Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Spect~ είπε

Το ΗΑ/IFTTT το ειπα σαν ξεχωριστα οχι συνδυασμό τους, ΝΤαξει το HA θελει λίγο ορεξη με το IFTTT ειναι πιο προσιτό πιστευω

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι με τον συνδυασμό αυτό, αν η εφαρμογή έχει ιντερνετική διαχείριση μπορείς να κάνεις reverse engineer και να στήσεις σενάρια στέλνοντας δικές σου εντολές, ενσωματώνοντας στην ουσία ο ίδιος την συσκευή στο google home αν δεν το έχει κάνει ο κατασκευαστής. Αλλά δεν είναι και τόσο εύκολο αυτό.

Αν έχει από τη μάνα του δυνατότητες IFTTT τότε αλλάζει :) προφανώς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το IFTTT είναι λίγο αργό που το δοκίμασα πέρσι.Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι αλλα πριν από λίγο πέρασα τα sonoff με stock firmware άμεσα στο HA. 

Απο  εδο το πείρα και δουλεύουν άψογα ολα. Ακομα και άλλης εταιρίας οχι σονοφφ κατι ρελεδακια 5 - 12 βολτ που εχω τα ειδε κανονικα. Βασικα ολα οτι ειναι μεσα στο λογαριασμο ewelink το τραβαει αμεσος.

 

Τα "ρελεδακια" που δουλεύω για μικροκατασκευές είναι αυτά.

 

https://www.aliexpress.com/item/32978123897.html?spm=a2g0o.detail.1000060.1.681558dfsjWs4u&gps-id=pcDetailBottomMoreThisSeller&scm=1007.13339.128609.0&scm_id=1007.13339.128609.0&scm-url=1007.13339.128609.0&pvid=817bbd1f-693e-4e7e-a62e-31cbb23d2071

 

https://www.aliexpress.com/item/32950334093.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4d3ZiAwL

 

https://github.com/peterbuga/HASS-sonoff-ewelink

 

 

Συναγερμός που δουλεύει με IFTTT και αλέξα-google είναι ο ismartalarm.Είναι αξιόπιστος και χωρίς ψεύτικους συναγερμούς αλλα δεν είναι επουδενί στα top συστήματα ασφαλειας. Η εφαρμογή και γενικά η υλοποίηση δεν είναι και η καλύτερη. Γνώμη μου συναγερμός με smarthome να δουλέουν ανεξάρτητα και  2 γνώμη μου πάτε σε συναγερμό Ajax.  Μπορώ να σας προμηθεύσω Ajax συστήματα για οποιον ενδιαφέρεται. έχω εταιρία στην Γερμανία και τους δουλεύω. Και μπορώ να κάνω τιμές ειδικές για το forum.

 

Ο βασικότερος λόγος είναι αυτός.

zoumi.PNG.e678ca23880f3e8f32f3cf9573979136.PNG

 

Επεξ/σία από maximosm
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους!

Θα ηθελα τη βοηθεια σας στο παρακατω:

Υπαρχει καποια ολοκληρωμενη σειρα με διακοπτες για φωτα, ρολα και πριζες οπως η σειρα Walli της Fibaro η οποια ομως στους διακοπτες για τα φωτα να μην κοβει το ρευμα απο τις εξυπνες λαμπες; Δε θα ηθελα να βαλω στους τοιχους μια μαρκα για φωτα και διπλα να ειναι αλλη για πριζα και αλλη για τα ρολα..

-Ιδανικα να μην απαιτειται ουδετερος αλλα αν βρεθει ολοκληρωμενη προταση θα το σκεφτω να περασω..

-Τα φωτα του σπιτιου ειναι ειναι ολα Philips Hue αλλα αν υπαρχει λυση ειτε zwave ειτε zigbee θα τα προσαρμοσω μεσω Hubitat.

-Εναλλακτικα θα πρεπει να παω σε διακοπτες Friends of Hue και βλεπω οτι εχει και η Vimar που λογικα θα υπαρχουν στον καταλογο της αντιστοιχα καπακια για πριζες ωστε να ειναι οπτικα ολα ιδια. Αν παω σε τετοια λυση, υπαρχει ρελε για τα ρολα που να μπορω να ελεγξω με διακοπτη friends of hue; (μεσω Hubitat φανταζομαι). Προς το παρων τα ρολα τα ελεγχω με ρελε και ασυρματο διακοπτη της Sofmy και Tahoma.

Ευχαριστω!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν καταλαβα καλα εχεις εξυπνες λαμπες και θες και εξυπνους διακοπτες χωρις να κλεινει το ρευμα στις λαμπες για να τις ελεγχεις απευθειας; αν ναι γιατι να το κανεις αυτο; ειναι δυο φορες το ιδιο πραγμα, ειτε εξυπνους διακοπτες ειτε εξυπνες λαμπες οχι και τα δυο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Αν καταλαβα καλα εχεις εξυπνες λαμπες και θες και εξυπνους διακοπτες χωρις να κλεινει το ρευμα στις λαμπες για να τις ελεγχεις απευθειας; αν ναι γιατι να το κανεις αυτο; ειναι δυο φορες το ιδιο πραγμα, ειτε εξυπνους διακοπτες ειτε εξυπνες λαμπες οχι και τα δυο

Σωστα.

Ο λογος ειναι οτι θελω το σπιτι να ειναι φιλικο σε γυναικα/παιδια/καλεσμενους. Δηλαδη θελω επιτοιχιους διακοπτες ωστε να μπορει ο καθενας να ανοιξει/κλεισει το φως χωρις ομως να χαλανε τους αυτοματισμους ή να κοβουν το ρευμα απο τις λαμπες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Spect~ είπε

λογικα θα μπορεις να το φλασαρεις οπως ενα σονοφφ

ναι με tasmota η sonota , αλλα εγω δεν μιλαω για φλασαρισμα μιλαω για κατι το οποιο ειναι πιο ευκολο αν δεν σε  νοιαζει η ιδιωτικοτητα , γιατι αλλιως το μονο που συνεργαζεται επισημα με το home assistant ειναι το esphome αν καποιος δεν ξερει απο φλασαρισμα αυτο που προτεινω ειναι κατι το οποιο θα τον βοηθησει να το βαλει πολυ ευκολα εκει χωρις να κανει πολλα

7 ώρες πριν, mechpanos είπε

Από τις πρώτες γραμμές που ξεκίνησα να διαβάζω, σκεφτόμουν τι να είναι αυτά τα vtac παρά rebranded sonoff! Το κατάλαβες όμως από μόνος σου :)
Με τις κάμερες θα σου πω κάτι αντίστοιχο: rebranded hikvision ή foscam clones θα είναι...

Δες εδώ:

Που μέσω ha/iftt μπορείς να κάνεις ΠΟΛΛΑ το θέμα είναι πόσο ΕΥΚΟΛΟ θα είναι για κάποιον που δεν είναι developer

ειναι rebranded καμερες που κανονικα λεγονται 360eye κινεζιες μεν με onvif οι κανονικες ομως η μαμα εταιρεια (ξεροβηχει , GREE ξερεις εσυ) αποφασισε  να κλειδωσει το onvif και να το κανει πολυυυυ δυσκολο να το βρεις βρηκα κωδικους με packet snifer αλλα οταν τους βαζω ειναι σαν να μην δουλευουν δεν μπορω να βγαλω καν ακρη 

7 λεπτά πριν, kama28 είπε

ναι με tasmota η sonota , αλλα εγω δεν μιλαω για φλασαρισμα μιλαω για κατι το οποιο ειναι πιο ευκολο αν δεν σε  νοιαζει η ιδιωτικοτητα , γιατι αλλιως το μονο που συνεργαζεται επισημα με το home assistant ειναι το esphome αν καποιος δεν ξερει απο φλασαρισμα αυτο που προτεινω ειναι κατι το οποιο θα τον βοηθησει να το βαλει πολυ ευκολα εκει χωρις να κανει πολλα

ειναι rebranded καμερες που κανονικα λεγονται 360eye κινεζιες μεν με onvif οι κανονικες ομως η μαμα εταιρεια (ξεροβηχει , GREE ξερεις εσυ) αποφασισε  να κλειδωσει το onvif και να το κανει πολυυυυ δυσκολο να το βρεις βρηκα κωδικους με packet snifer αλλα οταν τους βαζω ειναι σαν να μην δουλευουν δεν μπορω να βγαλω καν ακρη 

τουλαχιστoν αν βαλω τo onvif στο home assistant θα εχω εικονα

9 λεπτά πριν, kama28 είπε

ναι με tasmota η sonota , αλλα εγω δεν μιλαω για φλασαρισμα μιλαω για κατι το οποιο ειναι πιο ευκολο αν δεν σε  νοιαζει η ιδιωτικοτητα , γιατι αλλιως το μονο που συνεργαζεται επισημα με το home assistant ειναι το esphome αν καποιος δεν ξερει απο φλασαρισμα αυτο που προτεινω ειναι κατι το οποιο θα τον βοηθησει να το βαλει πολυ ευκολα εκει χωρις να κανει πολλα

ειναι rebranded καμερες που κανονικα λεγονται 360eye κινεζιες μεν με onvif οι κανονικες ομως η μαμα εταιρεια (ξεροβηχει , GREE ξερεις εσυ) αποφασισε  να κλειδωσει το onvif και να το κανει πολυυυυ δυσκολο να το βρεις βρηκα κωδικους με packet snifer αλλα οταν τους βαζω ειναι σαν να μην δουλευουν δεν μπορω να βγαλω καν ακρη 

τουλαχιστoν αν βαλω τo onvif στο home assistant θα εχω εικονα

να προσθεσω κατι ακομα , το hue με την νεα εκδοση του home assistant εχει μεγαλο θεμα το εχουν πει κι αλλοι χρηστες , μπορει να μην συμβει σε ολους αλλα ξαφνικα σταματησε να  συνεργαζεται και δεν μπορει να κανει εγγραφη η γεφυρα στο ha

14 λεπτά πριν, jsouroufis είπε

Σωστα.

Ο λογος ειναι οτι θελω το σπιτι να ειναι φιλικο σε γυναικα/παιδια/καλεσμενους. Δηλαδη θελω επιτοιχιους διακοπτες ωστε να μπορει ο καθενας να ανοιξει/κλεισει το φως χωρις ομως να χαλανε τους αυτοματισμους ή να κοβουν το ρευμα απο τις λαμπες

αυτο που ζητας το εχει αν θυμαμαι καλα μονο η philips και νομιζω και η legrand ( για legrand δεν ειμαι τοσο σιγουρος μπορεις να ρωτησεις ενα μεγαλο μαγαζι ηλεκτρολογικων ειδων , για να μην κανω διαφημιση , θα ξερουν περαιτερω να σου πουν ) αλλα απο οτι θυμαμαι η legrand το αρχικο πακετο το εχει 150 και πρεπει να αλλαξεις τα παντα στο σπιτι αν θυμαμαι σε τετοιους το καλο ειναι οτι δεν θελουν ουδετερο , κατα τα αλλα αν εχεις hue η philips εχει την δικη της σειρα που λειτουργει περιπου οπως τα dimmer ( δεν κοβουν το ρευμα , απλα χαμηλωνουν , αυξανουν το ρευμα αστραπιαια) το κακο ειναι οτι δεν ειναι χωνευτοι , καποιοι περνουν μπαταριες και καποιοι περνουν ενεργεια με το πατημα του κουμπιου , ιδιαιτερα ακριβοι θα ελεγα , εγω εχω σε καποια σημεια οπως τουαλετα και μπανιο hue motion sensors αν εχεις  την δυνατοτητα να φτιαξεις δικους σου κανονες μεσω εφαρμογων μπορεις να πετυχεις πολλα ακομα και να ανοβουν/σβηνουν με το που μπεις/βγεις απο το δωματιο χωρις να περιμενουν καποιο χρονο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, kama28 είπε

ναι με tasmota η sonota , αλλα εγω δεν μιλαω για φλασαρισμα μιλαω για κατι το οποιο ειναι πιο ευκολο αν δεν σε  νοιαζει η ιδιωτικοτητα , γιατι αλλιως το μονο που συνεργαζεται επισημα με το home assistant ειναι το esphome αν καποιος δεν ξερει απο φλασαρισμα αυτο που προτεινω ειναι κατι το οποιο θα τον βοηθησει να το βαλει πολυ ευκολα εκει χωρις να κανει πολλα

ειναι rebranded καμερες που κανονικα λεγονται 360eye κινεζιες μεν με onvif οι κανονικες ομως η μαμα εταιρεια (ξεροβηχει , GREE ξερεις εσυ) αποφασισε  να κλειδωσει το onvif και να το κανει πολυυυυ δυσκολο να το βρεις βρηκα κωδικους με packet snifer αλλα οταν τους βαζω ειναι σαν να μην δουλευουν δεν μπορω να βγαλω καν ακρη 

τουλαχιστoν αν βαλω τo onvif στο home assistant θα εχω εικονα

να προσθεσω κατι ακομα , το hue με την νεα εκδοση του home assistant εχει μεγαλο θεμα το εχουν πει κι αλλοι χρηστες , μπορει να μην συμβει σε ολους αλλα ξαφνικα σταματησε να  συνεργαζεται και δεν μπορει να κανει εγγραφη η γεφυρα στο ha

(esphome)  Αυτό  δουλεύει και lan η μονο μέσο internet ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kama28 είπε

ναι με tasmota η sonota , αλλα εγω δεν μιλαω για φλασαρισμα μιλαω για κατι το οποιο ειναι πιο ευκολο αν δεν σε  νοιαζει η ιδιωτικοτητα , γιατι αλλιως το μονο που συνεργαζεται επισημα με το home assistant ειναι το esphome αν καποιος δεν ξερει απο φλασαρισμα αυτο που προτεινω ειναι κατι το οποιο θα τον βοηθησει να το βαλει πολυ ευκολα εκει χωρις να κανει πολλα

ειναι rebranded καμερες που κανονικα λεγονται 360eye κινεζιες μεν με onvif οι κανονικες ομως η μαμα εταιρεια (ξεροβηχει , GREE ξερεις εσυ) αποφασισε  να κλειδωσει το onvif και να το κανει πολυυυυ δυσκολο να το βρεις βρηκα κωδικους με packet snifer αλλα οταν τους βαζω ειναι σαν να μην δουλευουν δεν μπορω να βγαλω καν ακρη 

τουλαχιστoν αν βαλω τo onvif στο home assistant θα εχω εικονα

να προσθεσω κατι ακομα , το hue με την νεα εκδοση του home assistant εχει μεγαλο θεμα το εχουν πει κι αλλοι χρηστες , μπορει να μην συμβει σε ολους αλλα ξαφνικα σταματησε να  συνεργαζεται και δεν μπορει να κανει εγγραφη η γεφυρα στο ha

αυτο που ζητας το εχει αν θυμαμαι καλα μονο η philips και νομιζω και η legrand ( για legrand δεν ειμαι τοσο σιγουρος μπορεις να ρωτησεις ενα μεγαλο μαγαζι ηλεκτρολογικων ειδων , για να μην κανω διαφημιση , θα ξερουν περαιτερω να σου πουν ) αλλα απο οτι θυμαμαι η legrand το αρχικο πακετο το εχει 150 και πρεπει να αλλαξεις τα παντα στο σπιτι αν θυμαμαι σε τετοιους το καλο ειναι οτι δεν θελουν ουδετερο , κατα τα αλλα αν εχεις hue η philips εχει την δικη της σειρα που λειτουργει περιπου οπως τα dimmer ( δεν κοβουν το ρευμα , απλα χαμηλωνουν , αυξανουν το ρευμα αστραπιαια) το κακο ειναι οτι δεν ειναι χωνευτοι , καποιοι περνουν μπαταριες και καποιοι περνουν ενεργεια με το πατημα του κουμπιου , ιδιαιτερα ακριβοι θα ελεγα , εγω εχω σε καποια σημεια οπως τουαλετα και μπανιο hue motion sensors αν εχεις  την δυνατοτητα να φτιαξεις δικους σου κανονες μεσω εφαρμογων μπορεις να πετυχεις πολλα ακομα και να ανοβουν/σβηνουν με το που μπεις/βγεις απο το δωματιο χωρις να περιμενουν καποιο χρονο 

Δες το εξής configuration:

rtsp://username:[email protected]/live/ch00_0

Όπου username /password αν τα έχεις καλώς, αλλιώς δοκίμασε admin/admin...

Και 192... η ip της κάμερας, προφανώς!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Spect~ είπε

Αν μας πεις ποιο συστημα συναγερμου ειναι ισως μπορουμε να πουμε πιο σιγουρα. Γενικα αν δεν υποστηριζει google home και δεν μπορεις με καποιο τροπο να το κανεις "εξυπνο" μεσω HA/IFTTT τοτε οχι

Το σύστημα που έχουμε προσφορά είναι το TELETEK ενώ οι κάμερες είναι ΗΙΚVISION.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kama28 είπε

αυτο που ζητας το εχει αν θυμαμαι καλα μονο η philips και νομιζω και η legrand ( για legrand δεν ειμαι τοσο σιγουρος μπορεις να ρωτησεις ενα μεγαλο μαγαζι ηλεκτρολογικων ειδων , για να μην κανω διαφημιση , θα ξερουν περαιτερω να σου πουν ) αλλα απο οτι θυμαμαι η legrand το αρχικο πακετο το εχει 150 και πρεπει να αλλαξεις τα παντα στο σπιτι αν θυμαμαι σε τετοιους το καλο ειναι οτι δεν θελουν ουδετερο , κατα τα αλλα αν εχεις hue η philips εχει την δικη της σειρα που λειτουργει περιπου οπως τα dimmer ( δεν κοβουν το ρευμα , απλα χαμηλωνουν , αυξανουν το ρευμα αστραπιαια) το κακο ειναι οτι δεν ειναι χωνευτοι , καποιοι περνουν μπαταριες και καποιοι περνουν ενεργεια με το πατημα του κουμπιου , ιδιαιτερα ακριβοι θα ελεγα , εγω εχω σε καποια σημεια οπως τουαλετα και μπανιο hue motion sensors αν εχεις  την δυνατοτητα να φτιαξεις δικους σου κανονες μεσω εφαρμογων μπορεις να πετυχεις πολλα ακομα και να ανοβουν/σβηνουν με το που μπεις/βγεις απο το δωματιο χωρις να περιμενουν καποιο χρονο 

Ναι η Philips έχει κάποιους διακόπτες αλλά βγάζουν μάτι στον τοίχο..ο hue dimmer μεμονωμένος ίσως να ταίριαζε κάπου αλλά ψάχνω μια λύση να είναι ίδια όλα.

 

Η legrand αν δε κάνω λάθος απαιτεί και δικό της hub και δε ξέρω πως θα μπορεί να λειτουργήσει με ηλεκτρικά ρολά.

 

Θα περιμένω να δω της fibaro το walli controller που αναμένεται και πρέπει να είναι αυτό που ζητάω (να μην κόβει το ρεύμα δηλαδή) γιατί η υπόλοιπη σειρά της με καλύπτει και είναι και όμορφοι.

 

Οποιαδήποτε άλλη ιδέα ευπρόσδεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jsouroufis είπε

Ναι η Philips έχει κάποιους διακόπτες αλλά βγάζουν μάτι στον τοίχο..ο hue dimmer μεμονωμένος ίσως να ταίριαζε κάπου αλλά ψάχνω μια λύση να είναι ίδια όλα.

Η legrand αν δε κάνω λάθος απαιτεί και δικό της hub και δε ξέρω πως θα μπορεί να λειτουργήσει με ηλεκτρικά ρολά.

Θα περιμένω να δω της fibaro το walli controller που αναμένεται και πρέπει να είναι αυτό που ζητάω (να μην κόβει το ρεύμα δηλαδή) γιατί η υπόλοιπη σειρά της με καλύπτει και είναι και όμορφοι.

Οποιαδήποτε άλλη ιδέα ευπρόσδεκτη!

η legrand εχει το hub ενσωματωμενο επανω στην κεντρικη μπριζα σουκο του σπιτιου (master) και μετα εχει ρολλα και οτι αλλο θες απλα η τιμουλα του τσουζει γιατι το αρχικο πακετο μπριζα hub και διακοπτης εχουν 150 

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Δες το εξής configuration:

rtsp://username:[email protected]/live/ch00_0

Όπου username /password αν τα έχεις καλώς, αλλιώς δοκίμασε admin/admin...

Και 192... η ip της κάμερας, προφανώς!

σε ευχαριστω αλλα δυστηχως το rtsp δεν επιασε το packet sniffer ( ο μυριστρουλης οπως τον λεω ) λεει οτι η διευθυνση εχει ως εξης 192.168.0.xxx:34567 ( αυτο ειναι το tcp πλαι δεν ξερω αν χρησιμευει καπου) και μου λεει τα εξης στοιχεια  encrypt type MD5 , LoginType DVRIP-FutureHome, Username Admin/Password  XXXXXXXX σου λενε κατι ολα αυτα ? οταν βαζω την διευθυνση της καμερας με πεταει στο NETSurveilance οπου αν βαλω τους κωδικους που εχω δεν μπαινει καν , οι κωδικοι ξερεις που στα κομματια χρησιμευουν ? 

Επεξ/σία από kama28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kama28 είπε

η legrand εχει το hub ενσωματωμενο επανω στην κεντρικη μπριζα σουκο του σπιτιου (master) και μετα εχει ρολλα και οτι αλλο θες απλα η τιμουλα του τσουζει γιατι το αρχικο πακετο μπριζα hub και διακοπτης εχουν 150 

σε ευχαριστω αλλα δυστηχως το rtsp δεν επιασε το packet sniffer ( ο μυριστρουλης οπως τον λεω ) λεει οτι η διευθυνση εχει ως εξης 192.168.0.xxx:34567 ( αυτο ειναι το tcp πλαι δεν ξερω αν χρησιμευει καπου) και μου λεει τα εξης στοιχεια  encrypt type MD5 , LoginType DVRIP-FutureHome, Username Admin/Password  XXXXXXXX σου λενε κατι ολα αυτα ? οταν βαζω την διευθυνση της καμερας με πεταει στο NETSurveilance οπου αν βαλω τους κωδικους που εχω δεν μπαινει καν , οι κωδικοι ξερεις που στα κομματια χρησιμευουν ? 

Κάποια άκρη βγαίνει... Δοκίμασε με κάποιο software όπως το ispyconnect σε windows, να δεις αν την αναγνωρίσει. https://www.ispyconnect.com/man.aspx?n=IPC#

Μπορεί να πρέπει να κάνεις ένα port scan για να βρεις σε ποια πόρτα τρέχει το web interface, η απλά να μην έχει web access και να μπαίνεις μόνο με telnet για settings που δεν εξυπηρετεί και πολύ.
Πάντως αν στην αναγνωρίσει το ispy, και βρεις το stream που την αναγνώρισε, τότε μπορείς να το περάσεις στο hass.

Αν θες για να μην σπαμάρουμε το thread στείλε μου pm τι θα σου βγάλει το port scan και βλέπουμε!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, jsouroufis είπε

Καλησπερα σε ολους!

Θα ηθελα τη βοηθεια σας στο παρακατω:

Υπαρχει καποια ολοκληρωμενη σειρα με διακοπτες για φωτα, ρολα και πριζες οπως η σειρα Walli της Fibaro η οποια ομως στους διακοπτες για τα φωτα να μην κοβει το ρευμα απο τις εξυπνες λαμπες; Δε θα ηθελα να βαλω στους τοιχους μια μαρκα για φωτα και διπλα να ειναι αλλη για πριζα και αλλη για τα ρολα..

-Ιδανικα να μην απαιτειται ουδετερος αλλα αν βρεθει ολοκληρωμενη προταση θα το σκεφτω να περασω..

-Τα φωτα του σπιτιου ειναι ειναι ολα Philips Hue αλλα αν υπαρχει λυση ειτε zwave ειτε zigbee θα τα προσαρμοσω μεσω Hubitat.

-Εναλλακτικα θα πρεπει να παω σε διακοπτες Friends of Hue και βλεπω οτι εχει και η Vimar που λογικα θα υπαρχουν στον καταλογο της αντιστοιχα καπακια για πριζες ωστε να ειναι οπτικα ολα ιδια. Αν παω σε τετοια λυση, υπαρχει ρελε για τα ρολα που να μπορω να ελεγξω με διακοπτη friends of hue; (μεσω Hubitat φανταζομαι). Προς το παρων τα ρολα τα ελεγχω με ρελε και ασυρματο διακοπτη της Sofmy και Tahoma.

Ευχαριστω!

Αν εγκαταστήσεις Fibaro χωρίς να συνδέσεις την παροχή ρεύματος του στη λάμπα, αλλά μόνο για να δίνει εντολή στο HA, θα έχεις αυτό που θέλεις. Το έχω κάνει με fibaro double switch και hue και δουλεύει μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Theo X είπε

Αν εγκαταστήσεις Fibaro χωρίς να συνδέσεις την παροχή ρεύματος του στη λάμπα, αλλά μόνο για να δίνει εντολή στο HA, θα έχεις αυτό που θέλεις. Το έχω κάνει με fibaro double switch και hue και δουλεύει μια χαρά.

έχει καθόλου lag?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...