Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Τι εννοείς με πρόδοσε; Ότι δεν απλά δεν μπορεί να το κάνει ότι και να κάνω;

Αυτά τα 1,1,2 φαίνονται παράξενα.

Επίσης ... ελπίζω να έχεις χαλαρώσει/απενεργοποιήσει τα Curve OC και τις τάσεις καθώς τώρα βαδίζεις σε ανεξερεύνητες περιοχές ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Αυτά τα 1,1,2 φαίνονται παράξενα.

Επίσης ... ελπίζω να έχεις χαλαρώσει/απενεργοποιήσει τα Curve OC και τις τάσεις καθώς τώρα βαδίζεις σε ανεξερεύνητες περιοχές ;)

Αυτά είναι από το auto. Στα 3933 βάζει 0, 0, 0.

Ε ναι stock εντελώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Devastor είπε

Εννοώ οτι το write σου τα λέει όλα

Έχει single CCD επεξεργαστή, σε όλους τους ομοίους (3600, 3700X, 3800X, 5600X, 5800X) έτσι είναι το Write στο AIDA, περίπου το μισό από τα dual CCD SKUs. Γνωστό εδώ και πολύ καιρό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, parsifal said:

Έχει single CCD επεξεργαστή, σε όλους τους ομοίους (3600, 3700X, 3800X, 5600X, 5800X) έτσι είναι το Write στο AIDA, περίπου το μισό από τα dual CCD SKUs. Γνωστό εδώ και πολύ καιρό.

Το οποίο maxarei οπότε έχουμε και λέμε 

4000*8 = 32000 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε 3933 δυσκολεύεται αρκετά. Κάτι που παρατήρησα ήταν ότι κατά το POST, όταν ανάβουν τα debug leds, σταματάει το cpu fan για 1-2 secs και μετά αρχίζει πάλι. Αυτό λύθηκε με procODT 48. Αλλά και πάλι ενώ δεν βγάζει error στα tests ή WHEAs κολλάει το ποντίκι όταν το κουνάς και κάποιες φορές freez-άρει στο bios. Το vSOC δεν έκανε και πολλά, στο 1.1 το latency είναι ότι να 'ναι (60+ ns) και σε 1,12 το write έχει σκαμπανευάσματα. Άρα μόνο 1,11 μπορεί να πάει όπου latency και write είναι μια χαρά. Τα vddg επίσης δεν βοήθησαν μέχρι 1,05 που δοκίμασα.

Στα 3866 πάει καλά με αυτά.

timings-3866.png.4a03b1cb9777756567f12e1f916ff2ef.png

Οπότε τώρα το επόμενο βήμα είναι να δοκιμάσω να κατέβουν αυτά που έχω κυκλώσει με πράσινο. Τα κόκκινα αξίζει να δοκιμάσω μήπως πάνε πιο κάτω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@yiannis1991Εγώ δεν θα δοκίμαζα καν να κλείσω το GDM με τόσο λίγο vSoC. Προσωπικά θα δοκίμαζα με 1.53vdimm και 1.15vsoc μέχρι να βρω που είμαι stable και μετά θα τα κατέβαζα σταδιακά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, elpenor είπε

@yiannis1991Εγώ δεν θα δοκίμαζα καν να κλείσω το GDM με τόσο λίγο vSoC. Προσωπικά θα δοκίμαζα με 1.53vdimm και 1.15vsoc μέχρι να βρω που είμαι stable και μετά θα τα κατέβαζα σταδιακά.

1.53 vdimm??? και 1,15vsoc πολύ είναι, έχει diminishing returns από ένα σημείο και έπειτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

1.53 vdimm??? και 1,15vsoc πολύ είναι, έχει diminishing returns από ένα σημείο και έπειτα.

Εγώ πάντως για 3800/15 1T τόσο χρειάστηκα με τα Micron. Επίσης τα καλά OC που βλέπω online με τόσο είναι.

Στο δικό μου σύστημα όσο ανέβαζα vdimm και vsoc έπρεπε να κατεβάζω procODT.

Γιατί να μην το δοκιμάσεις στην τελική; Τα b-die σου αντέχουν πολύ παραπάνω όπως και ο 5600x από όσο γνωρίζω.

Ας μας πει μια γνώμη και κάποιος άλλος καλύτερος στη θεωρία γιατί εγώ τα γράφω αποκλειστικά από προσωπική εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, elpenor είπε

Εγώ πάντως για 3800/15 1T τόσο χρειάστηκα με τα Micron. Επίσης τα καλά OC που βλέπω online με τόσο είναι.

Στο δικό μου σύστημα όσο ανέβαζα vdimm και vsoc έπρεπε να κατεβάζω procODT.

ααα για c15 ναι εντάξει είναι δύσκολο. για 16άρια λέω. Βασικά με αυτά τα timings που έβαλα από πάνω έχει ίδιο latency με 3800c16 & GD OFF αλλά καλύτερα read/write/copy. Οπότε ήδη είμαι καλύτερα από πριν. Το πρώτο που θέλω να κάνω είναι 16-16-16-32-48 και το GD μετά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το vDIMM δεν λέει τίποτα και 1.6 να δώσεις αν βάλεις σωστές αντιστάσεις 

Για το SoC τα έχω πεί και τα έχω εξηγήσει επίσης περί των safe voltages σε Ζεν3 και οχι δεν είναι το ίδιο με Zen2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα επιτέλους το βήμα και πήρα Crucial Ballistix 32GB @ 3600Mhz.

Οποιος θυμάται, καταλαβε απο τι ξεμπερδεψα.

 

Συντομα θα πεσει tweaking, οταν βρω χρονο απο τις σπουδες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ με τίποτα να σταθεροποιήσω τα SCL σε 2/2. 3800 16-16-16-32-48 και μου βγάζει συνέχεια error 0 ή 1. Έφτασα μέχρι 1,45v, έπαιξα λίγο και με tRDWR/tWRRD και με procODT και drvstr αλλά τίποτα. Συνέχεια error και γρήγορα κιόλας, μέσα σε 1 λεπτό. Με 4/4 είναι σταθερό. Να θέλει παραπάνω vdimm?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...