Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση σχετικά με ενοικίαση σπιτιού


shooterg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ετσι ακριβως ..Για τα κοινόχρηστα αν δεν τα πληρωσεις τον ιδιοκτητη κυνηγάνε κι αυτος εσενα.

Πραγματικα ακριβως αυτο γινεται στα κοινοχρηστα.Γνωριζω περιπτωση που χρωσταει καποιος 5 εκατοσταρικα κοινοχρηστα(ευκολα τα πιανεις αν δν πληρωνεις πετρελαιο)και παιρνουν τηλεφωνο και τον ιδιοκτητη συνεχεια και τον ιδιο,αλλα του εχει στειλει και εξωδικο η εταιρια εισπραξης των κοινοχρηστων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα ακριβως αυτο γινεται στα κοινοχρηστα.Γνωριζω περιπτωση που χρωσταει καποιος 5 εκατοσταρικα κοινοχρηστα(ευκολα τα πιανεις αν δν πληρωνεις πετρελαιο)και παιρνουν τηλεφωνο και τον ιδιοκτητη συνεχεια και τον ιδιο,αλλα του εχει στειλει και εξωδικο η εταιρια εισπραξης των κοινοχρηστων.

 

Σε ποιον από τους δυο εχει στειλει το εξωδικο ?Λογικα στον ιδιοκτητη νομιζω.Ειναι ου μπλέξεις παντως με τετοια ...Για αυτό το εχω πει εδώ πολλες φορες για την ΔΕΗ που γινεται παντα η παροχη στο ονομα του χρηστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση κ εγώ μην ανοίγω θέμα. Αν χαλάσει καζανάκι ποιος το πληρώνει παιδιά;

 

Αν χαλάσει από κακή χρήση εσύ, αν χαλάσει για οποιοδήποτε άλλο λόγο(με τα χρόνια, αστοχία υλικού κτλ) ο ιδιοκτήτης.

 

Ατυπα εννοω ότι δεν είναι γραμμενο καπου αλλα αν εισαι 5 χρονια εγω το θεωρω λογικο να χαλασε σε αυτά τα χρονια και να το πληρωσεις εσυ .

 

Αν ηταν ηλεκτρολογικος πινακας , θερμοσίφωνας , υγρασια από καπου  κλπ που εχουν πολλα χρονια ζωης τοτε ο ιδιοκτητης ή επιμερισμος της δαπανης με καλη θεληση.

Sorry αλλά το τι θεωρεί ο Γιάννης και ο Δημήτρης λογικό δεν έχει καμία μα καμία σημασία, ο νόμος είναι ξεκάθαρος, "ο ενοικιαστής δεν ευθύνεται για φθορές που οφείλονται στη συμφωνημένη χρήση".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν χαλάσει από κακή χρήση εσύ, αν χαλάσει για οποιοδήποτε άλλο λόγο(με τα χρόνια, αστοχία υλικού κτλ) ο ιδιοκτήτης.

 

 

Sorry αλλά το τι θεωρεί ο Γιάννης και ο Δημήτρης λογικό δεν έχει καμία μα καμία σημασία, ο νόμος είναι ξεκάθαρος, "ο ενοικιαστής δεν ευθύνεται για φθορές που οφείλονται στη συμφωνημένη χρήση".

Ξαφνικά το πρωί έφυγε από την θέση του... Έπεσε κάτω, δεν του έκανα κακη χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαφνικά το πρωί έφυγε από την θέση του... Έπεσε κάτω, δεν του έκανα κακη χρήση.

 

Το πως μπορεί να αποδειχτεί αν χάλασε επειδή του έκανες κακή χρήση ή επειδή δεν ήταν στερεωμένο καλά είναι άλλο θέμα, εγώ σου εξήγησα τι ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιον από τους δυο εχει στειλει το εξωδικο ?Λογικα στον ιδιοκτητη νομιζω.Ειναι ου μπλέξεις παντως με τετοια ...Για αυτό το εχω πει εδώ πολλες φορες για την ΔΕΗ που γινεται παντα η παροχη στο ονομα του χρηστη.

Το εξωδικο πηγε στο διαμερισμα που νοικιαζεται.Σε ποιο ονομα δεν γνωριζω,αλλα ξερω οτι ενοχλουν και τους δυο ταυτοχρονα,οποτε ξερουν και ποιος ειναι ο ιδιοκτητης και ποιος ο ενοικιαστης.

 

 Sorry αλλά το τι θεωρεί ο Γιάννης και ο Δημήτρης λογικό δεν έχει καμία μα καμία σημασία, ο νόμος είναι ξεκάθαρος, "ο ενοικιαστής δεν ευθύνεται για φθορές που οφείλονται στη συμφωνημένη χρήση".

Ολα ανθρωπινα ειναι,αν μενω 5 χρονια σε ενα σπιτι,και χρησιμοποιω καθε μερα την τουαλετα,ε ντρεπομαι να φωναξω τον ιδιοκτητη να μου πληρωσει το καζανακι,η μια βρυση,η ενα ντουι η μια μπριζα.Οπως ειπωθηκε παραπανω,αν πχ ειναι ο θερμοσιφωνας,τα κουφωματα,τα καγκελα για παραδειγμα που ειναι φτιαγμενα να αντεχουν πολλα χρονια και εχουν ελαχιστη φθορα απο προσωπικη χρηση(εκτος αμα βροντας τις πορτες ξερω η κατι υπερβολικο) ε τοτε ειδοποιω τον ιδιοκτητη.Απο την αλλη καποιοι ιδιοκτητες ΑΠΑΙΤΟΥΝ να ενημερωνοντε για οποιαδηποτε παρεμβαση,οποτε και για μια πριζα θελουν να τους φωναξεις.Εξαρταται και απο την σχεση που εχεις με τον ιδιοκτητη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πως μπορεί να αποδειχτεί αν χάλασε επειδή του έκανες κακή χρήση ή επειδή δεν ήταν στερεωμένο καλά είναι άλλο θέμα, εγώ σου εξήγησα τι ισχύει.

Ώραια δεν έχω θέμα, τώρα τι να κάνω; τι προτείνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν χαλάσει από κακή χρήση εσύ, αν χαλάσει για οποιοδήποτε άλλο λόγο(με τα χρόνια, αστοχία υλικού κτλ) ο ιδιοκτήτης.

 

Sorry αλλά το τι θεωρεί ο Γιάννης και ο Δημήτρης λογικό δεν έχει καμία μα καμία σημασία, ο νόμος είναι ξεκάθαρος, "ο ενοικιαστής δεν ευθύνεται για φθορές που οφείλονται στη συμφωνημένη χρήση".

 

Δηλαδη αν καποιος μενει μεσα 10 χρονια και του χαλασει το καζανακι το πληρωνει ο ιδιοκτητης ?Ποια θεωρείται συμφωνημενη χρηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα ανθρωπινα ειναι,αν μενω 5 χρονια σε ενα σπιτι,και χρησιμοποιω καθε μερα την τουαλετα,ε ντρεπομαι να φωναξω τον ιδιοκτητη να μου πληρωσει το καζανακι,η μια βρυση,η ενα ντουι η μια μπριζα.Οπως ειπωθηκε παραπανω,αν πχ ειναι ο θερμοσιφωνας,τα κουφωματα,τα καγκελα για παραδειγμα που ειναι φτιαγμενα να αντεχουν πολλα χρονια και εχουν ελαχιστη φθορα απο προσωπικη χρηση(εκτος αμα βροντας τις πορτες ξερω η κατι υπερβολικο) ε τοτε ειδοποιω τον ιδιοκτητη.Απο την αλλη καποιοι ιδιοκτητες ΑΠΑΙΤΟΥΝ να ενημερωνοντε για οποιαδηποτε παρεμβαση,οποτε και για μια πριζα θελουν να τους φωναξεις.Εξαρταται και απο την σχεση που εχεις με τον ιδιοκτητη

 

Άλλο λέω εγώ και άλλο λες εσύ... Εγώ προσωπικά σαν ενοικιαστής δεν θα σκεφτόμουν καν να ζητήσω από τον ιδιοκτήτη να μου αλλάξει μια καμμένη λάμπα ή ένα χαλασμένο ντουί, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη η αποκατάσταση αυτών των ζημιών.

 

Ώραια δεν έχω θέμα, τώρα τι να κάνω; τι προτείνεις;

Απλά φωνάζεις τον ιδιοκτήτη να το επισκευάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ολα ανθρωπινα ειναι,αν μενω 5 χρονια σε ενα σπιτι,και χρησιμοποιω καθε μερα την τουαλετα,ε ντρεπομαι να φωναξω τον ιδιοκτητη να μου πληρωσει το καζανακι,η μια βρυση,η ενα ντουι η μια μπριζα.Οπως ειπωθηκε παραπανω,αν πχ ειναι ο θερμοσιφωνας,τα κουφωματα,τα καγκελα για παραδειγμα που ειναι φτιαγμενα να αντεχουν πολλα χρονια και εχουν ελαχιστη φθορα απο προσωπικη χρηση(εκτος αμα βροντας τις πορτες ξερω η κατι υπερβολικο) ε τοτε ειδοποιω τον ιδιοκτητη.Απο την αλλη καποιοι ιδιοκτητες ΑΠΑΙΤΟΥΝ να ενημερωνοντε για οποιαδηποτε παρεμβαση,οποτε και για μια πριζα θελουν να τους φωναξεις.Εξαρταται και απο την σχεση που εχεις με τον ιδιοκτητη

 

 

Ετσι ακριβως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αν καποιος μενει μεσα 10 χρονια και του χαλασει το καζανακι το πληρωνει ο ιδιοκτητης ?

Ακριβώς έτσι ορίζει ο νόμος(και είναι απόλυτα λογικό κατά τη γνώμη μου).

 

Ποια θεωρείται συμφωνημενη χρηση ?

"Συμφωνημένη δε χρήση είναι αυτή που ανταποκρίνεται στις ειδικότερες συμφωνίες των μερών, στους σκοπούς των συμβαλλομένων, το είδος και τον προορισμό του μισθίου, λαμβανομένης υπόψη της καλής πίστης και των συναλλακτικών ηθών."

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πάντα έχουν μια λογική... Αν μπω σε σπίτι με καινούριες τέντες και μετά από 15 χρόνια θέλουν αλλαγή λόγω φυσιολογικής φθοράς, πρέπει να τις πληρώσει ο ιδιοκτήτης. Αν τις ξεχάσω και τις σκίσει ο αέρας, τις πληρώνω εγώ.

Αν νοικιάσω ένα σπίτι φρεσκοβαμμένο και μετά από πολλά χρόνια φύγω, αν ο τοίχος έχει τη φυσιολογική φθορά (άνθρωποι μένουν μέσα, λογικό είναι) θα το αφήσω άβαφο. Αν τα παιδιά μου τον έχουν κάνει ρημάδι, ή τον έχω γεμίσει τρύπες, πρέπει να τον αποκαταστήσω ο ίδιος.

Έχω πέσει σε περίπτωση σε διαμέρισμα πολύ παλιό, όταν έφυγα μετά από 3 χρόνια ο ιδιοκτήτης ήθελε να του αλλάξω... μπανιέρα επειδή είχε σκάσει λόγω παλαιότητας, και όχι λόγω χτυπήματος κτλ. Επίσης διαμαρτυρήθηκε γιατί του πετάξαμε το ένα κλιματιστικό (το είχε όταν μπήκαμε μέσα, ήταν τόσο αρχαίο που είχε επιδαπέδια μονάδα. Έκανε διαρροή μετά από έναν μήνα που μπήκαμε και ο ίδιος μας είπε να το πετάξουμε γιατί δεν φτιαχνόταν. Βλακεία μας που δεν ζητήσαμε να μας βάλει καινούριο). Βέβαια αυτός ήταν περίπτωση, η γυναίκα του ούρλιαζε γιατί της είχαμε... κλέψει τις μπαταρίες από το τηλεκοντρόλ του κλιματισμού. Τελικά δεν μας έδινε την εγγύηση με τίποτα πίσω. Όταν φύγαμε ανακάλυψε πως είχαμε αφήσει απλήρωτα κοινόχρηστα ακριβώς όσο ήταν η εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς έτσι ορίζει ο νόμος(και είναι απόλυτα λογικό κατά τη γνώμη μου).

 

"Συμφωνημένη δε χρήση είναι αυτή που ανταποκρίνεται στις ειδικότερες συμφωνίες των μερών, στους σκοπούς των συμβαλλομένων, το είδος και τον προορισμό του μισθίου, λαμβανομένης υπόψη της καλής πίστης και των συναλλακτικών ηθών."

 

Αυτο νομιζω τα λεει ολα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο νομιζω τα λεει ολα .

 

Αυτό από μόνο του νομίζω πως δεν λέει τίποτα, και γενικότερα αν από μια πρόταση λάβεις υπόψιν μόνο ένα κομμάτι και αγνοήσεις όλη την υπόλοιπη χάνεις την ουσία...

 

Σε απλά Ελληνικά πάντως, εφόσον το μισθωτήριο πχ αναφέρεται σε κατοικία και ότι θα χρησιμοποιηθεί ως κατοικία, οποιαδήποτε άλλη χρήση εκτός κατοικίας είναι μη συμφωνημένη χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό από μόνο του νομίζω πως δεν λέει τίποτα, και γενικότερα αν από μια πρόταση λάβεις υπόψιν μόνο ένα κομμάτι και αγνοήσεις όλη την υπόλοιπη χάνεις την ουσία...

 

Σε απλά Ελληνικά πάντως, εφόσον το μισθωτήριο πχ αναφέρεται σε κατοικία και ότι θα χρησιμοποιηθεί ως κατοικία, οποιαδήποτε άλλη χρήση εκτός κατοικίας είναι μη συμφωνημένη χρήση.

 

 

Εγω απο αυτα που εγραψες δεν καταλαβα που λεει οτι για καθε επισκευη οποτε κι αν συμβει ειναι υποχρεομενος ο ιδιοκτητης να την επισκευασει . Αν καταλαβα καλα αυτα που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...