Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παλιά δεν μπορούσες να αλλάξεις τα subtimings. Τώρα με τα νέα bios σου δίνει την επιλογή να τα αλλάξεις. Προφανώς από μοντέλο σε μοντέλο υπάρχουν διάφορες στο bios αλλά δεν σημαίνει ότι πρέπει να αγοράσεις υποχρεωτικά 250+ ευρό μητρική για να έχεις subtimings. Υπάρχουν και φτηνότερες που σου δίνουν αυτές τις δυνατότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παλιά δεν μπορούσες να αλλάξεις τα subtimings. Τώρα με τα νέα bios σου δίνει την επιλογή να τα αλλάξεις. Προφανώς από μοντέλο σε μοντέλο υπάρχουν διάφορες στο bios αλλά δεν σημαίνει ότι πρέπει να αγοράσεις υποχρεωτικά 250+ ευρό μητρική για να έχεις subtimings. Υπάρχουν και φτηνότερες που σου δίνουν αυτές τις δυνατότητες.

 

 

Η πλατφόρμα εξελήσεται μέρα με την ημέρα. Λογικό είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μνήμες του Spartan είναι 3600 αλλά τις δουλεύει στα 3466 αλλά με πολύ καλύτερα subtimings. Τα αποτελέσματα δείχνουν ότι έχει κάνει πολύ καλή δουλειά και έχει αυξήσει κατά πολύ τις επιδόσεις. Για να το πετύχεις αυτό χρειάζεται να ασχοληθείς πολλές ημέρες. Εμείς όλοι οι υπόλοιποι πήραμε έτοιμα και τα βάλαμε στο bios. Σε εμένα με λίγο παραπάνω τάση (από 1.41 που έχει ο Spartan σε 1.43 για να είναι 100% σταθερές) δούλεψαν τέλεια .Οι μνήμες μου είναι 3200 cl14

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ματιά στην ASROCK AB350 ITX εδώ.

Κοιτάξτε τι λέει για το VRM και την ψύξη του .

 

https://www.youtube.com/watch?v=FpPAUoJ-oiw&t=971s

 

Fatal1ty%20AB350%20Gaming-ITXac(L2).png

 

 

Νομίζω πως η GIGABYTE τα έχει κάνει καλύτερα σε αυτό το θέμα.

 

https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-AB350N-Gaming-WIFI-rev-10#kf

 

2017061615150741_big.png

 

H Gigabyte έχει παράξενη σχεδίαση .... Αυτό ξενίζει λίγο, όπως και η έλλειψη USB type C στο backpanel.

Όπως έχω ξαναγράψει εδώ στο τοπικ η asrock έχει αλλάξει πια την αρχική ψυκτρα στα vrm της itx... Δεν έχει την λεπτή με το παχύ στρώμα thermal pad αλλά έχει πιο παχιά ψυκτρα και πιο λεπτό thermal pad... Αυτό και στην x370 και στην ab350... Είναι σαφώς πιο βελτιωμένη σε σχέση με την αρχική ψύξη που είχε βάλει, το κατάλαβε και άλλαξε άμεσα δίνοντας μάλιστα την ευκαιρία ακόμη και σε αυτούς που είχαν την αρχική έκδοση της μητρικής να πάρουν δωρεάν την νέα ψυκτρα για τα vrm από την ίδια την asrock...
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να κανω ενα απλο OC με stock cooler σε R5 1600 με Asrock ab350m pro4.

Να το φτασω 3.6, άντε 3.7.

 

Δοκιμαστικα, μεσα απο bios ανεβασα τον multiplier σε 36 και το voltage σε 1.25.

Επισης, απενεργοποιησα το cool n quiet.

 

Σε ενα συντομο (10λεπτο) stress test με cpu-z εφτασε 78C.

 

Μηπως δεν χρειαζοταν να πειραξω voltage?

Οποιεσδηποτε συμβουλες δεκτες καθως δεν γνωριζω καθολου απο oc :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να κατεβάσεις το ρεύμα σιγά σιγά, ειδικά αφού είσαι με στοκ ψυκτρα... Εγώ σήμερα πέρασα 45 λεπτά aida 64 με τον ίδιο επεξεργαστή με σένα στα 3.6 με ρεύμα 1.2v ακριβώς με μέγιστη θερμοκρασία 65-66 βαθμούς, να σου πω την αλήθεια ούτε να ποσταρει δεν περίμενα... Οπότε έχεις περιθώριο λογικά για ποιο χαμηλό ρεύμα... Βέβαια εξαρτάται και από την τύχη σου στον επεξεργαστή... Το βασικό είναι αν κάνεις oc μην αφήσεις στο auto το ρεύμα. Για να καταλάβεις όταν τον είχα στα 3.2 στοκ με ρεύμα στο auto στο ίδιο τεστ είχα μέγιστη θερμοκρασία 74-75 αφού του έδινε μέχρι και 1.27v η μητρική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα με 3.6 και 1.225 volt και μετα απο μια ωρα aida64 επιασε :

Στο group asrock m/b -> temp -> cpu max 65C

Στο R5 1600 -> temp Package (Node 0) max  80C

 

Για το test τα checkαρα ολα εκτος απο gpu.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδες που πήγες μια χαρά παρακάτω; Δοκίμασε ακόμη πιο κάτω όσο σε παίρνει να δεις άσε και την ram έξω από το test...εγώ σήμερα πέρασα ένα 45λεπτο aida64 στα 3.6 με 1.19volt...πάλι δεν περίμενα καν να ποστάρει αλλά ως τώρα με έχει εκπλήξει θετικά...είμαι και σε Mini-itx οπότε όσο πιο κάτω πάει το ρεύμα για μένα τόσο το καλύτερο...το επόμενο βήμα είναι p-states oc...ποιος θα βοηθήσει να δούμε... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μνήμες του Spartan είναι 3600 αλλά τις δουλεύει στα 3466 αλλά με πολύ καλύτερα subtimings. Τα αποτελέσματα δείχνουν ότι έχει κάνει πολύ καλή δουλειά και έχει αυξήσει κατά πολύ τις επιδόσεις. Για να το πετύχεις αυτό χρειάζεται να ασχοληθείς πολλές ημέρες. Εμείς όλοι οι υπόλοιποι πήραμε έτοιμα και τα βάλαμε στο bios. Σε εμένα με λίγο παραπάνω τάση (από 1.41 που έχει ο Spartan σε 1.43 για να είναι 100% σταθερές) δούλεψαν τέλεια .Οι μνήμες μου είναι 3200 cl14

 

Η μνήμες του Spartan είναι 3600 αλλά τις δουλεύει στα 3466 αλλά με πολύ καλύτερα subtimings. Τα αποτελέσματα δείχνουν ότι έχει κάνει πολύ καλή δουλειά και έχει αυξήσει κατά πολύ τις επιδόσεις. Για να το πετύχεις αυτό χρειάζεται να ασχοληθείς πολλές ημέρες. Εμείς όλοι οι υπόλοιποι πήραμε έτοιμα και τα βάλαμε στο bios. Σε εμένα με λίγο παραπάνω τάση (από 1.41 που έχει ο Spartan σε 1.43 για να είναι 100% σταθερές) δούλεψαν τέλεια .Οι μνήμες μου είναι 3200 cl14

 

εννοείς αυτά εδώ τα timings που μου είχε στείλει;

 

Ποιες ram έχεις γιατί και εμένα 3200 είναι.

 

post-164351-0-43331100-1506365105_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδιά θα ηθελα να ρωτησω 2 πραγματα κ για υον δικο μου 1600....

Ειναι σταθερος μετα απο 2 ωρες prime95

3.9 στα 1.3V με θερμοκρασιες πανω/κατω 85

3.8 στα 1.185 με θερμ στους 73...

Καποιος απο το φορουμ μ ειπε οτι οι θερμοκρασιες ειναι υψηλες για αυτα τα ρευματα ισχυει? Με αιντα64 ειναι ποιο κατω.

Τελος απο το bios βαζω 1.185 η 1.3 βολτ αλλα στο cpuz hwmonitor μου δειχνουν 1.200 κ 1.320 οταν κανω τα στρες τεστ. Γιατι αυτη η αυξηση στα βολτ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδιά θα ηθελα να ρωτησω 2 πραγματα κ για υον δικο μου 1600....

Ειναι σταθερος μετα απο 2 ωρες prime95

3.9 στα 1.3V με θερμοκρασιες πανω/κατω 85

3.8 στα 1.185 με θερμ στους 73...

Καποιος απο το φορουμ μ ειπε οτι οι θερμοκρασιες ειναι υψηλες για αυτα τα ρευματα ισχυει? Με αιντα64 ειναι ποιο κατω.

Τελος απο το bios βαζω 1.185 η 1.3 βολτ αλλα στο cpuz hwmonitor μου δειχνουν 1.200 κ 1.320 οταν κανω τα στρες τεστ. Γιατι αυτη η αυξηση στα βολτ?

Εχεις βαλει καποια απο τις επιλογες του llc ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μπαιος βαζω 1.185 το cpuz δειχνει 1.200 οτακ στρεσαρω με πραιμ95... Οι θερμοκρασιες ειναι λογικες...? Ηδη πηγα κ αγορασα μια καινουρια arctic mx4 μηπως φταιει η παστα. Τωρα φοραω prolimatek pk3 αλλα ειναι πολλων χρόνων...

Οχι το lcc ειναι στο αυτο...

Το ειχα βαλει στο 2 αλλα μ δημιουργουσε θεμα... Οταν κρασαρε το πισι απο το στρες τεστ μετα εκανε 3 επανεκινησεις κ εμπαινε σε στοκ τιμες... Οτι τιμη κ να εβαζα στο μπαιος δεν την επαιρνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...