Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

58 λεπτά πριν, GeG είπε

βαζω ηλιακο αυτες τις μερες και πηρα τηλ να ρωτησω αν μπορω να βαλω καποιο μετρητη θερμοκρασιας στο boiler και μου ειπαν οτι θα βαλουν κατι (αφου τους το ειπα) ωστε να γινεται , χωρις εξτρα χρεωση. εχει κανεις να προτεινει καποιον τετοιο μετρητη ωστε να το βλεπω μεσα στο σπιτι ;

καταρχας πες τι ηλιακο θα βαλεις γιατι ψαχνομαι και εγω....Εχεις καποιο συστημα αυτοματισμου ηδη (ΗΑ πχ)?Με ενα sonoff  th16 πχ μπορεις να βλεπεις θερμοκρασια χωρις να χρειαζεσαι κατι αλλο,αν βεβαια εχεις τροπο να τον τροφοδοτησεις και να πιανει και το wifi σου ταρατσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, kostaskontis είπε

καταρχας πες τι ηλιακο θα βαλεις γιατι ψαχνομαι και εγω....Εχεις καποιο συστημα αυτοματισμου ηδη (ΗΑ πχ)?Με ενα sonoff  th16 πχ μπορεις να βλεπεις θερμοκρασια χωρις να χρειαζεσαι κατι αλλο,αν βεβαια εχεις τροπο να τον τροφοδοτησεις και να πιανει και το wifi σου ταρατσα.

επελεξα την sol violaris , εναν 160 λιτρων με 3τμ συλλεκτη, καλες τιμες, καλα σχολια και σε σκρουτζ και σε google , οσες φορες τους πηρα τηλ. μιλησαν πολυ ωραια, 10ετη εγγυηση για boiler Και 15 για συελλεκτη(αν θυμαμαι καλα). Ως τωρα ειμαι με smart life και επισης εχω δει να ξανα αναφερεται κατι σαν του παρακατω link σε παλαιοτερο σχολιο αλλα δεν καταλαβαινω πως συνδεεται και πως δουελευει η φαση του . Αν ειναι το sonnof η καλυτερη λυση ,τοτε θα το καθυστερησω μεχρι να σηκωσω ha. https://www.aliexpress.com/item/32959592804.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.100062c5XWVOFj&algo_pvid=c0923147-7edf-4deb-b3b9-d7a22d2e219b&algo_exp_id=c0923147-7edf-4deb-b3b9-d7a22d2e219b-40&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"66473437593"}&pdp_pi=-1%3B1.8%3B-1%3B-1%40salePrice%3BEUR%3Bsearch-mainSearch 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3m2 συλεκτης και επειδη εισαι απο Αθηνα απο οτι βλεπω ειναι υπερ αρκετα!Ναι τους sol-violaris τους εχω δει και εγω και ενδιαφερομαι για αυτον...Μαθε αν μπορεις συγκεκριμενα τι ειναι αυτο που "βαζουν" για να βαλεις μετρηση θερμοκρασιας.Βαζουν αντισταση με 2 κυάθια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kostaskontis είπε

3m2 συλεκτης και επειδη εισαι απο Αθηνα απο οτι βλεπω ειναι υπερ αρκετα!Ναι τους sol-violaris τους εχω δει και εγω και ενδιαφερομαι για αυτον...Μαθε αν μπορεις συγκεκριμενα τι ειναι αυτο που "βαζουν" για να βαλεις μετρηση θερμοκρασιας.Βαζουν αντισταση με 2 κυάθια?

Μου είπαν στο τηλ ότι θα βάλουν κυαθειο και από ότι βλέπω είναι κάποια υποδοχή για να μπει ο αισθητήρας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, GeG είπε

Μου είπαν στο τηλ ότι θα βάλουν κυαθειο και από ότι βλέπω είναι κάποια υποδοχή για να μπει ο αισθητήρας.

Κυάθιο θα πρέπει να σου φερει ο υδραυλικός (να του το πεις), εκείνοι απλά θα κάνουν τρύπα με αρσενικό σπείρωμα.

Μόλις έβαλα κ εγώ και ειχα τραβήξει ενα cat4 μαζι με το κοκκορέτσι ρεύμα/νερό. Το συνέδεσα σε Shelly Uni και ο αισθητήρας είναι ο DS18B20. Μπορώ απο την ίδια καλωδίωση να βάλω ακόμα 2 αισθητήρια. πχ αλλο σημείο του ηλιακού ή/και εξωτερική θερμοκρασία.

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/3/2022 στις 1:39 ΜΜ, kostaskontis είπε

εχω στην εξωπορτα του σπιτιου μας μεσα στα ρολογια της δεη,ενα sonoff basic που χρησιμοποιω το ρελε του για ενα φως και  το gpio14 για να παιρνω την καταναλωση του αεριου.Εγω ειμαι στον πρωτο οροφο ακριβως απο πανω.Σε γενικες γραμμες καλα δουλευει ομως εχει αδυναμο wifi σημα και καποιες φορες το χανω...Υπαρχει τπτ αλλο να βαλω που να πιανει καλυτερα?Κατι με εξ. κεραια π.χ....

Θα το έκανα με lora και mqtt, οσο απόσταση θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, netvoice είπε

Θα το έκανα με lora και mqtt, οσο απόσταση θέλεις.

πηρα ενα wemos d1 mini pro με μια απλη εξωτερικη κεραιουλα και πραγματικα εντυπωσιαστικα απο το range του!!!Του βαλα tasmota και με μια μπαταρια βγηκα απο το σπιτι ετσι για να σπασω πλακα να δω που μπορω να φτασω!Μετα τα 150 μετρα και αφου επρεπε να στριψω και θα εχασα οπτικη επαφη με το σπιτι επεσε στα -95db.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, kostaskontis είπε

πηρα ενα wemos d1 mini pro με μια απλη εξωτερικη κεραιουλα και πραγματικα εντυπωσιαστικα απο το range του!!!Του βαλα tasmota και με μια μπαταρια βγηκα απο το σπιτι ετσι για να σπασω πλακα να δω που μπορω να φτασω!Μετα τα 150 μετρα και αφου επρεπε να στριψω και θα εχασα οπτικη επαφη με το σπιτι επεσε στα -95db.

το wemos θέλει wifi, το lora ειναι rf, με το lora μπορεί να πήγαινες και 2 Km :)

LORA

Επεξ/σία από netvoice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, netvoice είπε

το wemos θέλει wifi, το lora ειναι rf, με το lora μπορεί να πήγαινες και 2 Km :)

LORA

το γνωριζω αλλα δεν χρειαζομαι 2km ,το wemos φτανει και περισευει! :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα 

εχω κάποιες λαμπες και κάτι μπριζες και παιζω με την αλεξα. Από εκεί και πήρα από τα ικεα αισθητήρες (εσν και δεν ήξερα οιπτι θέλει και το bridge) και θέλω σε κάποια δωμάτια πχ κουζίνα μόλις μπαινω να ανοίγει φως αλλά μόλις φευγω να καταλαβαίνει ότι φευγω και να το κλείνει. Δλδ με την κίνηση να δίνει εντολή να ανοίγει το φως χωρίς όριο λεπτών και μετά με την κίνηση ίσως με άλλο αισθητήρα να δίνει εντολή για off. Γινεται; Εάν ναι πως;

τελος ο διακόπτης στο κρεβατι είναι μακριά και δεν βολεύει. Ειδα κάπου ασύρματο διακόπτη…προφανώς για συγκεκριμένες λαμπες; Ωστοσο εγώ έχω κάτι χιαομι λαμπες ….υπάρχει ασύρματος διακόπτης για να το βάλω να κλείνει συγκεκριμένη λάμπα; Εάν ναι κάποια πρόταση;

 

θενξ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.  

Εχω υλοποιήσει ένα αυτοματο άνοιγμα της τηλεχειριζόμενης συρόμενης γκαραζόπορτας μου με ένα sonoff 5v dry contact βάζοντας το εκει που θα έμπαινε -εάν υπήρχε- ο διακόπτης on-off. Πριν βρω αυτή τη λύση και πριν ενημερωθώ για τις εισόδους της πλακέτας του μοτέρ της γκαραζόπορτας και ρωτούσα εδώ μου είχατε προτείνει κάποια μέλη να χακάρω "  ένα controlακι που έχεις. Βάζεις εντός της εμβέλειας εναν έξυπνο διακόπτη, στην έξοδο του ρελε που βραχυκυκλωνει όταν πάρει εντολή άνοιγεις το remote και το συνδέεις με τις επαφές του πλήκτρου που πατάς για να ενεργοποιήσεις το μοτέρ της πόρτας. Ρυθμίζεις τον έξυπνο διακόπτη να βραχυκυκλωνει για 2 δευτερόλεπτα και να επανέρχεται στην προηγούμενη κατάσταση. Θες λίγο κααλωδιακι και λίγο κολλητηροδουλεια."     Τελικά ομως πήγα στην άλλη υλοποίηση που σας ανέφερα στην αρχή. 

Σκέφτομαι να κάνω αυτη την πατέντα με το controlακι για να ενεργοποιώ και να απενεργοποιώ εξ αποστάσεως τον "χαζό"  συναγερμό μου ο οποιος παρότι χαζός έχει πολλά extra σε radar και "κουρτίνες" εξωτερικών χώρων και δεν μπορώ να τον αντικαταστήσω με εφάμιλο wifi.  Το πρόβλημα μου ειναι μπορώ να γλυτώσω απο ψευτοσυναγερμούς (έχω κάμερες και μπορώ να βλέπω το χώρο μου) και να μπορώ να τον απενεργοποιήσω εξ αποστάσεως οταν κτυπάει για κάποιο λάθος λογο και ξεσηκώνει τη γειτονιά. 

Ειχα δει αυτό   https://topelectronics.gr/smart-home/sonoff/sonoff-1-channel-inching-self-locking-wifi-wireless-switch-5v-12v/  και σκέφτομαι να χακάρω τα κουμπιά ενος τηλεκοντρόλ του συναγερμού. Το οποίο τηλεκοντρόλ έχει 3 κουμπιά, ARM, DISARM και STAY για να ενεργοποιείς μόνο την εξωτερική ζώνη του κήπου. 

Θα δουλέψει ?  Θα χρειαστώ τρία τέτοια sonoff ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα zigbee ελεγκτή για λάμπα. Συνδέω μια λεντοταινία και το βρίσκω στην εφαρμογή Tuya. Η λεντοταινία ανάβει όταν έχω ανοικτό το διακόπτη της στον τοίχο αλλά δεν ελέγχεται από τον zigbee ελεγκτή. Σαν να παιρνάει από μέσα του το ρεύμα χωρίς απλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα καλό μήνα, θα ήθελα την βοήθειά σας αν γνωρίζετε. Έχει να κάνει με την εφάρμογη MELCLOUD  της mitsubishi για χειρισμό aircondition. Ενώ έχει γίνει η εγκατάσταση χωρίς κανένα πρόβλημα με την άθλια βέβαια εφαρμογή melcloud, όταν πηγαίνω να την εντάξω στο google home παρόλο που φαίνετε οτι την υποστηρίζει δεν μου κάνει link και με πετάει έξω. Υπάρχει μήπως θέμα με το region;

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι θα ήθελα κάποια βοήθεια.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...