Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κατεβαζεις το ryzen master απο εδω

Ριχνεις μια ματια στο βιντεο αυτο να παρεις μια ιδεα.

Φτιαχνεις τις μνημες σου απο bios και οτι εχει σχεση με τον επεξεργαστη το αφηνεις στο auto.

Kλοκαρεις απο ryzen master μεσα απο τα windows.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ενδιαφέρον, το είχα βάλει το ryzen master αλλά είπα να πειράξω BIOS σαν τον παλιό καλό καιρό.

 

Θα το ξανακατεβάσω και θα το δοκιμάσω. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα κάτι σου έχει κολλήσει. Δε γίνεται να μην idlάρει η CPU καθόλου. Έτσι έκανε ο Pentium III μου το 2000

Δεν έχει κολλήσει τίποτα φιλτατε. Στο windows balanced power plan ρίχνει συχνότητες, στο ryzen power plan δεν ρίχνει κάτω από 90%...

Κατεβαζεις το ryzen master απο εδω

Ριχνεις μια ματια στο βιντεο αυτο να παρεις μια ιδεα.

Φτιαχνεις τις μνημες σου απο bios και οτι εχει σχεση με τον επεξεργαστη το αφηνεις στο auto.

Kλοκαρεις απο ryzen master μεσα απο τα windows.

Άρα μέχρι στις asrock να φτιάξουν το pstate το άτιμο, δεν είναι άσχημη ιδέα το oc από το ryzen master θεωρείς ε; Αν ρίχνει και συχνότητες και ρεύματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις δοκιμασα ! κουμπωσα ρυθμισεις απο το bios για ραμ και εβαλα τα cpu settings στο tweek mode στο auto.μπουταρα και εβαλα απο το ryzen master 3.8 ghz με 1,25 vcore . ολα τα προγραμματα μου δειχνουν πως εχει 1,296 vcore. περασα απο στρες τεστ aida 10 λεπτα κανονικα stable.αλλα τα ρολογια και τα volts δεν μ τα ριχνει 


https://valid.x86.fr/0jiwz4.

Να το αφησω ετσι ή ειναι πολλα (αν ειναι αληθινα τα 1.296);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις δοκιμασα ! κουμπωσα ρυθμισεις απο το bios για ραμ και εβαλα τα cpu settings στο tweek mode στο auto.μπουταρα και εβαλα απο το ryzen master 3.8 ghz με 1,25 vcore . ολα τα προγραμματα μου δειχνουν πως εχει 1,296 vcore. περασα απο στρες τεστ aida 10 λεπτα κανονικα stable.αλλα τα ρολογια και τα volts δεν μ τα ριχνει

 

https://valid.x86.fr/0jiwz4.

Να το αφησω ετσι ή ειναι πολλα (αν ειναι αληθινα τα 1.296);

Το cstate το εβαλες στο auto?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν ξερω.. Μαλλον δινει 0,05 v μόνο του
Εγω τωρα στα 3.8 ειμαι με 1.248 και περναω aida εδω και ενα δεκαλεπτο με μαξ cpu temp 66

x2toiw.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν ξερω.. Μαλλον δινει 0,05 v μόνο του

Εγω τωρα στα 3.8 ειμαι με 1.248 και περναω aida εδω και ενα δεκαλεπτο με μαξ cpu temp 66

x2toiw.png

Με το power plan κομπλε τελικα? 1.237v δειχνει το hwinfo να κοιτας στο cpu το vcore.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα το global c state auto στο μπιος και auto τα xpu settings. Μπουταρα κανονικα πηγα στο ryzen master εκανα οc στα 3.8 και εδωσα 1.2v. Με ryzen power balance και ακομα ειναιβκαρφωτο στα 3.8 και 1.237 vcore

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...