Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
2 ώρες πριν, parido είπε

Να ήξερες πόσο καιρό ψάχνω αυτή την απάντηση για να ξεκαθαρίσω αν αρκεί το conbee ή πρέπει να αγοράσω κ ότι άλλο hub/gateway υπαρχει και προτείνουν οτι "παίζει" μονο με αυτό.........

Ευχαριστώ πολυ!

μπαίνεις στη σελίδα του deconz/zha και κοιτας τι συσκευές υποστηρίζουν αλλά πολλά από τα γνωστα παίζουν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 6/3/2021 στις 11:40 ΠΜ, mkougis είπε

Ρε παιδιά τι να διαλέξω; Tuya ή Sonoff?

θα ξεκινήσω τωρα το 2ο setup μου σε έναν άλλο χώρο ,
μετά την εμπειρία με το smartthings , λεω την 2η εγκατάσταση να δοκιμάσω κάτι άλλο,
έψαξα και sonoff και tuya , με βαση τiς zigbee επιλογές τους , γιατι με ενδιαφέρει το setup να είναι local καταρχάς , με καμιά προσθήκη wifi συσκευών σε περίπτωση που δεν εχει zigbee επιλογές.
κατάλαβα οτι , αν θες sonoff πας για , λύσεις ασφαλείας , με πολλούς αισθητήρες κίνησης πορτών, διακόπτες και οn/off switch..... με στοκ στην Ευρώπη (απο aliexpress) η παράδοση να είναι θέμα ημερών. αλλά πέραν το συσκευών που βγάζει , το hub της δεν παίρνει σχεδόν τίποτα άλλο.
απο την αλλη η tuya .....έχει τα πάντα , σαν εφαρμογή, και μπορείς να βάλεις zigbee hub ωστε να δουλέψεις local σε κάποιες συσκευές που θα ήθελες. Αλλα , σχεδόν όλοι οι κινεζοι κατασκευαστές υποστηρίζουν tuya και φοβάμαι οτι η επιλογή ειναι μονόδρομος αν θες ενα δίκτυο με άπειρες επιλογές στην λογική του application (δεν βαζω στο παιχνίδι homeassistance habitat κλπ...που είναι άλλης λογικης)

οποτε εβαλα παραγγελια για tuya και αναμενω τις πρωτες συσκευες.....


 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, aardwolf είπε

Αν θέλεις πες ποιες συσκευές παρήγγειλες. Με ενδιαφέρει κι εμένα το οικοσύστημα της Tuya λόγω της τεράστιας ποικιλίας.

Θα ήθελα κι εγώ αυτή την πληροφορία 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω πειράματα με shelly 1 αλλά αν το πατήσω να ανάψει ή να σβήσει από το HA, μετά από τον φυσικό διακόπτη θέλει 2 πατήματα για να αλλάξει η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για αρχη πήρα κυριως zigbee συσκευές , και μια wifi
καθως και ενα zigbee hub.
τι παράγγειλα :
https://www.aliexpress.com/item/1005002199071721.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.163f4c4dNXlWBz
https://www.aliexpress.com/item/1005002029460171.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.163f4c4dNXlWBz
https://www.aliexpress.com/item/1005001357268885.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.163f4c4dNXlWBz
https://www.aliexpress.com/item/1005001962027572.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.163f4c4dNXlWBz
https://www.aliexpress.com/item/1005002252337665.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.163f4c4dNXlWBz

τα πήρα για έναν συγκεκριμένο χώρο , οχι κατοικία , για να τα δοκιμάσω , εάν μείνω ικανοποιημένος , θα κανω και εγκατάσταση σε κατοικία , αλλά πήρα για αρχή αυτά , για πείραμα ,θα ακολουθήσουν σίγουρα zigbee αισθητήρων κίνησης κ.α. για θέματα ασφαλείας .. απλά περιμένω να κάνω την πρώτη παραλαβή πρώτα .

και shelly εχουμε , και qubino και fibaro ...
το χουμε καψει.

20210308_212201_HDR.jpg

Επεξ/σία από manos_ir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnyboy είπε

Κάνω πειράματα με shelly 1 αλλά αν το πατήσω να ανάψει ή να σβήσει από το HA, μετά από τον φυσικό διακόπτη θέλει 2 πατήματα για να αλλάξει η κατάσταση.

Μπες στην εφαρμογή της Shelly ή στο. web ui, στις ρυθμίσεις και ρύθμισε το button type σαν edge switch.

 

Δεν έχω ενεργό Shelly 1 για να το δοκιμάσω αλλά στα 1L και 2.5 λειτουργεί κανονικά.

 

Screenshot_20210308-221508.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρήκα μετά ψάχνοντας. Για να σε αφήσει να βάλεις edge switch πρέπει το power on default mode να είναι: Restore Last Mode - Configure Shelly device to Restore the last mode it was in, when it has power.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. 

επιτέλους έχω όλα τα προιόντα και θέλω να προχωρήσω.

Ερώτηση για τη συνδεσμολογία.

Αυτός είναι ο τωρινός θερμοστάτης που έχω.

Αυτό είναι το manual του Shelly 1PM που θα βάλω.

Αγόρασα αυτά τα 2 switch 230V. έναν on/off και έναν push και μάλλον θα χρησιμοποιήσω τον push.

Αυτό είναι το ημιτελές σχεδιάγραμμα που έχω κάνει μέχρι στιγμής.

IMG_20210309_140114.jpg.c769488e69f798079a3f9bf000e25f41.jpg

Με βάση το:0c45f0_new_site_led_king_new_product_photos_on_off_220v_button.jpg.fbe885b3dd3394493f9bfb2ccce24795.jpg

Αν δεν κάνω λάθος, συνδέω:

Το – του διακόπτη με το Ν

Το + του διακόπτη με το L του Shelly

Το C του διακόπτη με το SW του Shelly

Το NO ή το NC πρέπει να το βραχυκυκλώσω με το + ή το –;;;

Επίσης είναι διαφορετική συνδεσμολογία αν χρησιμοποιήσω τον on/off διακόπτη ή τον push;;;

 

Επεξ/σία από acmegr7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σχεδιαγραμμα του διακοπτη δεν το εχω πολυκαταλαβει.Αυτο το + - μαλλον πρεπει να ειναι για το λαμπακι του διακοπτη

οπως και να χει η λογικη ειναι στελνω την φαση σε εναν διακοπτη και απο εκει στο L

μονο αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, georgiouu είπε

το σχεδιαγραμμα του διακοπτη δεν το εχω πολυκαταλαβει.Αυτο το + - μαλλον πρεπει να ειναι για το λαμπακι του διακοπτη

οπως και να χει η λογικη ειναι στελνω την φαση σε εναν διακοπτη και απο εκει στο L

μονο αυτο

ναι το +- είναι για το led λαμπάκι του διακόπτη.

Απλά έχω βρει διάφορα σχεδιαγράμματα όπως αυτό:518cwP2-chL.jpg.2c2938f32587df6bb580803051080ed7.jpg που με μπερδεύουν σχετικά με το τι θα πρέπει να συνδεθεί. 

Και επειδή δε μιλάμε για μια ledoταινία αλλά καυστήρα με 230v, προσπαθώ να είμαι όσο γίνεται σίγουρος. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ερώτηση ηλεκτρολογικης φύσης αν ξέρει κάποιος. Στο σπίτι έχω δύο διακόπτες που υποτίθεται ότι θα ήταν αλε ρετουρ αλλά ο ηλεκτρολόγος είχε κάνει μαλακια και δεν τα σύνδεσε σωστά οπότε πρέπει αυτός στο κρεβάτι να είναι στο on για να ανάψει το φως. πως πρέπει να συνδέσω τα καλώδια για να ακυρώσω εντελώς τον διακόπτη αυτόν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Spect~ είπε

ερώτηση ηλεκτρολογικης φύσης αν ξέρει κάποιος. Στο σπίτι έχω δύο διακόπτες που υποτίθεται ότι θα ήταν αλε ρετουρ αλλά ο ηλεκτρολόγος είχε κάνει μαλακια και δεν τα σύνδεσε σωστά οπότε πρέπει αυτός στο κρεβάτι να είναι στο on για να ανάψει το φως. πως πρέπει να συνδέσω τα καλώδια για να ακυρώσω εντελώς τον διακόπτη αυτόν 

ειναι αλε ρετουρ οντως ο διακοπτης στο κρεβατι;δεν υφισταται σε αλε ρετουρ η εκφραση τον εχω στην θεση ΟΝ

Επεξ/σία από georgiouu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, acmegr7 είπε

Καλησπέρα. 

επιτέλους έχω όλα τα προιόντα και θέλω να προχωρήσω.

Ερώτηση για τη συνδεσμολογία.

Αυτός είναι ο τωρινός θερμοστάτης που έχω.

Αυτό είναι το manual του Shelly 1PM που θα βάλω.

Αγόρασα αυτά τα 2 switch 230V. έναν on/off και έναν push και μάλλον θα χρησιμοποιήσω τον push.

Αυτό είναι το ημιτελές σχεδιάγραμμα που έχω κάνει μέχρι στιγμής.

IMG_20210309_140114.jpg.c769488e69f798079a3f9bf000e25f41.jpg

Με βάση το:0c45f0_new_site_led_king_new_product_photos_on_off_220v_button.jpg.fbe885b3dd3394493f9bfb2ccce24795.jpg

Αν δεν κάνω λάθος, συνδέω:

Το – του διακόπτη με το Ν

Το + του διακόπτη με το L του Shelly

Το C του διακόπτη με το SW του Shelly

Το NO ή το NC πρέπει να το βραχυκυκλώσω με το + ή το –;;;

Επίσης είναι διαφορετική συνδεσμολογία αν χρησιμοποιήσω τον on/off διακόπτη ή τον push;;;

 

 

19 λεπτά πριν, acmegr7 είπε

ναι το +- είναι για το led λαμπάκι του διακόπτη.

Απλά έχω βρει διάφορα σχεδιαγράμματα όπως αυτό:518cwP2-chL.jpg.2c2938f32587df6bb580803051080ed7.jpg που με μπερδεύουν σχετικά με το τι θα πρέπει να συνδεθεί. 

Και επειδή δε μιλάμε για μια ledoταινία αλλά καυστήρα με 230v, προσπαθώ να είμαι όσο γίνεται σίγουρος. 

 

Το + & - είναι DC. Το shelly λειτουργεί με 220v AC. Καμία σχέση μεταξύ τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, leuteris107 είπε

 

Το + & - είναι DC. Το shelly λειτουργεί με 220v AC. Καμία σχέση μεταξύ τους

ο διακόπτης είναι για 220V. άρα είναι για να χρηιμοποιηθεί με 220v DC και όχι AC? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...