Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση σχετικά με ενοικίαση σπιτιού


shooterg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ενοικιάσεις που γίνονται κανονικά με συμβόλαια δεν συμβαίνει συχνά πάντως. Αυτή την εντύπωση έχω τουλάχιστον.

Με συμβολαιο κανονικοτατα και νομιμοτατα (δεν θα δεχομουν κατι παρανομο). Απλα με συμπαθησε με τη μια μαλλον, γι'αυτο και το προτεινε (φυσικα πηρε ρισκο αφου δεν με ηξερε, αλλα ανα πασα στιγμη αν ήθελε θα μπορουσα να της δειξω κ πληρωμενους λογαριασμους απ'το προηγουμενο σπιτι που νοικιαζα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με συμβολαιο κανονικοτατα και νομιμοτατα (δεν θα δεχομουν κατι παρανομο). Απλα με συμπαθησε με τη μια μαλλον, γι'αυτο και το προτεινε (φυσικα πηρε ρισκο αφου δεν με ηξερε, αλλα ανα πασα στιγμη αν ήθελε θα μπορουσα να της δειξω κ πληρωμενους λογαριασμους απ'το προηγουμενο σπιτι που νοικιαζα).

Εκτός της συμπάθειας πρέπει να το έκανε και για άλλο λόγο πάντως! Ίσως αυτό που λέει ο Joshua ή κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ οποτε ειμαι τυχερη που επεσα σε τοσο καλη ιδιοκτητρια! (Νομιζα οτι δεν ηταν και τοσο σπανιο το να μην αλλαζουν τα ονοματα σε δεη/ευδαπ.)

 

(Χαχαχ defacer!! Δεν της εχω τραγουδησει ακομα :P λες να μου κανει καμια εκπτωσουλα στο ενοικιο; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω που νοικιαζω τωρα, η ιδια η ιδιοκτητρια μου ζητησε να μεινουν στο ονομα της και η δεη και η ευδαπ. Δεν νομιζω οτι ειμαι ειδικη περιπτωση.

 

 

Η παροχη ΕΥΔΑΠ δεν μεταφερετε στο ονομα του ενοικιαστη . Παντα υποχρεος ειναι ο ιδιοκτητης.

 

Για εκτος ΕΥΔΑΠ δεν ξερω αν γινεται .

 

Για την ΔΕΗ εινα χαζη που θεει να κρατησει στο ονομα της την παροχη.Αν εσυ  αφησεις χρεος αυτην θα κυνηγανε.

Εσύ ίσως όχι, η ιδιοκτήτρια όμως? Για τη ΔΕΗ τουλάχιστον, μήπως στο ζήτησε για να γλιτώσει το πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου?

 

 

Να παρει τετοιο ρισκο για 60-70 ευρω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να παρει τετοιο ρισκο για 60-70 ευρω ?

 

Και όμως το κάνουν! Που δεν είναι απαραίτητα μόνο 60-70€, σε μερικές περιπτώσεις πολύ παλιών εγκαταστάσεων χρειάζονται πολλά περισσότερα.

 

Εδώ παίρνουν πολύ μεγαλύτερα ρίσκα, πχ μικρότερο ενοίκιο στο μισθωτήριο ή και καθόλου μισθωτήριο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως το κάνουν! Που δεν είναι απαραίτητα μόνο 60-70€, σε μερικές περιπτώσεις πολύ παλιών εγκαταστάσεων χρειάζονται πολλά περισσότερα.

 

Εδώ παίρνουν πολύ μεγαλύτερα ρίσκα, πχ μικρότερο ενοίκιο στο μισθωτήριο ή και καθόλου μισθωτήριο...

 

Και στο τελος αν πεσουν σε κακοπληρωτή τραβανε τα μαλια τους !!!Ακομα και ρελε διαφυγης να θελει είναι αλλα 60 ευρω η υπεθυνη δηλωση εγκαταστατη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση κ εγώ μην ανοίγω θέμα. Αν χαλάσει καζανάκι ποιος το πληρώνει παιδιά;

 

Αν εισαι πανω από 2-3 χρονια μεσα ατυπα εσυ .Αν μπηκες όμως τωρα ο ιδιοκτητης ...Αυτά δεν αναφερονται γραπτα καπου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εμενα και το νερο και το ρευμα ειναι στο ονομα του ιδιοκτητη,ο οποιος ηταν γνωστος γνωστου κτλ και με εμπιστευτηκε.Μονο τα κοινοχρηστα πηρα στο ονομα μου.Φανταζομαι ομως οτι συχνα πυκνα πηγαινε στις υπηρεσιες και ρωταει αν πληρωνονται οι λογαριασμοι και αν πιστολιαζα θα μου χτυπουσε το κουδουνι σιγουρα.Γενικα παντως ειναι αφορμη για πιστολιες το να μην βαλουν στο ονομα σου τους λογαριασμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εμενα και το νερο και το ρευμα ειναι στο ονομα του ιδιοκτητη,ο οποιος ηταν γνωστος γνωστου κτλ και με εμπιστευτηκε.Μονο τα κοινοχρηστα πηρα στο ονομα μου.Φανταζομαι ομως οτι συχνα πυκνα πηγαινε στις υπηρεσιες και ρωταει αν πληρωνονται οι λογαριασμοι και αν πιστολιαζα θα μου χτυπουσε το κουδουνι σιγουρα.Γενικα παντως ειναι αφορμη για πιστολιες το να μην βαλουν στο ονομα σου τους λογαριασμους.

 

 

Ετσι ακριβως ..Για τα κοινόχρηστα αν δεν τα πληρωσεις τον ιδιοκτητη κυνηγάνε κι αυτος εσενα.

 

Εγω σε σπιτι που νοικιάζω μακρυα με τους κωδικούς της ΕΥΔΑΠ μπαινω και βλεπω αν πληρωνεται .Η ΕΥΔΑΠ δεν δεχεται την παροχη στο ονομα του ενοικιαστη .Μονο σε παρενθεση το γραφει αν το ζητήσεις .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εισαι πανω από 2-3 χρονια μεσα ατυπα εσυ .Αν μπηκες όμως τωρα ο ιδιοκτητης ...Αυτά δεν αναφερονται γραπτα καπου.

Τι άτυπα; με συμβόλαιο είμαι 5 χρόνια μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι άτυπα; με συμβόλαιο είμαι 5 χρόνια μέσα.

 

Ατυπα εννοω ότι δεν είναι γραμμενο καπου αλλα αν εισαι 5 χρονια εγω το θεωρω λογικο να χαλασε σε αυτά τα χρονια και να το πληρωσεις εσυ .

 

Αν ηταν ηλεκτρολογικος πινακας , θερμοσίφωνας , υγρασια από καπου  κλπ που εχουν πολλα χρονια ζωης τοτε ο ιδιοκτητης ή επιμερισμος της δαπανης με καλη θεληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...