Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, dm_mlnk είπε

Μιλας για τους διακοπτες απο το Ali 

Αλλαξε τους και βαλε shelly 2.5 , και ακομα καλυτερα φωναξε ηλεκτρολογο να τα συνδέσει. Δεν ειναι λιγες οι φωτιες που εχουν προκληθεί απο κακή ηλεκτρική επαφή .

 

Να τους αλλάξω τώρα δεν το εχω σκοπό, ασε που δεν θέλω να εχω 10 διαφορετικά app για καθε συσκευή, γι αυτο μενω στο smart life, με προοπτικη οταν ασχοληθω να τα περασω ολα στο Home assistant σε local network.

Τις συνδέσεις τις ξαναειδαμε με τον ηλεκτρολογο μου και ειναι οκ. Μου εστειλαν και αντικατασταση απο το καταστημα που της αγορασα και αναμενω....!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μη σε πάρω στο λαιμό μου, εγώ δεν έχω θέμα. και είμαι περίεργος με τριγμούς και ανεμιστήρες και θόρυβο στον ύπνο. 

με μια ματιά λένε για εξωτερικά θόρυβο. καλό εγκαταστάτη να έχεις και λύνονται νομίζω αυτά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kostakiss είπε

καλημέρα,

 

γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει σε χρήστες iOS και την εφαρμογη blitzwolf , η οποία δεν υπάρχει πλέον για download?

αυτή είναι αντιγραφή tuya. Κατεβάζεις tuya ή smart life που πρακτικά είναι οι ίδιες. Λογικά θα κάνεις νέα εγγραφή και ρύθμιση όλα από την αρχή.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,  συνδεσα δυο bw shp 13 zigbee 3  και κάνοντας έλεγχο σήματος , βγάζουν μια από τις τρεις μπάρες σήμα και το ένα το πριζακι το έχω και δίπλα στο zigbee router. Επίσης διάβασα ότι είναι και τα ίδια router αλλά αν δεν έχουν από μόνα τους μεγάλη εμβέλεια τι να το κάνω, τα έχει κάποιος; ξέρει κανεις γιατί τόσο χαμηλό σήμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Spect~ είπε

Θα χρειαστει να γινει αγορα κλιματιστικων. Εχει καποιος να προτεινει καποιο που να παιζει απευθειας με ΗΑ χωρις broadlink?

Σαν μια εναλλακτική ιδέα , μπορεις να δεις και αυτό https://community.home-assistant.io/t/tasmota-mqtt-irhvac-controler/162915 που θα φλασαρεις ενα Module με tasmota....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Spect~ είπε

Θα χρειαστει να γινει αγορα κλιματιστικων. Εχει καποιος να προτεινει καποιο που να παιζει απευθειας με ΗΑ χωρις broadlink?

Επιπλέον των Midea και κλώνων τους που σου προτάθηκαν παραπάνω, έχω ένα Daikin με το BRP069B45 wifi module που παίζει απευθείας με το επίσημο integration χωρίς cloud, και ένα LG 24άρι που παίζει μέσω custom integration που εγκαθιστάς μέσω HACS (αυτό μέσω cloud όμως).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, liaskt είπε

Επιπλέον των Midea και κλώνων τους που σου προτάθηκαν παραπάνω, έχω ένα Daikin με το BRP069B45 wifi module που παίζει απευθείας με το επίσημο integration χωρίς cloud, και ένα LG 24άρι που παίζει μέσω custom integration που εγκαθιστάς μέσω HACS (αυτό μέσω cloud όμως).

Αυτό μπαίνει στα atxc-b;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, GeG είπε

Καλησπερα,  συνδεσα δυο bw shp 13 zigbee 3  και κάνοντας έλεγχο σήματος , βγάζουν μια από τις τρεις μπάρες σήμα και το ένα το πριζακι το έχω και δίπλα στο zigbee router. Επίσης διάβασα ότι είναι και τα ίδια router αλλά αν δεν έχουν από μόνα τους μεγάλη εμβέλεια τι να το κάνω, τα έχει κάποιος; ξέρει κανεις γιατί τόσο χαμηλό σήμα;

Το bw shp 13 δεν έχει λειτουργία router.

Το bw shp 15 την έχει αυτή τη λειτουργία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, liakjim είπε

Αυτό μπαίνει στα atxc-b;

Δεν είμαι σίγουρος να σου πω, εγώ έχω το FTXC-25C που βγήκε πέρυσι.
Νομίζω πως ναι, γράφει Wifi-ready στα specs του?

Από την έρευνα που είχα κάνει τότε είχα δει οτι τα περισσότερα Daikin αυτής της κατηγορίας έπαιρναν πρακτικά όλα τα ίδια Wifi modules που έχουν το ίδιο μέγεθος και εμφάνιση αλλά κυκλοφορούν με μικρές παραλλαγές στα τελευταία τους ψηφία (BRP069B41,42,43,44,45). Κάποια από αυτά έχουν την ίδια συνδεσμολογία, άλλα στο manual έγραφαν οτι είναι για εξωτερική τοποθέτηση. Το BRP069B45 το έβρισκα αρχικά στα 85€, αλλά το έβαλε κάποια στιγμή 60€ το you.gr και έτσι το πήρα (πάλι φτηνό δεν το λες, αλλά it is what it is). 

Στο home assistant integration γράφει οτι κάποια από τα καινούρια Wifi modules με κωδικό BRP069C4x (πρόσεξε το C αντί για B στον κωδικό) θέλουν cloud πλέον. Αλλά το ATXC-b είναι παλιότερο οπότε θα παίζει με τα παλιότερα Wifi modules.

Επεξ/σία από liaskt
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panzertank είπε

Το bw shp 13 δεν έχει λειτουργία router.

Το bw shp 15 την έχει αυτή τη λειτουργία.

Είναι σίγουρο αυτό γιατί δεν κατάφερε να το βρω κάπου παρα μόνο σε σχόλια που έλεγαν ότι δουλευει και σαν ρουτερ, τσάμπα αγορά αν ισχύει, καλά πηγε αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, dm_mlnk είπε

Θα χρειαστει να γινει αγορα κλιματιστικων. Εχει καποιος να προτεινει καποιο που να παιζει απευθειας με ΗΑ χωρις broadlink?

αν πανε ολα καλα και παρω την επιδοτηση,θα αλλαξω 3 παλια συμβατικα κλιματιστικα με 3 LG.Αν και δεν χρησιμοποιω ΗΑ  αλλα OPENHAB απο οτι εχω ψαξει ειναι σε καλη τιμη,επωνυμα και με wifi οn board.Απο οτι εχω δει υπαρχει υποστηριξη στον HA...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/3/2022 στις 8:06 ΜΜ, Spect~ είπε

Δεν είναι πολύ επικαιροποιημένη αυτή η λίστα. Επίσης, σημασία έχει με ποιο integration χρησιμοποιείς το Conbee - Deconz, ZHA ή Zigbee2MQQT. Πολύ καλύτερος είναι ο κατάλογος εδώ: Database of Zigbee devices compatible with ZHA, Tasmota, Zigbee2MQTT, deCONZ, ZiGate and ioBroker (blakadder.com)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαζω ηλιακο αυτες τις μερες και πηρα τηλ να ρωτησω αν μπορω να βαλω καποιο μετρητη θερμοκρασιας στο boiler και μου ειπαν οτι θα βαλουν κατι (αφου τους το ειπα) ωστε να γινεται , χωρις εξτρα χρεωση. εχει κανεις να προτεινει καποιον τετοιο μετρητη ωστε να το βλεπω μεσα στο σπιτι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...