Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

13 minutes ago, KRIKON said:

Στα αλλα timings βλεπεις κατι που μπορω να αλλαξω?Εχεις αποψη για vddp και αν επηρεζει το cpu overclock οσο μεγαλωνει?Το 0.900 ειναι οκ? γιατι το calculator προτινει 0.700.

 

TRCDWR 8
TRP 13
TRDWR 8/TWRRD 3
tRTP 8

Το 0.9 είναι μια χαρά, το χαμηλό cld0_VDDP θα σου δώσει παραπάνω latency στο AIDA αν  δεν είναι σταθερό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Devastor είπε

 

TRCDWR 8
TRP 13
TRDWR 8/TWRRD 3
tRTP 8

Το 0.9 είναι μια χαρά, το χαμηλό cld0_VDDP θα σου δώσει παραπάνω latency στο AIDA αν  δεν είναι σταθερό

Οντως το με και με λιγο λιγοτερο 0.850 επερνα χειροτερο latency σε aida.

trcdwr απο 16 να το παω 8? τοσο μεγαλο κατεβασμα ειναι εφικτο?

το twrrd το εχω 1 αν το παω 3 τι κερδιζω σε stability? Με το ίδιο ρεύμα λες;

εχω αρκετο καιρο να ασχοληθω μην με παρεξηγεις.

Επεξ/σία από KRIKON
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, KRIKON said:

Οντως το με και με λιγο λιγοτερο 0.850 επερνα χειροτερο latency σε aida.

trcdwr απο 16 να το παω 8? τοσο μεγαλο κατεβασμα ειναι εφικτο?

το twrrd το εχω 1 αν το παω 3 τι κερδιζω σε stability? Με το ίδιο ρεύμα λες;

εχω αρκετο καιρο να ασχοληθω μην με παρεξηγεις.

Δεν κερδίζεις κάτι, αλλά το TRDWR 8 με TRCDRD 18 δεν κολλάει οπότε βάζεις extra delay με το TWRRD 3

Εγώ μέχρι και στα 3466 8 το είχα

Επίσης η μητρική σου έχει επιλογή "Memory Fast boot" κάντο disable όπως και το Memory retry count απο 2 κάντο σε 6.

Βλέπω οτι είσαι στο τελευταίο BIOS το οποίο έχει σπάσει το memory training και απο 9 tries που ήτανε το έχει πάει 3 ή 4 (Δεν θυμάμαι και είναι μια ώρα δύσκολη να το κοιτάξω)

Δοκίμασε με αυτά που σου είπα αλλά το βασικότερο Memory Fast boot: Disabled, όταν περάσεις όλα τα test το κάνεις Enabled. ΤΜ5 20 κύκλους με 1usmus_v3 είναι το must για stability. Οι 10 κύκλοι δεν πιάνονται..

Το RTTNom έχει να κάνει σχετικά με οτιδήποτε είναι "Read" command (TRCDRD τρανό παράδειγμα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Devastor είπε

Δεν κερδίζεις κάτι, αλλά το TRDWR 8 με TRCDRD 18 δεν κολλάει οπότε βάζεις extra delay με το TWRRD 3

Εγώ μέχρι και στα 3466 8 το είχα

Επίσης η μητρική σου έχει επιλογή "Memory Fast boot" κάντο disable όπως και το Memory retry count απο 2 κάντο σε 6.

Βλέπω οτι είσαι στο τελευταίο BIOS το οποίο έχει σπάσει το memory training και απο 9 tries που ήτανε το έχει πάει 3 ή 4 (Δεν θυμάμαι και είναι μια ώρα δύσκολη να το κοιτάξω)

Δοκίμασε με αυτά που σου είπα αλλά το βασικότερο Memory Fast boot: Disabled, όταν περάσεις όλα τα test το κάνεις Enabled. ΤΜ5 20 κύκλους με 1usmus_v3 είναι το must για stability. Οι 10 κύκλοι δεν πιάνονται..

Το RTTNom έχει να κάνει σχετικά με οτιδήποτε είναι "Read" command (TRCDRD τρανό παράδειγμα)

 

οκ σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες, οντως χθες εκανα το update και η αληθεια ειναι οτι γιαυτο ξανααρχισα το overclock γιατι εχασα το παλιο profile που ειχα καταληξει πριν 1 χρονι και βαλε..ειχα να κανω Update bios απο τοτε.

με τον 1usmus εκανα και το μεσημερακι και πηγε μονο του 20 κυκλους σε 2 ωρες και κατι,αν δεις το εχω ανεβασει και εικονα.Εχω και ενα config απο anda extreme δεν ειναι καλο?

Το rttnom να το αφησω 34 να το ανεβασω ή να το κανω disable?

Και παλι σε ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, KRIKON said:

οκ σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες, οντως χθες εκανα το update και η αληθεια ειναι οτι γιαυτο ξανααρχισα το overclock γιατι εχασα το παλιο profile που ειχα καταληξει πριν 1 χρονι και βαλε..ειχα να κανω Update bios απο τοτε.

με τον 1usmus εκανα και το μεσημερακι και πηγε μονο του 20 κυκλους σε 2 ωρες και κατι,αν δεις το εχω ανεβασει και εικονα.Εχω και ενα config απο anda extreme δεν ειναι καλο?

Το rttnom να το αφησω 34 να το ανεβασω ή να το κανω disable?

Και παλι σε ευχαριστω.

To 1usmus και το ANTA πέρνουνε τον ίδιο χρόνο απλά αλλάζει η μεθοδος που ελέγχουνε

Με το 1usmus έχουμε ένα μικρό μπούσουλα να ξέρουμε τί είναι λάθος ενώ με το Αντα πάμε στα τυφλά

Και πάλι και τα 2 είναι απλά Memory testing και δεν αρκούνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

CL18@4000 VSOC AUTO 1.1V, VDIMM  1.35V με καρφωτά timings από τις Crucial Ballistix MAX (2 x 16GB) DDR4-4000 😁!

217902376_.png.a65e988d995f8e72e85b57cca11c1e71.png

==========================================================================
#CS:GO FPS Benchmark v1.01 - 01:43:140 @4000 C18

(High Settings MSAA X2, ANISOTROPIC X2,  1920X1200)

Average framerate: 112.18 (παρόμοιο δίνει με @3800 C16 VDIMM 1.38V)
==========================================================================

Γενικά στις "Ballistix" βλέπω πως τα timings είναι interchangeable. Δεν δοκίμασα ακόμα timings Ballistix Max 4400MHz.

Σε σχέση με το default XMP/3200 υπάρχει ένα +20% εύκολα και γρήγορα.

1846695384_.png.c68d6eecdfcf0cf0f0988fd258083753.png

==========================================================================
#CS:GO FPS Benchmark v1.01 - 01:43:140 @3200 C16

(High Settings MSAA X2, ANISOTROPIC X2,  1920X1200)

Average framerate: 98.05
==========================================================================

Επεξ/σία από NiKoSmile
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, NiKoSmile said:

Γιατί όλοι χρησιμοποιείτε ΤΜ5; Εγώ φοβάμαι μη μου διαλύσει τον ssd γιατί χρησιμοποιεί το paging file 🙄.

"Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν". 2 επιλογές

1) Bάζεις στο config Reserved Memory for Windows (Mb)=1024 αντί για το default 128 που είναι
ή
2) Το τρέχεις απο safe mode χωρίς pagefile 

Προσωπικά προτιμώ το 2ο, προτιμώ να τεστάρει όσο μεγαλύτερη  RAM είναι δυνατόν, ε και στην τελική κλείνεις την σαβούρα που τρέχει απο πίσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, KRIKON είπε

Για να ελέγξω με y cruncher απλά τον κατεβάζω και τρέχω το Benchmark η χρειάζεται κάποιο συγκεκριμένο profile ανάλογα τον επεξεργαστή;


https://pastebin.com/dJQgFtDH

Το κανεις paste σε ένα αρχείο .txt το ονομάζεις π.χ. onoma.cfg και το ρίχνεις μέσα στο φάκελο που είναι και το y-cruncher.exe
Μετά φτιάχνεις κάπου μια συντόμευση την κάνεις edit και στο target προσθέτεις 
pause:1 config onoma.cfg

Mετά oταν το τρέχεις από τη συντόμευση θα φορτώνει αυτόματα το config χωρίς να χρειάζεται να το κάνεις manual μέσα από το 
y-cruncher

Spoiler

n8Bsyfb.png

R9mBbSD.png

DjGZaRN.png



 

Επεξ/σία από Deu164
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, Deu164 said:

 


https://pastebin.com/dJQgFtDH

Το κανεις paste σε ένα αρχείο .txt το ονομάζεις π.χ. onoma.cfg και το ρίχνεις μέσα στο φάκελο που είναι και το y-cruncher.exe
Μετά φτιάχνεις κάπου μια συντόμευση την κάνεις edit και στο target προσθέτεις 
pause:1 config onoma.cfg

Mετά oταν το τρέχεις από τη συντόμευση θα φορτώνει αυτόματα το config χωρίς να χρειάζεται να το κάνεις manual μέσα από το 
y-cruncher

  Hide contents

n8Bsyfb.png

R9mBbSD.png

DjGZaRN.png



 

Και αν ο φίλος έχει πάνω απο 6cores/12threads? Αν έχει παραπάνω απο 16GB RAM? Κάνεις μια τρύπα στο νερό

@KRIKON Όπως το ανοίγεις πατάς 1-7-0 και το αφήνεις μέχρι να περάσει και το Iteration 4, κάπου στα 90 λεπτά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Devastor είπε

Και αν ο φίλος έχει πάνω απο 6cores/12threads?

Ανάλογα τα cores κάνει edit το αρχείο που θα αντιγράψει πριν το save, φαίνεται νομίζω ξεκάθαρα τι χρειάζεται να προσθέσει ή να σβήσει, αν ξέρει να αλλάξει timings στο βίος θα ξέρει και αυτό...

LogicalCores : [0 1 2 3 4 5] = 6cores
LogicalCores : [0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11] =12cores
LogicalCores : [0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15] =16 cores

41 λεπτά πριν, Devastor είπε

Αν έχει παραπάνω απο 16GB RAM? Κάνεις μια τρύπα στο νερό

Μπαίνει στο παρακάτω link ή σε ένα από τα άπειρα παρόμοια που υπάρχουν και μετατρέπει εύκολα τα gb της ram που έχει σε bytes

https://convertlive.com/u/convert/gigabytes/to/bytes

Επεξ/σία από Deu164
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να παίζετε με .cfg παίδες. Φτιάχνετε 2-3 batch files στο ίδιο directory και τρέχετε αυτά.

 

Βιαστικό test(10min) για 32GB setups:

REM y-cruncher_10m.cmd
y-cruncher.exe stress -M:28G -D:65 -TL:600
pause

Πιο διεξοδικό test (60min):

REM y-cruncher_60m.cmd
y-cruncher.exe stress -M:28G -D:120 -TL:3600
pause

 

Για 16GB setups, αλλάζετε το -M switch από 28G σε 12G.

Δεν υπάρχει λόγος να ελέγχετε cores/threads, το πρόγραμμα χρησιμοποιεί αυτόματα ο,τι βρει διαθέσιμο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι μετα απο καιρό με το θέμα που είχα (φαίνεται στο spoiler) και μάλλον βρήκα τι έφταιγε. Έχω ανεβάσει τα soc voltage=1.075 και cLDO=1v εδω και 1 μήνα δεν είχα ουτε μία black screen. Αντιθέτως ακόμα και με soc voltage=1.05v είχα θέματα. Δεν είναι όμως περίεργο να θέλει τόσο πολύ voltage για να λειτουργήσει??? Το calculator προτείνει 1.025.... κάτι πάει λάθος??? Παίζει κανα degrade cpu???

 

Spoiler

Έχω σύστημα με ryzen 2700, msi b450 tomahawk max και 2x16 32gb crucial micron rev. E και δεν μπορώ να σταθεροποιήσω oc στα 3200 με timings πιο χαλαρά και από safe του calculator. Ενώ περναει tm5 20 κύκλους στο άκυρο μου σβήνει η οθόνη μπορεί και μετά από 10 μέρες, και κάνω επανεκκίνηση για να επανέλθει.

Τις τάσεις τις έχω dram voltage=1.37 (αλλά δίνει 1.388), soc voltage=1.025 και cLDO=0.950.

ZenTimings_Screenshot.png.56f919ff534b53f12c35e75ca779c239.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφαγα ενα error στο y cruncher μετα απο πολυ ωρα θα ελεγα πανω απο 3 νομιζω μιας και ειχα φυγει απο το πισι.

Εχει κανεις ιδεα τι μπορει να ειναι?Τωρα να κατσω απο την αρχη να φτιαξω τα timings αν δεν ειναι κατι σημαντικο δεν παιζει.

 

y.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...