένα. Πέρυσι για δώρο καλοκαιριού με 1,20€ πήρα 17GB όσο περίεργο και να ακούγεται.

Μου φτάνουν τα δεδομένα που εχω. Δεν θέλω να έχω ένα τηλέφωνο για δεδομένα και άλλο ένα για ομιλία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύριο πάω Πολωνία για 1 εβδομάδα. Με καρτοκινητή cosmote είμαι. Ο θεός βοηθός.

Θα είσαι κομπλέ λογικά...Αν σου κάνουνε καμιά λαμογιά, ζήτα πίσω τα λεφτά σου και με το παραπάνω. Πες μας και πως πήγε όταν γυρίσεις να ξέρουμε κι εμείς! Α, και κάνε ένα restart το κινητό just in case μην σου λένε τπτ ιστορίες για αγρίους μετά (μου χε τύχει πριν κάτι χρόνια που δεν είχε ενεργοποιηθεί πακέτο MB) και τους έκραξα γτ νομίζανε ότι μιλάνε με κανένα παππού. Καλό ταξίδι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι προσφορές θα υπάρχουν. Μόνο ένα ερώτημα. ΘΑ ΥΠΆΡΧΕΙ περιαγωγή εντός ελλάδος μεταξύ εταιριών αν κάπου το σήμα δεν πιάνει από την μία εταιρία στην άλλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι απο το κινητό, μπορεί κάποιος να τσεκάρει κατα ποσο ισχύει για τα κάρτα κινητά vodafone; ειχε βγάλει δελτιο τυπο οτι ΔΕΝ θα ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι απο το κινητό, μπορεί κάποιος να τσεκάρει κατα ποσο ισχύει για τα κάρτα κινητά vodafone; ειχε βγάλει δελτιο τυπο οτι ΔΕΝ θα ισχύει.

" Μία εξαίρεση αφορά τα πακέτα καρτοκινητής International, Taza και CU Xclusive που είναι διαθέσιμα μόνο για χρήση εντός Ελλάδος..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο γινεται για να μην πανε ολοι και αγορασουν την πιο φτηνη καρτα απο οποιαδηποτε χωρα της ευρωπαικης ενωσης. Αν δεν υπηρχε αυτο θα πηγαιναν πχ ολοι να παρουν μια καρτα απο Πολωνια που προσφερει πολυ καλα πακετα σε χαμηλες τιμες και ετσι ολες οι εταιρείες σε ολες τις αλλες χωρες θα εμεναν απο πελατες. Ειναι λογικος ορος. 

 

Καπου ειχα διαβασει παραδειγμα με τους χρονους, πολυ γενικα ουσιαστικα λεει οτι δεν μπορεις να κανεις περισσοτερη χρηση σε χωρα του εξωτερικου απο οτι στη χωρα αγορας της καρτας

 

Γιατί όχι;

Ελεύθερη αγορά ευαγγελίζονται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πο***να Vodafone... δλδ οι φοιτητές πάλι δε θα μπορούν να πάνε στο εξωτερικό και να έχουν δωρεάν χρόνο ε? τι κολπάκι είναι αυτό? Η νομοθεσία δλδ λέει ΜΟΝΟ στα συμβόλαια ότι θα είναι? 2 μέτρα 2 σταθμά? εμείς ήμαστε χρήστες 2ης κατηγορίας? οι παραπεταμένοι? ξεφτιλισμένη εταιρία. το περίμενα πώς και πώς αυτό και πάλι στην πουστιά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

" Μία εξαίρεση αφορά τα πακέτα καρτοκινητής International, Taza και CU Xclusive που είναι διαθέσιμα μόνο για χρήση εντός Ελλάδος..."

Τα διαβασα αυτα ρε συ, αλλα αυτα λεει το άρθρο, εγω ρωταω τι γράφει η vodafone.

Το site της vodafone δεν ειναι ευκολα πλοηγησημο (ειδικα απο κινητό), μέχρι στιγμής κατάφερα να βρω οτι τα καρτοκινητα μπορούν να χρησιμοποιούν τον χρονο ομιλίας και SMS που εχει το πακέτο αλλα με χρέωση καπέλο για καθε κλήση και SMS (6 λεπτα του ευρώ για καθε λεπτο κλήσης και 2,5 λεπτα για καθε SMS).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραδειγμα συνδεσης εξωτερικου και μετα ας πουν οι δικοι μας παροχοι οτι δεν κλεβουν!

FREE ΓΑΛΛΙΑ 19,99 ευρω, με ολους τους φορους

- απεριοριστα προς κινητα Γαλλιας, ΗΠΑ, Κινας, Αλασκας και υπερποντιων νομων Γαλλιας,

- απεριοριστα προς σταθερα Γαλλιας και 100 χωρες,

- απεριοριστα SMS και MMS εντος Γαλλιας,

- Internet 4G 85 GB (!) ενω απεριοριστα GB για οσους εχουν και σταθερο+ internet FREE και μειωση 4 ευρω στην προαναφερομενη τιμη, παρακαλω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία διαφοροποίηση και στη Vodafone, η οποία δηλώνει ότι όλοι οι συνδρομητές συμβολαίου, καρτοκινητής και καρτοπρογράμματος, ιδιώτες και επαγγελματίες, θα μπορούν να καταναλώνουν τα ενσωματωμένα λεπτά ομιλίας, MB και SMS του προγράμματός τους στην Ευρωπαϊκή Ένωση, χωρίς κανένα επιπλέον κόστος.

Αλήθεια, ε;

Εγώ γιατί έλαβα SMS προχθές στο κινητό μου που γράφει "Καμία αλλαγή στις χρεώσεις περιαγωγής από 1/6/2017. Χρέωση δεδομένων 0.06€ ανά ΜΒ. Για οποιαδήποτε διευκρίνηση, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας." ;

Ευτυχώς που υπάρχουν κι άλλες λύσεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναρωτησαν παιδια πιο πανω αλλα νομιζω δεν δοθηκε απαντηση.Αν εγω ειμαι Ελλαδα και στελνω μηνυματα και παιρνω τηλεφωνο σε αγγλικο κινητο που βρισκεται Ελλαδα (αν και νομιζω δεν παιζει ρολο) χρεωνομαι σαν να στελνω σε ελληνικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...