Προς το περιεχόμενο

Δωστε προσοχη απο ποιον αγοραζετε.


joakim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω και καιρο εχω παρει πρεφα εναν τυπο ο οποιος βαζει αγγελιες (συνηθως )καρτες γραφικων, με ποσα που κυμαινονται απο 20-25  εως 30 ευρω.

Αγαπημενο δολωμα οι GT 730 -720  κλπ.

Τις δινει μονο αν καταθεσεις το ποσο και αν ζητησεις καποιο τηλ,σου φερνει χιλιες δυο δικαιολογιες και δεν θελει να μιλησετε απο το τηλ.

Προσοχη λοιπον παιδια

Μονο ΑΝ σας δωσουν τηλ ,μιλησετε και ποτε μπροστα τα χρηματα.

Α... και φυσικα δεν εχει αξιολογησεις ,ουτε καμμια συμετοχη σε θεμα κλπ.

ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ.


Ξεχασα να γραψω οτι και εμενα φυσικα μου εφαγε ενα 20αρικο.


πληρωσα και εμαθα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άντε πάλι τα ίδια.... γιατί ρε παλικάρι μου να στείλεις σε έναν άγνωστο λεφτά με κατάθεση και όχι με αντικαταβολή ή PayPal που μπορείς να πάρεις τα λεφτά σου πίσω; Τι προσοχή; Λίγη λογική, κάθε μήνα το ίδιο θέμα διαβάζω.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιπαμε :πληρωσα και εμαθα.

το θεμα ειναι ομως ,οτι ο ιδιος τυπος βαζει αγγελιες αβερτα/κουβερτα στο ινσομνια.

Περιπου καθε τρεις μερες τσουπ.........αλλη αγγελια.

Εγω καταλαβαινω πλεον απο το στυλ του οτι ειναι το ιδιο λαμογιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις αξιολογήσεις καταθεση και με υποπτη συνομιλια ειναι σα να ανοιξεις το παραθυρο του αυτοκινητου με 120 στην εθνικη και να πεταξεις λεφτα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Respect για το avatar joakim.

Οι αξιολογισεις κι αυτο με το τηλεφωνο πριν γινει καταθεση ειναι τα πιο σημαντικα.

συγνωμη με το τηλεφωνο δεν το καταλαβαινω ,προχθες καποιος ηθελε να αγορασει κατι απο μενα σε αγγελια ,ελεγα οτι πληροφοριες χρειαζονταν κλπ κλπ και ηθελε τηλεφωνο ,του πα ειμαι κυπρο και αν ειναι θεμα αποριας ας μου μιλησει απο δω,απαντηση δεν ελαβα, αν δει κανεις το προφιλ μου εχει χρονια που μαι στο ινσομνια ,η λογικη καποιου πχ με το τηλεφωνο δεν στεκει ,καλλιστα περνει κανεις ενα ψευτικο αριθμο απο πακιστανο κλπ κλπ κανει οτι κανει και μην τον ειδατε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ θες να πουλησεις. Ο αλλος θελει να αγορασει.

Πως εξασφαλιζεστε κι οι δυο?

 

1. Με τις αξιολογησεις

 

2. Με το τηλ.

    Αν θες να πουλησεις, δινεις τηλεφωνο.

    Αν δε θες να δωσεις τηλεφωνο, ΔΕ πουλας.

 

3. Υπαρχει και το χερι-χερι σε κοινο χωρο, αν ειναι μεγαλης αξιας αντικειμενα.

 

Δεν ειναι υποχρεωτικο. Ο καθενας κανει οτι γουσταρει.

Εχουν μια πολυ ωραια εκφραση οι αμερικανοι "my hard earned money".

Που αναγκαζουν και τους δυο να σεβονται ο ενας τον αλλο, ακομα και για ποσα μικρα (15ευρω).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α. Προιον σε εξευτελιστικη τιμη

Β. Πωλητης με 0 αξιολογησεις και 0 ποστ

Γ. Πωλητης να απαιτει καταθεση πριν την "αποστολη"

Δ. Πωλητης να μην δεχεται να μιλησει απο το τηλ.

 

Ειμαι βεβαιος οτι αν ο πωλητης ελεγε "φιλε, να σε κλεψω θελω", παλι καποιοι θα κανανε καταθεση, πιστευοντας οτι "χτυπησαν λαβρακι".

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τηλέφωνο δεν εξασφαλίζει τη συναλλαγή. Ειναι πολλές οι περιπτώσεις που τηλεφωνικά κανονιστηκαν (και ακομα κανονιζονται) καταθέσεις και μετά "αντε γεια". Νουμεράκια βρισκεις απο πακιστομαγαζα αλλά ακομα και στο ονομα σου να ειναι πρακτικά δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Οι περισσότεροι τετοιοι απατεώνες πατάνε στο κόλπο οτι για 20-30 ευρω κατάθεση (χαμένη βεβαια), δεν πας δικαστικά (θα σου κοστίσει πολλαπλάσια) οποτε κάνεις την πάπια και αυτοί πάνε και σηκώνουν κανονικα τα χρήματα, γιατί οι τράπεζες δεν μπλοκάρουν το λογαριασμό αν δεν υπάρχει δικαστική απόφαση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τηλέφωνο δεν εξασφαλίζει τη συναλλαγή. Ειναι πολλές οι περιπτώσεις που τηλεφωνικά κανονιστηκαν (και ακομα κανονιζονται) καταθέσεις και μετά "αντε γεια". Νουμεράκια βρισκεις απο πακιστομαγαζα αλλά ακομα και στο ονομα σου να ειναι πρακτικά δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Οι περισσότεροι τετοιοι απατεώνες πατάνε στο κόλπο οτι για 20-30 ευρω κατάθεση (χαμένη βεβαια), δεν πας δικαστικά (θα σου κοστίσει πολλαπλάσια) οποτε κάνεις την πάπια και αυτοί πάνε και σηκώνουν κανονικα τα χρήματα, γιατί οι τράπεζες δεν μπλοκάρουν το λογαριασμό αν δεν υπάρχει δικαστική απόφαση.

Τιποτα δεν εξασφαλιζει τη συναλλαγη, αλλα οταν ο αλλος δεν δεχεται να μιλησετε στο τηλεφωνο προβαλλοντας δικαιολογιες, τοτε εξασφαλιζεται κατα συντριπτικο ποσοστο οτι κατι δεν παει καλα.

 

Δεν λεω οτι αν δεν συνομιλησουν οι 2 πλευρες στο τηλ κατι παει στραβα. Στραβα παει κατι οταν η μια πλευρα ζηταει τηλ και η αλλη το αρνειται...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α. Προιον σε εξευτελιστικη τιμη

Β. Πωλητης με 0 αξιολογησεις και 0 ποστ

Γ. Πωλητης να απαιτει καταθεση πριν την "αποστολη"

Δ. Πωλητης να μην δεχεται να μιλησει απο το τηλ.

 

Ειμαι βεβαιος οτι αν ο πωλητης ελεγε "φιλε, να σε κλεψω θελω", παλι καποιοι θα κανανε καταθεση, πιστευοντας οτι "χτυπησαν λαβρακι".

η απλως, το ενστικτο αυτη τη φορα δεν βοηθησε.

Το τηλέφωνο δεν εξασφαλίζει τη συναλλαγή. Ειναι πολλές οι περιπτώσεις που τηλεφωνικά κανονιστηκαν (και ακομα κανονιζονται) καταθέσεις και μετά "αντε γεια". Νουμεράκια βρισκεις απο πακιστομαγαζα αλλά ακομα και στο ονομα σου να ειναι πρακτικά δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Οι περισσότεροι τετοιοι απατεώνες πατάνε στο κόλπο οτι για 20-30 ευρω κατάθεση (χαμένη βεβαια), δεν πας δικαστικά (θα σου κοστίσει πολλαπλάσια) οποτε κάνεις την πάπια και αυτοί πάνε και σηκώνουν κανονικα τα χρήματα, γιατί οι τράπεζες δεν μπλοκάρουν το λογαριασμό αν δεν υπάρχει δικαστική απόφαση. 

Υπαρχουν και αλλες λυσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει αρκετές συναλλαγές εδώ μέσα, κι έχω πουλήσει κι έχω αγοράσει πράγματα φθηνά και ακριβά. Στο Τηλέφωνο ζήτημα να έχω μιλήσει 2 φορές. Κάποιες φορές έχω στείλει πράγματα χωρίς χρήματα κ μου τα έδωσαν μετά. Αν κ είμαι από επαρχία (χωριό) ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με μοναδική εξαίρεση εναν συντοπίτη που μου δώσε ραντεβού 40χλμ μακρυά και δεν ήρθε ποτέ. Τίποτα μα τίποτα δεν σε εξασφαλίζει. Εδώ αγοράζουμε από μαγαζιά κ μετά τρεχουμε.,Εχω μάθει και ξεχωρίζω τις αγγελίες από μακρυά. Όταν η αγγελία σας η αυτή που ενδιαφέρεστε είναι Νορμάλ δε θα αντιμετωπίσετε πρόβλημα.Καποιοι νομίζετε ότι βρηκατε τρελλή ευκαιρία κι αγνοείται τους κανόνες και την πατάτε.Τώρα που πάτε και τους βρίσκετε δεν ξέρω τι να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει αρκετές συναλλαγές εδώ μέσα, κι έχω πουλήσει κι έχω αγοράσει πράγματα φθηνά και ακριβά. Στο Τηλέφωνο ζήτημα να έχω μιλήσει 2 φορές. Κάποιες φορές έχω στείλει πράγματα χωρίς χρήματα κ μου τα έδωσαν μετά. Αν κ είμαι από επαρχία (χωριό) ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με μοναδική εξαίρεση εναν συντοπίτη που μου δώσε ραντεβού 40χλμ μακρυά και δεν ήρθε ποτέ.

Δεν ειναι ετσι, γειτονα. Γινονται παρεξηγησεις μερικες φορες. Ενω υπαρχει καλη πιστη κι απο τους δυο.

Θες παραδειγματα?

Τη μια φορα εφταιγα εγω και τη δευτερη αλλος. 

 

1η περιπτωση

   Στελνει θεσσαλονικιος εξαρτημα απο λαπτοπ, Πατρα, σε μενα. Ακριβο ανταλλακτικο.

Ερχεται το δεμα με κουριερ σπιτι μου. Βλεπω ενα δεματακι στραπατσαρισμενο. Τρομαζω.

Απαιτω να το ανοιξει μπροστα μου για να βεβαιωθω οτι ειναι ενταξει. Αυτος αρνειται.

Του λεω ΔΕΝ παραλαμβανω.

Ξερεις τι τραβηξε ο θεσσαλονικιος αποστολεας? Μερες προσπαθουσε να βγαλει ακρη.

Μιλησε με το αφεντικο της εταιριας κουριερ στην Αθηνα.

Με μενα εκανε πολλα τηλεφωνα για να καταλαβει ΤΙ ΕΓΙΝΕ.

Απαιτουσε να πληρωσω τα πηγαινε/ελα του δεματος. Αλλιως μηνυση :-)

Τελικα παρελαβα, αφου πρωτα το ελεγξα.

 

2η περιπτωση

Αποστολεας αθηναιος πουλαει παιχνιδι 15 ευρω.

Εγω στελνω 15 ευρω στην τραπεζα του μεσω e-banking, απο την τραπεζα μου στη δικη του.

Ζηταω e-mail να του στειλω την αποδειξη καταθεσης.

Αυτος αρνειται. Μου δινει μονο facebook.

Εγω στραβωνω. Λεω γιατι ετσι? Τι θελει να κρυψει? Του ζηταω το λογο.

Μετα στραβωνει αυτος γιατι τον υποψιαζομαι για 15 ευρω.

Ευτυχως μου εδωσε το τηλ του και μιλησαμε, ηρεμησαμε.

Αλλιως θα ειχαμε πλακωθει στη μεση της αποστασης Πατρων - Αθηνων, καπου στην Κορινθο.  :-D  :-D  :-D  :-D

 

Βλεπεις λοιπον οτι γινονται παρεξηγησεις χωρις λογο.

Για παν ενδεχομενο, εξασφαλιζομαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...