Προς το περιεχόμενο

Δωστε προσοχη απο ποιον αγοραζετε.


joakim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Κανενας απολυτως τροπος για να παρεις τα λεφτα.

Μπορει να φας και ξυλο απο την αστυνομια,ο φιλος απο πανω τρολαρει απλα.

 

Αν εννοείς εμένα δεν trollάρω. Ο μόνος/νόμιμος τρόπος είναι να πάει αστυνομία και μετά δικαστήριο. Τπτ άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν εννοείς εμένα δεν trollάρω. Ο μόνος/νόμιμος τρόπος είναι να πάει αστυνομία και μετά δικαστήριο. Τπτ άλλο...

Παιδια οπως και να εχει ευχαριστω παρα πολυ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ τι πάτε και κάνετε κατάθεση σε άνθρωπο με πάνω από μια αρνητική. Η μια είναι τυχαία, η δεύτερη δείχνει σύστημα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα,μπορεις ανετα να καταλαβεις τι εχει παιχτει αν ψαξεις λιγο τις αξιολογησεις.

Τσεκαρεις την αρνητικη,μετα μπαινεις και στο αλλο προφιλ,τσεκαρεις και εκει τι παιζει και βγαζεις πανω κατω ενα συμπερασμα.

Ας πουμε αν μπεις στο δικο μου προφιλ διαβασεις την αρνητικη που εχω και μετα μπεις στο προφιλ αυτου που την εκανε,θα καταλαβεις ποιος φταιει,ειτε απο τα λεγομενα μου,ειτε απο αλλες αρνητικες.

Τωρα  χρωσταω μια αρνητικη σε ενα ρεμαλι που μου εστειλε χαλασμενα ανταλλακτικα,αλλα δεν την κανω γιατι θα μου κανει και αυτος και μετα ο sheogorath  θα βγαλει λαθος συμπερασματα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα,μπορεις ανετα να καταλαβεις τι εχει παιχτει αν ψαξεις λιγο τις αξιολογησεις.

Τσεκαρεις την αρνητικη,μετα μπαινεις και στο αλλο προφιλ,τσεκαρεις και εκει τι παιζει και βγαζεις πανω κατω ενα συμπερασμα.

Ας πουμε αν μπεις στο δικο μου προφιλ διαβασεις την αρνητικη που εχω και μετα μπεις στο προφιλ αυτου που την εκανε,θα καταλαβεις ποιος φταιει,ειτε απο τα λεγομενα μου,ειτε απο αλλες αρνητικες.

Τωρα  χρωσταω μια αρνητικη σε ενα ρεμαλι που μου εστειλε χαλασμενα ανταλλακτικα,αλλα δεν την κανω γιατι θα μου κανει και αυτος και μετα ο sheogorath  θα βγαλει λαθος συμπερασματα :P

Καταλαβαίνεις τι εννοώ μωρέ. Αλλά συνεχόμενες αρνητικές δείχνουν ότι ο άλλος πιστολιάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην ΤΡΩΤΕ παπα ρε ...και με 42 αξιολογησεις ο αλλος απο Αθηνα μου εστειλα ΑΣΙΑΤΙΚΟ LG G

Εφαγα την @@ρα....πληρωσα και 200 !!!! Κοπριτες μερικοι θελουν το @@λο τους.

Φυσικα τα πιο πολλα παιδια εδω μεσα ειναι ΟΚ ,εχω κανει πανω απο 200 φορες συναλλαγη ολα καλα εκτος απο αυτον τον τυπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφαγα την @@ρα....πληρωσα και 200 !!!! Κοπριτες μερικοι θελουν το @@λο τους.

τι θελει να πει ο ποιητης?

Δυστυχως ειναι η περιπτωση που θα πεσεις.

Εγω πηγα συστημενος απο ενα παιδι με 60 αξιολογησεις σε εναν που ειχε 50,γιναμε φιλοι,συζητουσαμε περι υπολογιστων και καποια στιγμη του εστειλα ενα λαπτοπακι να το δει.

Ο φιλος το εστειλε πισω δηθεν οτι δε φτιαχνεται,και τι ειχε κανει λετε?

Ειχε αλλαξει δισκο ( ειχε βαλει wd black  με 30% health )  ,ειχε αλλαξει μνημες και επισης ειχε μεταφερει με αντιγραφη επικολληση το φακελο των windows απο τον καλο δισκο στον wd black.

Οταν του το ανεφερα εκανε οτι δεν ειχε ιδεα και δεν ξαναμιλησαμε.

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως ειναι η περιπτωση που θα πεσεις.

Εγω πηγα συστημενος απο ενα παιδι με 60 αξιολογησεις σε εναν που ειχε 50,γιναμε φιλοι,συζητουσαμε περι υπολογιστων και καποια στιγμη του εστειλα ενα λαπτοπακι να το δει.

Ο φιλος το εστειλε πισω δηθεν οτι δε φτιαχνεται,και τι ειχε κανει λετε?

Ειχε αλλαξει δισκο ( ειχε βαλει wd black  με 30% health )  ,ειχε αλλαξει μνημες και επισης ειχε μεταφερει με αντιγραφη επικολληση το φακελο των windows απο τον καλο δισκο στον wd black.

Οταν του το ανεφερα εκανε οτι δεν ειχε ιδεα και δεν ξαναμιλησαμε.

καλα μιλαμε τωρα για μεγαλο λαμογιο αυτος !!

Οπως και να εχει θελει προσοχη ο Ελληνας ειναι εξυπνος !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι βρισια εγραψες στο @@λο ?

Αυτος ειχε πονταρει στο οτι το λαπτοπ ηταν ενος φιλου,οτι δε θα το δουλευαμε ξανα και σε περιπτωση που θελαμε να κανουμε κανα backup στα αρχεια ειχε φροντισει να περασει ολο το φακελο.

Μιλαμε για λερα.

Τι να κανω εκει,να του ριξω αρνητικη και να φορτωθω και εγω μια για εναν απατεωνα?

Σκεψου οτι μιλουσαμε στο τηλ και διναμε συμβουλες για τεχνικα θεματα πολυ πριν του στειλω το λαπτοπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι βρισια εγραψες στο @@λο ?

Αυτος ειχε πονταρει στο οτι το λαπτοπ ηταν ενος φιλου,οτι δε θα το δουλευαμε ξανα και σε περιπτωση που θελαμε να κανουμε κανα backup στα αρχεια ειχε φροντισει να περασει ολο το φακελο.

Μιλαμε για λερα.

Τι να κανω εκει,να του ριξω αρνητικη και να φορτωθω και εγω μια για εναν απατεωνα?

Σκεψου οτι μιλουσαμε στο τηλ και διναμε συμβουλες για τεχνικα θεματα πολυ πριν του στειλω το λαπτοπ.

ξ@λο ...δεν γραφω βρισιες γιατι τρωω μπαν  συνεχεια και βαρεθηκα!

Μην ασχολεισαι με τετοια ατομα...ουτε αρνητικη γιατι θα σου βαλει κ αυτος ενω δεν φταις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω συναλλαχθει με διαφορους που θελαν ξυλο και αρνητικη,αλλα στην πρωτη αρνητικη που εφαγα ενω δεν εφταιγα ημουν ετοιμος να παω να βρω τον απατεωνα,οποτε πλεον αποφευγω να κανω αρνητικες,κανω μονο αναφορες.

Τι σοι βρισια ειναι το ξυλο? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πολλά μέλη κάνουν κουβέντα περι αξιοπιστίας βάσει αξιολογήσεων εγω θα μιλήσω για ενα περιστατικό το οποίο μου έτυχε πριν αρκετό καιρό περίπου απο μέλος με 75+ αξιολογήσεις.


Πρίν λιγους μήνες αγόρασα μια κάρτα γραφικών στην οποία δεν πρόσεξα πως οι υποδοχές που διέθετε ηταν μόνο DVI-I και HDMI κι εμένα η οθόνη μου διέθετε μόνο VGA οπότε,και λόγω εορτών και κάποιων χρημάτων που ήρθαν,αποφάσισα να ψάξω να βρώ μια καλή οθόνη με υποδοχή HDMI για να μπορέσω να συνδέσω την κάρτα γραφικών μου.


Έβαλα αγγελία και επικοινώνησε μαζί μου ενα μέλος που μου έδινε μια LG 24" στα 90€ προσπάθησα να του κάνω παζάρι για να κόψει κάτι αλλά ήταν ανένδοτος γιατί η οθόνη όπως μου έλεγε ήταν σε κατάσταση καινούργιας,ψήθηκα κι εγω βλέποντας τόσες αξιολογήσεις και ενέδωσα πιστέυοντας οτι έπεσα σε ευκαιρία.


Βρεθήκαμε σε κεντρική πλατεία των Αθηνών και την παρέλαβα σε μια τζαμποσακούλα προστατευμένη απο κομμένα κουτιά παπουτσοθηκών ενα φάκελο συσκευασίας με φυσαλίδες μέσα και μια σακούλα πάνινη.


Επειδή είχε πολύ κόσμο δεν την έβγαλα να την επεξεργαστώ λεπτομερώς αλλά όπως την είδα μου φάνηκε σε εξαιρετική κατάσταση απλά λίγο βρώμικη.


Γυρνώντας σπίτι και βγάζοντας την έμεινα λίγο άγαλμα γιατί η οθόνη στο πίσω μέρος και στο κάτω μέρος της,στο λεπτό διάφανο διακοσμητικό,ήταν γεμάτη με κάτι σαν κοκκινόχωμα και χρυσόσκονη το οποίο δεν μπορούσα να φτάσω για να καθαρίσω,επίσης στο φώς πρόσεξα λεκέδες σαν μύξα κολλημένη και στη βάση της αρκετά γδαρσίματα.


Το αποκορύφωμα όμως συνέβη όταν ξεκίνησα να την καθαρίζω στο κάτω μέρος αφού όπως απλά ακουμπούσα με το ειδικό πανάκι το πλαστικό και το καθάριζα προσεκτικά ακούω εναν ήχο παράξενο και παρατηρώ πως είχε ξεκολλήσει το μισό πλαστικό της πρόσοψης,τρόμαξα αλλα νευρίασα ταυτόχρονα μιας και η οικονομική διευκόλυνση που ζήτησα δεν έγινε λόγο του οτι η οθόνη ήταν σε άριστη κατάσταση.


Του τηλεφώνησα αμέσως να του γνωστοποιήσω οτι δεν μπορώ να κρατήσω την οθόνη για τους προαναφερόμενους λόγους και εκείνος προσπάθησε να το ρίξει επάνω μου χρησιμοποιώντας τις αξιολογήσεις του σαν επιχείρημα αλλά δεν έπιασε μιας και ήξερε σε τι κατάσταση μου την έδωσε και συμφώνησε στην επιστροφή των χρημάτων μου την επόμενη μέρα,το θέμα είναι οτι ο τύπος μετά κυριολεκτικά εξαφανίστηκε και δε σήκωνε τηλέφωνα ούτε στο φόρουμ απαντούσε στα μηνύματα μου παρ'ότι έμπαινε έστω και για λίγο.


Για να μη μακρυγορώ έμαθα τα στοιχεία και τη διέυθυνση του απο τον φάκελο τον οποίο είχε συσκευάσει στην οθόνη αφού η ετικέτα με τα στοιχεία του υπήρχε ακόμα,οπότε με μια απλή έρευνα έμαθα το σταθερό του τηλέφωνο και μετά απο μια εβδομάδα σχολαστικής πίεσης κατάφερα να συναντηθούμε και να πάρω τα χρήματα μου πίσω.


Συνοψίζοντας λοιπόν,οι αξιολογήσεις δεν είναι πάντα εγγύηση πως κάποιος δε θα σκεφτεί να σου την κάνει γυριστή,υπάρχουν και οι στιγμές που "λυγίζει" κάποιος και μπορεί να υποκύψει σε παράπτωμα,είναι βέβαια μια καλή και θετική προτροπή για μια συναλλαγή αλλά δυστυχώς δε σε διασφαλίζει 100% σε κάτι και ο λόγος που τη δημοσίευσα είναι απλά γιατί αρκετοί απευθύνονται σε αυτές η τις χρησιμοποιούν σαν "πιστοποιητικό φερεγγυότητας" για κάποιον.


  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συγκεκριμενο θεμα αναφερθηκε πολλες φορες οτι πλεον δε μπορουμε να υπολογισουμε ουτε τις πολλες αξιολογησεις ως πιστοποιηση φερεγγυοτητος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...