Προς το περιεχόμενο

τεχνικος υπολογιστων 2017


soulis14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά μία ερώτηση:Γιατί όλοι μιλάτε συνεχώς και λέτε ότι πρέπει καλύτερα να βρει δουλειά έξω;

γιατι συνεχεια κανεις ανουσιες ερωτησεις??

καλησπερα σας παιδια ανεβαζω πρωτη φορα στο insomnia και θα ηθελα την γνωμη σας πανω σε ενα θεμα που με απασχολει

εχω γραφτει στο ιδιοτικο ιεκ πληροφορικης τεχνικος υπολογιστω αλλα με εχουνε πει πως αν παω

για τεχνικος υπολογιστων δεν σε συμφερει να ανοιξεις μαγαζι αλλα μπορεις να μοιραζεις καρτες οτι εισαι τεχνικος υπολογιστως το ονομα και το τηλεφωνο ισχυει?

αυτα ειναι μαυρα ομως τα λεφτα αν καποιος πελατης σου ζητησει την αποδειξη τι γινετε? θα βρω το μπελα μου? γιατι ταμιακη μηχανη δεν θα κουβαλαω λογικο ειναι.

θα εχω δουλεια αν πηγαινω κατ οικον να φτιαχνω υπολογιστες με 30 ευρω το φορματ?

οπως σου ηρθε να σου φυγει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 208
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπερα σας παιδια ανεβαζω πρωτη φορα στο insomnia και θα ηθελα την γνωμη σας πανω σε ενα θεμα που με απασχολει

εχω γραφτει στο ιδιοτικο ιεκ πληροφορικης τεχνικος υπολογιστω αλλα με εχουνε πει πως αν παω

για τεχνικος υπολογιστων δεν σε συμφερει να ανοιξεις μαγαζι αλλα μπορεις να μοιραζεις καρτες οτι εισαι τεχνικος υπολογιστως το ονομα και το τηλεφωνο ισχυει?

αυτα ειναι μαυρα ομως τα λεφτα αν καποιος πελατης σου ζητησει την αποδειξη τι γινετε? θα βρω το μπελα μου? γιατι ταμιακη μηχανη δεν θα κουβαλαω λογικο ειναι.

θα εχω δουλεια αν πηγαινω κατ οικον να φτιαχνω υπολογιστες με 30 ευρω το φορματ?

+1 για το "ξέχασε το".

Είσαι τουλάχιστον 20 χρόνια αργοπορημένος και προσωπικά δεν ξέρω κανέναν που να χρειάστηκε τεχνικό Η/Υ για προσωπική χρήση.Όλοι πήγαν σε φίλους-συγγενείς.

Όσοι ήταν ανοικτοί στο "χωριό" που ζούσα,μιλάμε για καμία ντουζίνα νοματαίους, έκλεισαν ή άλλαξαν το μαγαζί στο πούλημα(το οποίο πάει επίσης κατά διαόλου).Σε συνδυασμό με το γεγονός ότι σχεδόν κανείς εξ' αυτών δεν είχε το θεωρητικό υπόβαθρο για κάτι περισσότερο από "κατσαβιδάκιας" στυλ Τσάκωνας, όλοι ρουφάν την μύξα τους.

Θα έλεγα να δεις κάτι άλλο για επαγγελματική αποκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτά με το πελατολόγιο για κατσαβιδάκιδες που θυμίζει αρχές 2000.

 

Ξέχασε το θα κυνηγάς πελάτες με το τουφέκι, 9 στα 10 δωδεκάχρονα ξέρουν να συναρμολογούν έναν υπολογιστή από το μηδέν και να περνάνε και τα λειτουργικά - προγράμματα.

 

Υπάρχει και συγκεκριμένο θέμα πάνω σε αυτό. Γράψε "Τεχνικός Η/Υ, ένα αποτυχημένο επάγγελμα" και θα το βρεις.

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τελειώσεις το ΙΕΚ και να κυνηγήσεις κάποια Certification ώστε να ψαχτείς για κάποια θέση σαν Network - System Admin που είναι σοβαρές θέσεις και χτίζεις και καριέρα.

 

Εντελώς άσχετο με αυτό που ζητάς, αλλά εγώ εσένα προσπαθώ να βοηθήσω.

 

Network - System Admin στην Ελλαδίτσα είναι ακόμα 1 επάγγελμα που αρχίζει να υποφέρει λόγω έλλεψης θεαθήναι.....σε επίπεδο εσωτερικό (δηλαδή ως υπαλληλος σε εταιρεία) ...ότι και να κάνεις θεωρείται αυτονόητο και στα 5 λεπτά έχει ξεχαστεί και έχει ενσωματωθεί στην καθημερινότητα...άσχετα αν εσυ έχεις λιώσει για να το καταφέρεις...σε επίπεδο υπαλλήλου σε εταιρεία που παρέχει υποστήριξη είσαι έρμαιο του κάθε αφεντικού....μόνο αν σου κάτσει σαν εξωτερικός συνεργάτης και πετύχεις καλά "θύματα".

Οπότε καλά τα Certs αλλά στο Ellada....μπαααα....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια πιθανον να εχετε δικιο οσοι λετε πτι δεν υπαρχει ψωμι πλεον στο field service μικρων πελατων.

 

Παντως μεχρι την στιγμη που το σταματησα, γιατι ήταν ψυχοφθορο ταυτοχρονα με την σταθερη δουλεια, πελατες υπηρχαν. Αυτο εγινε το 2015 btw.

 

Λογικα ειχε να κανει με το οτι δουλευω στον χωρο απο το 98 και ειχαν γινει επαφες απο τοτε.

 

Παντως και εδω μεσα σε καποια θεματα που εχω βοηθήσει ειχα ΡΜ να παω να φτιαξω κατι και περιπτωσεις απο το πουθενα εχω δει.

 

Βεβαια δεν προσπαθω να το κανω βασικη δουλεια ωστε να γνωριζω τις δυσκολιες του σημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα !

Θεωρώ ότι έχουνε δίκιο όσοι είπανε παραπάνω ότι πλέον η δουλειά του τεχνικού Η/Υ δεν έχει ψωμί στην Ελλάδα. Ή μάλλον δεν έχει ψωμί γενικώς, και λόγω του γεγονότος ότι η τεχνολογία είναι πολύ πιο φτηνή σε σχέση με πριν κάτι χρόνια.
Θυμηθείτε ότι κάποτε έγινε ας πούμε το ίδιο ακριβώς με τα ραδιόφωνα. Στις δεκαετίες 1930-1940, όταν το ραδιόφωνο ήταν πανάκριβο, η δουλειά του τεχνικού ραδιοφώνων είχε πολύ ψωμί. Σήμερα, δίπλα απ' το κρεββάτι που κοιμάμαι, έχω ένα ραδιοφωνάκι αξίας 10 Ευρώ που το πήρα μεταχειρισμένο από το e-Bay. Άμα χαλάσει, μάλλον δεν θα ψάξω τεχνικό ραδιοφώνων.
Θα βγω και λίγο εκτός θέματος τώρα, αλλά μάλλον θα με συγχωρήσετε. Θεωρώ ότι αυτή τη στιγμή, εκεί που υπάρχει ψωμί είναι ο προγραμματισμός εφαρμογών για κινητά. Android, IOS και τα σχετικά. Θέλει πάρα πολύ διάβασμα και εξάσκηση, αλλά πιστεύω ότι για αρκετά χρόνια θα υπάρχει δουλειά.

Σας ευχαριστώ,
Ο Άσπρος Γάτος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα certifications που λέτε, είναι ένα καλό συν, αλλά δυστηχώς θέλουν πολλά λεφτά. Και για να παρακολουθήσεις το μάθημα αλλά και για να πας να δώσεις τις εξετάσεις. Και μιλάμε, ότι αν δεν περνάς τις εξετάσεις, πρέπει να ξαναπληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μαγαζί για να κάνεις φορμάτ και λοιπές σαχλαμάρες ξέχνα το.Γιατί και λεφτά να έβγαζες, που δεν βγάζεις, είναι κατάντια.Σαν ΙΤ στο εξωτερικό ή σαν developer θα έχεις μέλλον.

 

Το θέμα δεν είναι τι θα κάνεις, αλλά σε αυτό που θα κάνεις να είσαι καλός και να σ αρεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μιλάμε για επάγγελμα, δεν μιλάμε για τα επόμενα 2 χρόνια, αλλά για τα επόμενα 30. Έτσι;

Και θα μου πεις "ποιος ξέρει τι θα γίνεται σε 30 χρόνια;". Κανένας, αλλά μπορούμε να δούμε προς τα πού πηγαίνουν τα πράγματα.

Και τα πράγματα πηγαίνουν όλο και σε πιο αναλώσιμο hardware που, σε γενικές γραμμές, δεν επισκευάζεται αν πάθει μεγάλη ζημιά.

Tablets, laptops, AIO και όσο πάει το πράγμα τα κλασικά PC θα κάνουν συγκεκριμένες δουλειές: workstations σε εταιρίες και επαγγελματίες που συνήθως απευθύνονται σε εταιρίες ή σε έμπειρους επαγγελματίες και για παιχνίδια, και όσοι ασχολούνται συν΄θως λύνουν και δένουν έναν υπολογιστή για πλάκα.

Βλέπω το συγκεκριμένο επάγγελμα να έχει την κατάληξη όσων επισκεύαζαν τηλεοράσεις και ραδιόφωνα.

Επιπλέον, με ποιούς θα ανταγωνιστείς; Εσύ θα βγεις από μία ιδιωτική σχολή και ίσως με κάποια σεμινάρια και οι ανταγωνιστές σου από Πολυτεχνείο και με μεταπτυχιακά. Οι οποίοι πλέον αρχίζουν να κάνουν την ίδια δουλειά με εσένα και θα απευθύνεστε στο ίδιο κοινό. Ξέρω, τα πτυχία δεν κάνουν τον μάστορα, αλλά έλα και στη θέση του πελάτη... Ποιον θα προτιμούσες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά αυτό με τα πτυχία είναι τεράστια παπάτζα.είχα συνάδελφο απο πολυτεχνείο που δεν ήξερε να βάλει ρουτερ.Τα πτυχία είναι να τα βάλεις στον τοίχο να τα κοιτάς και να λες ποιος την έχει πιο μεγάλη.

 

Και σιγά μην κάτσει ένας από ΑΕΙ να ανταγωνιστεί τον κάθε ένα που κάνει φορματ για 10 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά αυτό με τα πτυχία είναι τεράστια παπάτζα.είχα συνάδελφο απο πολυτεχνείο που δεν ήξερε να βάλει ρουτερ.Τα πτυχία είναι να τα βάλεις στον τοίχο να τα κοιτάς και να λες ποιος την έχει πιο μεγάλη.

 

Και σιγά μην κάτσει ένας από ΑΕΙ να ανταγωνιστεί τον κάθε ένα που κάνει φορματ για 10 ευρώ.

Για άλλους επαγγελματίες τα πτυχία δεν σημαίνουν τίποτα, για άλλους πολλά. Άλλοι παίρνουν το πτυχίο τους μετά από θητεία σε κομματικές οργανώσεις, άλλοι ξενυχτάνε διαβάζοντας. Υπάρχει ο γιατρός, υπάρχει και η κυρά μας η μαμή. Άλλος διαλέγει τον έναν, άλλος τον άλλον.

Προφανώς δεν γνωρίζεις πως πλέον πολλοί από αυτούς που σου σερβίρουν καφέ ή σου φέρνουν σουβλάκια σπίτι έχουν μεταπτυχιακά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενας λεει για φορματ με 15 ευρω,ο αλλος λεει οτι τεχνικος Η/Υ ειναι αποτυχημενο επαγγελμα.

τα μηδενιζετε ολα εδω μεσα μου φαινεται..

 

 

είναι γνωστή η γραμμή του Insomnia σε τέτοια θέματα, όποιο επάγγελμα και να αναφερθεί:

 

δεν υπάρχει μέλλον, μην ασχολείσαι καν. φύγε εξωτερικό.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν θές να γίνεις τεχνικός Η/Υ πρέπει να σκεφτείς κάτι καινοτόμο όσον αφορά την παροχή των υπηρεσιών σου γιατί η αλήθεια είναι ότι έχουμε γεμίσει με τεχνικούς Η/Υ. Και όσο για το φορμάτ που ειπώθηκε πιο πρίν, τα περισσότερα καταστήματα (όχι ιδιώτες) παίρνουν 30-50 €

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενας λεει για φορματ με 15 ευρω,ο αλλος λεει οτι τεχνικος Η/Υ ειναι αποτυχημενο επαγγελμα.

τα μηδενιζετε ολα εδω μεσα μου φαινεται..

 

Σίγουρα ακούγεται άσχημα αλλά δεν παύει να είναι η αλήθεια...το ότι μπορείς να βγάλεις μεροκάματο σαν κατσαβιδάκιας δεν αποκλείεται ειδικά αν έχεις "κύκλο" αλλά δυστυχως στην Ελλάδα της κρίσης όλοι ψάχνουν πως θα την σκαπουλάρουν τζάμπα....εκεί είναι που ο "κύκλος" γίνεται μπουμερανγκ...κάποτε κάναμε φορματ και κάτω απο 30 δεν ασχολιόμασταν και αν είχε και κάτι ιδιαίτερο πήγαινες άνετα και στο 50αρικο....τώρα αστα βράστα...όλοι ξεκινάνε " βρε φίλε"....και μετά απο x ώρες που το παραδίδεις ένας δεν κάνει την κίνηση να πει "τι οφείλω"....καταλαβαίνω..."φιλοι"...αλλά και ο υδραυλικός "φίλος" είναι και ο μπογιατζής "φίλος" είναι αλλά όποιον φωνάξω η 1η κουβεντα είναι πόσο θα κοστίσει....και αν πει "αστο"..πάντα θα χώσω κάτι για τον καφέ/παιδί...γιατί έτσι είναι...οποιος ξοδεύει τον χρόνο του για σένα πρέπει και αναλόγως να ανταμοιφθεί....

Οπότε αναγκάζεσαι να γίνεσαι κακός ....συνήθως δεν προλαβαίνεις ....ή το ξεπετάς με όσο το δυνατό πιο συνοπτικές διαδικασίες....

Είναι λίγο η εποχή που είναι ακριβές οι μνήμες και υπάρχει πρόβλημα με τον ανταγωνισμό στους επεξεργαστές (ευτυχώς η AMD ανέκαμψε)....μόλις θα ερθουν τα πράγματα εκεί που θα έπρεπε και θα τσιμπάς Mini PC  με 4/8 Gb RAM,128 GB HDD επεξεργαστή που καίει μαξιμουμ 10W και έχει απόδοση Pentium (~3000 μονάδες Passmark) με αυθεντική άδεια Windows 10 και θα τιμολογείται στα 100 € σιγά μην κάτσει ο άλλος να φτιάξει το PC δεκαετίας που αγχομαχάει στην ανηφόρα ....θα το πετάξει και θα προχωρήσει στο παρασύνθημα....

Ίσως σε επιπεδο "κατσαβιδάκια" να υπάρχει κάποιο μέλλον εφόσον είσαι γάτος και ξέρεις να τα κάνεις όλα...απο format Η/Υ μέχρι αλλαγή οθόνης στο κινητό και επισκευή πλακέτας...αλλά και εκεί έχω επιφυλάξεις βλέποντας τον χώρο....καθόσον τρέχεις...τρέχεις κάνεις το 1 κάνεις το άλλο τσιμπάς 10αρικο απο έδώ..10αρικο απο εκεί και παφ...κάνεις μια ζημιά και τρώς 100€ στον Κ@λο γιατί η οθόνη που παρηγγειλες απλώς δεν ήταν το σωστό μοντέλο...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...