Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
3 λεπτά πριν, maximosm είπε

Όμορφα με κατατόπισες.Εάν το πάρεις θα είμαστε σε επαφή. Οποτε linux και μέσα docker για να τρέχουμε το HA.Τι έκδοση όμως βάζεις από linux?

Απο οτι εχω δει οι περισσοτεροι βάζουν Ubuntu αλλα πιστευω οτι μπορεις αν το τρεξεις σε οτιδηποτε θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Απο οτι εχω δει οι περισσοτεροι βάζουν Ubuntu αλλα πιστευω οτι μπορεις αν το τρεξεις σε οτιδηποτε θες

Ναι σε οτιδηποτε. Εγώ το είχα δοκιμάσει σε docker. Γενικά είναι αρκετά πιο δύσκολο να το υλοποιήσεις έτσι(τουλάχιστον για μένα). Γενικά όμως ναι είναι καλύτερη λύση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, spy_vlsi είπε

Ναι σε οτιδηποτε. Εγώ το είχα δοκιμάσει σε docker. Γενικά είναι αρκετά πιο δύσκολο να το υλοποιήσεις έτσι(τουλάχιστον για μένα). Γενικά όμως ναι είναι καλύτερη λύση

Πιο δυσκολο γιατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, maximosm είπε

Όμορφα με κατατόπισες.Εάν το πάρεις θα είμαστε σε επαφή. Οποτε linux και μέσα docker για να τρέχουμε το HA.Τι έκδοση όμως βάζεις από linux?

Ubuntu...

Ρε παιδιά για να τρέχει το ha στο pi, οτιδήποτε σε nuc όσο μάλλον το 4πυρηνο με 8gb ram που μου βάζεις, θα πηγαίνει σφαίρα! Αφήστε τους προβληματισμούς αυτούς και βρείτε projects :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ubuntu...

Ρε παιδιά για να τρέχει το ha στο pi, οτιδήποτε σε nuc όσο μάλλον το 4πυρηνο με 8gb ram που μου βάζεις, θα πηγαίνει σφαίρα! Αφήστε τους προβληματισμούς αυτούς και βρείτε projects :)

Εγω προσωπικα δεν εχω θεμα ως προς το αν θα τρεχει για αυτο ειμαι σιγουρος αλλα για το αν αξιζει το συγκεκριμενο build :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Πιο δυσκολο γιατι;

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι, ή αν εγώ έκανα κάτι λάθος αλλά η έννοια του add on δεν υπήρχε. Όλα ήταν χειροκίνητα κια ήθελε αρκετό ψάξιμο. Αυτά για 1 χρόνο πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, spy_vlsi είπε

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι, ή αν εγώ έκανα κάτι λάθος αλλά η έννοια του add on δεν υπήρχε. Όλα ήταν χειροκίνητα κια ήθελε αρκετό ψάξιμο. Αυτά για 1 χρόνο πριν

Εννοεις μεσα στο home assistant? δεν ξερω αν αλλαζει κατι , μου φαινεται περιεργο. Ειναι σαν να λες οτι πχ Τρεχεις linux σαν Host, εχεις ενα VM με Windows και για να κανεις εγκατασταση ενα προγραμμα στα Windows θα πρεπει να το κανεις μεσω Linux που δεν εχει λογικη

50 λεπτά πριν, spy_vlsi είπε

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι, ή αν εγώ έκανα κάτι λάθος αλλά η έννοια του add on δεν υπήρχε. Όλα ήταν χειροκίνητα κια ήθελε αρκετό ψάξιμο. Αυτά για 1 χρόνο πριν

Διαβασα λιγο τα γρηγορα για αυτο που λες, γενικα απο οτι καταλαβα υπαρχουν διαφορετικοι τροποι για εγκατασταση ή πιο σωστα στη μια περιπτωση κανεις εγκατασταση το HassOs ενω στην αλλη το Hassio τα οποια ειναι διαφορετικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μην κουραζόσαστε ας το απλοποιήσω λίγο, το Homeassistant είναι ένα σύνολο scripts που τρέχει σε web πλατφόρμα, οπότε για να τρέξει χρειάζεται να τρέχει ένας web server και μια βάση δεδομένων (όπως σε όλες τις web εφαρμογές).

Τώρα μπορείς να κάνεις 3 πράγματα:

α) Να πάρεις ένα έτοιμο image, πχ για το raspberry, που θα έχει έτοιμα σεταρισμένο το homeassistant με ότι ρυθμίσεις χρειάζεται. Η πιο απλή των περιπτώσεων!

β) Να έχεις και άλλα πράγματα στο μηχάνημά σου (πχ kodi, torrent client, pihole κλπ) που τα δουλεύεις ήδη, οπότε δεν σε εξυπηρετεί η λύση του έτοιμου image, η γενικά να θες να το εγκαταστήσεις μόνος σου! Κάνεις την χειροκίνητη εγκατάσταση, πάνω στο λειτουργικό σου, περνάς τον server, την βάση δεδομένων, και τέλος περνάς το homeassistant.

γ) Αν θες να έχεις και άλλα πράγματα στο μηχάνημά σου, πχ άλλες web εφαρμογές που μπορεί να θέλουν άλλες ρυθμίσεις ή άλλη έκδοση server, ή δεν θες να μπλέξεις με τυχόν σφάλματα που μπορεί να συμβαίνουν από λειτουργικό σε λειτουργικό (γιατί πχ άλλη έκδοση apache τρέχει το debian stable, άλλη το ubuntu, και προφανώς άλλη το arch, με διαφορετικά default settings το καθένα κλπ) ή ακόμα και από έκδοση σε έκδοση (πχ άλλη εφαρμογή απαιτεί php έκδοση τάδε ενώ άλλη php έκδοση 2 έτη πριν, κλπ), τότε η λύση είναι το docker: μέσα σε ένα "πακέτο" έρχονται προρυθμισμένες όλες οι υπηρεσίες, όπως πρέπει να είναι για να λειτουργήσει η εφαρμογή, μαζί με την εφαρμογή βέβαια. Το πλεονέκτημα είναι ότι μπορείς να τρέξεις πολλά docker χωρίς να χρειάζεται να τρέξεις και όλο το λειτουργικό, γιατί μπορεί να μιλήσει κατευθείαν με τον πυρήνα και να εκτελεστούν οι εφαρμογές. Έτσι ενώ είναι ένα virtualized απομονωμένο περιβάλλον, είναι πολύ πιο ταχύ από ένα virtual machine, για παράδειγμα!

 

Βλέπε και...

https://cerebrux.net/2017/06/05/πώς-να-χρησιμοποιήσετε-το-docker-μέρος-1-εισ/

 

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

214066772_pi4.PNG.1a3cdfb3519ea297bbb2012754018162.PNGtoshiba.PNG.9d9e285eccefb9f84245001fcf9731a0.PNG

 

 

Λοιπόν.Το σκούρο είναι το pi 4 με hassOS και το ανοιχτό είναι ένα παλιό laptop με Intel Core2 duoT7400 @ 2.16GHz HDD και ubuntu και τρέχει σε docker.Το έκανα μόλις τώρα.Μήπως είναι βαριά τα ubuntu???Στο pi έβαλα μερικά πραματάκια (5 κάμερες μονο αισθητήρες κίνησης και  shelly 5 κομμάτια.)   και το laptop τίποτα...

Επεξ/σία από maximosm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, maximosm είπε

214066772_pi4.PNG.1a3cdfb3519ea297bbb2012754018162.PNGtoshiba.PNG.9d9e285eccefb9f84245001fcf9731a0.PNG

Λοιπόν.Το σκούρο είναι το pi 4 με hassOS και το ανοιχτό είναι ένα παλιό laptop με Intel Core2 duoT7400 @ 2.16GHz HDD και ubuntu και τρέχει σε docker.Το έκανα μόλις τώρα.Μήπως είναι βαριά τα ubuntu???Στο pi έβαλα μερικά πραματάκια (5 κάμερες μονο αισθητήρες κίνησης και  shelly 5 κομμάτια.)   και το laptop τίποτα...

Ποιο Ubuntu έβαλες το desktop ή το server...αν έχει φορτώσει gnome ή ποσού μάλλον unity, λογικό...

Επίσης στο Hass έχουν μόνο τις απαραίτητες εφαρμογές για να τρέξει το HomeAssistant ενώ στο Ubuntu θα τρέχουν δεκάδες άλλες.

Το cpu usage μην το λογαριάζεις είναι αμελητέο, την μνήμη μόνο κοιτάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Ποιο Ubuntu έβαλες το desktop ή το server...αν έχει φορτώσει gnome ή ποσού μάλλον unity, λογικό...

Επίσης στο Hass έχουν μόνο τις απαραίτητες εφαρμογές για να τρέξει το HomeAssistant ενώ στο Ubuntu θα τρέχουν δεκάδες άλλες.

Το cpu usage μην το λογαριάζεις είναι αμελητέο, την μνήμη μόνο κοιτάζω.

Το desktop έβαλα.Ram έχει 1gb ενώ το pi 4g. Περιμένω το z-wave usb που παράγγειλα και εάν δω ότι οι βαλβίδες παίζουν καλά με το HA πιθανόν να ανεβάσω level και να κάνω μεγάλο project συνδυασμός shelly-zwave-hikvision.Θα πάρω αυτό που πρότεινε ο φίλος Spect~ παραπάνω  Intel® NUC Kit NUC7PJYH

Επεξ/σία από maximosm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγινε η παραγγελίά τωρα περιμενω να ερθει και να αρχιζω να μαθαινω. Επισης θα μπορω να πω με σιγουρια αν κατι σκαλωματα που τρωει το HA ειναι λόγω του RPi η οχι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/11/2019 στις 7:48 ΠΜ, userAnon είπε

Μπορείς τώρα με χειροκίνητο τρόπο να αναβεις το καλοριφερ μονο σε όποιο δωμάτιο επιλέξεις? 

 

Όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Εγινε η παραγγελίά τωρα περιμενω να ερθει και να αρχιζω να μαθαινω. Επισης θα μπορω να πω με σιγουρια αν κατι σκαλωματα που τρωει το HA ειναι λόγω του RPi η οχι.. 

Θα το παραγγειλω κι εγώ .σκευτηκα θα το βάλω στο σαλόνι για Mediacenter για να βλέπω ελληνικά + HA. Τώρα έχω ένα zotac παλιό και θα γίνει αλλαγή.θα βάλω Ubuntu και βλεπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γρήγορη ερώτηση για όσους έχουν το kit της xiaomi.

Δεν το έχω Σεραφείμ ακόμα λόγω φόρτου εργασίας όποτε ρωτάω.. 

αγόρασα τους παρακάτω αισθητήρες σε καλή τιμή αλλά βλέπω πως είναι Bluetooth. https://www.you.gr/oikiakes-syskeves-klimatismos-thermansi/afygrantires-ygrantires/ygrantires-ionistes-katharistes-aera/mi-temperature-and-humidity-monitor?source=referrals
 

Μπορούν να συνδεθούν πάνω στο hub της xiaomi απευθείας έτσι ώστε να βλέπω υγρασία και θερμοκρασία από όπου και αν βρίσκομαι μέσω κινητού ή θέλει κάποια αλκή συσκευή να μεσολαβήσει για να επικοινωνήσουν με τον τρόπο αυτό;

διαβασα ότι θέλει την xiaomi bedside lamp αλλά μπορεί και να μπερδεύομαι..

τα φώτα σας παρακαλώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...