Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους, υπάρχει κάποιος τρόπος χωρίς HA να συνδέσω συσκευή yeelight μέσα στο ewelink? 

Θέλω να φτιάξω ρουτίνα όταν πατάω το διακόπτη που είναι sonoff  να ανάβει το yellight χωρίς να είναι συνδεδεμένο στην ίδια γραμμή. 

Στις 10/4/2022 στις 2:17 ΜΜ, JT71 είπε

Ναι φίλε.Είναι μεγάλο το μερεμέτι δυστυχώς. Γι αυτό σου πρότεινα hue ή aqara . Εγώ στα υπνοδωμάτια που έχει αλε ρετουρ έχω βραχυκυκλώσει τους διακόπτες τους έβγαλα και έβαλα hue. Στο υπόλοιπο σπιτι στους μονους  sonoff mini και στους αλε ρετουρ τίποτα δεν έχω βρει λύση

Υπάρχει λύση, κανονικά.. ρουτίνα με από την εφαρμογή του ewelink 

Προϋπόθεση να έχουν και οι 2  πρίζες smart. 

Θέλεις 4 ρουτίνες.

στη α πρίζα, όταν ανάβει της λες να ανάβει και η β, όταν κλείνει να κλείνει και η β.

Αντίστοιχα και στη β τα ίδια, όταν ανάβει η β, να ανάβει και η α, όταν κλείνει η β, να κλείνει κ η α. 

Απλό :)

επίσης, εφόσον μιλάμε για ίδιες συσκευές, δεν χρειάζεται καν να ειναι στη διαδρομή της λάμπας.. εννοώ, μπορείς να βάλεις το Β  διακόπτη όπου επιθυμείς. Όπου κολλήσεις ρωτα :)

Επεξ/σία από emperor4her
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα εντελώς ξαφνικά  δύο λάμπες yeelight μου τις έβγαλε offline στο app. Άλλαξα τον server σε Singapore και το πρόβλημα λύθηκε, αλλά τώρα δεν τις βρίσκειη alexa. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/4/2022 στις 12:09 ΠΜ, merlin3009 είπε

Καλησπέρα παιδιά, έχει καταφέρει κανείς να βάλει sonoff mini μέσα σε κουτί με όλα αυτά τα καλώδια που χρειάζονται; επίσης υπάρχει επιλογή χωρίς ουδέτερο; 

Μπαίνει αλλά χρειάζεται σκάψιμο 2-3 πόντους στον πάτο του κουτιού

22 ώρες πριν, emperor4her είπε

Υπάρχει λύση, κανονικά.. ρουτίνα με από την εφαρμογή του ewelink 

Προϋπόθεση να έχουν και οι 2  πρίζες smart. 

Θέλεις 4 ρουτίνες.

στη α πρίζα, όταν ανάβει της λες να ανάβει και η β, όταν κλείνει να κλείνει και η β.

Αντίστοιχα και στη β τα ίδια, όταν ανάβει η β, να ανάβει και η α, όταν κλείνει η β, να κλείνει κ η α. 

Απλό :)

επίσης, εφόσον μιλάμε για ίδιες συσκευές, δεν χρειάζεται καν να ειναι στη διαδρομή της λάμπας.. εννοώ, μπορείς να βάλεις το Β  διακόπτη όπου επιθυμείς. Όπου κολλήσεις ρωτα :)

Καλή λύση  αλλά για sonnof mini μου μπαίνουν πίσω απο διακόπτες σε αλε ρετουρ χρειάζονται ουδέτερο και συνήθως στα υ/δ ο δεύτερος διακόπτης δεν έχει απο κάτω πρίζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σε όλους!!! Συγνώμη για offtopic, μήπως έχει κάποιος κανένα  PZEM 004T 100A που να του περισσεύει? Ενδιαφέρομαι για αγορά αρκεί μόνο πλακέτα γιατί δαχτυλίδι έχω 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εχει βαλει κανεις διακοπτες σε κλασσικα κουτια χωρις σκαψιμο κλπ; της xiaomi που ειναι για τετοια κουτια μπαινουν; εννοω το εχει δοκιμασει κανεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Εχει βαλει κανεις διακοπτες σε κλασσικα κουτια χωρις σκαψιμο κλπ; της xiaomi που ειναι για τετοια κουτια μπαινουν; εννοω το εχει δοκιμασει κανεις;

μπαινουν με ζορι και υπο προυποθεσεις,ο διακοπτης να ειναι ρηχος,να μην περνανε αλλα καλωδια προς τα κατω....γενικα θελει ζουλιγμα και ζορι για να αποφυγεις το σκαψιμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 λεπτά πριν, kostaskontis είπε

μπαινουν με ζορι και υπο προυποθεσεις,ο διακοπτης να ειναι ρηχος,να μην περνανε αλλα καλωδια προς τα κατω....γενικα θελει ζουλιγμα και ζορι για να αποφυγεις το σκαψιμο. 

για αυτον μιλαμε ε;

spacer.png

Επισης θελω και 500€ μονο για διακοπτες 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Spect~ είπε

Εχει βαλει κανεις διακοπτες σε κλασσικα κουτια χωρις σκαψιμο κλπ; της xiaomi που ειναι για τετοια κουτια μπαινουν; εννοω το εχει δοκιμασει κανεις;

Έχω βάλει στο μισό σπίτι. Το καλό είναι ότι όταν το πήρα δεν είχαν περαστεί τα ηλεκτρολογικά και τα φτιάξαμε με αέρα. Στις κρεβατοκάμαρες που ήταν κανονικά χρειάστηκε λίγο σκάψιμο (προσεχτικό) απο τον ηλεκτρολογο και χώρεσαν μια χαρά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
21 λεπτά πριν, userAnon είπε

Έχω βάλει στο μισό σπίτι. Το καλό είναι ότι όταν το πήρα δεν είχαν περαστεί τα ηλεκτρολογικά και τα φτιάξαμε με αέρα. Στις κρεβατοκάμαρες που ήταν κανονικά χρειάστηκε λίγο σκάψιμο (προσεχτικό) απο τον ηλεκτρολογο και χώρεσαν μια χαρά

Δεν ξερω τι αλλες επιλογες εχω σε διακοπτες. Δεν μαρεσουν καθολου οι touch τυπου sonoff γιατι ειναι δυσχρήστοι!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Spect~ είπε

Δεν μαρεσουν καθολου οι touch τυπου sonoff γιατι ειναι δυσχρήστοι!

Έχω αφής merross και ενώ απο εμφάνιση είναι ωραίοι, όντως είναι τέρμα δυσχρηστοι. 

image.jpeg.8b4829e77a7d1677e4332f192bd35313.jpeg

Στα δωμάτια δοκίμασα κάποιου απλούς tuya οι οποιοι συνδέονται μια χαρα στο ΗΑ (φθηνοί). Φαίνονται οκ αλλά κάνουν λίγο θόρυβο όταν αναβοσβήνουν (τιτ τακ) - το προτιμώ πάντως απο τους touch

 

image.png.0dc6eb7b930ab71837e5391387d659f1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
15 λεπτά πριν, userAnon είπε

Έχω αφής merross και ενώ απο εμφάνιση είναι ωραίοι, όντως είναι τέρμα δυσχρηστοι. 

image.jpeg.8b4829e77a7d1677e4332f192bd35313.jpeg

Στα δωμάτια δοκίμασα κάποιου απλούς tuya οι οποιοι συνδέονται μια χαρα στο ΗΑ (φθηνοί). Φαίνονται οκ αλλά κάνουν λίγο θόρυβο όταν αναβοσβήνουν (τιτ τακ) - το προτιμώ πάντως απο τους touch

 

image.png.0dc6eb7b930ab71837e5391387d659f1.png

Εχεις λινκ απο τους tuya? Στο ΗΑ με τι παιζουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εγώ θα έσκαβα και θα έβαζα παντού Shelly.

Δεν πολυγουσταρω WiFi. Ειναι πρακτικα το πιο ευκολο και απλο αλλα μετα μπουκωνεις πολυ το δικτυο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Εχεις λινκ απο τους tuya? Στο ΗΑ με τι παιζουν;

από εδώ τους είχα πάρει περίπου 12 λίρες ο ένας έβγαινε

1/2/3 Gang TUYA WiFi Smart Light Switch, WiFi Light Switch Compatible with Alexa, Google Assistant, APP Control 90-250V Home Wall Button : Amazon.co.uk: DIY & Tools

στο ΗΑ συνδέονται με LocalTuya

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...