Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα για το cl15 βοήθησε το RTT_NOM και το PARK αλλά και πάλι δεν μπόρεσα να περάσω ούτε 3 κύκλους ΤΜ5. Είχα κάνει διάφορους συνδυασμούς αλλά μετά βαρέθηκα και το παράτησα. Δεν παίζει να έχει καν διαφορά από τα 3800cl16 (απτή διαφορά εννοώ)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

Εμένα για το cl15 βοήθησε το RTT_NOM και το PARK αλλά και πάλι δεν μπόρεσα να περάσω ούτε 3 κύκλους ΤΜ5. Είχα κάνει διάφορους συνδυασμούς αλλά μετά βαρέθηκα και το παράτησα. Δεν παίζει να έχει καν διαφορά από τα 3800cl16 (απτή διαφορά εννοώ)..

Σε ποιο κιτ? Εγώ με τον @Steliosviper κοιτάμε για 3800 14cl, εντωμεταξύ στην b450 tomahawk οι μνήμες πέρασαν τα τεστ για το 14 cas με το kit που είχα στο δικό μου το έκανα τραμπα μήπως ήταν κακό bin αλλά τελικά η μητρική ήταν το πρόβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Σε ποιο κιτ? Εγώ με τον @Steliosviper κοιτάμε για 3800 14cl, εντωμεταξύ στην b450 tomahawk οι μνήμες πέρασαν τα τεστ για το 14 cas με το kit που είχα στο δικό μου το έκανα τραμπα μήπως ήταν κακό bin αλλά τελικά η μητρική ήταν το πρόβλημα..

με τα flarex 3200c14. Για 3800cl14 θέλει κάνα 1,55v dimm πάντως αν θυμάμαι σωστά από το overclock.net.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Devastor είπε

Γιατί ασχολείστε με tCL? το tRCDRD είναι μακράν το ποιο σημαντικό timing. Δεν είμαστε σε Ζεν+ πλέον

Γιατί το tRCDRD δεν πέφτει με τίποτα το άτιμο, ούτε με 1.55vDimm. Το 15 από το 16 tCL έχουν αρκετή διαφορά στο latency του AIDA.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, elpenor said:

Γιατί το tRCDRD δεν πέφτει με τίποτα το άτιμο, ούτε με 1.55vDimm. Το 15 από το 16 tCL έχουν αρκετή διαφορά στο latency του AIDA.

Στα Rev E το tRCDRD δεν κάνει scale με το voltage. Εγώ προσωπικά με tCL 15 δεν είδα διαφορές ούτε στο Latency

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Devastor είπε

Εγώ προσωπικά με tCL 15 δεν είδα διαφορές ούτε στο Latency

Εμένα έχει 0.8ns διαφορά το 16 από το 15 ( 65 και 64.2 ).

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Devastor είπε

Γιατί ασχολείστε με tCL? το tRCDRD είναι μακράν το ποιο σημαντικό timing. Δεν είμαστε σε Ζεν+ πλέον

Μη και αγιάσω, Κυριακή βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Devastor είπε

Τι να πώ και εγώ που έχω το τέρμα τζαναμπέτικο Rev E?

Μη φανταστείς. Με 18 BSOD στο φόρτωμα, με 19 τέρμα μαυρίλα στο ΤΜ5 από errors, ξανά στο 20 και ήρεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EDIT: άκυρα τα παρακάτω, ένα γρήγορο τεστ με το CoreCycler σε AVX mode έδειξε αστάθεια. 👿

 

Πρώτη απόπειρα ever για PBO + BCLK overclocking. PPT 170W, TDC 120A, EDC 132A, Scalar 6x, AutoOC +200MHz, BCLK 102MHz. RAM speed και IF, με ένα strap χαμηλότερα, βγαίνουν ελάχιστα πάνω από τις αρχικές τιμές, 3808 / 1904 MHz για την ακρίβεια.

Με το PowerShell script που είχα ποστάρει, παίρνω πολύ καλά αποτελέσματα σε Cinebench R20. Επίσης και σε Firestrike + TimeSpy 720p:

https://imgur.com/a/SRSZvvg

Τα συμπεράσματά μου από το PBO tuning είναι λίγο περίεργα. Τουλάχιστον για το δικό μου CPU sample, το μέγιστο boost σε mid και high thread count στο CBR20 επιτυγχάνεται με ένα EDC sweetspot += 2Α από εκεί που το άφησα. Σίγουρα το scalar value επηρεάζει το ακριβές σημείο του sweetspot. Το ακόμη πιο κουλό είναι ότι ελέγχοντας θερμοκρασίες σε Prime95 Small > Custom > 128K/128K FFT, παρατήρησα ότι με 8, 12 και 16 threads η θερμοκρασία CPU die πάει 80+C, ενώ με 24Τ πέφτει στους 72C 😂

Ακόμη αδυνατώ να καταλάβω γιατί η AMD δε μπορούσε να μας δώσει multiplier offsets και πρέπει να μπλέκουμε με τόσο περίπλοκο και multi-variable tuning. 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει να πειράξω τίποτα από τα κυκλωμένα ή απλά μιλάμε μόνο για 1-2% διαφορά εμφανή μόνο στο aida;

ZenTimings_Screenshot.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1522940345_Screenshot2021-11-23095607.png.e9de6c70beccbacd75359414c6861f2a.pngΑξίζει λογικά να ανέβεις λίγο σε vdimm και να κατέβει το trfc. Στα υπόλοιπα δεν νομίζω,μόνο αν το πάρεις από την αρχή για cl15. Εγώ άλλαξα μνήμες μιας και χρειάστηκε κιτ για το άλλο pc στο σπίτι και παίζω λίγο με viper steel που της βρήκα σε καλή τιμουλα.

Επεξ/σία από nikpoth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ioannis__ είπε

Αξίζει να πειράξω τίποτα από τα κυκλωμένα ή απλά μιλάμε μόνο για 1-2% διαφορά εμφανή μόνο στο aida;

Κάθε 1-2 μήνες τα ίδια ρε Γιάννη;

Δεν αξίζει. Είναι καλά τα timings.

Αξίζει να ανέβεις στα 3866 αφού αντέχει ο 5600Χ σου και να αφήσεις όλα τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Κάθε 1-2 μήνες τα ίδια ρε Γιάννη;

Δεν αξίζει. Είναι καλά τα timings.

Αξίζει να ανέβεις στα 3866 αφού αντέχει ο 5600Χ σου και να αφήσεις όλα τα υπόλοιπα.

απλά έκανα clean install τα 11αρια και γύρισα σε XMP σε περίπτωση που υπάρχει κάνα instability στα timings λόγω νέου λειτουργικού, το δούλεψα λίγες μέρες έτσι και μετά έκανα ένα quick 'n' dirty 3800c16 αφήνοντας πολλά στο auto και πέρασε αμέσως τα stability tests. Οπότε αν δεν αξίζει κάτι τα αφήνω έτσι. Για 3866 είχα καταφέρει με GD ON και trcdrd 17, με χειρότερο latency από αυτά που έχω τώρα αλλά λίγο καλύτερο bw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...