Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@bebius Απλά checkare μέχρι πόσο μπορεί να φτάσει το Fabric σου σε asychronous mode (Απλά βάζεις 1900 FCLK και αφήνεις την μνήμη σε 3600 που είσαι τώρα) και τεστάρεις μόνο το fabric

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Devastor είπε

@bebius Απλά checkare μέχρι πόσο μπορεί να φτάσει το Fabric σου σε asychronous mode (Απλά βάζεις 1900 FCLK και αφήνεις την μνήμη σε 3600 που είσαι τώρα) και τεστάρεις μόνο το fabric

Με p95 large και furmark πιστεύεις είναι οκ το τεστ; Αν ναι πόση ώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, bebius said:

Με p95 large και furmark πιστεύεις είναι οκ το τεστ; Αν ναι πόση ώρα;

Εγώ προσωπικά το κάνω με Random-X και OCCT VRAM για μια ώρα. Ότι και να κάνεις πάντως θέλει και load στα PCI-E lanes 

Στο μισάωρο αν δεν σου σκάσει error είσαι κομπλέ, η μια ωρα είναι για σιγουριά

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Devastor είπε

Εγώ προσωπικά το κάνω με Random-X και OCCT VRAM για μια ώρα. Ότι και να κάνεις πάντως θέλει και load στα PCI-E lanes 

Στο μισάωρο αν δεν σου σκάσει error είσαι κομπλέ, η μια ωρα είναι για σιγουριά

Noμίζω είμαι οκ, 50 λεπτά p95 large+furmark. Πάω για τα 3800.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τεστάρει τα 3800 με fast timings όλα κομπλέ. Ξεκινάω να σφίγγω τα πάντα σύμφωνα με το guide από github. Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το ποιος είναι ο πιο γρήγορος τρόπος για test όταν σφίγγεις μεμονωμένα timings. Δηλαδή θεωρώ ότι το usmus tm5 εφόσον πειράζω μεμονωμένες ρυθμίσεις δε μου χρειάζεται καθώς θα ξέρω τι φταίει, οπότε χρειάζομαι ότι πιο βαρύ και γρήγορο μπας και τελειώσω μέχρι τον χειμώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, bebius said:

Έχω τεστάρει τα 3800 με fast timings όλα κομπλέ. Ξεκινάω να σφίγγω τα πάντα σύμφωνα με το guide από github. Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το ποιος είναι ο πιο γρήγορος τρόπος για test όταν σφίγγεις μεμονωμένα timings. Δηλαδή θεωρώ ότι το usmus tm5 εφόσον πειράζω μεμονωμένες ρυθμίσεις δε μου χρειάζεται καθώς θα ξέρω τι φταίει, οπότε χρειάζομαι ότι πιο βαρύ και γρήγορο μπας και τελειώσω μέχρι τον χειμώνα.

Κοίταξε, με το 1usmus πάνω κάτω ξέρεις τι σου βαράει και πώς. Δεν υπάρχει "γρήγορος" τρόπος όλα αυτά ειναι μπακαλίστικα πράγματα για εμένα 

Εγώ προσωπικά σε κάθε αλλαγή που κάνω (πέρα απο τάσεις που εκεί το ΤΜ5 δεν τα βρίσκει) τρέχω 20 cycles TM5

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, yiannis1991 said:

For what it's worth, ο buildzoid για daily προτείνει overnight hci και καμιά 50αριά κύκλους linpack 8GB..

Δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο βρίσκουν fabric errors αυτά, εννοώ το HCI σίγουρα οχι 

Βέβαια με NVIDIA που έχει το prefer maximum performance μπορεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Devastor είπε

Δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο βρίσκουν fabric errors αυτά, εννοώ το HCI σίγουρα οχι 

Βέβαια με NVIDIA που έχει το prefer maximum performance μπορεί 

φαντάζομαι εννοεί για τις μνήμες και τον imc. Για το fabric κάνουμε αυτό που ξέρουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Devastor Επειδή βλέπω ότι αλλάζεις τα stress tests κατά καιρούς (και καλά κάνεις, αφού έχουν διαφορετικές φιλοσοφίες), στην παρούσα φάση τι χρησιμοποιείς μετά το usmus μόνο για ram;

@yiannis1991Το HCI από calculator; Με ποια settings; Επίσης για fabric αυτό που ξέρετε είναι heavy ram τέστ μαζί με φόρτωμα της GPU;

Edit: Σαν παράδειγμα για την ανάγκη διαφόρων stress tests, αναφέρω και γω την περίπτωση μου όπου έβγαλα 25 cycles usmus και πήρα error στο anta777extreme.

Επεξ/σία από bebius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 hours ago, bebius said:

@Devastor Επειδή βλέπω ότι αλλάζεις τα stress tests κατά καιρούς (και καλά κάνεις, αφού έχουν διαφορετικές φιλοσοφίες), στην παρούσα φάση τι χρησιμοποιείς μετά το usmus μόνο για ram;

@yiannis1991Το HCI από calculator; Με ποια settings; Επίσης για fabric αυτό που ξέρετε είναι heavy ram τέστ μαζί με φόρτωμα της GPU;

Edit: Σαν παράδειγμα για την ανάγκη διαφόρων stress tests, αναφέρω και γω την περίπτωση μου όπου έβγαλα 25 cycles usmus και πήρα error στο anta777extreme.

Συνήθως τρέχω TM5 για να κοιτάξω τα timings και ΜΟΝΟ αυτά, Y-Cruncher 4 Iteration για να δώ οτι όλα είναι καλά και OCCT Large Extreme, μετά κοιτάω το Fabric με τον τρόπο που σου είπα παραπάνω. Αν τα περάσει όλα αυτά χωρίς WHEA το λέω και daily stable 

Linpack τρέχω μόνο 3 κυκλους με 4GB ram σε κάθε αλλαγή των timings/GDM για να δώ αν όντως έχω καλύτερη απόδοση (GFlops)

Όλα τα πάνω ΠΑΝΤΑ με HWinfo ανοιχτό να βλέπω τα WHEA

Και το 1usmus και το Anta βαράνε με  SSE απλά η μεθοδολογία διαφέρει, το ΑΝΤΑ είναι ποιο  ευαίσθητο στα IMC Voltages. Αλλά προσωπικά εγώ μετά απο 1usmus/y-cruncher/OCCT Extreme/OCCT Vram+Random X  δεν είχα ποτέ θέμα

Επεξ/σία από Devastor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ποικιλία.

Το error στο anta το πήρα μετά από μείωση tRFC και 25  cycles successful usmus. Πιθανώς να θέλω λίγο vsoc LLC γιατί μου πέφτει στα 1.08 από 1.1V που έχω ρυθμίσει.

Για το fabric που είπες, αν το τσεκαρεις μια φορά για συγκεκριμένη τιμή δεν είσαι οκ για άλλες αλλαγές; Και πιο αποδοτικό δεν είναι να το τεστάρεις πρώτο, όπως μου είπες τις προάλλες;

Για σκέτο CPU για να τσέκαρω undervolt τι προτείνεις; Εμένα παραδοσιακά το prime95 small μου χτυπούσε συχνότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, bebius said:

Ωραία ποικιλία.

Το error στο anta το πήρα μετά από μείωση tRFC και 25  cycles successful usmus. Πιθανώς να θέλω λίγο vsoc LLC γιατί μου πέφτει στα 1.08 από 1.1V που έχω ρυθμίσει.

Για το fabric που είπες, αν το τσεκαρεις μια φορά για συγκεκριμένη τιμή δεν είσαι οκ για άλλες αλλαγές; Και πιο αποδοτικό δεν είναι να το τεστάρεις πρώτο, όπως μου είπες τις προάλλες;

Για σκέτο CPU για να τσέκαρω undervolt τι προτείνεις; Εμένα παραδοσιακά το prime95 small μου χτυπούσε συχνότερα.

Τα Ζεν3 λειτουργούνε εντελώς διαφορετικά απο Ζεν2. Πολύ ποιο διασκεδαστικό να παίζω με Ζεν3 για εμένα αν και χρονοβόρο. Είναι εντελώς ένα κεφάλαιο μόνα τους τα Ζεν3, σε PC φίλης μου πήρε 3 μέρες να βρώ το κατάλληλο Per-core CO

Αν δεν αλλάξεις main voltages (SoC/VDDG) δεν είναι ανάγκη να κοιτάς το fabric 

Να έχεις υπόψην σου οτι το SoC πρέπει να είναι πάντα 50mv παραπάνω απο τα VDDG, δηλαδή 1.05 VDDG θέλει 1.1 SoC (μαζί με το οποιοδήποτε vdroop) οπότε  βάλε το LLC σου σε 2, το 1 κάνει Overshoot το 2 είναι σχεδόν flat

Το χαμηλό VDDP θα σου δώσει παραπάνω latency και το tPHYRDL θα είναι 28 αντί για 26 σε ένα ή και στα 2 DIMMS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα είναι πως κάνεις stability testing το CΟ; Δοκίμασα αυτά τα scriptάκια p95 per core stability και ενώ έβγαζε overnight μου έσκασε ένας πυρήνας σε game που είναι single thread (euro truck sim) και μπορεί να χτυπήσει ψηλά ρολόγια λόγω χαμηλού load. Φυσικά οι μνήμες είχαν περάσει τα stability tests που έχουμε πει..

Y.Γ. Δεν είχα autoOC offset.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, yiannis1991 said:

Το θέμα είναι πως κάνεις stability testing το CΟ; Δοκίμασα αυτά τα scriptάκια p95 per core stability και ενώ έβγαζε overnight μου έσκασε ένας πυρήνας σε game που είναι single thread (euro truck sim) και μπορεί να χτυπήσει ψηλά ρολόγια λόγω χαμηλού load. Φυσικά οι μνήμες είχαν περάσει τα stability tests που έχουμε πει..

Y.Γ. Δεν είχα autoOC offset.

Εκεί είναι το πρόβλημα, το μόνο script που μετράει είναι το corecycler και πρέπει να τρέξεις τα πάντα. 

Εγώ προσωπικά ήξερα πάνω κάτω τι τιμές ήθελε το κάθε core με την βοήθεια απο 1 text document που έχω κρατήσει απο το OCN.

Θέλει πολλά προγράμματα όπως tool1007, CTR, CoreCyler, OCCT per core με σωστό config είναι μεγάλη ιστορία και χρονοβόρα αλλά αξίζει για εμένα

Αν κάποιος τώρα το θεωρεί χάσιμο χρόνου ας μην ασχοληθεί καν, για εμένα το θεωρώ διασκεδαστικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...