Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee Lake και Z370 chipset


Whitefanged

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φτήνια είναι και τα κλειδωμένα 6400, 6500 κλπ. Νομίζεις ότι γλιτώνεις λεφτά, αλλά στο τέλος δίνεις τα ίδια με τα high end μοντέλα γιατί αναβαθμίζεις συχνότερα. Περιττό να πούμε ότι τα cpu μένουν για πολύ καιρό στο σύστημα και συντροφεύουν πολλές κάρτες.

 

Για τους coffee lake δεν χρειάζεται να δεις κάτι. Σου αρκεί το ότι έχουν εννιαίο die με 12mb L3 cache και ρολόγια που προκαλούν ίλιγγο. Με δεδομένο το τι βγάζουν τα 4 cores καταλαβαίνεις ότι στα 6 θα γίνει σφαγή. 200 καρέ θα βγάζεις στο BF1.

Και δεν θα μπορέσει να υπάρξει καμία απάντηση με περισσότερα cores από το κόκκινο στρατόπεδο, γιατί θα στερείται νοήματος.

Αν πάρουμε υπόψη αυτό που έγραψες παραπάνω:

Μην πάμε στους coffee lake που θα ταράξουν τα νερά με 6 αληθινά cores. Και τους οποίους δυστυχώς δεν βλέπω να πουλιούνται και πολύ φθηνά για λόγους που αφορούν πρωτίστως τα συμφέροντα της ίδιας της ίντελ.

Σφαγή θα γίνει και στις τσέπες αυτών που θα τους αποκτήσουν μάλλον! Και θα είμαστε σε ένα στάδιο όπως το "7700Κ vs Ryzen" όπου ο 7700Κ είναι καλύτερος στα παιχνίδια αλλά είναι και ακριβότερος! Σωστά; "Μία ή άλλη" που λένε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλτατε spartan αυτό που μας δείχνεις δεν σημαίνει ότι ο r5 είναι καλό ταίρι για μια 1080ti.

Αν είχα να σπρώξω για ti σίγουρα θα επέλεγα έναν r7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 1080Ti απλά δεν πας σε ryzen 5.

Αυτο που εγραψε ηταν ξεκαθαρο, σε 1440p τι ειναι καλυτερο, r5 + 1080ti η i7 + 1080. Η απαντηση ειναι ΠΡΟΦΑΝΗΣ, αλλα εσυ κλασσικα πρεπει να κανεις πιρουετα να πας το επιχειρημα εκει που σε συμφερει για να μη παραδεχτεις οτι ο r5 στο συγκεκριμενο σεναριο ειναι καλυτερη επιλογη. 

 

Οπως εχω επαναλαβει απειρες φορες, ο i7 βγαζει νοημα μονο σε ενα μη real world scenario οπου το budget σου ειναι uncapped. Αν εχεις συγκεκριμενο budget, δεν χωραει ο i7, σε καμια περιπτωση. Ακομα και να αυξησεις το budget κατα 1000€, καλυτερη επιλογη παραμενει ο R5 με 4k monitor. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε spartan αυτό που μας δείχνεις δεν σημαίνει ότι ο r5 είναι καλό ταίρι για μια 1080ti.

Αν είχα να σπρώξω για ti σίγουρα θα επέλεγα έναν r7.

 

r5 + 1070
r7 + 1080/1080 Ti ή 7700k + 1080/1080 Ti
 
Αν χρειάζεσαι multithreaded δουλειές r7, αν χρειάζεσαι gaming perf 7700k. Η λογική μου είναι ότι αν δώσεις τόσα χρήματα για rig, καλο είναι να κανεις ένα ελάχιστο tweaking στις μνήμες γιατί τα stock timings σε Ryzen είναι μάπα, γι' αυτό φταίει η AMD φυσικά και όχι οι μνήμες ή το CPU.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως εχω επαναλαβει απειρες φορες, ο i7 βγαζει νοημα μονο σε ενα μη real world scenario οπου το budget σου ειναι uncapped. Αν εχεις συγκεκριμενο budget, δεν χωραει ο i7, σε καμια περιπτωση. Ακομα και να αυξησεις το budget κατα 1000€, καλυτερη επιλογη παραμενει ο R5 με 4k monitor. 

 

Πολύ γενικό. Για single player συμφωνώ. Αν μπλέξουμε το mp αλλάζουν τα πράγματα. Υπάρχουν πολλά

παιχνίδια που τερματίζουν και με 1060. Μετά πως θα πάρεις τα παραπάνω frames?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος όλα τα τελευταία socket της Intel κράτησαν 2 γενιές επεξεργαστών μονο, και έτσι φαίνεται να κάνει και με Z170/Z270, δεν είναι κάτι καινούργιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

r5 + 1070
r7 + 1080/1080 Ti ή 7700k + 1080/1080 Ti
 
Αν χρειάζεσαι multithreaded δουλειές r7, αν χρειάζεσαι gaming perf 7700k. Η λογική μου είναι ότι αν δώσεις τόσα χρήματα για rig, καλο είναι να κανεις ένα ελάχιστο tweaking στις μνήμες γιατί τα stock timings σε Ryzen είναι μάπα, γι' αυτό φταίει η AMD φυσικά και όχι οι μνήμες ή το CPU.

 

 

Φίλε τα μαγικά που κάνεις με το κλοκάρισμα των ryzen δεν νομίζω να έχουν ξαναγίνει στο forum ή να είχαν τέτοια

απήχηση. Πάντως με εξαίρεση ειδικά σενάρια, θλίβομαι (ως fanboyς) δεν μπορώ να σκεφτώ τον 7700k ούτε για gaming perf. Αν έπαιρνα τώρα pc σίγουρα θα έπαιρνα r7 ή r5 αναλόγως budget.

 

Ή θα περίμενα για τον 8700Κ :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Z68-Z77 2 γενιές, Sandy Bridge-Ivy Bridge

Z87-Z97 2* γενιές, Haswell (Devil's Canyon)-Broadwell*

Z170-Z270 2 γενιές, Skylake-Kaby Lake

Τα refresh δεν νομίζω να πιάνουν για γενιά όσο και να το θέλουν.

Ουσιαστικά από Ζ87 και μετά το μαμησαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1080Ti + 8700K να τελειώνουμε.

 

Μπα, 8700k + 1060 για να τρέχεις bench σε 720p και τελείωσες ;)

Φίλε τα μαγικά που κάνεις με το κλοκάρισμα των ryzen δεν νομίζω να έχουν ξαναγίνει στο forum ή να είχαν τέτοια

απήχηση. Πάντως με εξαίρεση ειδικά σενάρια, θλίβομαι (ως fanboyς) δεν μπορώ να σκεφτώ τον 7700k ούτε για gaming perf. Αν έπαιρνα τώρα pc σίγουρα θα έπαιρνα r7 ή r5 αναλόγως budget.

 

Ή θα περίμενα για τον 8700Κ :devil:

 

Βασικά αυτό που με ώθησε στον 1700 είναι ότι τον θέλω για compiling σε Unreal 4, που με τον 3570k έκανε κάτι αιώνες αν τα project ήταν έστω και λίγο περίπλοκα. Το ότι θα υποστηρίζουν τις επόμενες γενιές επεξεργαστών για 3-4 χρονια ήταν ακόμα ένα bonus μιας και σκέφτομαι με το που βγει ο αντικαστάτης του 1700 να τον αλλάξω. Και γι' αυτό πήρα και καλή μητρική κτλ. Μπορείς με λίγο tweaking να στρώσεις τις -gaming- επιδόσεις στους Ryzen, αλλα το μεγάλο jump το περιμένω με τα 7nm τέλη 18.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ΄κατσε και καλό κομμάτι από ότι καταλαβαίνω. Θα μπορούσε να είχε κάτσει χειρότερα η μπίλια.

Είσαι στη μέγιστη συχνότητα για 24/7 με imc που δε σε κόβει πουθενά. Από το λίγο που έχω διαβάσει

κάποια nonX τσιπάκια μουλαρώνουν με τις μνήμες κυρίως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ΄κατσε και καλό κομμάτι από ότι καταλαβαίνω. Θα μπορούσε να είχε κάτσει χειρότερα η μπίλια.

Είσαι στη μέγιστη συχνότητα για 24/7 με imc που δε σε κόβει πουθενά. Από το λίγο που έχω διαβάσει

κάποια nonX τσιπάκια μουλαρώνουν με τις μνήμες κυρίως.

 

Ναι είμαι τυχερός είναι η αλήθεια, ο IMC στον δικό μου 1700 είναι αρκετά καλός και δεν χρειάζεται πολύ vsoc για σταθερά 3466 με αρκετά σφιχτά timings. Επίτηδες πήρα και B-die γιατί σκεφτόμουν για OC αλλα δεν είχα στο μυαλό μου τέτοιες διαφορες. Το μονο κρίμα είναι ότι είμαι ακόμα με stock ψύκτρα, λεφτά περνάνε από τα χερια μου αλλα δεν έχω να τα σκάσω σε hardware τώρα :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ γενικό. Για single player συμφωνώ. Αν μπλέξουμε το mp αλλάζουν τα πράγματα. Υπάρχουν πολλά

παιχνίδια που τερματίζουν και με 1060. Μετά πως θα πάρεις τα παραπάνω frames?

Συμφωνω οτι ειναι πολυ γενικο, γιατι αφορα την πλειονοτητα. Αυτος που ασχολειται με τα mp που οντως θελουν single core performance δεν θα παρει ουτε 1080 ουτε 1080ti παντως. Και ποια ειναι αυτα τα παιχνιδια? Wow / L2 / arma3 / eve online και κανα 2 ακομα mmo? Μου ξεφευγει κατι?

 

Το ότι θα υποστηρίζουν τις επόμενες γενιές επεξεργαστών για 3-4 χρονια ήταν ακόμα ένα bonus μιας και σκέφτομαι με το που βγει ο αντικαστάτης του 1700 να τον αλλάξω. Και γι' αυτό πήρα και καλή μητρική κτλ. Μπορείς με λίγο tweaking να στρώσεις τις -gaming- επιδόσεις στους Ryzen, αλλα το μεγάλο jump το περιμένω με τα 7nm τέλη 18.

 

Aυτο ακριβως εχω στο μυαλο μου και εγω, γιαυτο εκανα οικονομια και πηγα στον 1600. Αλλα τελη 18 αργει πολυ, περιμενα κατι στο καλοκαιρακι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω οτι ειναι πολυ γενικο, γιατι αφορα την πλειονοτητα. Αυτος που ασχολειται με τα mp που οντως θελουν single core performance δεν θα παρει ουτε 1080 ουτε 1080ti παντως.

 

Παίρνουμε καλές gpu για να παίζουμε και κάνα witcher όταν γινόμαστε κWλος στην ομάδα :P.

 

 Μου ξεφευγει κατι?

 

Μπορώ να βρω μερικά παραδείγματα ακόμα, αλλά το θέτεις πολύ σωστά και δεν έχει νόημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ανέφερα ένα ρεαλιστικό παράδειγμα όσον αφορά την τιμή του ακριβοτερου coffee αν ισχύουν οι τιμές που λέμε και κάποιοι πάλι γράφουν τα δικά τους. Έγινε ήδη μία παρατήρηση στο άλλο θέμα έχετε σκοπό ορισμένοι να κλειδωνουν συνέχεια τα θέματα?

Πάρτε όλοι Intel γιατί βγάζουν 10% παραπανω fps :)

Εγω που παιζω σε 1440p@144hz μπορω να πω οτι η εμπειρία δεν συγκρίνεται είτε έχεις 7700k είτε Ryzen. Και οι δυο ειναι πολυ καλοί CPUs στο gaming εκτός αν είσαι κάνας περίεγος που αν έχει 10 παρακάτω fps δεν κοιμάσαι τα βράδια :)

Κατά τ αλλά οτιδήποτε αλλο κάνεις στο PC εκτός του gaming o 1700 είναι καλύτερος στο 90% των περιπτωσεων από 7700k και δεν είναι και τοστιέρα ;)

Εσύ αγαπητέ πήρες το νέο σου ακριβό σύστημα με γεια σου με χαρά σου. Στο θέμα πλατφόρμας που δεν σε ενδιαφέρει γιατί μπαινεις και προκαλείς vs με σχόλια όπως το παραπανω?Για τον συμφορουμιτη pirmen δεν χρειάζεται να πω κάτι μιας και είναι γνωστή περίπτωση γιαυτό δεν μπήκα καν στον κοπο μλνα του απαντήσω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...