Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, leuteris107 είπε

Χαζές ίσως ερωτήσεις αλλά μπήκα στον πειρασμό να τις κάνω:

  1. Σε ποιο σημείο του SmartIR ορίζεις έναν αισθητήρα θερμοκρασίας;
  2. Μ’ ένα ESP8266, μια απλή μαγνητική παγίδα παραθύρου, ένα DHT22 και στο στο ΗΑ ορίσω έναν binary_sensor με όνομα  ac_power θα έχω ένδειξη στο power όταν λειτουργεί το Α/C από χειριστήριο και ένδειξη θερμοκρασίας ;

Ευχαριστώ  

για την πρωτη ερώτηση οτι ειπε ο φίλος παραπανω ,

για τη δευτερη γίνεται  οπως  λες με ενα esp8266 .  στο configuration.yaml βάζεις στα temperature_sensor και power_sensor τα αντίστοιχα id που θα έχουν οι αισθητήρες στο ha.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, vpnmaster είπε

Με οποιοδήποτε binary_sensor θα έχεις ένδειξη ότι το κλιματιστικό είναι ανοιχτό από το remote. Δηλαδή το state του climate entity θα γίνεται on. Δυστυχώς όμως στο UI δε θα το βλέπεις ως on διότι η επίσημη κάρτα του ΗΑ μπορεί να εμφανίσει μόνο τις εξής καταστάσεις: OFF, HEAT, COOL, HEAT_COOL, AUTO, DRY και FAN_ONLY. Αυτό το πρόβλημα λύνεται με κάποια από της custom κάρτες όπως το https://github.com/nervetattoo/simple-thermostat

 

Ενδιαφέρον … θα το προσπαθήσω μόλις βρω χρόνο.

Ευχαριστώ

11 λεπτά πριν, DioNiSis_000 είπε

για την πρωτη ερώτηση οτι ειπε ο φίλος παραπανω ,

για τη δευτερη γίνεται  οπως  λες με ενα esp8266 .  στο configuration.yaml βάζεις στα temperature_sensor και power_sensor τα αντίστοιχα id που θα έχουν οι αισθητήρες στο ha.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχει βάλει κανείς σε home assistant κάποια smart vacuum. Έχω βάλει την Xiaomi mi vacuum mop και παρόλο που έχω βάλει static ip και το token την δείχνει unavailable. Κάποια ιδέα στο τι μπορεί να φταίει; Έχω αναβαθμίσει στην τελευταία έκδοση και το firmware από την εφαρμογή της Xiaomi αλλά και το home assistant.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Update σχετικα με το θέμα που είχα, εβγαλα το smartit  & samsungtv_custom, καταφερα να συνδεθω κανονικα (οχι safe mode) εκανα update to HACS τα ξαναεβαλα ολα στη θεση τους και δουλευουν κανονικα..Sooo, πρωτα update HACS και μετα το ΗΑ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Spect~ είπε

Update σχετικα με το θέμα που είχα, εβγαλα το smartit  & samsungtv_custom, καταφερα να συνδεθω κανονικα (οχι safe mode) εκανα update to HACS τα ξαναεβαλα ολα στη θεση τους και δουλευουν κανονικα..Sooo, πρωτα update HACS και μετα το ΗΑ

samsungtv_custom? ελεγχεις samsung tv ετσι; γιατι προσπαθω τοσο καιρο να βρω τροπο να ανοιγω την τβ μου μεσω φωνης και εχω καει (το καταφερα σημερα με μια οχι τοσο αποδοτικη λυση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, GiwrgosP- είπε

samsungtv_custom? ελεγχεις samsung tv ετσι; γιατι προσπαθω τοσο καιρο να βρω τροπο να ανοιγω την τβ μου μεσω φωνης και εχω καει (το καταφερα σημερα με μια οχι τοσο αποδοτικη λυση)

Ναι και να την κλείσω. Θεωρητικά μπορώ και να ανοίξω YouTube Netflix κλπ απλά πρέπει να κάτσω να κάνω πατέντες και βαριέμαι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Ναι και να την κλείσω. Θεωρητικά μπορώ και να ανοίξω YouTube Netflix κλπ απλά πρέπει να κάτσω να κάνω πατέντες και βαριέμαι 

Γενικα μας εχει περιορισει η samsung πολυ χωρις λογο. Εχω μια mu6400 και μεσω smartthings/google assistant μονο tv off δεχεται.. Γελοιοτητες..  Καταφερα προς το παρον το tv on και θα παλεψω και με τον καιρο το netflix και το YT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, έχετε δοκιμάσει κάποια έξυπνη λάμπα η οποία να dimάρετε αρκετά χαμηλά ; Την θέλω να μπει σε κάτι σαν πορτατίφ, θα προτιμούσα wifi αλλά και υπέρυθρες είναι οκ.

Μια osram που έχω, το χαμηλότερο της επίπεδο είναι αρκετά δυνατό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 ώρες πριν, GiwrgosP- είπε

Γενικα μας εχει περιορισει η samsung πολυ χωρις λογο. Εχω μια mu6400 και μεσω smartthings/google assistant μονο tv off δεχεται.. Γελοιοτητες..  Καταφερα προς το παρον το tv on και θα παλεψω και με τον καιρο το netflix και το YT.

νομιζω για netflix κλπ θα πρεπει να μπλεξεις με scripts και IFTTT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Da_rudakos είπε

Παιδιά καλησπέρα, έχετε δοκιμάσει κάποια έξυπνη λάμπα η οποία να dimάρετε αρκετά χαμηλά ; Την θέλω να μπει σε κάτι σαν πορτατίφ, θα προτιμούσα wifi αλλά και υπέρυθρες είναι οκ.

Μια osram που έχω, το χαμηλότερο της επίπεδο είναι αρκετά δυνατό.

Είναι σπαστικό και είναι κριτήριο για εμένα στην αγορά μιας έξυπνης λάμπας. Το ίδιο συμβαίνει με ΙΚΕΑ και Philips Hue. Από όσες έχω εγκαταστήσει μόνο οι LIFX ντιμάρονται αρκετά χαμηλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, KAPAKOSTAS είπε

re παιδια εχει κανεις το sonoff to basic, to συνεδεσα με σποτακι κουζινας και εχει ξεσκιστει σε αποσυνδεσεις απο το app, εχει κανεις τετοιο προβλημα

Έχω 4 και έχουν καλό σήμα. Σε σχέση με άλλες smart home συσκευές πάντα. Αν έχεις πρόβλημα μόνο με τη συγκεκριμένη συσκευή δοκίμασε να της αλλάξεις θέση όσο γίνεται ή να μετακινήσεις το ρούτερ.  Έχω το speedport plus του οτε και πιάνει μια χαρά μετά από 2 τοίχους, απόσταση περίπου 9 μέτρα. Το έχω στο πάτωμα κάτω από τον καναπέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, KAPAKOSTAS είπε

re παιδια εχει κανεις το sonoff to basic, to συνεδεσα με σποτακι κουζινας και εχει ξεσκιστει σε αποσυνδεσεις απο το app, εχει κανεις τετοιο προβλημα

Στις συσκευές που συνδέω στο ΗΑ αλλάζω το λειτουργικό τους σε Tasmota όπου είναι εφικτό. Το βασικό είναι ότι λειτουργούν στο δικό μου cloud.

Μέσα απ’ το Tasmota μπορούμε να δούμε την ισχύ σήματος του wifi αλλά και αν κάνει αποσυνδέσεις να του ορίσεις κανόνα που να επανέρχεται.  

Στην δική σου περίπτωση κάνε αυτό που σου προτείνει ο pantelikas

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αποσταση δεν ειναι ουτε ενα μετρο απο το ρουτερ, ακριβως διπλα εχω το google mini και πιανει καμπανα, περιμενω αλλο ενα πι sonoff να δω μηπως παιζει ελλατωματικο αυτο που εχω τωρα, προσπαθησα να το σεταρω κ στο tayasmart app αλλα δεν το βρισκει καθολου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...