Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εβαλα το global c state auto στο μπιος και auto τα xpu settings. Μπουταρα κανονικα πηγα στο ryzen master εκανα οc στα 3.8 και εδωσα 1.2v. Με ryzen power balance και ακομα ειναιβκαρφωτο στα 3.8 και 1.237 vcore

Το ryzen power plan ειναι κατεβασμενο για βαλτο μια στο 5%
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβάσετε κάποιες φορές κολλάει το σύμπαν στα windows και εξαφανίζεται το minimum processor state στο ryzen power plan...δεν είμαι σίγουρος αν έχει να κάνει και με κάποια ρύθμιση στο bios όμως δεν νομίζω...και σε μένα το έχω δει και μετά από μια επανεκκίνηση έστρωσε...δεν ξέρω περισσότερα τι παίζει...υπάρχει θέμα όμως από όσο βρήκα στον γούγλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι εννοεις εγω στο αυτοματο εχω τη συχνότητα και την ραμ απο το bios και τα εβαλα απο ryzen master. Παλι τα ιδια μου κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα όταν τα βάζω από ryzen master και όχι από bios μια χαρά έχει processor minimum state... Δεν ξέρω τι παίζει πάντως και άλλοι αναφέρουν αυτό που λες... Κάποιο bug παίζει να είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα.

Χθες βρήκα χρόνο και έστησα το νέο PC.

 

Ryzen 1700X

Asus X370-F ROG Strix

16GB Flare X 3200MHz CL14

Scythe Mugen 5 Rev 2

 

Η μόνη ρύθμιση που έκανα στο BIOS πέρα από την αναβάθμιση στην τελευταία έκδοση είναι να ενεργοποιήσω το D.O.C.P . Μόλις το ενεργοποίησα αναγνωρισε απευθείας τις μνήμες και τις ρύθμισε στα 3200MHz με τα χαμηλά timings (CL14). Πραγματικά δεν περίμενα ότι θα είναι τόσο εύκολο.

 

Υπάρχει κάποιος οδηγός για να ξεκινήσω να τσεκάρω τον επεξεργαστή και τις μνήμες για το bios της Asus?

 

Θα ήθελα αν μπορώ να τρέξω τις μνήμες παραπάνω μιας και σύμφωνα με τα reviews πάνε άνετα στα 3466 με τα ίδια timings καθώς και το max του επεξεργαστή ώστε να βρω το sweet spot του για να το αφήσω εκεί για μόνιμη 24/7 χρήση.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...