Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Έχουμε και λέμε, τα μέχρι τώρα αποτελέσματα για το PC2 της υπογραφής:

 

RAM, κάτι Generic 2x8GB 2133 CL15 περσινές, παίξαν στα 2800 14-14-14-36 με 1.225v.

Με 1.2v πετάνε περίπου 1 error κάθε 2-3 passes στο memtest 86+, ενώ στα 2933 δεν bootάρει το PC ούτε με 1.275v και 18-18-18-42 timings.

Πάει αυτό.

 

Η CPU φαίνεται να πηγαίνει κομπλέ με default τάση στα 3.6GHz, αλλά δεν πέφτει στα Windows.

Διάβασα ότι για αυτό χρειάζονται τα P-States, πράγμα που δεν υπάρχει εμφανές στο BIOS καμίας B350 mobo. (Έλεος, η P5B Deluxe του 2006 έχει 20 φορές περισσότερα πράγματα και dynamic mhz/voltage στα Windows)

 

Δοκίμασα στο ASUS ZENSTATES 0.2.2 και ενώ φαίνεται να δουλεύει (αλλάζοντας το P0 αλλάζουν τα MHz), εντούτοις όχι σωστά!

 

Και εξηγούμαι:

Με P0 3.6GHz 1.18v, P1 2GHz 0.88v και P2 1,5GHz 0.85v, η CPU τρέχει σε εντελώς idle στα 2GHz, αλλά με 1.18v! Μόνο για κλάσματα πέφτει στα 0.88v, ενώ και με το παραμικρό load πάει αμέσως στα 3.6GHz.

 

Αν δεν τρέξω το πρόγραμμα (auto vcore, auto multi στο BIOS) παίζει πολύ πιο εύκολα σε χαμηλότερα MHz, ενώ και η τάση πέφτει αμέσως από το 1.18 σε χαμηλότερη, μόλις φύγει το όποιο load.

 

Power profile στα Windows 10 έχω το Ryzen, στοκ, χωρίς να το έχω πειράξει καθόλου.

 

 

Τι κάνω λάθος;  :-(

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ενεργοποιησες μια επιλογη για c state?

Γενικα τα p state μη τα πειραζεις,ειναι bugαρισμενα προς το παρον.

Χωρις offset voltage,undervolt και underclock προς το παρον δε γινεται.

Εμενα στα windows 10 δεν εχει καν το ryzen power profile  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενεργοποιησες μια επιλογη για c state?

Γενικα τα p state μη τα πειραζεις,ειναι bugαρισμενα προς το παρον.

Χωρις offset voltage,undervolt και underclock προς το παρον δε γινεται.

Εμενα στα windows 10 δεν εχει καν το ryzen power profile :P

Για να σου βγαλει το ryzen profile πρεπει να κατεβασεις chipset drivers απο το site της amd,αλλα δεν ειναι και τπτ το φοβερο απλα βαζει το minimum cpu power στο 80%
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι ενεργοποίησα το c-state, δε νομίζω ότι άλλαξε κάτι.

Δηλαδή ή θα έχω καρφωμένες τάσεις/mhz ή δε θα παίζει σωστά;

Δε το περίμενα αυτό, 2017 έχουμε :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σου βγαλει το ryzen profile πρεπει να κατεβασεις chipset drivers απο το site της amd,αλλα δεν ειναι και τπτ το φοβερο απλα βαζει το minimum cpu power στο 80%

 

Σε καποια φαση μου το ειχε βγαλει και μετα απο καποια update των windows εξαφανιστηκε παλιλ

Ναι ενεργοποίησα το c-state, δε νομίζω ότι άλλαξε κάτι.

Δηλαδή ή θα έχω καρφωμένες τάσεις/mhz ή δε θα παίζει σωστά;

Δε το περίμενα αυτό, 2017 έχουμε :-(

Εμενα οπως εγραψα και παρα πισω η ταση πεφτει αλλα η συχνοτητα οχι.Για αυτο εγραφα οτι υπαρχει δουλεια ακομα να γινει στα bios.

Μονο offset αν θες να πεφτουν και τα δυο.

Δεν εχει μεγαλη διαφορα στη καναλωση αλλα ειναι το ψυχολογικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν γίνεται να πέφτει η τάση αλλά όχι η συχνότητα, δε θα είναι stable ρε συ.

Ξαναδες το λίγο.

 

Και με offset στο voltage καρφωμένα μένουν τα mhz (και το voltage) αν κλοκαρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται να πέφτει η τάση αλλά όχι η συχνότητα, δε θα είναι stable ρε συ.

Ξαναδες το λίγο.

 

Και με offset στο voltage καρφωμένα μένουν τα mhz (και το voltage) αν κλοκαρω.

Δυο τροποι υπαρχουν για να πεφτουν τα ρολογια μετα απο overclock. Ο ενας ειναι με pstates και ο αλλος κλοκαροντας απο ryzen master ενω το εχεις στοκ απο το bios. Οτι και να κανετε με cstates και power plans κλπ δεν γινεται να πεφτουν οι συχνοτητες. Αν εχετε επιλογη στο bios στο amd cbs επιλογη zen states καλως αλλιως με p states απο windows(εγω να πω την αληθεια ειχα θεματα).
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σου βγαλει το ryzen profile πρεπει να κατεβασεις chipset drivers απο το site της amd,αλλα δεν ειναι και τπτ το φοβερο απλα βαζει το minimum cpu power στο 80%

Να διορθώσω ότι το βάζει στο 90% και επίσης κάνει disable το core park.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Να διορθώσω ότι το βάζει στο 90% και επίσης κάνει disable το core park.

Το οποίο 90% δεν έχει απολύτως καμία λογική γιατί μια χαρά ρίχνει τη συχνότητα κάτω από το 90% της μέγιστης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να διορθώσω ότι το βάζει στο 90% και επίσης κάνει disable το core park.

Το πρωτο το ειχαν 50% μετα το δευτερο το εβαλαν στο 80% γιατι ειχε θεμα στα παιχνιδια ,μετα στο επομενο δεν εδωσα καν σημασια γιατι το περασα με κλοκαρισμενο συστημα οποτε δεν υπηρχε η επιλογη.

 

Αυτο για το core park δεν το ηξερα να πω την αληθεια.

Το οποίο 90% δεν έχει απολύτως καμία λογική γιατί μια χαρά ρίχνει τη συχνότητα κάτω από το 90% της μέγιστης...

Δεν σε πιανω ακριβως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Generic DDR4-2133 και έφτασαν 2800 ; Έπος ! Υπάρχει κανά λινκ για το ποιές έχεις :D

Τι να σου πω, κάτι πράσινες Hynix είναι, χωρίς ψύκτρες, με αυτό το Part number. (οι TF, 2133MHz).

Μου είχαν ξεμείνει από ένα περσινό σύστημα.

 

Δεν σε πιανω ακριβως?

Minimum 90% σημαίνει ότι η CPU θεωρητικά δεν μπορεί να πέσει κάτω από το 90% της μέγιστης ονομαστικής της συχνότητας, σε idle. Αλλά... πέφτει (!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω, κάτι πράσινες Hynix είναι, χωρίς ψύκτρες, με αυτό το Part number. (οι TF, 2133MHz).

Μου είχαν ξεμείνει από ένα περσινό σύστημα.

 

Minimum 90% σημαίνει ότι η CPU θεωρητικά δεν μπορεί να πέσει κάτω από το 90% της μέγιστης ονομαστικής της συχνότητας, σε idle. Αλλά... πέφτει (!)

δλδ εσενα οταν το εχεις 90% ριχνει συχνοτητα? γτ δεν μου εχει συμβει ποτε με κανεναν επεξεργαστη.

Και εμενα παιζει καρφωτα στα 3.7ghz με 1.2 vcore. Ειναι κακο;

οχι ρε συ τι κακο να ειναι 1.2v σιγα το ρευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όχι ιδιαίτερα, αλλά γιατί να καις διαρκώς 20-30W και να τον δουλεύεις all core max mhz όλη την ώρα;

Προσωπικά δε νιώθω πολύ βολικά με αυτό.


δλδ εσενα οταν το εχεις 90% ριχνει συχνοτητα? γτ δεν μου εχει συμβει ποτε με κανεναν επεξεργαστη.

Δεν το έχω, το default power profile των Windows με Ryzen είναι έτσι. Και ναι, πέφτει στο 1.5GHz. Είτε το βάλω 1% είτε 90% (default). Αν το βάλω χεράτα 98%, δεν πέφτει. Δε ξέρω τι και πως λειτουργεί και τι παίζει από πίσω, in fact γι' αυτό ακριβώς αναρωτιέμαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...