Προς το περιεχόμενο

The Walking Dead Season 8 (Spoilers allowed up to Season 7)


solidsnake222

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 655
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To τελευταιο επεισοδιο ηταν μαπα το καρπουζι

οπως ειναι γενικα τα τελευταια χρονια

 

το μεγαλο λαθος ειναι οτι ακολουθουνε πιστα το κομικ

το οποιο δεν ειναι και κανενα αριστουργημα του αισχυλου  

στην αρχη πηγε καλα αλλα μετα εφοσον η πρωτη υλη ειναι μαπα  χαλια θα ειναι και το τηλεοπτικο

και δεν ειναι αναγκαστικο οτι ειναι καλο στο χαρτι οτι θα ειναι καλο και στην οθονη

θελει προσαρμογες τηλεοπτικες

 

την σειρα την βλεπουνε 100 ατομα το κομικ το διαβαζουνε 10 

δεν θα τραβαει το 10% στον πατο το συνολο

ξυπνατε αχρηστοι σεναριογραφοι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Zerg13 είπε

Εκανα edit, και σου εξηγω γιατι το κοψιμο δεν ηταν για θανατο, χωρις ιατρικες γνωσεις

Spoiler

 

Ωραία άστο το κόψιμο, πες ότι στο δίνω. Θέλω να μου αιτιολογήσεις πως γίνεται να έχει λογική ο Νίγκαν που έχει χειριστεί πολύ πιο δύσκολες καταστάσεις και γνωρίζει τον Ρικ για πολύ καιρό, να τον έχει στα γόνατα και άοπλο, αλλά παρόλα αυτά να την πατάει σαν νουμπάς; Και μη μου πεις τον συγκίνησε ο λόγος του Ρικ, γιατί μόλις λίγη ώρα πριν η Μισόν του διάβαζε το ΙΔΙΟ ΤΟ ΓΡΑΜΜΑ του Κάρλ, το οποίο δεν τον άγγιξε στο ελάχιστο, αντιθέτως τον εξαγρίωσε πιο πολύ από ποτέ.

Δεν θες αυτό; Αιτιολόγησε μου πως γίνεται ο Τζίζους να είναι ο "πυροσβέστης" της παρέας, να είναι από τους ελάχιστους που θέλει ειρήνη, αλλά παρόλα αυτά να κάνει κόμμα με την Μάγκι και να συμφωνεί ότι ο Νίγκαν πρέπει να πεθάνει. Άλλο... Πως γίνεται να είναι δεμένοι σαν οικογένεια και ξαφνικά να στρέφονται ο ένας εναντίον του άλλου, κάτι που δεν είχε γίνει ΠΟΤΕ μέχρι τώρα! Να συνεχίσω; Πως γίνεται η κοιλιά της Μάγκι να μην έχει μεγαλώσει 2 χρόνια τώρα;;; Τι διάολο, 5-6 μήνες εντός του "σύμπαντος" της σειράς δεν πέρασαν;;

Μπορώ να γράφω μέχρι αύριο αν θες. Δεν θα το κάνω γιατί δεν έχει νόημα. Όταν δίνεις το δικαίωμα της αμφιβολίας ως προς το αποτέλεσμα στον θεατή και μάλιστα για πολλά πράγματα, όχι ένα, τότε αποτυγχάνεις, είναι απλό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, p4n0s86 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Ωραία άστο το κόψιμο, πες ότι στο δίνω. Θέλω να μου αιτιολογήσεις πως γίνεται να έχει λογική ο Νίγκαν που έχει χειριστεί πολύ πιο δύσκολες καταστάσεις και γνωρίζει τον Ρικ για πολύ καιρό, να τον έχει στα γόνατα και άοπλο, αλλά παρόλα αυτά να την πατάει σαν νουμπάς; Και μη μου πεις τον συγκίνησε ο λόγος του Ρικ, γιατί μόλις λίγη ώρα πριν η Μισόν του διάβαζε το ΙΔΙΟ ΤΟ ΓΡΑΜΜΑ του Κάρλ, το οποίο δεν τον άγγιξε στο ελάχιστο, αντιθέτως τον εξαγρίωσε πιο πολύ από ποτέ.

Δεν θες αυτό; Αιτιολόγησε μου πως γίνεται ο Τζίζους να είναι ο "πυροσβέστης" της παρέας, να είναι από τους ελάχιστους που θέλει ειρήνη, αλλά παρόλα αυτά να κάνει κόμμα με την Μάγκι και να συμφωνεί ότι ο Νίγκαν πρέπει να πεθάνει. Άλλο... Πως γίνεται να είναι δεμένοι σαν οικογένεια και ξαφνικά να στρέφονται ο ένας εναντίον του άλλου, κάτι που δεν είχε γίνει ΠΟΤΕ μέχρι τώρα! Να συνεχίσω; Πως γίνεται η κοιλιά της Μάγκι να μην έχει μεγαλώσει 2 χρόνια τώρα;;; Τι διάολο, 5-6 μήνες εντός του "σύμπαντος" της σειράς δεν πέρασαν;;

Μπορώ να γράφω μέχρι αύριο αν θες. Δεν θα το κάνω γιατί δεν έχει νόημα. Όταν δίνεις το δικαίωμα της αμφιβολίας ως προς το αποτέλεσμα στον θεατή και μάλιστα για πολλά πράγματα, όχι ένα, τότε αποτυγχάνεις, είναι απλό.

 

Ο καθένας βλέπει τα πράγματα διαφορετικά. Άλλος πιο επιφανειακά, άλλος όχι. Ο καθένας ερμηνεύει αυτό που βλέπει διαφορετικά και αυτό είναι και το ωραίο. 

Spoiler

Σχετικά τώρα με τις απορίες σου. Ο Νίγκαν είχε δείξει ότι συμπαθούσε πολύ τον Καρλ. Ίσως του θύμιζε κάποιον από τους μαθητές του...στην τελική ήταν απλά ένα παιδί. Το ότι πριν λίγη ώρα μίλησε έτσι στη Μισόν, προσωπικά δε μου λέει τίποτα. Μπορεί να το έκανε επίτηδες για να μη δείξει ότι έχει συναισθήματα και το παίζει σκληρός. Οπότε εμένα δε μου κλώτσησε καθόλου όταν άκουσε τον Ρικ να μιλάει έτσι και ίσως ένιωσε πάλι περίεργα για τον Καρλ. 

Τώρα όσον αφορά την τριπλέτα που είδαμε να συζητάει για το "λάθος" που έκαναν Ρικ-Μισόν δε μπορείς να ξέρεις τι πραγματικά εννοούν. Άρα μη βγάζουμε συμπεράσματα από τώρα. Όταν έρθει εκείνη η ώρα να δούμε ποιος πραγματικά είναι ο σκοπός τους τα ξαναλέμε. 

Όσο για την κοιλιά της Μάγκι...τσέκαρε αυτό. "Maggie confirmed her pregnancy to Aaron in 6x05 — aired way back in November 2015 — and the mother-to-be has yet to show. According to a highly detailed timeline, 6x05 took place 552 days into the apocalypse. Glenn and Abraham died around day 598, and a very condensed season 8 has taken place over just the span of a few days, putting episode 8x11 somewhere around 610 to 624 days into the apocalypse."

 

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, pkgeo85 είπε

Ο καθένας βλέπει τα πράγματα διαφορετικά. Άλλος πιο επιφανειακά, άλλος όχι. Ο καθένας ερμηνεύει αυτό που βλέπει διαφορετικά και αυτό είναι και το ωραίο. 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Σχετικά τώρα με τις απορίες σου. Ο Νίγκαν είχε δείξει ότι συμπαθούσε πολύ τον Καρλ. Ίσως του θύμιζε κάποιον από τους μαθητές του...στην τελική ήταν απλά ένα παιδί. Το ότι πριν λίγη ώρα μίλησε έτσι στη Μισόν, προσωπικά δε μου λέει τίποτα. Μπορεί να το έκανε επίτηδες για να μη δείξει ότι έχει συναισθήματα και το παίζει σκληρός. Οπότε εμένα δε μου κλώτσησε καθόλου όταν άκουσε τον Ρικ να μιλάει έτσι και ίσως ένιωσε πάλι περίεργα για τον Καρλ.

 
Spoiler

 

Ναι γι' αυτό μετά που ήταν μόνος του πέταξε κάτω τον ασύρματο και τον έκανε κομμάτια και είχε ύφος "όποιος βρω μπροστά μου θα τον λιώσω", γιατί έκανε θέατρο και δεν ήθελε να δείξει συναισθήματα. Κι εγώ δεν είπα ότι δεν τον συμπάθησε τον Κάρλ, είπα ότι δεν τον άγγιξε ούτε το ίδιο το γράμμα του για να σταματήσει, άρα δεν έχει λογική ότι κατόρθωσε να τον πείσει ο Ρικ. Και αυτό δεν είναι απλά ο οπτική του καθενός μας, αλλά γεγονός. Είναι γεγονός ότι ήθελε πλέον να τους σκοτώσει όλους και τους έστησε παγίδα και όχι ότι το βλέπω έτσι εγώ.

Όσο για το timeline, το να λέμε ότι όλα αυτά που έγιναν σε 2 χρόνια, ήταν... 60 μέρες στο σύμπαν της σειράς, νομίζω ότι δυσχεραίνει ακόμη περισσότερο την θέση τους ως προς την προχειρότητα, παρά την υποστηρίζει.

 

 

Επεξ/σία από p4n0s86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ερωτηση με τον jesus για την εκτελεση του Negan ειναι πολυ ευκολη. Και δεν ειρωνευομαι.

 

Γιατι τοσα χρονια υπεφερε απο τον Negan πολυ περισσοτερο απο τον Ρικ. Αν θυμασαι οταν γνωριστικαν ειχαν ειδη φαει στην μαπα τους saviors δεν ξερω ποσα χρονια στην μαπα. Ε και τον θεωρει υπευθυνο για ολο αυτο το massacre, τοσοι φιλοι του στο hiltop πεθαναν λογο αυτου. και οχι τοσο τον απλο κοσμο (saviors)που τους επεισε οτι ειναι υπο απειλη. Το ιδιο δεν συμβαινει και με τους πολιτικους και τον απλο λαο; 

O negan δεν τον ειχε στα γονατα αλλα ορθιο, και απλα τον ακουγε που μιλαγε, γνωριζοντας οτι εχει ηδη χασει τον πολεμο, οτι και αν κανει. Ειναι και αυτο που σου λεει και ο απο πανω, η συμπαθεια στον μακαριτη μικρο.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, p4n0s86 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Ναι γι' αυτό μετά που ήταν μόνος του πέταξε κάτω τον ασύρματο και τον έκανε κομμάτια και είχε ύφος "όποιος βρω μπροστά μου θα τον λιώσω", γιατί έκανε θέατρο και δεν ήθελε να δείξει συναισθήματα. Κι εγώ δεν είπα ότι δεν τον συμπάθησε τον Κάρλ, είπα ότι δεν τον άγγιξε ούτε το ίδιο το γράμμα του για να σταματήσει, άρα δεν έχει λογική ότι κατόρθωσε να τον πείσει ο Ρικ. Και αυτό δεν είναι απλά ο οπτική του καθενός μας, αλλά γεγονός. Είναι γεγονός ότι ήθελε πλέον να τους σκοτώσει όλους και τους έστησε παγίδα και όχι ότι το βλέπω έτσι εγώ.

Όσο για το timeline, το να λέμε ότι όλα αυτά που έγιναν σε 2 χρόνια, ήταν... 60 μέρες στο σύμπαν της σειράς, νομίζω ότι δυσχεραίνει ακόμη περισσότερο την θέση τους ως προς την προχειρότητα, παρά την υποστηρίζει.

Spoiler

Ναι, εκνευρίστηκε γιατί προφανώς δεν γουστάρει να τον κυριεύσουν οι συναισθηματισμοί. Ήταν κάτι της στιγμής, όπως και η φάση με τον Ρικ που τον έπιασαν τελικά οι συναισθηματισμοί του ήταν της στιγμής. Δεν σου λέω πως αν δεν του είχαν στήσει παγίδα δεν θα τους σκότωνε. Απλά λέω πως ότι έγινε εμένα προσωπικά δε μου κλωτσάει γιατί δικαιολογείται. Προσπάθησε να μη βλέπεις μόνο μαύρο ή άσπρο....υπάρχει και το γκρι.

Η μόνη προχειρότητα ίσως είναι ότι δεν μας αναφέρουν κάπου το χρονικό διάστημα που έχει περάσει για να μην υπάρχουν μπερδέματα. Αλλιώς το ότι έχει περάσει μόνο τόσο διάστημα δεν είναι κάτι που να θεωρείται πρόχειρο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, pkgeo85 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Ναι, εκνευρίστηκε γιατί προφανώς δεν γουστάρει να τον κυριεύσουν οι συναισθηματισμοί. Ήταν κάτι της στιγμής, όπως και η φάση με τον Ρικ που τον έπιασαν τελικά οι συναισθηματισμοί του ήταν της στιγμής. Δεν σου λέω πως αν δεν του είχαν στήσει παγίδα δεν θα τους σκότωνε. Απλά λέω πως ότι έγινε εμένα προσωπικά δε μου κλωτσάει γιατί δικαιολογείται. Προσπάθησε να μη βλέπεις μόνο μαύρο ή άσπρο....υπάρχει και το γκρι.

 
Spoiler

 

Να το ξαναπώ γιατί δεν γίνεται κατανοητό τι γράφω μάλλον. Είναι γεγονός ότι τους έστησε παγίδα για να τους σκοτώσει; Είναι. Άρα λοιπόν αυτό αποδεικνύει από μόνο του αυτό που λέω, για το αν ήταν συναισθηματισμοί της στιγμής ή όχι. Γι' αυτό και τα εγκλήματα αντιμετωπίζονται διαφορετικά, σε εν βρασμώ και εκ προ μελέτης.

Ψυχολογικά λοιπόν, το ισχυρότερο συμβάν που θα μπορούσε να τον σταματήσει ήταν το γράμμα του Κάρλ. Δεν το κατόρθωσε. Εκεί χάνει και το δικαίωμα ο δημιουργός να δείξει ότι το κατάφερε ο Ρικ, τον οποίο γνωρίζει μάλιστα ο Νίγκαν και μόλις πριν λίγα λεπτά τον κυνηγούσε ρίχνοντας του στο ψαχνό! Στην Λάμψη του Φώσκολου περισσότερη λογική δομή είχαν τα συμβάντα.

ΥΓ Το γκρι στην συγκεκριμένη σειρά, εγώ το λέω "μας βολεύει να τα δείχνουμε έτσι γιατί δεν μπορούμε να γράψουμε σωστά".

 

 

Επεξ/σία από p4n0s86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, p4n0s86 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Να το ξαναπώ γιατί δεν γίνεται κατανοητό τι γράφω μάλλον. Είναι γεγονός ότι τους έστησε παγίδα για να τους σκοτώσει; Είναι. Άρα λοιπόν αυτό αποδεικνύει από μόνο του αυτό που λέω, για το αν ήταν συναισθηματισμοί της στιγμής ή όχι. Γι' αυτό και τα εγκλήματα αντιμετωπίζονται διαφορετικά, σε εν βρασμώ και εκ προ μελέτης.

Ψυχολογικά λοιπόν, το ισχυρότερο συμβάν που θα μπορούσε να τον σταματήσει ήταν το γράμμα του Κάρλ. Δεν το κατόρθωσε. Εκεί χάνει και το δικαίωμα ο δημιουργός να δείξει ότι το κατάφερε ο Ρικ, τον οποίο γνωρίζει μάλιστα ο Νίγκαν και μόλις πριν λίγα λεπτά τον κυνηγούσε ρίχνοντας του στο ψαχνό! Στην Λάμψη του Φώσκολου περισσότερη λογική δομή είχαν τα συμβάντα.

ΥΓ Το γκρι στην συγκεκριμένη σειρά, εγώ το λέω "μας βολεύει να τα δείχνουμε έτσι γιατί δεν μπορούμε να γράψουμε σωστά".

Spoiler

Μάλλον ούτε αυτό που λέω κι εγώ δεν γίνεται κατανοητό. Ξαναλέω, είναι γεγονός αλλά αυτό δε σημαίνει ότι μπορεί έστω και την τελευταία στιγμή να αλλάξεις γνώμη. Αν πραγματικά ήθελε να καθαρίσει εκείνη την ώρα τον Ρικ θα το είχε κάνει. Όπως και ο Ρικ σου δείχνει ότι πάλεψε με την πάρτη του ώστε να μην υπερισχύσει η οργή του και να σκοτώσει τον Νίγκαν. Παρόλα αυτά δεν το έκανε. Μίλησες για εγκλήματα και έχεις δικιό στο διαχωρισμό. Αυτό όμως που πρέπει να λάβεις υπόψιν εδώ είναι ότι όλοι αυτοί έφτασαν σε αυτό το σημείο και να σκοτώνουν έτσι ώστε να επιβιώσουν από έναν υποτιθέμενο ιό. Δεν είναι εγκληματίες...που σημαίνει ότι όλοι έχουν κάποια ψίγματα ανθρωπιάς και συναισθημάτων, ακόμη και τώρα. Σε όλους θα βγουν κάποια στιγμή (βλέπε Νίγκαν με τον Καρλ). Αν το δεις ψυχρά σίγουρα όλα αυτά είναι προχειρότητες και γι' αυτό ίσως το βλέπεις έτσι. Οκ....είπαμε...διαφορετικές ερμηνείες και διαφορετική οπτική. 

Προσωπικά προσπαθώ να μη χαρακτηρίζω εύκολα πάντως. Κι εμένα αν με ρωτάς η σειρά μ' άρεσε τις πρώτες 2 άντε 3 σεζόν. Ήταν άψογη μέχρι τότε. Όσο περνάν τα χρόνια δεν έχεις τόσο ενδιαφέρον και αρχίζεις να μη δένεσαι με τους χαρακτήρες όπως στην αρχή. Αλλά δεν είναι θέμα προχειρότητας πιστεύω. Απλά η ιστορία "ανακυκλώνεται" κατά κάποιο τρόπο και έχουμε χάσει όλοι το ενδιαφέρον. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, pkgeo85 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Δεν είναι εγκληματίες...που σημαίνει ότι όλοι έχουν κάποια ψίγματα ανθρωπιάς και συναισθημάτων, ακόμη και τώρα. Σε όλους θα βγουν κάποια στιγμή (βλέπε Νίγκαν με τον Καρλ). Αν το δεις ψυχρά σίγουρα όλα αυτά είναι προχειρότητες και γι' αυτό ίσως το βλέπεις έτσι. Οκ....είπαμε...διαφορετικές ερμηνείες και διαφορετική οπτική.

 

Για να μην κουράζουμε και τους υπόλοιπους, θα σου απαντήσω σε αυτό και θα το κλείσω. Δεν είναι το πως το βλέπω εγώ ξαναλέω, αλλά μέχρι που οριοθετεί την ιστορία του ο ίδιος ο δημιουργός και μου την πλασάρει. Όταν ο ίδιος ξεφεύγει από τα όρια που έχει θέσει κι αρχίζει να κάνει πράγματα που δεν έχουν λογική, αποτυγχάνει και αυτό είναι που κατακρίνουν οι περισσότεροι.

Σαφώς και δεν είναι όλα άσπρο/μαύρο και δεν πρέπει να τα βλέπουμε ψυχρά, αλλά αυτό είναι άλλο πράγμα, άσχετο. Ανέφερα και ένα γελοίο παράδειγμα με τον Σούπερμαν για να καταλάβετε τι εννοώ. Έχω διαλέξει να δω κάτι γιατί αυτό μου είχε παρουσιαστεί ως Α. Όταν αυτό αρχίσει να αλλοιώνεται και να γίνεται Β, εννοείται πως θα με ενοχλεί κάθε τι που προσπαθεί να δικαιολογήσει ότι δεν συμβαίνει.

Επεξ/σία από p4n0s86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, p4n0s86 είπε

Για να μην κουράζουμε και τους υπόλοιπους, θα σου απαντήσω σε αυτό και θα το κλείσω. Δεν είναι το πως το βλέπω εγώ ξαναλέω, αλλά μέχρι που οριοθετεί την ιστορία του ο ίδιος ο δημιουργός και μου την πλασάρει. Όταν ο ίδιος ξεφεύγει από τα όρια που έχει θέσει κι αρχίζει να κάνει πράγματα που δεν έχουν λογική, αποτυγχάνει και αυτό είναι που κατακρίνουν οι περισσότεροι.

Σαφώς και δεν είναι όλα άσπρο/μαύρο και δεν πρέπει να τα βλέπουμε ψυχρά, αλλά αυτό είναι άλλο πράγμα, άσχετο. Ανέφερα και ένα γελοίο παράδειγμα με τον Σούπερμαν για να καταλάβετε τι εννοώ. Έχω διαλέξει να δω κάτι γιατί αυτό μου είχε παρουσιαστεί ως Α. Όταν αυτό αρχίσει να αλλοιώνεται και να γίνεται Β, εννοείται πως θα με ενοχλεί κάθε τι που προσπαθεί να δικαιολογήσει ότι δεν συμβαίνει.

 

Ναι, συμφωνώ όσον αφορά στο ότι έχεις διαλέξει κάτι Α και γίνεται Β. Όλους μας ενοχλεί το γεγονός πως η σειρά κάνει κύκλους τα τελεταία 4 χρόνια. Αυτό όμως είναι τελείως διαφορετικό με τα γεγονότα που θεωρείς ή όχι "λογικά". Αυτό που προσπάθησα να εξηγήσω πιο πάνω είναι ότι είναι όλα "λογικά" ανάλογα με την ερμηνεία που θα δώσεις, και αυτό είπα παραπάνω σχετικά με τους Ρικ/Νίγκαν και την απόφασή τους. Σόρυ εάν κούρασα αλλά γι' αυτό υπάρχουν και τα φόρουμ και είναι ωραίο να γίνονται πολιτισμένες συζητήσεις με επιχειρήματα.

Άσχετο, απ' ότι διάβασα η σειρά έχει άλλες 3 σεζόν...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
 

Παλι το ελικοπτερο, ετσι για να καταριφθουν κατι ηλιθιες ερμηνειες που δοθηκαν τοτε οτι ταχα ηταν παραισθηση του Ρικ...

Εμενα μου αρεσε το finale, ηταν αυτο που ακριβως πρεσβεβει η σειρα.

Δε ξερω τι ακριβως περιμενετε, ισως θελετε clifhangers που σε αφηνει για κανα εξαμηνο με την απορια.

Επεξ/σία από qspock
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...