Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι ιδιαίτερα, αλλά γιατί να καις διαρκώς 20-30W και να τον δουλεύεις all core max mhz διαρκώς;

 

Προσωπικά δε νιώθω πολύ βολικά με αυτό.

Και εγω ετσι πιστευα,αλλα εκατσε και εκανε ενας δοκιμες και η διαφορα ειναι 8W.Αμελητεα...

Αργα η γρηγορα θα βγει fix.Το θεμα υπαρχει σε ολες τις μητρικες απο οτι εχω καταλαβει.

Τωρα αν το παρατησουν ετσι,ε τοτε η αμδ ειναι αξια της μοιρας της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ε τι να βγάλουν, έχουμε ξεπεράσει πλέον το 6μηνο από την κυκλοφορία, δεν περιμένω να βγει κάτι.

 

Απ ό,τι φαίνεται είναι feature που άφησαν για τις high end μητρικές (X370 και εκεί όχι όλες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οποίο 90% δεν έχει απολύτως καμία λογική γιατί μια χαρά ρίχνει τη συχνότητα κάτω από το 90% της μέγιστης...

Αν δεν κάνω σοβαρό λάθος σε μένα όταν όλα είναι στοκ και επιλεγμένο το ryzen plan τότε ο επεξεργαστής r5 1600 τρέχει πάντα στα 3.4 όχι στα 3.2, κάνει boost ο ένας πυρήνας όμως ρολόγια κάτω από 3.1 δεν έχω δει... Άρα στο 90% τον κρατάει... Δεν ξέρω αν έχει κολλήσει με κάποιο update... Ιδέα δεν έχω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παιδιά η διαχείριση ολόκληρου του Chip δεν είναι θέμα του sense MI των ryzen ?

 

http://www.amd.com/en/technologies/sense-mi

 

Νομίζω πως σε αυτό δεν έχουν τα windows καμία σχέση. Το chip δουλεύει ανεξάρτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν δεν κάνω σοβαρό λάθος σε μένα όταν όλα είναι στοκ και επιλεγμένο το ryzen plan τότε ο επεξεργαστής r5 1600 τρέχει πάντα στα 3.4 όχι στα 3.2, κάνει boost ο ένας πυρήνας όμως ρολόγια κάτω από 3.1 δεν έχω δει... Άρα στο 90% τον κρατάει... Δεν ξέρω αν έχει κολλήσει με κάποιο update... Ιδέα δεν έχω...

Σίγουρα κάτι σου έχει κολλήσει. Δε γίνεται να μην idlάρει η CPU καθόλου. Έτσι έκανε ο Pentium III μου το 2000...

 

 

Παιδιά η διαχείριση ολόκληρου του Chip δεν είναι θέμα του sense MI των ryzen ?

 

http://www.amd.com/en/technologies/sense-mi

 

Νομίζω πως σε αυτό δεν έχουν τα windows καμία σχέση. Το chip δουλεύει ανεξάρτητα.

Νομίζεις. :P

Πειράζοντας το power plan στα Windows μια χαρά αλλάζει η συμπεριφορά της CPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα κάτι σου έχει κολλήσει. Δε γίνεται να μην idlάρει η CPU καθόλου. Έτσι έκανε ο Pentium III μου το 2000...

 

 

Νομίζεις. :P

Πειράζοντας το power plan στα Windows μια χαρά αλλάζει η συμπεριφορά της CPU.

To λογικο ειναι να μην πεφτει κατω απο το 90% αλλιως τι νοημα εχει να ειναι στο 90%.

 

post-341170-0-06739700-1507969582_thumb.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μα, πέφτει, αυτό λέω. Μη με κάνεις τώρα να ανοίγω PC και να φτιάχνω εικόνες για τα αυτονόητα.

 

Φυσικά, αν βγάλεις οτιδήποτε από το auto στο BIOS, όλα μένουν απολύτως καρφωμένα, δυστυχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα, πέφτει, αυτό λέω. Μη με κάνεις τώρα να ανοίγω PC και να φτιάχνω εικόνες για τα αυτονόητα.

 

Φυσικά, αν βγάλεις οτιδήποτε από το auto στο BIOS, όλα μένουν απολύτως καρφωμένα, δυστυχώς...

Ρε συ σοβαρα τωρα δεν γινεται αυτο που λες, η καποια επιλογη εχεις βαλει στη μητρικη σου που παρακαμπτει το Power Plan η το εχεις πιο κατω απο 90% τσεκαρε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ σοβαρα τωρα δεν γινεται αυτο που λες, η καποια επιλογη εχεις βαλει στη μητρικη σου που παρακαμπτει το Power Plan η το εχεις πιο κατω απο 90% τσεκαρε το.

σε μένα πάντως όταν κάνω oc δεν μπορώ να μπω να τα βάλω να πέφτουνε χαμηλά είναι κολλημένα πάνω . αν κάνω na πειράξω μονο πάλι το oc  τα ίδια αν το αφήσω μαμά μου δίνη την δυνατότητα να τα ρίjο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε μένα πάντως όταν κάνω oc δεν μπορώ να μπω να τα βάλω να πέφτουνε χαμηλά είναι κολλημένα πάνω . αν κάνω na πειράξω μονο πάλι το oc  τα ίδια αν το αφήσω μαμά μου δίνη την δυνατότητα να τα ρίjο

Μιλαμε για stock ,εννοειται οτι με ανεβασμενο τον επεξεργαστη δεν δουλευει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...