Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από Shelly είχα πάρει μερικούς από αυτούς που δίνει η ίδια η εταιρεία και τελικά μου έμειναν όλοι στο κουτί τους γιατί δεν με εντυπωσίασαν ιδιαίτερα, αν και ήταν ιδιαίτερα βολικό ότι το Shelly 2.5 κούμπωνε απευθείας πάνω στο διακόπτη.

Τελικά πήρα όλη τη σειρά της ABB Future και τα 2.5 χώρεσαν μέσα στο κουτί αν και με κάμποσο στριμωξίδι κυρίως λόγω μη-εύκαμπτων καλωδίων (εννοείται είχα βάλει εξαρχής βαθιά κουτιά παντού, γιατί σε απλό κουτί δεν έμπαινε με τίποτα). Εδώ φαίνεται η διαφορά στο βάθος μεταξύ των δύο διακοπτών ρολών:

image.png.f5b4249febc780ec576680c19425f13d.png

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, IKARIWTHS είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση ,η προσπάθεια είναι να γίνεται η διαχείρηση local γιαυτο κατέληξα σε αυτήν την λύση 

Δεν ξέρω αν γίνεται με το zigbee τοπικά η διαχείριση. Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ να του κόψω το ιντερνετ. Μέσω tuya τουλάχιστον. Μπορεί μέσω homeassistant να παίζουν τοπικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερει κανεις γιατι δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα (σε λογικη τιμη παντα) απο nest hub 2?Μονο ο κοτσο εχει 90 ευρω!!!Πριν λιγο καιρο υπηρχε παντου με τιμη γυρω στα 50 ευρω....Θελω ενα για μενα και ενα για δωρο ,180 ευρω δεν δινω......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, kostaskontis είπε

ξερει κανεις γιατι δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα (σε λογικη τιμη παντα) απο nest hub 2?Μονο ο κοτσο εχει 90 ευρω!!!Πριν λιγο καιρο υπηρχε παντου με τιμη γυρω στα 50 ευρω....Θελω ενα για μενα και ενα για δωρο ,180 ευρω δεν δινω......

Καλή ερώτηση. Κατά καιρούς έπαιζε στα 50-60 αλλά εδώ και κάποιους μήνες οι τιμές του έχουν πάει στο θεό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω περασμένες λάμπες στο Mi Home και κάνε όλες τις ενέργειες από εκεί.

Ποια είναι η διαδικασία ώστε να μπορώ και μέσω της Siri με φωνητικές εντολές; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να κάνω τα airbnb μου smart,θέλω ένα φθηνό και αξιόπιστο τρόπο που εγώ θα κάνω την κυρία δουλειά και ο μάστορας και ο ηλεκτρολόγος την δευτερεύουσα, έχω γνώσεις προγραμματισμού και έχω στήσει στο παρελθόν δίκτυο στα αιρμπνμπ μου.Καθε βοήθεια δεκτή και καλοδεχουμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 ώρες πριν, sintalkas είπε

Παιδιά θέλω να κάνω τα airbnb μου smart,θέλω ένα φθηνό και αξιόπιστο τρόπο που εγώ θα κάνω την κυρία δουλειά και ο μάστορας και ο ηλεκτρολόγος την δευτερεύουσα, έχω γνώσεις προγραμματισμού και έχω στήσει στο παρελθόν δίκτυο στα αιρμπνμπ μου.Καθε βοήθεια δεκτή και καλοδεχουμενη.

τι θες να φτιαξεις ακριβως;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω κυριως να εχω αυτοματισμους και σμαρτ λαμπες ,φωτισμος και αισθητηρες στα παραθυρα και πορτες ωστε να κλεινει αυτοματα το αιρκοντισιον οταν κινειται η πορτα για παραδειγμα η οταν φευγει απο το δωματιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σπίτι που μετακόμισα έχει στο ταβάνι κάποιες λάμπες φθορίου και σε κάμποσα σημεία σποτάκια τα οποία είναι σε dimmer. Επειδή, για λόγους κόστους, δεν μπορώ να βάλω στα σποτάκια smart λάμπες, σκέφτηκα να αλλάξω τους διακόπτες στον τοίχο με κάποιους smart.

Χρησιμοποιώ Alexa. Θα χρειαστώ και dimmable, και on/off. Συνολικά πάνω από 10. Ποια μάρκα θα μου προτείνατε, που να μην με παιδέψουν, αλλά να είναι και οικονομικοί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/12/2023 at 20:46, sintalkas said:

θελω κυριως να εχω αυτοματισμους και σμαρτ λαμπες ,φωτισμος και αισθητηρες στα παραθυρα και πορτες ωστε να κλεινει αυτοματα το αιρκοντισιον οταν κινειται η πορτα για παραδειγμα η οταν φευγει απο το δωματιο

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα το έχω ψάξει και δεν γίνεται με καλό τρόπο. Αν βάλεις καρτοδιακότη όπως κάνουν πολλοι θα κλεινει το ρεύμα με κίνδυνο να σου χαλάσει η πλακέτα στο ινβέρτερ κλιματιστικό. Αν βάλεις σμάρτ αισθητήρες δεν είναι 100% αξιόπιστοι οτι ο ενοικιαστής αποχώρησε ή μπορεί να έχει αποχωρήσει κάποιος και ο άλλος  να κοιμάται και να θέλει ανοικτό κλιματιστικό και εσυ να του το κλείνεις. Δύσκολο να εντοπιστεί αυτο. Γίνεται αλλα με εξεζητημένες DIY λύσεις που δεν ειναι και αξιόπιστες 100%.  Επίσης οι smart λύσεις σε αισθητήρες θυρών και παραθύρων δεν είναι τόσο εύκολο να συνεργαστούν με υπέρυθρες εντολές για να κλείσουν το κλιματιστικό και ναι μεν θα μπορούσαν -ακόμα καλύτερα να ήταν wifi κλιματιστικό- αλλιώς να κόβουν το ρεύμα του καταλύματος αλλά επανερχόμαστε στα παραπάνω περι πιθανής βλαβης. Που αν επιμένεις μπορείς να το κάνεις και με απλές μαγνητικές επαφές. Ομως σε μια κατάσταση που ενοικιάζεις το σπίτι σου με τις παροχές του σε κάποιον άλλον,  αστοχίες δεν συγχωρούνται. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι φωτισμός και διακόπτες αλλά συμβουλή μου να μην επέμβεις στο κλιματιστικό, ο άλλος πληρώνει για να το έχει ανοικτό όσο θέλει.  Αν θέλεις για λόγους marketing να κάνεις κάτι smart κάνε το αλλά άφηνε την πρωτοβουλία στον πελάτη σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 ώρες πριν, tvkal είπε

Επίσης οι smart λύσεις σε αισθητήρες θυρών και παραθύρων δεν είναι τόσο εύκολο να συνεργαστούν με υπέρυθρες εντολές για να κλείσουν το κλιματιστικό

Μια χαρα ευκολα γινεται!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, tvkal είπε

με εξεζητημένες DIY λύσεις που δεν ειναι και αξιόπιστες 100%

Αυτή την στιγμή που μιλάμε είμαι στο γραφείο μου. Μόλις μπήκα, άναψε αυτόματα το φως και μετά από 5 λεπτά παρουσίας, άναψε αυτόματα το κλιματιστικό στην θερμοκρασία που έχω ορίσει για χειμώνα. Κάθομαι ακίνητος στο γραφείο, και το κλιματιστικό δεν σβήνει. Αν σηκωθώ και βγω έξω, μετά από 2' το φως θα σβήσει ενώ αν δεν επιστρέψω για 15', θα σβήσει και το κλιματιστικό. Το κλιματιστικό ελέγχεται από υπέρυθρες.
Το μόνο diy είναι η εγκατάσταση Homeassistant, η οποία είναι αξιοπιστότατη 100%, δεν είναι καθόλου εξεζητημένη (τουλάχιστον όχι περισσότερο εξεζητημένη από λύσεις τύπου KNX, PLC κ.α.) και μπορεί να υλοποιηθεί και από ερασιτέχνη χρήστη με πολύ αναλυτικές οδηγίες στο internet και με υποστήριξη από πολύ ζωντανή κοινότητα ΚΑΙ ελληνική ΚΑΙ στο fb και ΕΔΩ στο instomnia. Όλες οι συσκευές που έχουν συνδεθεί επάνω είναι επώνυμες και συγκεκριμένα, Shelly Plus 1 για τον έλεγχο των φώτων, το οποίο λειτουργεί και σαν bluetooth gateway για να παίρνω στο homeassistant την θερμοκρασία και υγρασία από ένα Xiaomi Mi Temperature/Humidity bluetooth θερμόμετρο (των 5-6€), ένα Aqara FP2 presence detector το οποίο ανιχνεύει παρουσία και όχι κίνηση (είναι mmwave), και ένα Broadlink RM 4 mini πομποδέκτη υπερύθρων.
Ιδού η χρησιμότητα του Homeassistant. 4 διαφορετικές συσκευές από διαφορετικούς κατασκευαστές και με διαφορετικά πρωτόκολλα επικοινωνίας (5 αν βάλουμε και το "χαζό" κλιματιστικό), επικοινωνούν και συνεργάζονται άριστα μεταξύ τους για την δημιουργία αυτοματισμών. Όποιος τώρα δεν θέλει να το καταλάβει και να ασχοληθεί δικαίωμά του, ας κάτσει σε απλές λύσεις ή να πληρώσει για ακριβές λύσεις KNX δεν έχω καμία αντίρρηση. Αλλά όχι να λέμε ότι δεν γίνεται ή ότι είναι εξωτικά αυτά που κάνουμε τόσα άτομα εδώ μέσα!

2023-12-0510-00-35.png.fd798ad17e2677ccbe5ad8e6487bdde2.png

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/11/2023 στις 11:09 ΠΜ, evts είπε

Για έλεγχο θερμοσίφωνα είναι αξιόπιστη λύση τα sonoff ;

https://www.meidanis.gr/el/diplo-smart-analogiko-rele-apomeiosis-energeiakou-kostous-thermosifona-30a-648-etidtr060w.html

 

Το πιο σοβαρό ρελέ για έλεγχο του θερμοσίφωνα είναι το παραπάνω.

Αυτό γιατί σου δίνει:

Smart Χειρισμό για απομακρυσμένο έλεγχο με χρονική λειτουργία, χρονοπρογραμματισμό.

Σου δίνει αναλογικό χρονικό για να το δουλέψουν και άτομα μεγάλης ηλικίας που δεν το έχουν με τα smart.

Δουλεύει σαν αναλογικό χρονικό όπου δεν υπάρχει internet.

Έχει την δυνατότητα να δουλέψει με σενάρια ελέγχου του θερμοσίφωνα με βάση την θερμοκρασία νερού και όχι αυθαίρετα με το χρόνο.

Έχει ενσωματωμένο ρελέ 30Α που σημαίνει πως δεν χρειάζεται έξτρα ρελέ .

Κλειδώνει και τον τοπικό χειρισμό αν το θες για Airbnb.

Ενδείξεις κατάστασης είναι όλες επάνω στην συσκευή.

Η είσοδος για NTC θερμοστοιχειο δουλεύει τοπικά στην συσκευή , δεν είναι cloud based ο αυτοματισμός της! Μπορεί να δουλέψει και χωρίς να συνδεθεί ποτέ στο net!

Μπορείς δηλαδή σε ένα Airbnb η μια οικία, ξενοδοχείο , να έχεις βάλει το πουράκι του NTC σένσορα στον ηλιακό - boiler και να έχεις ένα σενάριο όπου, αν η θερμοκρασία νερού πέσει κάτω από κάποιους βαθμούς, να ανάβει ο θερμοσίφωνας αυτόματα και να κόβει σε συγκεκριμένους βαθμούς κελσίου. 

 

Στις 2/12/2023 στις 2:09 ΜΜ, sintalkas είπε

Παιδιά θέλω να κάνω τα airbnb μου smart,θέλω ένα φθηνό και αξιόπιστο τρόπο που εγώ θα κάνω την κυρία δουλειά και ο μάστορας και ο ηλεκτρολόγος την δευτερεύουσα, έχω γνώσεις προγραμματισμού και έχω στήσει στο παρελθόν δίκτυο στα αιρμπνμπ μου.Καθε βοήθεια δεκτή και καλοδεχουμενη.

Screenshot_2023-12-06-05-36-24-019.jpg.bc2cdca0a4c0f16a8cefcce49e3dde26.jpg

 

Screenshot_2023-12-06-05-36-35-211.jpg.86b18d694e281ab3bccdcb136e4c61c0.jpg

 

Screenshot_2023-12-06-05-36-53-715.jpg.e2c486d88c79597144b938c00e6d4035.jpg

 

Airbnb  με 

2x Shelly pro 4pm 

3x Shelly Pro1pm

1x Shelly pro Em 50

3x Shelly plus I4 DC.

1 x Access της CTC.

1x Eger ETI DTR 060 W για θερμοσίφωνα.

3 x Ham System IR controllers.

Οι αισθητήρες πόρτας και κίνησης είναι συμβατικοί συναγερμού. Όλες οι ενδείξεις κατάστασής τους πηγαίνουν πάνω στα Shelly plus I4 DC.

Μέτρηση κατανάλωσης:

Screenshot_2023-12-06-05-44-11-884.jpg.fd39583788bc1928dd0266118b7cfa99.jpg

 

Και εδώ δεύτερο Airbnb με Shelly Bluetooth αισθητήρες.

Screenshot_2023-12-06-05-49-42-226.jpg.48a4b4c2fb3c560ba794de93aef210eb.jpgScreenshot_2023-12-06-05-49-54-956.jpg.09308ed87c6e8746445474f45ff1b162.jpg

Στις 27/11/2023 στις 12:41 ΜΜ, furiousboy13 είπε

Καλησπέρα,

Ποια σειρά διακοπτών θα προτείνατε για shelly που να έχει διακόπτες για ρολά, διακοπτες για φως (μονους, διπλους), κεραία, μπουτόν, ethernet, πρίζες;

Το ρωτάω πιο πολύ σχετικά με το βάθος.

Αν χρησιμοποιήσω legrand valena life σε κλασικό κουτί θα είμαι εντάξει πιστεύετε; Υπάρχει σειρά με μικρότερο βάθος;

Οι παλαιοί Schneider Sedna είναι οι πιο λεπτοί διακόπτες.

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Και κάτι ακόμα.

Την εξοικονόμηση ενέργειας στα air condition δεν την πετυχαίνεις ανοιγοκλείνοντας διαρκώς το κλιματιστικό.

Την πετυχαίνεις κλειδώνοντας σε συγκεκριμένο σετ point τις ρυθμίσεις του κλιματιστικού.

Εγώ μέσω ham system remote ac έχω ορίσει τα όρια και έχω κλειδώσει είτε σε ψύξη είτε σε θέρμανση το κάθε κλιματιστικό.

Στον χρήστη - πελάτη στέλνω ένα link στο κινητό του μέσω του οποίου αυτός μπορεί να το χειριστεί.

Δεν κλείνουμε τα κλιματιστικά όταν ο αισθητήρας παρουσίας δεν αντιλαμβάνεται κίνηση. Φανταστείτε να κοιμάται κάποιος δύο η ώρα το βράδυ σε ένα δωμάτιο και να ακούει τα μπιπ τωση από ένα κλιματιστικό που ανοίγει είτε που κλείνει.....

Τώρα πολύ απλά ο έλεγχος του master off μπορεί να γίνει από ρελέ στον πίνακα που θα μέτρα και την ενέργεια ώστε να ξέρουμε τι μας γίνεται. Αυτό το ρελέ να συνεργάζεται με smart μαγνητικές επαφές μπήκε με απλές μαγνητικές επαφές που πέφτουνε πάνω σε κάποια binary input.

Με το smart έλεγχο των μαγνητικών επαφών μπορούν να τοποθετηθούν και χρόνοι επαναφοράς της τάσης στο air condition ώστε να μην ξεκινάει με συμπίεση ο κομπρέσορας.

Η ham systems έχει και binary inputs οι οποίες δουλεύουν με 5 volt DC και μπορείς επάνω να βάλεις απλές μαγνητικές επαφές έτσι ώστε το κύκλωμα αυτοματισμού για το air condition να είναι ολοκληρωμένο με σενάρια και κλείσιμο μέσω του IR.

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...