Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, δεν ξέρω αν είναι το σωστό τόπικ αλλά ίσως κάποιοι γνωρίζετε:

Ψάχνω έναν επαγγελματία να εγκαταστήσει ένα Netatmo Smart Thermostat .

Ενώ έχω βρει οδηγίες στο internet για αντικατάσταση του τωρινού κλασσικού IMIT, θα προτιμούσα να το κάνει επαγγελματίας.

Έχετε να προτείνετε κάποιον; 

Περιοχή: Γαλάτσι

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 ώρες πριν, Dhmhtrhsg2 είπε

Παιδιά γρήγορη ερώτηση για όσους έχουν το kit της xiaomi.

Δεν το έχω Σεραφείμ ακόμα λόγω φόρτου εργασίας όποτε ρωτάω.. 

αγόρασα τους παρακάτω αισθητήρες σε καλή τιμή αλλά βλέπω πως είναι Bluetooth. https://www.you.gr/oikiakes-syskeves-klimatismos-thermansi/afygrantires-ygrantires/ygrantires-ionistes-katharistes-aera/mi-temperature-and-humidity-monitor?source=referrals
 

Μπορούν να συνδεθούν πάνω στο hub της xiaomi απευθείας έτσι ώστε να βλέπω υγρασία και θερμοκρασία από όπου και αν βρίσκομαι μέσω κινητού ή θέλει κάποια αλκή συσκευή να μεσολαβήσει για να επικοινωνήσουν με τον τρόπο αυτό;

διαβασα ότι θέλει την xiaomi bedside lamp αλλά μπορεί και να μπερδεύομαι..

τα φώτα σας παρακαλώ!

Μπορούν απευθείας στο hub αλλά για τοπική διαχείριση. Για απομακρυσμενο έλεγχο θέλεις είτε μια bedside όπως είπες ή το Bluetooth hub

https://m.banggood.com/XIAOMI-Qingping-Blueooth-WIFI-Gateway-Applicance-Switch-Linkage-Gateway-Smart-Door-Lock-Wi-Fi-Gateway-Bluetooth-Mesh-Gateway-Lock-Wi-Fi-Gateway-Work-With-Mijia-APP-p-1566477.html?rmmds=search

Ή

https://m.banggood.com/Xiaomi-MIJIA-ClearGrass-bluetooth-WIFI-Gateway-Smart-Home-Compatible-with-Mijia-APP-Mijia-Door-Lock-Mijia-bluetooth-Temp-p-1566486.html?rmmds=search

Δεν μπορώ να βρω τη διαφορά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Βάζοντας σε αυτό το κατάλληλο firmware και εγκαθιστωντας το zigbee2mqtt δεν χρειάζεσαι hub για τις zigbee συσκευές σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, lysopaine είπε

καλημέρα σας θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι που ενδεχομένως έχει απαντηθεί , για νέο στον χώρο τι προτείνεται περισσότερο ha or alexa ? 

Συνδυασμος ΗΑ με Alexa/Google. H Alexa/Google home θα μπορει να ελεγχει μονο συσκευές που ειναι συμβατές με αυτα ενω στο HA μπορεις να συνδυασεις τα παντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Συνδυασμος ΗΑ με Alexa/Google. H Alexa/Google home θα μπορει να ελεγχει μονο συσκευές που ειναι συμβατές με αυτα ενω στο HA μπορεις να συνδυασεις τα παντα. 

πως συνδυάζεις το ΗΑ με alexa ? επίσης με αυτό θα κάνω δουλειά μου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 λεπτά πριν, lysopaine είπε

πως συνδυάζεις το ΗΑ με alexa ? επίσης με αυτό θα κάνω δουλειά μου ?

https://www.home-assistant.io/integrations/alexa/

Ναι εγω αυτο εχω για οταν ειμαι μεσα σπιτι ή απο κινητο. Εννοειται συνδεδεμενο με HA, τωρα αν εχεις συσκευες που υποστηριζουν GH μπορεις να τις ελεγχεις και χωρις το HA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια θελω να ασχοληθω με το θεμα του Smart home. Σαν πρωτη προσπαθεια θελω να αγορασω ενα broadlink pro για το σαλονι και ενα broadlink mini για το δωματιο. Σαν πρωτο και κυριο σεναριο που θελω να δημιουργησω ειναι οταν πεφτει η θερμοκρασια των δωματιων κατω απο καποια συγκεκριμενη τιμη να αναβουν τα κλιματιστικα. Το θεμα ειναι αν υπαρχει καποιος σενσορας θερμοκρασιας που εχει δοκιμαστει εκτος απο της broadlink που να δουλευεει ή να μπορω να τον συνδεσω μεσω IFTTT ωστε να συνεργαζονται. Πχ καποιον xiaomi sensor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον συμφορουμητες/τισσες αν και εχω αρκετο καιρο να γραψω και σαν  ο  "υπευθυνος" του home assistant group ( για πλακα το ειπα 😂 ) οντας "πορωμενος" με  το rpi3 model b+ το home assistant v.0.102.3 και το hassio ( το hassbian απλα καταργειται για πρακτικους λογους απο τους δημιουργους ) ασχοληθηκα πολυ, μα παρα πολυ με αυτο τον τελευταιο καιρο , κανωντας το οσο μπορω καλυτερο και πιο πρακτικο για το σπιτι και την οικογενεια / φιλους στην διαχειρηση / εκμαθηση του , πλεον εχει τα πιο πολλα κομματια του σπιτιου , σε συνομιλια με καποια μελη του φορουμ προσπαθουσα να λυσω ενα θεμα που με  " εκαιγε " και δεν μπορουσα να το λυσω , οντας script kid αφου δεν φτιαχνω ουτε κανω compile κωδικες ουτε python libraries ουτε .yaml, προσπαθησα να λυσω εδω και καιρο το θεμα που λεγεται εξυπνος διακοπτης τοιχου και οχι δεν εννοω τα shelly και sonoff , εννοω λιγοτερο γνωστες μαρκες οπως πχ vtac λοιπον , η vtac  εχει διακοπτες με 1,2,3 διακοπτες αφης με οπισθιο led μπλε χρωματος που οπως και τα sonoff σε περιπτωση αποσυνδεσης αναβοσβηνουν , οπως καταλαβαινετε επειδη μια εταιρεια  των βαλκανιων ισως να ειναι λιγο  απιθανο να την ξερουν τοσο πολυ στην Ευρωπη η ακομα και στην Αμερικη κανεις δεν ασχοληθηκε με το θεμα αυτο περαν των γνωστοτερων, ομως ανακλυψα κατι ... Ω ναι τι κοινο εχουν τα vtac με τα sonoff ? ιδια εφαρμογη (απλα αλλαξε ο Μανωλιος και εβαλε τα ρουχα του αλλιως) και ιδιο chipset ( ESP 8266) που λετε το ψαχνω απο εδω το ψαχνω απο εκει στην αρχη δεν εβρισκα λυση , μετα ομως βρηκα την εμπνευση , ειπα μεσα μου κι αν στην εφαρμογη των vtac εβαζα  το ιδιο email με  την εφαρμογη στα sonoff τι θα γινοταν  και διανα! μπορει στην εφαρμογη της vtac να μην εμφανιζοντουσαν τα sonoff αλλα στην εφαρμογη των sonoff εμφανιζοντουσαν τα vtac μετα ειρθε  η ωρα του home assistant εχοντας μεσα τα sonoff με το ιδιο email και κωδικο εκανα επανεκινηση και προθεσα σαν κυριος τους vtac , δεν ειναι και η ανακαλυψη του αιωνα αλλα για καποιον που ειχε  το ιδιο προβλημα πιστευω  πως ειναι κατι , τωρα πασχιζω  να περασω τους hysen θερμοστατες μου  που δυστηχως παρολο που υπαρχει ολοκληρο θεμα στην ξενη κοινοτητα , δυστηχως εχω αλλο μοντελο 😲 , αμα λυσω και το προβλημα με  τις καμερες  απο το leroy θα σας δειξω  τι setαρισμα εχω , ελπιζω να βοηθησα καποιον με την εκθεση μου

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 ώρες πριν, kama28 είπε

Λοιπον συμφορουμητες/τισσες αν και εχω αρκετο καιρο να γραψω και σαν  ο  "υπευθυνος" του home assistant group ( για πλακα το ειπα 😂 ) οντας "πορωμενος" με  το rpi3 model b+ το home assistant v.0.102.3 και το hassio ( το hassbian απλα καταργειται για πρακτικους λογους απο τους δημιουργους ) ασχοληθηκα πολυ, μα παρα πολυ με αυτο τον τελευταιο καιρο , κανωντας το οσο μπορω καλυτερο και πιο πρακτικο για το σπιτι και την οικογενεια / φιλους στην διαχειρηση / εκμαθηση του , πλεον εχει τα πιο πολλα κομματια του σπιτιου , σε συνομιλια με καποια μελη του φορουμ προσπαθουσα να λυσω ενα θεμα που με  " εκαιγε " και δεν μπορουσα να το λυσω , οντας script kid αφου δεν φτιαχνω ουτε κανω compile κωδικες ουτε python libraries ουτε .yaml, προσπαθησα να λυσω εδω και καιρο το θεμα που λεγεται εξυπνος διακοπτης τοιχου και οχι δεν εννοω τα shelly και sonoff , εννοω λιγοτερο γνωστες μαρκες οπως πχ vtac λοιπον , η vtac  εχει διακοπτες με 1,2,3 διακοπτες αφης με οπισθιο led μπλε χρωματος που οπως και τα sonoff σε περιπτωση αποσυνδεσης αναβοσβηνουν , οπως καταλαβαινετε επειδη μια εταιρεια  των βαλκανιων ισως να ειναι λιγο  απιθανο να την ξερουν τοσο πολυ στην Ευρωπη η ακομα και στην Αμερικη κανεις δεν ασχοληθηκε με το θεμα αυτο περαν των γνωστοτερων, ομως ανακλυψα κατι ... Ω ναι τι κοινο εχουν τα vtac με τα sonoff ? ιδια εφαρμογη (απλα αλλαξε ο Μανωλιος και εβαλε τα ρουχα του αλλιως) και ιδιο chipset ( ESP 8266) που λετε το ψαχνω απο εδω το ψαχνω απο εκει στην αρχη δεν εβρισκα λυση , μετα ομως βρηκα την εμπνευση , ειπα μεσα μου κι αν στην εφαρμογη των vtac εβαζα  το ιδιο email με  την εφαρμογη στα sonoff τι θα γινοταν  και διανα! μπορει στην εφαρμογη της vtac να μην εμφανιζοντουσαν τα sonoff αλλα στην εφαρμογη των sonoff εμφανιζοντουσαν τα vtac μετα ειρθε  η ωρα του home assistant εχοντας μεσα τα sonoff με το ιδιο email και κωδικο εκανα επανεκινηση και προθεσα σαν κυριος τους vtac , δεν ειναι και η ανακαλυψη του αιωνα αλλα για καποιον που ειχε  το ιδιο προβλημα πιστευω  πως ειναι κατι , τωρα πασχιζω  να περασω τους hysen θερμοστατες μου  που δυστηχως παρολο που υπαρχει ολοκληρο θεμα στην ξενη κοινοτητα , δυστηχως εχω αλλο μοντελο 😲 , αμα λυσω και το προβλημα με  τις καμερες  απο το leroy θα σας δειξω  τι setαρισμα εχω , ελπιζω να βοηθησα καποιον με την εκθεση μου

λογικα θα μπορεις να το φλασαρεις οπως ενα σονοφφ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα συνάδελφοι,

Επειδή διαβάσω διαβάζω και άκρη δεν βγάζω. Υπάρχει τρόπος ένα "χαζο" σύστημα συναγερμού που ελέγχεται από ανεξάρτητη εφαρμογή ιντερνετικά να ενσωματωθεί με κάποιο τρόπο σε Google home ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 λεπτά πριν, Telumetar είπε

Καλημέρα συνάδελφοι,

Επειδή διαβάσω διαβάζω και άκρη δεν βγάζω. Υπάρχει τρόπος ένα "χαζο" σύστημα συναγερμού που ελέγχεται από ανεξάρτητη εφαρμογή ιντερνετικά να ενσωματωθεί με κάποιο τρόπο σε Google home ? 

Αν μας πεις ποιο συστημα συναγερμου ειναι ισως μπορουμε να πουμε πιο σιγουρα. Γενικα αν δεν υποστηριζει google home και δεν μπορεις με καποιο τροπο να το κανεις "εξυπνο" μεσω HA/IFTTT τοτε οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, kama28 είπε

Λοιπον συμφορουμητες/τισσες αν και εχω αρκετο καιρο να γραψω και σαν  ο  "υπευθυνος" του home assistant group ( για πλακα το ειπα 😂 ) οντας "πορωμενος" με  το rpi3 model b+ το home assistant v.0.102.3 και το hassio ( το hassbian απλα καταργειται για πρακτικους λογους απο τους δημιουργους ) ασχοληθηκα πολυ, μα παρα πολυ με αυτο τον τελευταιο καιρο , κανωντας το οσο μπορω καλυτερο και πιο πρακτικο για το σπιτι και την οικογενεια / φιλους στην διαχειρηση / εκμαθηση του , πλεον εχει τα πιο πολλα κομματια του σπιτιου , σε συνομιλια με καποια μελη του φορουμ προσπαθουσα να λυσω ενα θεμα που με  " εκαιγε " και δεν μπορουσα να το λυσω , οντας script kid αφου δεν φτιαχνω ουτε κανω compile κωδικες ουτε python libraries ουτε .yaml, προσπαθησα να λυσω εδω και καιρο το θεμα που λεγεται εξυπνος διακοπτης τοιχου και οχι δεν εννοω τα shelly και sonoff , εννοω λιγοτερο γνωστες μαρκες οπως πχ vtac λοιπον , η vtac  εχει διακοπτες με 1,2,3 διακοπτες αφης με οπισθιο led μπλε χρωματος που οπως και τα sonoff σε περιπτωση αποσυνδεσης αναβοσβηνουν , οπως καταλαβαινετε επειδη μια εταιρεια  των βαλκανιων ισως να ειναι λιγο  απιθανο να την ξερουν τοσο πολυ στην Ευρωπη η ακομα και στην Αμερικη κανεις δεν ασχοληθηκε με το θεμα αυτο περαν των γνωστοτερων, ομως ανακλυψα κατι ... Ω ναι τι κοινο εχουν τα vtac με τα sonoff ? ιδια εφαρμογη (απλα αλλαξε ο Μανωλιος και εβαλε τα ρουχα του αλλιως) και ιδιο chipset ( ESP 8266) που λετε το ψαχνω απο εδω το ψαχνω απο εκει στην αρχη δεν εβρισκα λυση , μετα ομως βρηκα την εμπνευση , ειπα μεσα μου κι αν στην εφαρμογη των vtac εβαζα  το ιδιο email με  την εφαρμογη στα sonoff τι θα γινοταν  και διανα! μπορει στην εφαρμογη της vtac να μην εμφανιζοντουσαν τα sonoff αλλα στην εφαρμογη των sonoff εμφανιζοντουσαν τα vtac μετα ειρθε  η ωρα του home assistant εχοντας μεσα τα sonoff με το ιδιο email και κωδικο εκανα επανεκινηση και προθεσα σαν κυριος τους vtac , δεν ειναι και η ανακαλυψη του αιωνα αλλα για καποιον που ειχε  το ιδιο προβλημα πιστευω  πως ειναι κατι , τωρα πασχιζω  να περασω τους hysen θερμοστατες μου  που δυστηχως παρολο που υπαρχει ολοκληρο θεμα στην ξενη κοινοτητα , δυστηχως εχω αλλο μοντελο 😲 , αμα λυσω και το προβλημα με  τις καμερες  απο το leroy θα σας δειξω  τι setαρισμα εχω , ελπιζω να βοηθησα καποιον με την εκθεση μου

Από τις πρώτες γραμμές που ξεκίνησα να διαβάζω, σκεφτόμουν τι να είναι αυτά τα vtac παρά rebranded sonoff! Το κατάλαβες όμως από μόνος σου :)
Με τις κάμερες θα σου πω κάτι αντίστοιχο: rebranded hikvision ή foscam clones θα είναι...

Δες εδώ:

 

59 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Αν μας πεις ποιο συστημα συναγερμου ειναι ισως μπορουμε να πουμε πιο σιγουρα. Γενικα αν δεν υποστηριζει google home και δεν μπορεις με καποιο τροπο να το κανεις "εξυπνο" μεσω HA/IFTTT τοτε οχι

Που μέσω ha/iftt μπορείς να κάνεις ΠΟΛΛΑ το θέμα είναι πόσο ΕΥΚΟΛΟ θα είναι για κάποιον που δεν είναι developer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Μόλις τώρα, mechpanos είπε

Από τις πρώτες γραμμές που ξεκίνησα να διαβάζω, σκεφτόμουν τι να είναι αυτά τα vtac παρά rebranded sonoff! Το κατάλαβες όμως από μόνος σου :)
Με τις κάμερες θα σου πω κάτι αντίστοιχο: rebranded hikvision ή foscam clones θα είναι...

Δες εδώ:

Που μέσω ha/iftt μπορείς να κάνεις ΠΟΛΛΑ το θέμα είναι πόσο ΕΥΚΟΛΟ θα είναι για κάποιον που δεν είναι developer

Το ΗΑ/IFTTT το ειπα σαν ξεχωριστα οχι συνδυασμό τους, ΝΤαξει το HA θελει λίγο ορεξη με το IFTTT ειναι πιο προσιτό πιστευω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...