Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee Lake και Z370 chipset


Whitefanged

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά άμα είναι χειρότερος από τον 7700K θα γελάνε και οι πέτρες με την Intel. Ξέρει ότι ο 8700K στοχεύει στον high-end gamer και θα γίνουν ρεντίκολα. Είναι η τελευταία τους ευκαιρία να μην προτιμήσει κάποιος Ryzen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χειρότερος δεν νομίζω, λογικά θα έχει καλύτερα low και frametimes, μάλλον δεν θα φτάνει 

τα max fps του 7700, το βλέπω να εξαρτιέται από την τιμολόγηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει με delid βλέπω να ανεβαίνει τα 4,5-4.7ghz+ και οπότε θα είναι very good για gaming .....εδώ ανεβαίνουν οι super τοστιέρες 7800Χ στις συχνότητες αυτές με delid.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπωντας τα αποτελεσματα των i9 , η νεα η σειρα 8 θα ειναι πεταμενα λεφτα 

Για καποιον που διαθετει  απο haswell και ανω δεν χρειαζεται καμμια αναβαθμιση , το μονο καλο της υποθεσης ειναι οτι οι τιμες των  skylake - kaby lake θα πεσουν πολυ κανωντας τους BEST SELLER :-D  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχες του 17 βγηκε 7700k και z270 κ ειναι ηδη νεκρο? ελεος πεταμενα λεφτα!

 

Νεκρό μόνο για όσους ψωνίζουν με κριτήριο να έχουν το ''τελευταίο μοντέλο'', τη ''ναυαρχίδα'', το ''καλύτερο''

Αν πήρες 7700Κ για να ικανοποιήσεις ανάγκη όπως παραπάνω, από καταναλωτισμό δηλαδή,

προφανώς και είναι πεταμένα λεφτά. Απλώς είναι πεταμένα από την αρχή, όχι τώρα που κυκλοφορούν οι 8ΧΧΧ.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχες του 17 βγηκε 7700k και z270 κ ειναι ηδη νεκρο? ελεος πεταμενα λεφτα!

 

Γιατί, μηχάνημα 7700Κ με Ζ270 αγορασμένο όπως λές αρχές του 17 τι θα γίνει τώρα, θα σταματήσει να λειτουργεί; Η μήπως ξαφνικά από 21 Αυγούστου θα μπει σε ειδικό mode που θα αποδίδει ξέρω γω το 20% της ισχύος του; Συνέλθετε λίγο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι καμια σχεση με καταναλωτισμο....ειχα να κανω αναβαθμιση 6 χρονια οποτε τα εσκασα για οτι τελευταιο υπηρχε και ξενερωνω γτ μεσα σε μερικους μηνες ειναι νεκρο το socket/chipset.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι καμια σχεση με καταναλωτισμο....ειχα να κανω αναβαθμιση 6 χρονια οποτε τα εσκασα για οτι τελευταιο υπηρχε και ξενερωνω γτ μεσα σε μερικους μηνες ειναι νεκρο το socket/chipset.

 

Καταλαβαίνω τι θες να πεις, εγώ περιμένω να δω τι θα παίζει με τη σειρά 8 για να αναβαθμίσω μετά από ... 10 χρόνια. Πρέπει όμως να το κάνω, δεν τραβάει πλέον ο C2Q. Για αυτό θέλω να πάρω κάτι καλό.

 

Οκ και μέσα του '18 μπορεί να βγεί η Cannon Lake σειρά στα 10μm.

Και;;

 

Και μπορεί του χρόνου να αλλάξει πάλι socket εντελώς (μυρίζομαι ότι αυτή η φάση: ναι το νέο socket λέγεται 1151 αλλά δεν θα δέχεται προηγούμενους μου κάνει πολύ μεταβατική).

Και τι με αυτό;

 

Θα αναβάθμιζες έναν 7700K τώρα με έναν 8700Κ? Προφανώς όχι, εντελώς πέταμα λεφτών! Θα το έκανες αυτό ακόμα και σε 1-2 χρόνια; Ούτε τότε θα σύμφερε.

 

Ας πούμε ότι δεν είχες τον 7700Κ (High end) αλλά έναν κατώτερο ι5 λέω. Και ας πούμε σε χάλαγε που οι νέοι Cofee Lake δεν θα υποστηρίζονται. Και τι σε χαλάει - τώρα που θα πέσουν κατά ΠΟΛΥ οι τιμές των SkyLake ι5 να πάρεις εναν τέτοιο ή έναν σκοτωμένο 7700Κ και να τη βγάλεις πολλά χρονάκια ακόμα άνετα;

 

Θα ήθελες να αναβαθμίσεις π.χ. μετά από 3-4 χρόνια; Τότε ΣΙΓΟΥΡΑ το socket/chipset δεν θα σου έκανε, όσο backward compatibility και να είχε;

 

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι λέω.

 

:-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...