Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι για τον 1600 το στοκ; Επίσης πολύ ωραίο αυτό που λες για το vcore... Σε μια μητρική όμως που υποστηρίζει τέτοιες τιμές για vcore...η άτιμη η δική μου υποστηρίζει μόνο ανά 50millivolt αύξηση... Χαχα... Έλεγα όταν βγουν οι ryzen+ αν έχουν υψηλά ρολόγια στοκ να τιμήσω έναν αλλά όπως το βλέπω παίζει να τιμήσω για από τις mini-itx της asus αν είναι σοβαρότερες στο bios τους... Λιγάκι απογοητεύτηκα με τις ρυθμίσεις που μπορώ να κάνω στην asrock μου. :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τσουκου... Πουθενά... Με παιδεύει η άτιμη η asrock...

Βαλτον default ,κλεισε το core performance boost κανε save και ξαναμπες bios ,το vcore που θα δεις ειναι το stock

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα παιζει πολυ ρολο η ραμ για overclock των ryzen dimm vengance led 3200 σταγκαρε το overclock στα 3.7ghz σε asus και δεν μπορουσε να τρεξει πανω αποι 2993 ,νεο dimm  team group pro dark μιλαει στα 3200 default και πηρε τον επεξεργαστη με λιγοτερο ρευμα 3.9....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια απορία! Εχω 2 στικακια ram της crucial, χωρίς heatsinks και 2133mhz rated. Με 2 τσιμπήματα τα εχω και τρεχουν εδω και ένα μηνα χωρις κιχ στα 2666mhz με 1.2v και λιγο πειραγμένο το latency. Λετε να πηγαινουν παραπάνω χωρις κίνδυνο ή να τα αφησω οπως εχουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένου ότι δεν βλέπω χωρίς heatsinks στην αγορά στα 3000, θα φοβόμουν να τα πάω 2966 με 1.35v. Εγώ βέβαια είμαι και λίγο φοβιτσιαρης σε αυτά. Αν ήταν κανένας άλλος overclocker θα σου έλεγε να τα μπουμπουνισεις και να δεις αν είναι σταθερά. Αν όχι, γυρνάς όπως ήσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με φοβίζει! Οτι κανονικα ειναι για 2133 και το εχω στα 2666. Ειναι ~ 25% πανω ηδη. Το 2993 θα είναι~ 47% και αυτο το καιρο το χρειαζομαι για matlab... Θα κατσω στα αυγά μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα υπαρχουν 3000 χωρις heatsink.

Και μεταξυ μας,δε παθαινουν και τιποτα,πιο πολυ για το εφε ειναι.

Δεν ακουσα ποτε κανεναν να του πεθανε μνημη επειδη ζεσταθηκε.

Τωρα δε ξερω αν βγαζουν πχ σφαλματα αν ζεσταινονται αλλα δε νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με φοβίζει! Οτι κανονικα ειναι για 2133 και το εχω στα 2666. Ειναι ~ 25% πανω ηδη. Το 2993 θα είναι~ 47% και αυτο το καιρο το χρειαζομαι για matlab... Θα κατσω στα αυγά μου

Aπλα δοκιμαζεις, το πολυ πολυ να μην ειναι σταθερες και να ξαναγυρισεις στα παλια ghz. Μην τις φοβασαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν έχω ακούσει να πεθάνει dimmάκι από temps από εποχή edo dram :-D  Το πιο πιθανό είναι αν φτάσει σε σημείο το κουτί να "ψήνει" την μνήμη θα έχουν παραδώσει πνεύμα πολύ νωρίτερα τα vrm και η cpu. Από την άλλη το voltage θέλει πάρα πολύ προσοχή, ακόμα και 0.01v διαφορά από ένα σημείο και μετά παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στην σταθερότητα αλλά και στην ασφάλεια του overclocking.

 

P.S. Και οι δικές μου χωρίς heatsink είναι με ένα sticker μόνο. Όλες οι OEM/value χωρίς heatsink είναι επίσης ανεξαρτήτου Mhz. Οι ψήκτρες πιο πολύ χρησιμότητα έχουν για να βάλεις πάνω LEDs πλέον ή να σου σπάσουν τα νεύρα με καμιά γομαρόψηκτρα αν είναι high profile.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1usmus 1701 mod bios devil.gif

Fully unlocked AMD_CBS:

1) FCH Common Options
2) NVDIMM
3) FanControl
4) something else smile.gif

 

http://www.overclock.net/t/1624603/rog-crosshair-vi-overclocking-thread/28140#post_26388412

Προτείνω να μην βιαστείτε να βάλετε το mod bios .Καλά είναι με περιμένουμε για να μάθουμε περισσότερα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις είπα στο παιδί που πούλησα την asus prime b350 (αν θυμάστε) πως να κάνει oc τις ram.

Πήρε 2 τέτοιες https://www.skroutz.gr/s/9470608/G-Skill-Aegis-8GB-DDR4-3000MHz-F4-3000C16S-8GISB.html

 

Έτρεξαν στα 3066 σε dual channel χωρίς πολλά πολλά και υποψιάζομαι πως πάνε και στα 3200.

Να το δοκιμάσουμε λέτε; Επειδή φοβάται μη του καουν οι μνήμες λέει :P

 

Edit: lol. Έτρεξαν και στα 3200. Του έστειλα και το mem test να κάνει. Πόσες ώρες να το αφήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το λογιστικό φύλλο του 1usmus που ήταν σε βιντεάκι του Mindblanktech, έχει κάποια αξία; Πώς το βλέπετε;
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1ubpbdMcdiS37g_dReCX-49Auk-aRAcTs-8cVNL1caHo

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...