Προς το περιεχόμενο

Δωστε προσοχη απο ποιον αγοραζετε.


joakim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς η κατάσταση στις αγγελίες απέχει από το να θεωρηθεί ικανοποιητική ή απλά ανθρώπινη. Προσωπικά περιστατικά και πολύ πρόσφατα.

Βάζει κάποιος (με πολλές θετικές) αγγελία για SSD σε όντως καλή τιμή. Επικοινωνώ, ανταποκρίνεται ζητώντας τηλέφωνο. Το δίνω, δεν παίρνει ποτέ. Τον ξαναενοχλώ με μηνύματα. Δεν απαντά ποτέ. Την άλλη μέρα βλέπω την αγγελία ολοκληρωμένη (έκπληξη; δε νομίζω).

Βάζει άλλος (με λίγες θετικές) αγγελία για Laptop σε όντως καλή τιμή. Πολλά διευκρινιστικά μηνύματα με τον πωλητή, στο τέλος είμαι αλλού, δεν είμαι Αθήνα, άντε να περιμένω να γυρίσει. Στο τέλος η αγγελία φαίνεται ότι έχει πουληθεί (??) άγνωστο σε ποιόν.

Aποτέλεσμα: απώλεια πολύτιμου χρόνου, ανταλλαγές συνεννοήσεων χωρίς νόημα και αξία, αξιοπιστία κάποιων ΜΗΔΕΝ.

Εννοείται ότι υπάρχουν και πολλές θετικές περιπτώσεις πωλητών/αγοραστών με ΑΨΟΓΗ συμπεριφορά και εξαιρετικούς χαρακτήρες. Το ζήτημα είναι ότι α. Το insomnia δεν θέλει να επεμβαίνει και αφήνει τα πράγματα στον αυτόματο πιλότο και β. Οι μέχρι τώρα κανόνες δεν αρκούν για να αντιμετωπίσουν τις ένα σωρό περιπτώσεις σαν αυτές που παράθεσα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, tedkald είπε

Δυστυχώς η κατάσταση στις αγγελίες απέχει από το να θεωρηθεί ικανοποιητική ή απλά ανθρώπινη. Προσωπικά περιστατικά και πολύ πρόσφατα.

Βάζει κάποιος (με πολλές θετικές) αγγελία για SSD σε όντως καλή τιμή. Επικοινωνώ, ανταποκρίνεται ζητώντας τηλέφωνο. Το δίνω, δεν παίρνει ποτέ. Τον ξαναενοχλώ με μηνύματα. Δεν απαντά ποτέ. Την άλλη μέρα βλέπω την αγγελία ολοκληρωμένη (έκπληξη; δε νομίζω).

Βάζει άλλος (με λίγες θετικές) αγγελία για Laptop σε όντως καλή τιμή. Πολλά διευκρινιστικά μηνύματα με τον πωλητή, στο τέλος είμαι αλλού, δεν είμαι Αθήνα, άντε να περιμένω να γυρίσει. Στο τέλος η αγγελία φαίνεται ότι έχει πουληθεί (??) άγνωστο σε ποιόν.

Aποτέλεσμα: απώλεια πολύτιμου χρόνου, ανταλλαγές συνεννοήσεων χωρίς νόημα και αξία, αξιοπιστία κάποιων ΜΗΔΕΝ.

Εννοείται ότι υπάρχουν και πολλές θετικές περιπτώσεις πωλητών/αγοραστών με ΑΨΟΓΗ συμπεριφορά και εξαιρετικούς χαρακτήρες. Το ζήτημα είναι ότι α. Το insomnia δεν θέλει να επεμβαίνει και αφήνει τα πράγματα στον αυτόματο πιλότο και β. Οι μέχρι τώρα κανόνες δεν αρκούν για να αντιμετωπίσουν τις ένα σωρό περιπτώσεις σαν αυτές που παράθεσα.

διαφωνω καθετα με το σκεπτικο σου περι αξιοπιστιας , θα σου πω οτι για πολλαπλες περιπτωσεις κρατησα αντικειμενα μια βδομαδα ,15 μερες για να τα παρει καποιος με αποτελεσμα να χασω αγοραστη και στο τελος ο τυπος την εκανε με ελαφρα πηδηματακια ή ζητωντας παραλογες απαιτησεις του στυλ τελικα δεν μπορω να δωσω 150 σου δινω 100 , ή το χειροτερο μου ρωτανε πχ χιλιες ερωτησεις και στο τελος σου λενε ,δεν σε ξερω πχ καταθεση δεν κανω ,κλπ κλπ. προφανως πρεπει να βολευονται και οι δυο για να γινει η συναλλαγη .....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα αγόραζα από εξωτερικό (ebay) λόγω της ευκολίας του Paypal και της εγγύησης (επιστροφής χρημάτων) που σου δίνει. Πάντα επίσης, με παραξένευε και σχεδόν με εξόργιζε το γεγονός ότι αρκετοί δεν δέχονταν αποστολή σε χώρες όπως η Ουγκάντα, το Πακιστάν, η Ελλάδα κτλ. Δυστυχώς πρόσφατες εμπειρίες συναλλαγών με άτομα στο εσωτερικό, με έκαναν να καταλάβω το γιατί. Και δεν μιλάω για άτομα χωρίς θετικές κριτικές, που μόλις έγιναν μέλη, που δεν έχουν άλλες αναρτήσεις ή που δεν απαντούν στο τηλέφωνο. Μιλάω πχ για μέλος που είναι εδώ από το 2014, με πλήθος αναρτήσεων, αρκετές και μόνο θετικές κριτικές που είχαμε εξαιρετική συνομιλία στο τηλέφωνο. Μην γνωρίζοντας τον ακριβή τρόπο να προστατευτώ (πχ όπως ανέφερε κάποιος ότι πρώτα απαιτείς να οριστείς αγοραστής κ μετά να προχωρήσεις σε κατάθεση) την πάτησα. Εννοείται ότι δεν είναι όλοι το ίδιο και ότι η πλειοψηφία σέβεται την ανάγκη του άλλου να βρει κάτι μεταχειρισμένο επειδή δεν μπορεί να πάρει το καινούργιο, που σημαίνει δηλαδή ότι τα χρήματά του μπορεί να έχουν για τον ίδιο πολύ μεγαλύτερη σχετική αξία.Όμως το υψηλό ποσοστό απατεώνων είναι απογοητευτικό...Άντε, είπαμε τον πόνο μας...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
On 17/10/2018 at 15:13, tedkald said:

Δυστυχώς η κατάσταση στις αγγελίες απέχει από το να θεωρηθεί ικανοποιητική ή απλά ανθρώπινη. Προσωπικά περιστατικά και πολύ πρόσφατα.

Βάζει κάποιος (με πολλές θετικές) αγγελία για SSD σε όντως καλή τιμή. Επικοινωνώ, ανταποκρίνεται ζητώντας τηλέφωνο. Το δίνω, δεν παίρνει ποτέ. Τον ξαναενοχλώ με μηνύματα. Δεν απαντά ποτέ. Την άλλη μέρα βλέπω την αγγελία ολοκληρωμένη (έκπληξη; δε νομίζω).

Βάζει άλλος (με λίγες θετικές) αγγελία για Laptop σε όντως καλή τιμή. Πολλά διευκρινιστικά μηνύματα με τον πωλητή, στο τέλος είμαι αλλού, δεν είμαι Αθήνα, άντε να περιμένω να γυρίσει. Στο τέλος η αγγελία φαίνεται ότι έχει πουληθεί (??) άγνωστο σε ποιόν.

Aποτέλεσμα: απώλεια πολύτιμου χρόνου, ανταλλαγές συνεννοήσεων χωρίς νόημα και αξία, αξιοπιστία κάποιων ΜΗΔΕΝ.

Εννοείται ότι υπάρχουν και πολλές θετικές περιπτώσεις πωλητών/αγοραστών με ΑΨΟΓΗ συμπεριφορά και εξαιρετικούς χαρακτήρες. Το ζήτημα είναι ότι α. Το insomnia δεν θέλει να επεμβαίνει και αφήνει τα πράγματα στον αυτόματο πιλότο και β. Οι μέχρι τώρα κανόνες δεν αρκούν για να αντιμετωπίσουν τις ένα σωρό περιπτώσεις σαν αυτές που παράθεσα.

Δεν μπορεί το Insomnia να υποχρεώσει τον άλλον να είναι πάνω από το pc/κινητό του και να σου απαντάει. Σκέψου και από τη μεριά του πωλητή όμως, έχεις 5 υποψήφιους αγοραστές. Λες στους 4 ότι το έκλεισε ο πρώτος και θα σου πω σε 4 μέρες που είναι να γίνει η συναλλαγή γιατί τότε μπορεί. Τελικά σε κρεμάει ο υποψήφιος και οι άλλοι έχουν ήδη βρει κάτι άλλο. Μου έχει τύχει αρκετές φορές να γίνει άφαντος ο αγοραστής. Και εκεί χάσιμο χρόνου είναι, μάλιστα πιο πολύτιμο γιατί πρέπει να περιμένεις μια βδομάδα να ξαναβάλεις αγγελία, ενώ εσύ ως αγοραστής μπορεί σε 5 λεπτά να βρεις κάτι άλλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Δεν μπορεί το Insomnia να υποχρεώσει τον άλλον να είναι πάνω από το pc/κινητό του και να σου απαντάει. Σκέψου και από τη μεριά του πωλητή όμως, έχεις 5 υποψήφιους αγοραστές. Λες στους 4 ότι το έκλεισε ο πρώτος και θα σου πω σε 4 μέρες που είναι να γίνει η συναλλαγή γιατί τότε μπορεί. Τελικά σε κρεμάει ο υποψήφιος και οι άλλοι έχουν ήδη βρει κάτι άλλο. Μου έχει τύχει αρκετές φορές να γίνει άφαντος ο αγοραστής. Και εκεί χάσιμο χρόνου είναι, μάλιστα πιο πολύτιμο γιατί πρέπει να περιμένεις μια βδομάδα να ξαναβάλεις αγγελία, ενώ εσύ ως αγοραστής μπορεί σε 5 λεπτά να βρεις κάτι άλλο.

Προσωπικά, το βρίσκω εξίσου ενοχλητικό με το να σου τρώει ο άλλος τα λεφτά. Είναι κατά βάση πολύ συμφεροντολογικό. Οφείλεις να ενημερώσεις τον επόμενο που θα ενδιαφερθεί πως ο Χ ενδιαφέρεται κι, εάν αποσύρει το ενδιαφέρον του, θα τον έχεις υπόψη. Δεν μπορείς να κλείσεις με τον Χ και να ψήνεις τα της συναλλαγής με τον Υ, επειδή πχ σε βολεύει εσένα καλύτερα, λόγω απόστασης, και μπορείς να 'χεις άμεσα τα χρήματά σου. Βέβαια, ούτε είναι κι ωραίο ο υποψήφιος αγοραστής να κρεμάει τον πωλητή. Αλλά το σωστό και το ωραίο είναι με ψιλά γράμματα, βλέπεις. Κάποιοι δεν φορούν τα γυαλιά τους. Ας είναι... Τουλάχιστον, να είναι μόνο αυτό και να μην υπάρχει και χρηματική χασούρα από πάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...