Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, Devastor είπε

Το AIDA δεν ποιάνει τίποτα, προσωπικά εγώ έχω περάσει πολλές φορές πολύωρα test με AIDA64 και στο Prime στο 10λεπτο μου πέταξε error

Επειδη αυτα διαμορφωνονται συνηθως απο την προσωπικη εμπειρια του καθενος καταλαβαινω απολυτα να συνεχισεις να χρησιμοποιεις prime. Για μενα που το πιο βαρυ που κανει ο υπολογιστης ειναι gaming, το θεωρω ασκοπο. Τα συστηματα που εστησα κ χωρις το prime, με realbench occt aida ειναι εξισου σταθερα κ δεν βλεπω το λογο πλεον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, giorgos th. είπε

Δεν μας είπες όμως θερμοκρασία δωματίου....

Εγώ με 25C περίπου στα 4400 @1.27 με την coolermaster 240l φτάνω 70 με push pull φανάκια..Πριν με push μόνο περί τους 76..

Το μπλοκ το έχω περάσει με γυαλοχαρτακι γιατί από την μάνα της είχε πολύ σαγρε επιφάνεια...πάστα η MX4

μάλλον πρέπει να το περάσω και εγώ το μπλοκ με γυαλοχαρτο, να φανταστώ με πολύ λεπτό το έκανες σε idle τι θερμοκρασία έχεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, IoaZ είπε

Οπότε έχω θέμα με τo loop

O 2600 που συγκρίνεις δεν είναι στα 7nm οπότε είναι πολύ πιο εύκολο να τον ψύξεις. Ο λόγος που ο 3600 κλπ φτάνει αυτή τη θερμοκρασία δεν είναι ότι ζεσταίνεται το νερό και ότι περνάει το όριο των watt που μπορεί να ψύξει το AIO απλά δεν προλαβαίνει η θερμότητα να φύγει από το CCD, είναι τόσο μικρό το μέγεθος που περιορίζει την μετάδοση της θερμότητας. Αφού έχεις και την GPU στο loop δοκίμασε να ανεβάσεις την ταχύτητα της αντλίας.

Btw μην τρέχεις καλοκαίρι στην Ελλάδα small FFT χωρίς να έχεις πρώτα πάρει απόφαση ότι δεν σε νοιάζει αν γίνει degrade ο επεξεργαστής σου.

10 ώρες πριν, giorgos th. είπε

Εγώ με 25C περίπου στα 4400 @1.27 με την coolermaster 240l φτάνω 70 με push pull φανάκια..Πριν με push μόνο περί τους 76..

Το μπλοκ το έχω περάσει με γυαλοχαρτακι γιατί από την μάνα της είχε πολύ σαγρε επιφάνεια...πάστα η MX4

Μην με παρεξηγείς Γιώργο αλλά νομίζω ότι το έγραψες βιαστικά και ότι δεν ανταποκρίνεται ακριβώς στην πραγματικότητα. Πιστεύω ότι μεν σου έχει δοθεί μία τέτοια εντύπωση αλλά ότι δεν έκανες το συγκεκριμένο test και να καταγράψεις τις θερμοκρασίες.

Βγήκα σε αυτό το συμπέρασμα γιατί μιλάς για μία διαφορά 6 βαθμών από το push pull στο σκέτο push κάτι που θα ίσχυε σε όλες τις άλλες γενιές επεξεργαστών μέχρι σήμερα αλλά όχι στον 3600 που είναι τόσα λίγα watt που δύσκολα να ζεστάνει το νερό και που το bottleneck είναι καθαρά η μετάδοση της θερμότητας από το core στο CPU block. Εμένα ο 3700Χ που είναι στον αέρα φτάνει αμέσως πάνω από 76 βαθμούς με small FFT ενώ το μέταλλο της ψήκτρας μου είναι ακόμα κρύο. Φυσικά μπορεί να κάνω εγώ λάθος.

10 ώρες πριν, IoaZ είπε

Οπότε έχω θέμα με τo loop 

Είμαι με το δύο 360 και 9 ανεμιστήρες.  

Με όλα stock έχω 75και το νερό είναι 31

Δεν ξέρω αν φταίει ότι είμαι ακόμα από τον ύπνο αλλά βλέπω ένα screenshot που έχει μέγιστο VID 1.38V και συχνότητα 4200 και max core voltage 1.417V!!! Το core voltage δεν θα έπρεπε να περνάει το VID..... εκτός αν κάτι δεν λειτουργεί σωστά (ίσως αν κατά λάθος έχεις βάλει το LLC στην πιο aggresive κλίμακα να μπορεί να το προκαλέσει). Επίσης δεν έχω συνηθίσει να είναι τόσο μικρότερο το max effective core speed σε σχέση με το core speed, εμένα είναι συνήθως μεγαλύτερο όχι 200mhz++ μικρότερο.

Εγώ τις θερμοκρασίες σου τις βρίσκω απόλυτα φυσιολογικές, στην πρώτη περίπτωση που πας το CPU 4.4Ghz/1.25V γιατί η "ας την πούμε απλοϊκά αγωγιμότητα" των transistor (και αντίστοιχα η κατανάλωση σε watt) ανεβαίνει πολύ όσο ανεβαίνει το ρολόι. Σε σχέση με το stock 4.2Ghz/1.25V είναι λογικό να βλέπεις 6 βαθμούς πάνω και λογικό να μην προλαβαίνει η θερμότητα να περάσει στο CPU block.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν η διαφορά των 5-6C βαθμών που σου γράφω ισχύει....

Το λάθος που έκανα τώρα που κοίταξα τα κιτάπια μου είναι πως οι 70C αυτοί είναι μεν σε small fft αλλά με avx off.....😥

Η αλήθεια είναι πως δεν με ψήνει να τρέξω avx on κι ας πάει 80+ μιας και δεν κάνει κιχ το σύστημα από άποψη cpu....

Οι μνήμες είναι το δύσκολο κομμάτι τώρα....

Δοκιμων συνεχεια....εδω με 1.38V περναει 6 λουπες TM5 v3...Το sottr ειναι στα 4300 απλα για σιγουρια...

3800_semifast.jpg

calc.jpg

sottr5.jpg

Επεξ/σία από giorgos th.
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giorgos th. είπε

Λοιπόν η διαφορά των 5-6C βαθμών που σου γράφω ισχύει....

Το λάθος που έκανα τώρα που κοίταξα τα κιτάπια μου είναι πως οι 70C αυτοί είναι μεν σε small fft αλλά με avx off.....😥

Η αλήθεια είναι πως δεν με ψήνει να τρέξω avx on κι ας πάει 80+ μιας και δεν κάνει κιχ το σύστημα από άποψη cpu....

Οι μνήμες είναι το δύσκολο κομμάτι τώρα....

Δοκιμων συνεχεια....εδω με 1.38V περναει 6 λουπες TM5 v3...Το sottr ειναι στα 4300 απλα για σιγουρια...

3800_semifast.jpg

calc.jpg

sottr5.jpg

Έχεις παρά πολύ ψηλό trfc. Κάπου στα 280-292 δεν είσαι σταθερός;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giorgos th. είπε

Δοκιμων συνεχεια....εδω με 1.38V περναει 6 λουπες TM5 v3...Το sottr ειναι στα 4300 απλα για σιγουρια...

Τα δικά σου timings είναι με κόκκινο χρώμα;

Μη βάζεις ότι τιμές να'ναι. Το tFAW πρέπει να είναι τουλάχιστον 4 x tRRDS. Τώρα που το tRRDS σου είναι στο 6 το πραγματικό tFAW είναι 24.

Έχεις το tRC χαμηλότερα από tRAS + tRP. Όλα αυτά (και άλλα) μπορεί να σου δημιουργήσουν αστάθεια και να ψάχνεσαι άδικα.

Έτσι δοκίμαζες και τις προηγούμενες μνήμες; Με τυχαίες τιμές; Ε λογικό να είχες θέματα.

Βάλε τα Fast Timings Α0 του calculator και βάλε τάση 1.4V και ανάλογα ανεβάζεις ή κατεβάζεις τάση. Όταν είσαι εντάξει δοκιμάζεις και τα Α2.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα παιδια ενας ενας χαχα...Πρωτη φορα ψαχνομαι με amd σε τετοιο βαθμο και η αληθεια ειναι πως δεν ηξερα γενικα πως υπαρχει μια αλληλουχια μεταξυ timings κλπ...

Οτι νεο μαθαινω το ενσωματωνω στις αλλαγες μου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, elpenor είπε

Δεν ξέρω αν φταίει ότι είμαι ακόμα από τον ύπνο αλλά βλέπω ένα screenshot που έχει μέγιστο VID 1.38V και συχνότητα 4200 και max core voltage 1.417V!!! Το core voltage δεν θα έπρεπε να περνάει το VID

Το 1.417V το δείχνει η μητρική (ASUS WMI) που πολλές φορές δείχνουν ότι να ναι, ανάλογα και το bios.

Η σωστή ένδειξη, το cpu core voltage (SVI2 TFN) δε φαίνεται στο screen, ούτε η θερμοκρασία (Tctl/Tdie) φαίνεται. Το core voltage γενικά μπορεί να περάσει το VID αν έχει μπει θετικό offset και αντίστροφα όταν έχει μπει αρνητικό το max είναι 1.5V μείον το offset, αρκεί να είναι όλα σωστά και να μη γίνεται override από κάτι άλλο.

@IoaZΒάλε και το τελευταίο prime έχει αλλαγές. Το prime είναι ας πούμε OK για να τεστάρεις stability, δεν είναι όμως κριτήριο για τις θερμοκρασίες. Στους 3000 με small και all core OC (χωρίς limits δλδ) ξεκωλι@ζει εντελώς το TDC, μιλάμε για amps που δεν πρόκειται ποτέ και πουθενά να τα ξαναδεί ο επεξεργαστής. Δεδομένου και του heat-density που σου έγραψε ο elpenor, εδώ μια εξήγηση απλή και με νούμερα https://noctua.at/en/why-is-my-ryzen-3000-processor-getting-so-hot-why-are-ryzen-3000-cpus-running-hotter-than-previous-generation-ryzen-cpus-with-the-same-tdp-rating-is-there-anything-wrong-with-my-cooler όταν το all core είναι μεγάλο, συνήθως θα ναι και τα temps μεγάλα.

@giorgos th.Για καλύτερη βοήθεια βάζε στα screen και από Ryzen Master.

Επεξ/σία από Xoroxronis
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, giorgos th. είπε

Δεν το εχω βαλει καν.....απο bios παω μονο...

Καλά κάνεις όλα από bios να τα κάνεις.

Το RM πρέπει να το βάλεις για να βλέπεις κάποια πράγματα που δεν τα βλέπεις από αλλού. Δεν θα πειράξεις κάτι απ το RM.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφοριακά δηλαδή....οκ θα το βάλω κι αυτό...Thanx...

1 ώρα πριν, Sheogorath είπε

Έχεις παρά πολύ ψηλό trfc. Κάπου στα 280-292 δεν είσαι σταθερός;

εδω δειχνει οτι ειμαι τουλαχιστον...

τα ψιλοσυμμαζεψα λιγο..με 16-16-16-32 δεν μπαινει win καθολου με 1.4V

tm5.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, giorgos th. είπε

τα ψιλοσυμμαζεψα λιγο..με 16-16-16-32 δεν μπαινει win καθολου με 1.4V

Τα 3600 17-18-18 κιτ (τέτοιο πρέπει να έχεις) δεν μπορούν να κατεβάσουν πολύ το tRCDRD. Είναι ζόρικο timing το συγκεκριμένο.

Βάλε τα Fast Timings αλλά με 16-17-16 (17 να είναι το tRCDRD) και δοκίμασε 1.41 ή 1.42. Λογικά κάπου εκεί πρέπει να τα έχεις.

 

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...