Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, userAnon είπε

Πήρα την απλή πρίζα για να την χρησιμοποιήσω ως repeater γιατί δεν έπιανε το  Xiaomi Mijia switch εκεί που ήθελα. Το σήμα (που σε αυτό αναφερόμουν) δεν βελτιώθηκε σχεδόν καθόλου. Μετά από πολύ κόπο (ουτε το xiaomi διακόπτη προτείνω) κατάφερα να τα συνδέσω. Δούλεψε για 4-5 ημέρες και ξαναέχασε το σήμα. Ακόμα το έχω στην λίστα για να προσπαθήσω να τα ξανασυνδέσω όλα απο την αρχή αλλά δεν το έχω καταφέρει. Δεν γνωρίζω τι κάνουν τα GU10 αλλά η πρίζα δεν βοήθησε στην επέκταση zigbee δικτύου 

η πριζα της xiaomi δεν λειτουργει σαν zigbee extender και απ οσο ξερω καμια συσκευη απ τις "μικρες". γενικα το zigbee protocol συνηθως δεν αναμεταδιδεται. αυτο που αναμεταδιδεται ειναι το zwave.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

27 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Αρκετους μηνες με διακοπτες και αισθητηρες xiaomi δεν εχω το παραμικρο προβληαμα εγω

Συμφωνω, έχω όλους τους υπόλοιπους και παίζουν πάρα πολύ καλά. το switch δεν

8 λεπτά πριν, spy_vlsi είπε

η πριζα της xiaomi δεν λειτουργει σαν zigbee extender και απ οσο ξερω καμια συσκευη απ τις "μικρες". γενικα το zigbee protocol συνηθως δεν αναμεταδιδεται. αυτο που αναμεταδιδεται ειναι το zwave.

Μιλάω για την πριζα του ικεα, που αναφέρει και στην συσκευασία ότι λειτουργεί και σαν zigbee extender 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
56 λεπτά πριν, spy_vlsi είπε

η πριζα της xiaomi δεν λειτουργει σαν zigbee extender και απ οσο ξερω καμια συσκευη απ τις "μικρες". γενικα το zigbee protocol συνηθως δεν αναμεταδιδεται. αυτο που αναμεταδιδεται ειναι το zwave.

Απο οσο γνωριζω το zigbee δημιουργει κανονικα mesh netowrk Και ολες οι συσκευες που εχουν μονιμα ρευμα (πριζα, διακόπτης κλπ) δουλευουν και σαν router/extender

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Spect~ είπε

Και αν θες εχω zwave stick για πουλημα 😛

Αυτο ειδα ειναι ενα usb hub η κανω λαθος; Εγω χρειαζομαι ενα shelly 2.5 για να μπορω μεσω alexa να δουλευω το ρολο. Δεν ξερω πολλα αλλα νομιζω ειναι δυο διαφορετικα πραγματα, κανω λαθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 ώρες πριν, c-max είπε

Αυτο ειδα ειναι ενα usb hub η κανω λαθος; Εγω χρειαζομαι ενα shelly 2.5 για να μπορω μεσω alexa να δουλευω το ρολο. Δεν ξερω πολλα αλλα νομιζω ειναι δυο διαφορετικα πραγματα, κανω λαθος;

Κανονικα τα Fibaro θελουν το δικο τους 'hub' για να τα ελεγχει αλλα αν θες μπορεις να στησεις HomeAssistant και να βαλεις ενα zwave stick και να φτιαξεις το δικο σου hub. 

 

Καποιος σε προηγουμενο ποστ ειχε γραψει για HA σε docker και αυτοματο back up. ας ερθει μπροστα που εχω ερωτησεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/12/2019 στις 2:28 ΜΜ, merlin3009 είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω αυτό το κιτ  (ελληνική έκδοση) και θα ήθελα να μπορέσω να σετάρω το επόμενο σενάριο:

- Όταν το body sensor πιάσει κίνηση να μου ανάβει τον κρυφό φωτισμό. Αυτή την στιγμή είναι ήδη εγκατεστημένες κλασσικές λεντοταινίες και σκεφτόμουν αν είναι δυνατόν με το συνδιασμό ενός sonoff να γίνει αυτό που θέλω. Γίνεται αυτό; Χρειάζομαι κάποια άλλη εφαρμογη για να το κάνω;

- Ιδανικά θα ήθελα πέρα απο το παραπάνω σενάριο να μπορώ να ανοίξω τον κρυφό φωτισμό και μιλώντας στην Alexa.

Ευχαριστώ πολύ.

Παιδία κάποιος να ξέρει κάτι γι' αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, merlin3009 είπε

Παιδία κάποιος να ξέρει κάτι γι' αυτό;

Εχεις το hub? Γινεται αρκει να εχεις καποιο τροπο να τα συνδυάσεις. Πχ αν εχεις το hub της Xiaomi λογικα θα μπορεις να το συνδυασεις με IFTTT, εγω που εχω κατι αισθητηρες xiaomi και εχω Home Assistant το κανω μεσω αυτου. Οποτε η απαντηση γενικα ειναι ναι αλλα υπο προυποθεσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιεί κανείς Logitech Harmony με Node Red; με δυσκολεύει πολύ η συνεργασία των δύο...

Σχετικά με το zigbee, τελικά πρόσθεσα στο mesh 2 tadfri πρίζες (από μία σε κάθε όροφο) και 1 λάμπα GU10. Τώρα η κατάσταση είναι αυτή. Οκ, δεν είναι όλα πράσινα, αλλά δεν είναι και απαραίτητο να συμβαίνει αυτό. Προς το παρόν λειτουργούν όλα όπως πρέπει, και πρέπει να λάβουμε υπ'όψη ότι από τα 21 nodes, τα 12 είναι έξω από το σπίτι και το mesh απλώνεται σε 2 ορόφους.

Clipboard.thumb.jpg.b81cac9dd187efaf8ef5becc1da82dd1.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Spect~ είπε

Εχεις το hub? Γινεται αρκει να εχεις καποιο τροπο να τα συνδυάσεις. Πχ αν εχεις το hub της Xiaomi λογικα θα μπορεις να το συνδυασεις με IFTTT, εγω που εχω κατι αισθητηρες xiaomi και εχω Home Assistant το κανω μεσω αυτου. Οποτε η απαντηση γενικα ειναι ναι αλλα υπο προυποθεσεις

Ευχαριστώ πολύ για την απαντηση. Γενικά τώρα προσπαθω για πρώτη φορά οποτε δεν ξέρω πολλά πράγματα. Με το hub εννοείς το gateway; Αυτό εδώ έχω. To IFTTT είναι κάποια άλλη εφαρμογή που πρέπει να βάλω στο κινητό μου ώστε να μιλάνε μεταξύ τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, merlin3009 είπε

Παιδία κάποιος να ξέρει κάτι γι' αυτό;

Μάλλον χρειάζεσαι μια πρίζα (?) της xiaomi για να μπορεί το hub να της δώσει την αντίστοιχη εντολή (στη sonoff δεν θα μπορεί)

Άλλη λύση θα ήταν να περαστούν όλα στο Home Assistant και να κάνεις τον αυτοματισμό εκεί

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Γνωρίζει κανείς κάποια smart πρίζα που κάνει energy monitoring και ειναι συμβατή με το home assistant χωρίς να κοστίζει ο κούκος αηδόνι; 

Shelly Plug S, TP Link HS110, sonoff powr2

με προτίμηση στο shelly ως πιο ποιοτικό κ δοκιμασμένο 
Βασικά το μονο που δεν εχω δοκιμάσει ειναι το sonoff powr2

Επεξ/σία από _filippos_
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, _filippos_ είπε

Shelly Plug S, TP Link HS110, sonoff powr2

με προτίμηση στο shelly ως πιο ποιοτικό κ δοκιμασμένο 
Βασικά το μονο που δεν εχω δοκιμάσει ειναι το sonoff powr2

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Από αυτά όντως το Shelly φαίνεται το καλύτερο. Αλλά 20 ευρώ τσούζουν είναι η αλήθεια. Αλλά απ ότι βλέπω είναι μονόδρομος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλαιότερα είχα μια πρίζα blitzwolf που έκανε monitoring. Την ποιότητα της την βρηκα ικανοποιητική. Απο όσο το κοιτάξω πρόχειρα τώρα υπάρχουν τρόποι για σύνδεση με ha οπότε ίσως να το ψάξεις και αυτό.

Ίδιες έχει και το amazon (με band name teckin) που οι 4 βγαίνουν στα 31€ συν μεταφορικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Από αυτά όντως το Shelly φαίνεται το καλύτερο. Αλλά 20 ευρώ τσούζουν είναι η αλήθεια. Αλλά απ ότι βλέπω είναι μονόδρομος. 

Ναι, εαν βρεις κάποιον να κάνετε ομαδική παραγγελία, θα βολεψει ωστε να μοιραστείτε τα μεταφορικά.
Ωστόσο αν κ η εταιρία ξεκίνησε πριν απο 1 χρόνο έχει αλματώδη ανάπτυξη διότι ο CEO ακούει αυτά που του λέει και ζητά η κοινότητα και απαντά άμεσα σε ερωτήσεις στο facebook.

Θα σου την πρότεινα ανεπιφύλακτα. Πχ πριν απο χρονια αγόρασα το TP Link HS110 σχετικά φθηνα, το ψιλο μετάνιωσα γιατί δεν εχει καλή ενσωμάτωση στο hassio. Πήρα το shelly κ ξεμπέρδεψα.
Εκτός απο το MQTT που έχει ενσωματωμένο, η εφαρμογή της εταιρίας προσφέρει απο μόνη της έξυπνες ρυθμίσεις και πολυ βολικούς αυτοματισμούς που θα σε γλιτώσουν απο χρόνους ρυθμίσεων στο hassio.

Παρεμπιπτόντως (σχετικά) σύντομα θα κυκλοφορήσει νέες εκδόσεις shelly 1, 2 , πιο μικρές, οπότε εαν δεν βιάζεστε για παραγγελίες που θα καθυστερήσουν αρκετά λόγω εορτών κ όγκου αποστολών περιμένετε απο το νέο έτος για πιο αναβαθμισμένες συσκευές. Ανεβασε στο facebook κάτι πρωτότυπα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...