Προς το περιεχόμενο

1 δισεκατομμύριo ενεργούς χρήστες καθημερινά διαθέτει το WhatsApp


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε πολλές χώρες του κόσμου το whatsapp είναι πλέον η μέθοδος επικοινωνίας. Εννοώ ο άλλος δεν κάνει κανονική κλήση στον άλλον αλλά στο whatsapp του...

 

Ισπανία για παράδειγμα οι περισσότερες αγγελίες για σπίτι γράφουν στο νούμερο ότι είναι whatsapp και μπορείς να τον καλέσεις από την εφαρμογή..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Υπάρχει από την εποχή των symbian ...Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο που είναι περισσότερο καιρό στην πιάτσα ... Τα τελευταία χρόνια έκανε το μπαμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Whats app 60.000.000 κριτικές στο στορ του Android ... 4.4 βαθμολογία 1δις λήψεις

 

Viber 10.000.000 κριτικές 4.3 βαθμολογία 500 μύρια λήψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και παίζει.

 

 

Λες "Φυσικά και παίζει", έτσι αόριστα. Σου κάνω λοιπόν την απλή ερώτηση: "1 δις καθημερινά και είναι το νέο μέλος του club των εφαρμογών με 1 δις ενεργούς χρήστες." Πρίν τους αριθμήσει καθημερινά, δεν είχε αυτόν τον αριθμό ανα μήνα, ή γενικά σαν αριθμό χρηστών; Γιατί δεν μπήκε τότε στο club; Περίμεναν να τους έχει καθημερινα δλδ; (γιατί μας λένε οτι είναι νέο μέλος)

2ον, δεν παίζει να υπάρχει καμία εφαρμογή με τόσους χρήστες, διότι αν δεις τί ποσοστό του πλανήτη δεν έχει καν ρεύμα, πόσοι δεν έχουν internet, πόσοι πεθαίνουν της πίνας, πόσοι είναι άνων των 70 ετών, και πόσοι κάτω των 10.. θα καταλαβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ γερμανία είναι αυτονόητο ότι κάποιος έχει και whats app. Τα φωνητικά μηνύματα είναι όλα τα λεφτά, μου έχουνε λύσει τα χερια, στο viber δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα. Viber εδώ πέρα ούτε καν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες "Φυσικά και παίζει", έτσι αόριστα. Σου κάνω λοιπόν την απλή ερώτηση: "1 δις καθημερινά και είναι το νέο μέλος του club των εφαρμογών με 1 δις ενεργούς χρήστες." Πρίν τους αριθμήσει καθημερινά, δεν είχε αυτόν τον αριθμό ανα μήνα, ή γενικά σαν αριθμό χρηστών; Γιατί δεν μπήκε τότε στο club; Περίμεναν να τους έχει καθημερινα δλδ; (γιατί μας λένε οτι είναι νέο μέλος)

2ον, δεν παίζει να υπάρχει καμία εφαρμογή με τόσους χρήστες, διότι αν δεις τί ποσοστό του πλανήτη δεν έχει καν ρεύμα, πόσοι δεν έχουν internet, πόσοι πεθαίνουν της πίνας, πόσοι είναι άνων των 70 ετών, και πόσοι κάτω των 10.. θα καταλαβεις.

 

Στην Αφρική που δεν έχουν ρεύμα (Κένυα, Τανζανία κτλ), κάνουν μεταφορές χρημάτων με sms σε dumb phones (google: vodaphone m-pesa). Δεν έχουν βασικά πράγματα, αλλά κινητά υπάρχουν ακόμα και σε μέρη που για σένα είναι απίστευτο. Απλά εσύ ζεις στην φούσκα σου και νομίζεις ότι ο πραγματικός κόσμος είναι η κάθε φαντασίωση που σου κατέβηκε στο κεφάλι. Το οποίο πριν από 50 χρόνια, δικαιολογείται κάπως. Δεδομένου όμως ότι έχεις internet, είσαι επιεικώς απαράδεκτος να είσαι τόσο άσχετος για ένα θέμα και ταυτόχρονα να εκφέρεις γνώμη γι' αυτό.

 

1 δις χρήστες whatsapp είναι λογικότατο νούμερο. Τώρα αν είναι 1 ακριβώς ή στην γειτονιά δεν έχει σημασία - η τάξη μεγέθους μετράει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η desktop εφαρμογή του έχει ένα μεγάλο μειονέκτημα σε σχέση με του viber. Αν το κινητό έχει κλείσει λόγω μπαταρίας/δεν ειναι συνδεδεμενο σε wifi/δεν εχει data, το whatsapp στο desktop δεν λειτουργεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ χρησιμοποιώ viber και το what's up δεν Το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

Για πείτε όσοι το χρησιμοποιείτε, σε τι υπερτερεί έναντι του viber.

Γιατί βλέπω πολλούς να κράζουν viber...

Πουθενά δεν υπερτερεί είναι ακριβώς το ίδιο και μάλιστα για αρκετό καιρό το Viber υπερτερούσε σε πολύ βασικά πράγματα (μπορούσες να μιλήσεις, το whatsapp έβαλε πολύ αργότερα ομιλία και βασικά για αυτό είναι και πιο διαδεδομένο στην Ελλάδα γιατί αυτή είναι μια ουσιαστική ανάγκη για πολλούς Έλληνες οπότε έτσι πήρε πρώτο τη συγκεκριμένη αγορά και καθιερώθηκε)

 

Απλά ξέρεις μωρέ για το δηθενισμο ας πούμε άλλη μια φορά πόσο πίσω είμαστε σαν χώρα και πόσο γαματαουα είναι στο εξωτερικό

 

Εγώ πάντως χρησιμοποιώ και τα δύο εξίσου αφού κάποιοι έχουν το ένα κάποιοι το άλλο, δεν αγχώνομαι για συγκριτικό αφού μπορώ να έχω και τα δύο (και όχι μόνο εγώ, όλοι)

 

Γενικά στο μόνο που βλέπω ότι είμαστε "ελληναρες" είναι στο αναπαράγουμε τη κάθε ηλίθια άποψη που επικρατεί έξω γιατί έτσι, τελείως πρόβατα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως πρόσφατα σχετικά έβαλε ομιλία και βιντεοκλήση το whatsapp και υπάρχει λόγος για αυτό.

Οι δημιουργοί του δεν ήθελαν να ρισκάρουν την αξιοπιστία της εφαρμογής. Άργησαν να το κάνουν για να μπορούν να το κάνουν με αξιόπιστο τρόπο.

 

Η αξιοπιστία του όμως σαν τρόπος επικοινωνίας είναι που το καθιέρωσε σε όλο τον κόσμο. Αν δείτε το χάρτη το whatsapp κυριαρχεί σε όλο σχεδόν τον κόσμο και το viber στην Ελλάδα και 1-2 άλλες.

Υποθέτω και το Viber είναι πλέον αξιόπιστο αλλά δεν ήταν πάντα έτσι.

 

Το whatsapp πάντως επαναλαμβάνω πως καίει τα λιγότερα δεδομένα για ίδια ποιότητα ήχου, και υπό συνθήκες βγάζει κλήση και με 2G. Κανένα άλλο δεν το κάνει αυτό από όσο ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To WatchApp είναι σαφώς ανώτερο από το Viber και γιαυτό είναι μακράν πιο δημοφιλές παγκοσμίως. Το ίδιο θα συνέβαινε και εδώ αν δεν είχε προκύψει αυτή η εξ' αρχής σύγχυση με το watch up της Cosmote.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουθενά δεν υπερτερεί είναι ακριβώς το ίδιο και μάλιστα για αρκετό καιρό το Viber υπερτερούσε σε πολύ βασικά πράγματα (μπορούσες να μιλήσεις, το whatsapp έβαλε πολύ αργότερα ομιλία και βασικά για αυτό είναι και πιο διαδεδομένο στην Ελλάδα γιατί αυτή είναι μια ουσιαστική ανάγκη για πολλούς Έλληνες οπότε έτσι πήρε πρώτο τη συγκεκριμένη αγορά και καθιερώθηκε)

 

Απλά ξέρεις μωρέ για το δηθενισμο ας πούμε άλλη μια φορά πόσο πίσω είμαστε σαν χώρα και πόσο γαματαουα είναι στο εξωτερικό

 

Εγώ πάντως χρησιμοποιώ και τα δύο εξίσου αφού κάποιοι έχουν το ένα κάποιοι το άλλο, δεν αγχώνομαι για συγκριτικό αφού μπορώ να έχω και τα δύο (και όχι μόνο εγώ, όλοι)

 

Γενικά στο μόνο που βλέπω ότι είμαστε "ελληναρες" είναι στο αναπαράγουμε τη κάθε ηλίθια άποψη που επικρατεί έξω γιατί έτσι, τελείως πρόβατα

 

Κατά βάση δεν διακρίνεις διαφορές εύκολα. ΑΛΛΑ..

 

Στο What's App έχει πολύ λιγότερο δεδομένα, είναι πιο γρήγορο, πιο ελαφρύ, προσφέρει καλύτερη κρυπτογράφηση, και καλύτερο cloud είτε σε Gdrive, είτε σε Onedrive είτε σε iCloud. Ωστόσο το Viber είναι πιο εμφανίσιμο, γιατί έχει τα stickers και μέχρι πριν λίγο καιρό έστελνες και μια φωτογραφία και δεν έριχνε την ανάλυση (τώρα το άλλαξαν από ότι είδα). 

 

Προτιμώ What's App κυρίως επειδή έχει καλύτερη ποιότητα σε κλήση, και είναι πιο ελαφρύ. Αλλά και με το Viber να μιλούσα δεν είχα θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ χρησιμοποιώ viber και το what's up δεν Το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

Για πείτε όσοι το χρησιμοποιείτε, σε τι υπερτερεί έναντι του viber.

Γιατί βλέπω πολλούς να κράζουν viber...

Το whatsapp είναι ελαφρυτερο, δεν σου πεταει διαφημίσεις οπως το viber, στελνεις ευκολότερα και γρηοροτερα μεγαλα αρχεια video, το χρησιμοποιουν στο εξωτερικό.

 

Επισης, επειδή η εφαρμογή για υπολογιστή είναι webapp και δεν θέλει εγκατάσταση, μπορεις να το χρησιμοποιεις και απο εταιρικο υπολογιστή της δουλειάς, κατι που συνήθως δεν επιτρέπεται με την desktop εφαρμογή του viber.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...