Προς το περιεχόμενο

Σε ισχύ η πλήρης κατάργηση των χρεώσεων περιαγωγής εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το αστείο με τον Έλληνα είναι ότι τα θέλει όλα τσάμπα μονίμως κάποιος θέλει να τον κοροϊδέψει και αυτός είναι ο εξυπνότερος του κόσμου.

ΟΧΙ ΒΛΑΧΟ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ.

 

Θα σας το εξηγήσω απλά.Η cosmote όπως και η κάθε cosmote είναι εταιρία.Αυτή η εταιρία δε φτιάχτηκε για να μιλάς εσύ με τη γκόμενα για ώρες τσάμπα.Φτιάχτηκε για να καλύψει μία ανάγκη και να βγάλει λεφτά.

Ναι ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΛΕΦΤΑ.

Κεραίες βάζει για να έχεις εσύ καλύτερο σήμα και να ΧΑΛΑΣ ΛΕΦΤΑ!

οκ μέχρι εδώ;

 

Από κει και πέρα επειδή ο νομοθέτης προέβλεψε πόσο γυφταραίοι και κουτοπόνηροι είμαστετο έφτιαξε κατάλληλα.

 

Το 80% αυτών που σχολιάσατε είπατε και από μία βλακεία για τον απλούστατο λόγο ότι δε σας ενδιαφέρει η περιαγωγή.

 

Εγώ λοιπόν που ζω στη Βόρεια Ιρλανδία και θα κατέβω 1 μήνα για διακοπές στην Ελλάδα κατάλαβα και ΕΚΤΙΜΗΣΑ αυτό που ακριβώς κερδίζω από όλο αυτό.

 

Εγώ λοιπόν (όπως και οποιοσδήποτε άλλος που ταξιδεύει σε μια άλλη χώρα από αυτή που μένει) δε θα πληρώνω έξτρα για τη χρήση του ελληνικού δικτύου για τη χρήση που θα έκανα στη χώρα που ζω.

 

Όταν όμως από το αγγλικό μου νούμερο καλέσω Ελληνικό νούμερο ΦΥΣΙΚΑ και θα χρεωθώ κανονικά σαν να ήμουν Αγγλία και κάλεσα Ελλάδα που ΚΑΙ ΠΑΛΙ θα έχω όφελος γιατί δε θα πληρώσω περιαγωγή αλλά ΜΟΝΟ το χρόνο που μίλησα.

 

Όχι λοιπόν χωριάτη μου, δε θα μπορείς να πάρεις κάρτα από άλλη χώρα και να τη δουλεύεις σαν εγχώρια, γιατί θα κλείσει η cosmote και η κάθε cosmote και μετά θα μιλάς με σήματα καπνού!

Άστους να λένε. Νομίζουν όλοι οτι οι εταιρείες είναι ένα μάτσο βλάκες και ότι οι ίδιοι βρήκανε τη λύση. Ούτε τον κόπο δεν κάνανε να δούνε τι σημαίνει πολιτική ορθής χρήσης. ΒΡΕ ΒΛΑΧΟΙ (καλά το πες) δεν θα μπορείτε για μεγάλο διάστημα να χρησιμοποιείτε τη Βουλγάρικη κάρτα γιατί μετά αλλάζει η χρέωση! Έχει όριο π.χ. 2 μήνες δωρεάν roaming. Ε ρε πανηγύρι που χει να γίνει με τους λογαριασμούς κινητής....

Εντάξει με αυτά που είπες, αλλά μόνο μια διόρθωση. Εαν είσαι στην Ελλάδα και καλέσεις Ελληνικό νούμερο με το (Αγγλικό) σου νούμερο τότε δεν θα χρεωθείς σαν να καλούσες από Αγγλία-Ελλάδα.

Δηλαδή με το που ένας κάτοικος που διαμένει σε χωρά EU και ταξιδέψει σε χωρά EU μπορεί και παίρνει το πακέτο σύνδεσης του μαζί του.

Οτι τηλεφωνήματα, data, sms μπορούσες να κάνεις στην χώρα σου ισχύουν και σε οποιαδήποτε άλλη EU χώρα.

Η μόνη (και μοναδική) φορά που ισχύει ο κανόνας "κλήση στο εξωτερικό" είναι μόνο όταν βρίσκεσαι στη χώρα διαμονής και καλέσεις τηλέφωνο σε άλλη (EU) χώρα.   :)

Λάθος. Καλείς σαν να είσαι στην χώρα σου. No exceptions. Αν είσαι Ελλάδα με αγγλικό νούμερο και καλέσεις ελληνικό αριθμό, τότε χρεώνεσαι κλήση εξωτερικού (εκτός αν το πακέτο σου έχει δωρεάν κλήσεις προς εξωτερικό-obviously). Ουσιαστικά το καπέλο που ήταν το roaming καταργήθηκε και ότι μπορείς να πάρεις μαζί σου τα λεπτά σου και τα MB σου από το πρόγραμμά σου αλλά για να κάνεις χρήση σαν να ήσουν σπίτι σου (δλδ να παίρνεις ελληνικούς αριθμούς από ελληνικό τηλέφωνο) Αν γινόταν αυτό που περιγράφεις, θα τρέχανε όλοι να πάρουνε κάρτες από Βουλγαρία. Δεν πάει έτσι φίλε μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστους να λένε. Νομίζουν όλοι οτι οι εταιρείες είναι ένα μάτσο βλάκες και ότι οι ίδιοι βρήκανε τη λύση. Ούτε τον κόπο δεν κάνανε να δούνε τι σημαίνει πολιτική ορθής χρήσης. ΒΡΕ ΒΛΑΧΟΙ (καλά το πες) δεν θα μπορείτε για μεγάλο διάστημα να χρησιμοποιείτε τη Βουλγάρικη κάρτα γιατί μετά αλλάζει η χρέωση! Έχει όριο π.χ. 2 μήνες δωρεάν roaming. Ε ρε πανηγύρι που χει να γίνει με τους λογαριασμούς κινητής....

 

Λάθος. Καλείς σαν να είσαι στην χώρα σου. No exceptions. Αν είσαι Ελλάδα με αγγλικό νούμερο και καλέσεις ελληνικό αριθμό, τότε χρεώνεσαι κλήση εξωτερικού (εκτός αν το πακέτο σου έχει δωρεάν κλήσεις προς εξωτερικό-obviously). Ουσιαστικά το καπέλο που ήταν το roaming καταργήθηκε και ότι μπορείς να πάρεις μαζί σου τα λεπτά σου και τα MB σου από το πρόγραμμά σου αλλά για να κάνεις χρήση σαν να ήσουν σπίτι σου (δλδ να παίρνεις ελληνικούς αριθμούς από ελληνικό τηλέφωνο) Αν γινόταν αυτό που περιγράφεις, θα τρέχανε όλοι να πάρουνε κάρτες από Βουλγαρία. Δεν πάει έτσι φίλε μου...

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα για να καταλάβεις.

Εγώ που μένω εξωτερικό θα βρεθώ το καλοκαίρι στην Ελλάδα. Έχω σύνδεση με απεριόριστες κλήσεις, sms και 20GB data.

Στην Ελλάδα θα μπορώ να τηλεφωνώ σε Ελληνικά νούμερα χωρίς να χρεώνομαι κλήση εξωτερικού. Σαν να ειμουν στη χώρα προέλευσης. Αλλά υπάρχει ένα όριο σε όλα αυτά, εάν ξεπεράσεις περίπου τις 4 μήνες στην χώρα προορισμού τότε θα αρχίσουν να υπάρχουν χρεώσεις. Δηλαδή αυτό που λες για κάρτα από γειτονική χώρα θα ισχύει μέχρι 4 μήνες, μετά θα χρεώνεσαι.

Νομίζεις ότι δεν το έχουν προβλέψει αυτό οι αετονύχηδες της EU?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα θα μπορώ να τηλεφωνώ σε Ελληνικά νούμερα χωρίς να χρεώνομαι κλήση εξωτερικού.

 

Η κλήση που θα κάνεις απ το σουηδικό σου (υποθέτω) νούμερο σε ελληνικό (όσο βρίσκεσαι στην Ελλάδα), θα χρεωθεί κανονικά σαν διεθνής κλήση, αυτό που δε θα χρεωθεί είναι τα τέλη περιαγωγής, θα χρεωθείς δηλαδή κανονικά σαν να καλούσες από Σουηδία Ελλάδα. Εκτός φυσικά αν διαθέτεις πακέτο με δωρεάν διεθνείς κλήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κλήση που θα κάνεις απ το σουηδικό σου (υποθέτω) νούμερο σε ελληνικό (όσο βρίσκεσαι στην Ελλάδα), θα χρεωθεί κανονικά σαν διεθνής κλήση, αυτό που δε θα χρεωθεί είναι τα τέλη περιαγωγής, θα χρεωθείς δηλαδή κανονικά σαν να καλούσες από Σουηδία Ελλάδα. Εκτός φυσικά αν διαθέτεις πακέτο με δωρεάν διεθνείς κλήσεις.

 

Έτσι ακριβώς. Η ιδέα είναι οτι παίρνεις το πακέτο σου μαζί σου παντού στην Ευρώπη. Ότι έκανες/χρεωνόσουν σπίτι. Το ίδιο θα κάνεις/χρεώνεσαι και εκεί που θα πάς.

 

Υπάρχει άπειρη παραπληροφόρηση πάντως. Πήγα χθές να κράξω. 2 άτομα στο μαγαζί μου λέγανε οτι μάλλον δεν έχει αναβαθμιστεί το app και γι αυτό φαίνεται σαν να χρεώθηκα για κλήσεις προς Ελλάδα. Όταν quotαρα το europa.eu ο τύπος λέει ναι έτσι είναι αλλα η Telfort είπε Screw EU laws και δίνει το πακέτο σου ΚΑΙ για πανευρωπαικές κλήσεις... (FUCK YEAH)

 

Μισή ώρα αργότερα και μετά απο 2 τηλέφωνα στα κεντρικά έψαχνα πως θα αλλάξω πάροχο. Ευτυχώς μου κάνανε refund τις χρεώσεις. Στους επόμενους παρόχους που πήγα να ρωτήσω, μου λέγανε ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ πίπα. Που φυσικά δεν ισχύει..

 

Αυτό που θέλω τώρα να μάθω είναι αυτό που ρώτησα και παραπάνω. Αν με φοιτητικό CU μπορώ να ενεργοποιήσω κάποιο πακέτο(όχι τα exclusive που είναι εκτός προσφοράς) ώστε να χρησιμοποιώ το ελληνικό νούμερο για κλήσεις προς Ελλάδα. Μάλλον θα το μάθω the hard way.

 

edit:

 

Cu Chat
Καλημέρα
Μέχρι 29/06 ισχύουν οι βασικές χρεώσεις
 
Cu Chat
Μετά θα βγει ενημέρωση για το τι θα ισχύει για το καρτοκινητό στο εξωτερικό
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κλήση που θα κάνεις απ το σουηδικό σου (υποθέτω) νούμερο σε ελληνικό (όσο βρίσκεσαι στην Ελλάδα), θα χρεωθεί κανονικά σαν διεθνής κλήση, αυτό που δε θα χρεωθεί είναι τα τέλη περιαγωγής, θα χρεωθείς δηλαδή κανονικά σαν να καλούσες από Σουηδία Ελλάδα. Εκτός φυσικά αν διαθέτεις πακέτο με δωρεάν διεθνείς κλήσεις.

 

 

Μάλλον πρέπει να το αναφέρω ακόμη μια φορά. Εκτός από το roaming, καταργούνται και οι χρεώσεις κλήσεων μέσα στην EU. 

Σε χώρες EU δεν υπάρχουν πλέον διεθνείς κλήσεις. Η μόνη φορά που χρεώνεσαι είναι εάν τηλεφωνήσεις (και δεν έχεις πακέτο κλήσεων εξωτερικού) π.χ. από Ελλάδα σε μια άλλη χώρα. Μόνο σε αυτήν την περίπτωση χρεώνεσαι.

Επίσης θα χρεωθείς αν υπερβείς το data packet που έχεις, αλλά και τότε (πριν να τελειώσει) σε ενημερώνει ο πάροχος σου για να μην χρεωθείς χωρίς λόγο (σου προτείνει π.χ. buy extra data κτλ.).

Στην σύνδεση μου δεν έχω (δωρεάν) ομιλία για κλήσεις έκτος Σουηδίας. Πρίν τις 15 Ιουνίου θα χρεωνόμουν εάν χρησιμοποιούσα το κινητό μου έξω από την χωρά προέλευσης. Όμως τώρα μπορώ την σύνδεση μου να την χρησιμοποιήσω σε όλη την EU με τον ίδιο τρόπο που την χρησιμοποιώ εκεί που μένω, και το κόστος για μένα θα είναι (μόνο) το μηνιαίο πάγιο μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μας παραθέσεις και το σχετικό άρθρο που αναφέρει ότι καταργούνται οι χρεώσεις σε διεθνείς κλήσεις μεταξύ χωρών της ΕΕ;

 

 

Roam like at home

 

Κοίτα ερώτηση 1:

 

 

1. Δεν θα πληρώσω τίποτα επιπλέον όταν ταξιδεύω και χρησιμοποιώ το smartphone μου στην ΕΕ;

 

Ναι. Οι επικοινωνίες σας (τηλεφωνήματα, SMS, δεδομένα), τα οποία προέρχονται από άλλο κράτος μέλος της Ε.Ε. καλύπτονται από το εθνικό σας πακέτο-σύμβαση: Τα τέλη, τα SMS και τα gigabyte δεδομένων που καταναλώνετε στο εξωτερικό και εντός Ε.Ε. χρεώνονται ή αφαιρούνται από τον όγκο των εθνικών σας τελών, υπό τον όρο της “εύλογης χρήσης” (βλ. παρακάτω υπό ερώτηση 3).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δε σημαίνει ότι καταργούνται οι χρεώσεις για διεθνείς κλήσεις ή ότι καταργούνται οι διεθνείς κλήσεις τελείως.

 

 

Διεθνείς κλήσεις που? Εκτός EU? 

Φυσικά και δεν καταργούνται, αυτή η οδηγία ισχύει μόνο μέσα στις χώρες Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διεθνείς κλήσεις που? Εκτός EU? 

Φυσικά και δεν καταργούνται, αυτή η οδηγία ισχύει μόνο μέσα στις χώρες Ευρωπαϊκής Ένωσης.

 

Και μόνο σε κατάσταση περιαγωγής, δεν μπορώ να πάρω από Ελλάδα με ελληνική sim σε Γερμανικό νούμερο από τα λεπτά προς όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έκανα λάθος, ισχύει αυτό που λέει ο iPhoTe64, και το επιβεβαιώνει το PDF εδώ στο #11 ( το αντίστοιχο ελληνικό δεν αναφέρει το σαφές παράδειγμα, γι αυτό βάζω το αγγλικό ). Όσο είσαι σε περιαγωγή όλες οι κλήσεις εντός EU/EEA είναι "εγχώριες" κλήσεις. Διεθνείς πλέον υπάρχουν μόνο όταν είσαι στη χώρα σου και καλείς εκτός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Με cosmote εδώ Γερμανία τα δεδομένα είναι όπως Ελλάδα η κατανάλωση πλέον , ανάλογα το πακέτο.

Πήρα 200 λεπτά προς όλους και δουλεύει όπως στην Ελλάδα δεν χρεώνεται κάτι επιπλέον.

 

Δοκίμασα και μηνύματα αλλά μέχρι χτες μου τα χρέωνε κανονικά ,δεν ξέρω που οφείλεται αυτό .

 

Επίσης να αναφερθώ πως χτες ώρα 15:00 δοκίμασα ιντερνέτ με Ελληνικά δεδομένα και στην αρχή με χρέωσε και μετά από λίγη ώρα όλα καλά .

 

Λαμόγια , πουστιες να σου πάρουν έστω και τελευταία φορά κανένα ευρώ .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...