Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, giorgos th. είπε

Ωπα παιδια ενας ενας χαχα...Πρωτη φορα ψαχνομαι με amd σε τετοιο βαθμο και η αληθεια ειναι πως δεν ηξερα γενικα πως υπαρχει μια αλληλουχια μεταξυ timings κλπ...

Οτι νεο μαθαινω το ενσωματωνω στις αλλαγες μου...

https://github.com/integralfx/MemTestHelper/blob/master/DDR4 OC Guide.md

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Xoroxronis είπε

Το 1.417V το δείχνει η μητρική (ASUS WMI) που πολλές φορές δείχνουν ότι να ναι, ανάλογα και το bios.

Η σωστή ένδειξη, το cpu core voltage (SVI2 TFN) δε φαίνεται στο screen, ούτε η θερμοκρασία (Tctl/Tdie) φαίνεται. Το core voltage γενικά μπορεί να περάσει το VID αν έχει μπει θετικό offset και αντίστροφα όταν έχει μπει αρνητικό το max είναι 1.5V μείον το offset, αρκεί να είναι όλα σωστά και να μη γίνεται override από κάτι άλλο.

@IoaZΒάλε και το τελευταίο prime έχει αλλαγές. Το prime είναι ας πούμε OK για να τεστάρεις stability, δεν είναι όμως κριτήριο για τις θερμοκρασίες. Στους 3000 με small και all core OC (χωρίς limits δλδ) ξεκωλι@ζει εντελώς το TDC, μιλάμε για amps που δεν πρόκειται ποτέ και πουθενά να τα ξαναδεί ο επεξεργαστής. Δεδομένου και του heat-density που σου έγραψε ο elpenor, εδώ μια εξήγηση απλή και με νούμερα https://noctua.at/en/why-is-my-ryzen-3000-processor-getting-so-hot-why-are-ryzen-3000-cpus-running-hotter-than-previous-generation-ryzen-cpus-with-the-same-tdp-rating-is-there-anything-wrong-with-my-cooler όταν το all core είναι μεγάλο, συνήθως θα ναι και τα temps μεγάλα.

@giorgos th.Για καλύτερη βοήθεια βάζε στα screen και από Ryzen Master.

Στο δικό μου 3600 στα 4300 MHz με 1,2675V είναι stable σε prime95 small ffts non-avx (max 73C με μία Coolermaste H212 Black RGB), Handbrake, Blender, Cinebench κτλ. Αν δοκιμάσω small ffts με avx, πάει σε 1 λεπτό το πολύ στους 85 και κάνει επανεκκίνηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, giorgos th. είπε

Θέλει κι άλλο ρεύμα για avx stable για αυτό...

Δεν νομίζω να φταίνε οι 85 C ε?

Πέφτει η σταθερότητα όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, giorgos th. είπε

Θέλει κι άλλο ρεύμα για avx stable για αυτό...

Δεν νομίζω να φταίνε οι 85 C ε?

 

45 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Πέφτει η σταθερότητα όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία.

Στα 4200 MHz ίδια τάση πάει και 87C και συνεχίζει να δουλεύει οπότε δεν κάνει reset λόγω temp limit (αυτό είναι στους 95 νομίζω) αλλά λόγω αστάθειας όπως λέει ο @Sheogorath . Το θέμα είναι πως κανένα real aplication δεν έχει τέτοια συμπεριφορά οπότε δεν είμαι σίγουρος αν είναι ένα τεστ που έχει σημασία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το prime95 small ffts avx  από τις πληροφορίες που μου δώσατε δεν είναι απαραίτητο για να κάνεις cpu τεστ.

Ακολούθησα τις συμβουλές σας και δεν θα ασχοληθώ άλλο με αυτό. 

Ευχαριστώ όλους 

Άφησα την cpu με ένα απλό OC ( PBO x10 , -0,075 ) για τώρα :) και έχω ξεκινήσει την ram. 

 

ramtest11.JPG.780669af4c4688b06e7295614cad43d3.JPGramtest1.JPG.73cbc0f23489ad3935fd13bc4d0e310d.JPG

Για την ώρα φαίνεται σταθερή η ram GDM enabled   

(Αν και στο bios βάζω tCL 15 μου το βγάζει 16 )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, malakudi είπε

Στα 4200 MHz ίδια τάση πάει και 87C και συνεχίζει να δουλεύει οπότε δεν κάνει reset λόγω temp limit (αυτό είναι στους 95 νομίζω) αλλά λόγω αστάθειας όπως λέει ο @Sheogorath . Το θέμα είναι πως κανένα real aplication δεν έχει τέτοια συμπεριφορά οπότε δεν είμαι σίγουρος αν είναι ένα τεστ που έχει σημασία.

Αν δεν το χρησιμοποιείς για δουλειά, είσαι καλά, εγώ πάντα το θέλω prime stable.

10 λεπτά πριν, IoaZ είπε

Το prime95 small ffts avx  από τις πληροφορίες που μου δώσατε δεν είναι απαραίτητο για να κάνεις cpu τεστ.

Ακολούθησα τις συμβουλές σας και δεν θα ασχοληθώ άλλο με αυτό. 

Ευχαριστώ όλους 

Άφησα την cpu με ένα απλό OC ( PBO x10 , -0,075 ) για τώρα :) και έχω ξεκινήσει την ram. 

ramtest11.JPG.780669af4c4688b06e7295614cad43d3.JPGramtest1.JPG.73cbc0f23489ad3935fd13bc4d0e310d.JPG

Για την ώρα φαίνεται σταθερή η ram GDM enabled   

(Αν και στο bios βάζω tCL 15 μου το βγάζει 16 )

Το geardown δεν δουλεύει με περιττά νούμερα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Έχω έναν3700x σε μια b450 tomahawk max και αυτές τίς μνήμες G.SKILL TRIDENTZ SERIES DDR4 16GB 3600 MHZ F4-3600C16D-16GTZ. Μέσω του Ryzen calculator έκανα τις αλλαγές στο bios. Μετά από μερικές επανεκκινήσεις άνοιξε το pc. Και λέω όλα ωραία. Αλλά αλλά fclk είναι στο 1033 ενώ το είχα αλλάξει μέσα από το bios.

IMG_20200802_223032.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Αν δεν το χρησιμοποιείς για δουλειά, είσαι καλά, εγώ πάντα το θέλω prime stable.

Εφ' όσον βγάζει μία ώρα Blender χωρίς θέμα και η θερμοκρασία το πολύ 71-72, μία ώρα Handbrake και η θερμοκρασία το πολύ 68-69, τι νόημα έχει αυτό το prime95 small ffts avx; Είναι το μόνο που με τα ίδια settings πάει τη θερμοκρασία 87C στα 4200 και reboot στα 4300. prime95 small ffts non-avx επίσης βγάζει με τα ίδια settings. Αν ξέρεις ότι τα workload σου δε θα κάνουν ποτέ χρήση AVX όπως κάνει το prime95, ποιος ο λόγος να χάσεις 100-150 MHz overclock;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, malakudi είπε

Εφ' όσον βγάζει μία ώρα Blender χωρίς θέμα και η θερμοκρασία το πολύ 71-72, μία ώρα Handbrake και η θερμοκρασία το πολύ 68-69, τι νόημα έχει αυτό το prime95 small ffts avx; Είναι το μόνο που με τα ίδια settings πάει τη θερμοκρασία 87C στα 4200 και reboot στα 4300. prime95 small ffts non-avx επίσης βγάζει με τα ίδια settings. Αν ξέρεις ότι τα workload σου δε θα κάνουν ποτέ χρήση AVX όπως κάνει το prime95, ποιος ο λόγος να χάσεις 100-150 MHz overclock;

Για τα δικά μου, τα θέλω για worst case scenario. Αλλά σίγουρα δεν είναι αναγκαστικό για κάθε χρήστη.

Δεν μου αρέσουν τα μικρα γράμματα στο «είναι σταθερό». Πχ σε Ιντελ θα έβαζα AVX offset, και στους Ryzen αν μπορούσα. Μιλάμε για 2-3% διαφορά επιδόσεων για 100MHz

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...