Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μακάρι για να συνεχίσει να υπάρχει αυτή η κόντρα που ευνοεί όλους μας σαν καταναλωτές...σε άλλα νέα στην δική μου AsRock ab350 fatal1ty gaming itx/ac δεν καταλαβαίνω γρι πως παίζει το vcore offset. Ενώ παίρνει αρνητικές τιμές δεν τις βλέπω στην πράξη (άσε που πάει ανά 50millivolt η αύξηση ή η μείωση και όχι σε πιο μικρές τιμές)...επίσης τι στο καλό κάνω και δεν κατεβάζει ρεύματα όταν κάνω oc με p states και έχοντας ενεργοποιημένα τα p1 και p2 states, δεν ξέρω...ενώ κατεβάζει συχνότητες δεν κατεβάζει ρεύματα...θέλει δουλειά η asrock ακόμη υποθέτω...ή κάτι δεν καταλαβαίνω εγώ και δεν κάνω από αυτά που έγραψε ο Σπαρτιάτης.

 

Κάτοχος της μεγάλης αδερφής x370 sli χρειάστηκε να αφήσω στο auto το δεύτερο pstate για να μου τα κατεβάζει τα ρεύματα. Δυστυχώς δεν μπορώ να βρώ το άρθρο (είμαι στην δουλειά).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σαν όχι ιδιαίτερα γνωστής , έκανα over clock μέσω ryzen master. Χωρίς να πειράξω την τάση έφτασα χαλαρά στα 3.75 σε όλους τους πυρήνες ( r5 1600) . Μεγάλη ώθηση στα παιχνίδια, φτάνει τον 1600χ (με 1060 6 GB)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την πληροφορία φίλτατε, θα το δοκιμάσω αύριο...δηλαδή το P0 και το P1 ενεργοποιημένα σε custom και το P2 στο auto;

 

Μόνο το P0 ενεργοποιημένο, τα υπόλοιπα στο auto.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω ένα γελοίο bug (Δεν ξέρω βέβαια αν ειναι bug) στην taichi που αν βάλω στo P0 , VID διάφορο αυτό που είναι στις στοκ ρυθμίσεις τότε λοκάρει στα 2.7GHz η CPU. Δυστυχώς πρέπει να παίξω με Offset voltage που είναι ότι νάναι καθώς χρειάζομαι παραπάνω mV εκεί για να παίξει στην ίδια συχνότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και έστησα κι εγώ το συστηματάκι μου (σχεδόν, μιας και ακόμα περιμένω κουτί και gpu), είπα να ανεβάσω κάνα νούμερο.

Μερικά CB σε 3.6-4.0 GHz με RAM στα 2933MHz με τα timings που παραθέτω πιο κάτω.

 

Για τις RAM δοκίμασα διάφροα, SOC στα 1.1v, DRAM Voltage μέχρι 1.4-1.45V, διάφορα timings αλλά στα 3200MHz μουλαρώνουν. Θα τις στρώσω που θα πάει :P

Για την ώρα τρέχει daily 3.6GHz με 1.1v LLC2 και 0.95 SOC, ίσως μπορεί να πέσει κι άλλο το τελευταίο.

 

Στα 4.0GHz δεν ήταν απολύτως σταθερό και δεν το πέδεψα αρκετά, πάντως το CB το έτρεξε με 1.325V. Πάνω από 1.35 δεν έδωσα μιας και που με την stock ψύκτρα δεν έχει πολύ νόημα. Ίσως όταν έχω κέφια για κάνα bench να προσπαθήσω με παραπάνω.

post-242459-0-33711300-1507654163_thumb.png

post-242459-0-19872400-1507654187_thumb.png

post-242459-0-41192300-1507654217_thumb.png

post-242459-0-08197600-1507654242_thumb.png

post-242459-0-85239800-1507654291_thumb.png

post-242459-0-96541200-1507654305_thumb.png

post-242459-0-84317600-1507654311_thumb.png

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω ένα γελοίο bug (Δεν ξέρω βέβαια αν ειναι bug) στην taichi που αν βάλω στo P0 , VID διάφορο αυτό που είναι στις στοκ ρυθμίσεις τότε λοκάρει στα 2.7GHz η CPU. Δυστυχώς πρέπει να παίξω με Offset voltage που είναι ότι νάναι καθώς χρειάζομαι παραπάνω mV εκεί για να παίξει στην ίδια συχνότητα.

Bug ειναι και ειναι σε ολα τα ryzen.

Για να δουλεψουν τα states θελουν offset η τυχη  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο το P0 ενεργοποιημένο, τα υπόλοιπα στο auto.

Μπορεί να θυμάμαι λάθος όμως έχω την σιγουριά (σχεδόν...) ότι όταν το δοκίμασα έτσι αρχικά δεν κατέβαζε ούτε ρολόγια ούτε ρεύματα...αύριο θα δοκιμάσω για σιγουριά και θα ενημερώσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να θυμάμαι λάθος όμως έχω την σιγουριά (σχεδόν...) ότι όταν το δοκίμασα έτσι αρχικά δεν κατέβαζε ούτε ρολόγια ούτε ρεύματα...αύριο θα δοκιμάσω για σιγουριά και θα ενημερώσω.

Αν θελετε να μην πεδευεστε με τα p states Βαλτε στο πρωτο μονο την τιμη fid η τα ghz που θελετε αναλογα τη μητρικη βαλτε στο auto το p1 και p2 και καντε το p3 και τα υπολοιπα disable,και εννοειτε offset ρευμα

Μιας και έστησα κι εγώ το συστηματάκι μου (σχεδόν, μιας και ακόμα περιμένω κουτί και gpu), είπα να ανεβάσω κάνα νούμερο.

Μερικά CB σε 3.6-4.0 GHz με RAM στα 2933MHz με τα timings που παραθέτω πιο κάτω.

 

Για τις RAM δοκίμασα διάφροα, SOC στα 1.1v, DRAM Voltage μέχρι 1.4-1.45V, διάφορα timings αλλά στα 3200MHz μουλαρώνουν. Θα τις στρώσω που θα πάει :P

Για την ώρα τρέχει daily 3.6GHz με 1.1v LLC2 και 0.95 SOC, ίσως μπορεί να πέσει κι άλλο το τελευταίο.

 

Στα 4.0GHz δεν ήταν απολύτως σταθερό και δεν το πέδεψα αρκετά, πάντως το CB το έτρεξε με 1.325V. Πάνω από 1.35 δεν έδωσα μιας και που με την stock ψύκτρα δεν έχει πολύ νόημα. Ίσως όταν έχω κέφια για κάνα bench να προσπαθήσω με παραπάνω.

Αν σου εβγαλε cb στα 4ghz 1.325v εχεις καλο κομματι φιλε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξα από offset voltage σε σταθερό και έβαλα 1.3 για 3.8 ... Αλλά βλέπω ότι ενώ σε idle κρατάει σταθερό 1.331 όταν τρέχω cinebench πέφτει στο 1.263 ... Τι μπορεί να φταίει ? Έχω thermal throtle ή κάτι τέτοιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξα από offset voltage σε σταθερό και έβαλα 1.3 για 3.8 ... Αλλά βλέπω ότι ενώ σε idle κρατάει σταθερό 1.331 όταν τρέχω cinebench πέφτει στο 1.263 ... Τι μπορεί να φταίει ? Έχω thermal throtle ή κάτι τέτοιο ?

vdrop ,η ανεβαζεις ρευμα η ανεβαζεις llc αν εχει η μητρικη σου, ειναι φυσιολογικο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπ και στην δική μου το έχω παρατηρήσει asrock ab350 fatal1ty gaming itx/ac στα 3.6 με 1,2 ρεύμα και offset auto μιας και δεν ξέρω πως και αν μπορώ να το βγάλω off... Και μιας και είμαι νουμπας θεωρούσα ότι είναι φυσιολογικό και δεν πειράζει. Περνάει aida64 stress test πάνω από μια ώρα κανονικά... Πρέπει να το φτιάξω ώστε να σταθεροποιηθεί το ρεύμα;;; Γιατί έχω την εντύπωση ότι παίζει να μου το κάνει και όταν είναι stock και auto επίσης σε stress test...για φωτιστε με φίλτατοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενεργοποιημένα είναι τα llc στο level 3 και 130% . Τελικά πάντως είναι προτιμότερο το σταθερό ρεύμα ή με offset ?

 

Επίσης ποια από τις 2 θερμοκρασίες είναι πιο λογικές για 1700 στα 3.8 με στοκ cooler ?

 

1) 30 idle και 70 full load

2) 40 idle και 80 full load

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώνω ότι σε stock συχνότητες και ρεύματα στο auto και offset στο auto, όταν κάνω stress test από 1.28volt που δίνει idle, πάει σε όλους τους πυρήνες περίπου 1.15 σε stress test...τι παίζει; Που δεν καταλαβαίνω; Να σημειώσω ότι δεν έχει κολλήσει ποτέ πουθενά ούτε σε παιχνίδι, ούτε σε aida64 τεστ...την ίδια συμπεριφορά έχει και όταν βάζω συχνότητες καρφωτά στα 3,6 και μαζί αναγκαστικά και ρεύμα 1,2volt (δεν αφήνει auto η μητρική όταν βάζω χεράτη συχνότητα) και offset στο auto (δεν ξέρω καν αν βγαίνει στο off...δεν μπόρεσα να το βγάλω ποτέ)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενεργοποιημένα είναι τα llc στο level 3 και 130% . Τελικά πάντως είναι προτιμότερο το σταθερό ρεύμα ή με offset ?

 

Επίσης ποια από τις 2 θερμοκρασίες είναι πιο λογικές για 1700 στα 3.8 με στοκ cooler ?

 

1) 30 idle και 70 full load

2) 40 idle και 80 full load

Πολυ vdrop νομιζω εχεις για llc3 ,εγω στα 3,8ghz εβαζα 1.325v με llc3 και επεφτε μεχρι 1.285v, το vdrop δεν εχει να κανει με το offset η manual ειναι φυσιολογικο ακομα και στοκ θα εχεις vdrop οταν τρεχεις κατι βαρυ.

Να σου πω την αληθεια δεν εχω δει καμια διαφορα με manual και offset.

 

Το καλοκαιρι  στα 3,8 ειχα 40idle και 80 φευγα σε prime με το στοκ κουλερ.

Ωπ και στην δική μου το έχω παρατηρήσει asrock ab350 fatal1ty gaming itx/ac στα 3.6 με 1,2 ρεύμα και offset auto μιας και δεν ξέρω πως και αν μπορώ να το βγάλω off... Και μιας και είμαι νουμπας θεωρούσα ότι είναι φυσιολογικό και δεν πειράζει. Περνάει aida64 stress test πάνω από μια ώρα κανονικά... Πρέπει να το φτιάξω ώστε να σταθεροποιηθεί το ρεύμα;;; Γιατί έχω την εντύπωση ότι παίζει να μου το κάνει και όταν είναι stock και auto επίσης σε stress test...για φωτιστε με φίλτατοι.

Οχι ειναι φυσιολογικο εφοσον δεν εχεις θεμα σταθεροτητας δεν χρειαζεται τπτ.

 

Γενικα για να υπολογισεις την τιμη για offset θα βαζεις το ρευμα που θες να δωσει πχ 1.3v θα αφαιρεις το stock ρευμα του επεξεργαστη σου (για τον 1700 ειναι 1.187v) και αυτο που σου βγαζει ειναι η τιμη offset που πρεπει να βαλεις.

 

Offset ειναι στην ουσια το εξτρα παραπανω ρευμα απο το στοκ δλδ:

1.3v(ζητουμενο) - 1.187v(stock) = 0.113v(offset)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...