Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση σχετικά με ενοικίαση σπιτιού


shooterg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτη φορά αποφάσισα να νοικιάσω ένα σπίτι. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξης. Ο ιδιοκτήτης του σπιτιού χρωστάει σε λογαριασμό νερού διότι οι προηγούμενοι ενοικιαστές δεν το πληρωναν. Όταν γίνει μεταβίβαση του νερού στο όνομα μου το χρέος μεταβιβάζεται σε εμένα η μένει στον ιδιοκτήτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν γίνει η μεταβίβαση του ρολογιού στο δικό σου όνομα, το χρέος πάει στον προηγούμενο ιδιοκτήτη-αφμ. Ο οποίος πρέπει να προβεί σε εξόφληση για να γίνει η αλλαγή του ονόματος. Απλά δεν ξέρω ποσό συμφέρει η αλλαγή ονόματος σε νερο(στην ευαθ κοστίζει 120 ευρώ αν θυμάμαι καλά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορά αποφάσισα να νοικιάσω ένα σπίτι. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξης. Ο ιδιοκτήτης του σπιτιού χρωστάει σε λογαριασμό νερού διότι οι προηγούμενοι ενοικιαστές δεν το πληρωναν. Όταν γίνει μεταβίβαση του νερού στο όνομα μου το χρέος μεταβιβάζεται σε εμένα η μένει στον ιδιοκτήτη;

Στον ιδιοκτήτη πάει. Γι' αυτο και πλέον οι πιο πολλοί ζητάνε το νερό, ρεύμα να παει στο ονομα του ενοικιαστή, ώστε σε περιπτωση που χρωστάει και φύγει να κυνηγάνε τον ενοικιαστή και όχι τον ιδιοκτήτη. Γενικά πολλοι ιδιοκτήτες την είχαν πατήσει έτσι και πλέον προσέχουν πολλοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ts δεν ξέρω τι ισχύει εκεί που θέλεις να νοικιάσεις, αλλά στους περισσότερους Δήμους δεν υπάρχει καν η δυνατότητα ο λογαριασμός νερού να μπει στο όνομα του ενοικιαστή και σε κάθε περίπτωση τα χρέη ακολουθούν το ακίνητο(τον ιδιοκτήτη δλδ) και όχι αυτόν που έχει κάνει τη σύμβαση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν μπορεις μην βαλεις τιποτα στο ονομα σου.ετσι ωστε οταν φυγεις να μην εχεις προβληματα με νερο και ρευμα.αυτο κανουν ολοι οσοι γνωριζουν και ενοικιαζουν σπιτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν μπορεις μην βαλεις τιποτα στο ονομα σου.ετσι ωστε οταν φυγεις να μην εχεις προβληματα με νερο και ρευμα.αυτο κανουν ολοι οσοι γνωριζουν έχουν σκοπό να πιστολιάσουν και ενοικιαζουν σπιτια.

Fixed

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν είχαν χρέος απλά αυτός που το νοίκιαζε έφυγε και δεν το έκανε έναρξη αυτός που έχει το σπίτι. Αρα απλά πάω και το κάνω έναρξη και πληρώνω μόνο την εγγύηση. Νομίζω είναι 70 ευρώ για 35 τετραγωνικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν μπορεις μην βαλεις τιποτα στο ονομα σου.ετσι ωστε οταν φυγεις να μην εχεις προβληματα με νερο και ρευμα.αυτο κανουν ολοι οσοι γνωριζουν και ενοικιαζουν σπιτια.

οσοι εχουν σκοπο να μπιστολιασουν εννοεις,οχι οσοι γνωριζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν μπορεις μην βαλεις τιποτα στο ονομα σου.ετσι ωστε οταν φυγεις να μην εχεις προβληματα με νερο και ρευμα.αυτο κανουν ολοι οσοι γνωριζουν και ενοικιαζουν σπιτια.

 

Γιατί να έχει προβλήματα αν πληρώνει αυτά που καταναλώνει?

 

 

Αθάνατος έλληνας και άσε τους γερμαναράδες να γράφουν μνημόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν μπορεις μην βαλεις τιποτα στο ονομα σου.ετσι ωστε οταν φυγεις να μην εχεις προβληματα με νερο και ρευμα.αυτο κανουν ολοι οσοι γνωριζουν και ενοικιαζουν σπιτια.

Το ρεύμα πολύ δύσκολα θα δεχτεί ο ιδιοκτήτης να το κρατήσει στο όνομά του. Εκτός ειδικών περιπτώσεων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω που νοικιαζω τωρα, η ιδια η ιδιοκτητρια μου ζητησε να μεινουν στο ονομα της και η δεη και η ευδαπ. Δεν νομιζω οτι ειμαι ειδικη περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω που νοικιαζω τωρα, η ιδια η ιδιοκτητρια μου ζητησε να μεινουν στο ονομα της και η δεη και η ευδαπ. Δεν νομιζω οτι ειμαι ειδικη περιπτωση.

Σε ενοικιάσεις που γίνονται κανονικά με συμβόλαια δεν συμβαίνει συχνά πάντως. Αυτή την εντύπωση έχω τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω που νοικιαζω τωρα, η ιδια η ιδιοκτητρια μου ζητησε να μεινουν στο ονομα της και η δεη και η ευδαπ. Δεν νομιζω οτι ειμαι ειδικη περιπτωση.

ειδική περίπτωση είσαι και η ιδιοκτήτρια είναι ηλίθια 

ρεύμα στο όνομα του ιδιοκτήτη είναι σαν να δίνεις στο νοικάρη την κάρτα σου του ατμ μαζί με το pin

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω που νοικιαζω τωρα, η ιδια η ιδιοκτητρια μου ζητησε να μεινουν στο ονομα της και η δεη και η ευδαπ. Δεν νομιζω οτι ειμαι ειδικη περιπτωση.

 

Εσύ ίσως όχι, η ιδιοκτήτρια όμως? Για τη ΔΕΗ τουλάχιστον, μήπως στο ζήτησε για να γλιτώσει το πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...