Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 6/4/2022 στις 11:26 ΠΜ, Spect~ είπε

Σε διακόπτες αλε ρετουρ τι προτεινετε;

Το αλε ρετουρ χωρίς προεγκατάσταση στην καλωδίωση είναι όντως πρόβλημα.

Κοίταξε για philips hue ή aqara.εύκολη εγκατάσταση και δουλεύουν καλά

Αλλιώς με καλωδίωση βάζεις shelly ή sonoff μέσα στον διακόπτη αλλά χρειάζεται μεγάλο μερεμέτι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
34 λεπτά πριν, JT71 είπε

Το αλε ρετουρ χωρίς προεγκατάσταση στην καλωδίωση είναι όντως πρόβλημα.

Κοίταξε για philips hue ή aqara.εύκολη εγκατάσταση και δουλεύουν καλά

Αλλιώς με καλωδίωση βάζεις shelly ή sonoff μέσα στον διακόπτη αλλά χρειάζεται μεγάλο μερεμέτι

Τι εννοεις με την προεγκατασταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, gippas είπε

Με ουδέτερο ή χωρίς;

Νομιζω χωρις αλλα θα κοιταξω μηπως τραβηξω αν μπορεσω

Αν θυμαμαι καλα στους περισσότερους διακόπτες πρεπει να περναει ουδετερος απο πισω γιατι εχει πριζες πιο χαμηλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, αν γνωρίζει κάποιος θα ημουν υπόχρεη, εχω ενα κουδουνι ασύρματο με καμερα κτλ και θελω να το συνδέσω ενσύρματα με τα καλώδια, οταν το κανω δεν βαράει το κεντρικό κουδουνι μέσα στο σπίτι ενώ άμα ενώσω μόνα τους τα καλώδια χτυπάει.. Αν δεν κάνω λάθος το κουδουνι το ασύρματο είναι 220 V και το κουτί μέσα στο σπίτι είναι παλιό πολλών χρόνων! Αν αλλάξω το κουτί θα δουλέψει?? 

Επεξ/σία από fotini_20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, fotini_20 είπε

Καλησπέρα, αν γνωρίζει κάποιος θα ημουν υπόχρεη, εχω ενα κουδουνι ασύρματο με καμερα κτλ και θελω να το συνδέσω ενσύρματα με τα καλώδια, οταν το κανω δεν βαράει το κεντρικό κουδουνι μέσα στο σπίτι ενώ άμα ενώσω μόνα τους τα καλώδια χτυπάει.. Αν δεν κάνω λάθος το κουδουνι το ασύρματο είναι 220 V και το κουτί μέσα στο σπίτι είναι παλιό πολλών χρόνων! Αν αλλάξω το κουτί θα δουλέψει?? 

να το συνδεσεις ενσυρματα για ποιο λογο?Για να παρει τροφοδοσια ρευματος?Αν ναι χρειαζεται στο κουδουνι σου μια μικρη μετατροπη στα καλωδια.Οτι λεω ειναι υποθεσεις αν δεν μας πεις τι θελεις να πετυχεις και τι ασυρματο κουδουνι εχεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostaskontis είπε

να το συνδεσεις ενσυρματα για ποιο λογο?Για να παρει τροφοδοσια ρευματος?Αν ναι χρειαζεται στο κουδουνι σου μια μικρη μετατροπη στα καλωδια.Οτι λεω ειναι υποθεσεις αν δεν μας πεις τι θελεις να πετυχεις και τι ασυρματο κουδουνι εχεις...

Είπα για να μην έχω ένα κουτάκι στην πριζα όλη την ώρα, αν γινοτανε να πάρει ρευμα και θα ήταν καλύτερα να βαράει στο κεντρικό κουτι!! τα καλώδια πίσω από το κουδουνι είναι δύο που βγενουν από τον τοιχο ένα μπλε και ένα κόκκινο και βιδωνουν πίσω από το doorbell.. λοιπόν έχω το doorbell Acme smart video.. 

IMG_20220408_214642.jpg

Επεξ/σία από fotini_20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, fotini_20 είπε

Είπα για να μην έχω ένα κουτάκι στην πριζα όλη την ώρα, αν γινοτανε να πάρει ρευμα και θα ήταν καλύτερα να βαράει στο κεντρικό κουτι!! τα καλώδια πίσω από το κουδουνι είναι δύο που βγενουν από τον τοιχο ένα μπλε και ένα κόκκινο και βιδωνουν πίσω από το doorbell.. λοιπόν έχω το doorbell Acme smart video.. 

IMG_20220408_214642.jpg

Ωραια,αυτο γινεται να παρει ρευμα απο τα καλωδια του κουδουνιου,καταργεις το κουδουνι του διαμερισματος και στην θεση του βαζεις ενα τροφοδοτικο 8-24V AC  και ετσι παιρνει τροφοδοσια το smart βιντεοκουδουνι σου και απαλασεσαι απο την μπαταρια.Οσο για το "κουτακι" στην πριζα δεν γλυτωνεις αν θες να εχεις ειδοποιηση στο σπιτι αλλη απο αυτη στο κινητο σου.Αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, kostaskontis είπε

Ωραια,αυτο γινεται να παρει ρευμα απο τα καλωδια του κουδουνιου,καταργεις το κουδουνι του διαμερισματος και στην θεση του βαζεις ενα τροφοδοτικο 8-24V AC  και ετσι παιρνει τροφοδοσια το smart βιντεοκουδουνι σου και απαλασεσαι απο την μπαταρια.Οσο για το "κουτακι" στην πριζα δεν γλυτωνεις αν θες να εχεις ειδοποιηση στο σπιτι αλλη απο αυτη στο κινητο σου.Αυτα.

Άρα δλδ δεν το γλιτώνω το κουτάκι στην πριζα, εγω νομιζα οτι θα βαραγε το σμαρτ κουδουνι στο κεντρικό κουδουνι του διαμερισματος και όχι μόνο στο κουτάκι.. δεν ξερω αν βοηθάω να καταλαβεις με αυτά που λέω γιατί και εγώ δεν γνωρίζω την όλη διαδικασία και σορυ αν κουράζω! 

Επεξ/σία από fotini_20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/4/2022 στις 3:04 ΜΜ, Spect~ είπε

Τι εννοεις με την προεγκατασταση;

O αλε ρετουρ για να δουλέψει με ενδιάμεσο διακόπτη πχ sonoff mini εκτός απο ουδέτερο, ρεύμα κλπ θέλει κ  καλωδίωση απο τον ενα διακόπτη στον άλλο. Αυτό αν δεν υπάρχει ήδη είναι δύσκολο να γίνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
53 λεπτά πριν, JT71 είπε

O αλε ρετουρ για να δουλέψει με ενδιάμεσο διακόπτη πχ sonoff mini εκτός απο ουδέτερο, ρεύμα κλπ θέλει κ  καλωδίωση απο τον ενα διακόπτη στον άλλο. Αυτό αν δεν υπάρχει ήδη είναι δύσκολο να γίνει 

Δηλαδή μια αλε ρετουρ καλώδιωση που παιζει κανονικά με απλό αλε ρετουρ διακόπτη για να παίξει με smart αλε ρετουρ διακόπτη θέλει έξτρα καλώδιο από τον έναν στον άλλο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Δηλαδή μια αλε ρετουρ καλώδιωση που παιζει κανονικά με απλό αλε ρετουρ διακόπτη για να παίξει με smart αλε ρετουρ διακόπτη θέλει έξτρα καλώδιο από τον έναν στον άλλο; 

δυστυχώς ναι. Μου το έχει πει και ο ηλεκτρολόγος μου. Ωσπου να τα κάνω βαψίματα-μερεμέτια μιας και το σπιτι είναι καινούργιο 5+ χρόνια στην κρεβατοκάμαρα έχω μια πλαφονιέρα yeelight συνδεδεμένη με 2 ασύρματους διακόπτες (αλε ρε τουρ) και δουλεύει μια χαρά και στο ΗΑ. (dimαρουν κιόλας και αλλάζουν οι θερμοκρασιες ανάλογα με την ώρα κλπ)

Επεξ/σία από userAnon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Spect~ είπε

Δηλαδή μια αλε ρετουρ καλώδιωση που παιζει κανονικά με απλό αλε ρετουρ διακόπτη για να παίξει με smart αλε ρετουρ διακόπτη θέλει έξτρα καλώδιο από τον έναν στον άλλο; 

Ναι φίλε.Είναι μεγάλο το μερεμέτι δυστυχώς. Γι αυτό σου πρότεινα hue ή aqara . Εγώ στα υπνοδωμάτια που έχει αλε ρετουρ έχω βραχυκυκλώσει τους διακόπτες τους έβγαλα και έβαλα hue. Στο υπόλοιπο σπιτι στους μονους  sonoff mini και στους αλε ρετουρ τίποτα δεν έχω βρει λύση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αλε ρετουρ παίζουν με shelly (τουλάχιστον) χωρίς ιδιαίτερη μανούρα, κάπως έτσι

f019f50a4ba645e5faf494d4510be333d4e47c63

Θές έξτρα μια φάση και έναν ουδέτερο - αν υπάρχει πρίζα κάτω από τον διακόπτη, τα παίρνεις απο κει και είσαι ΟΚ (δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να πάρεις τη φάση από τον άλλο διακόπτη).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, JT71 είπε

Ναι φίλε.Είναι μεγάλο το μερεμέτι δυστυχώς. Γι αυτό σου πρότεινα hue ή aqara . Εγώ στα υπνοδωμάτια που έχει αλε ρετουρ έχω βραχυκυκλώσει τους διακόπτες τους έβγαλα και έβαλα hue. Στο υπόλοιπο σπιτι στους μονους  sonoff mini και στους αλε ρετουρ τίποτα δεν έχω βρει λύση

Ακριβώς το ίδιο θέμα έχω και γω σε δύο υπνοδωμάτια με αλε ρετουρ διακόπτες. Αν μπορείς να γίνεις λίγο ποιο αναλυτικός έτσι ώστε να ενημερώσω τον ηλεκτρολόγο, τι προτείνεις δηλαδή να κάνω έτσι ώστε να βάλω smart διακόπτες για αυτοματισμούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...