Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee Lake και Z370 chipset


Whitefanged

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οχι καμια σχεση με καταναλωτισμο....ειχα να κανω αναβαθμιση 6 χρονια οποτε τα εσκασα για οτι τελευταιο υπηρχε και ξενερωνω γτ μεσα σε μερικους μηνες ειναι νεκρο το socket/chipset.

Νεκρο απο ποια αποψη? Πηρες το καλυτερο CPU που βγηκε για αυτο το socket, τι παραπανω περιμενες για μελοντικο upgrade? Aκομα και οι 8700k να μπαινανε στο z270, η αλλαγη δεν θα αξιζε, μονο για το χαβαλε της υποθεσης. Ειδικα εσυ που το αγορασες ΤΩΡΑ, οταν με το καλο θα ερχοταν η ωρα να κανεις upgrade (σε 2-3 χρονια ας πουμε) σε 8700k θα πηγαινες νομιζεις?

 

Κια για την AMD τα ιδια πανω κατω ισχυουν. Εγω με τον 1600 εχω το upgrade path σε 1700+ οταν με το καλο βγουνε, αλλα αν ειχα παρει τον 1700 εξαρχης θα αξιζε μια τετοια αλλαγη? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγώ πάλι δεν αισθάνομαι καθόλου χαμένος που πήρα τον 7700Κ πρόσφατα.

Θα φωλιάσει στο pc μου 2-4 χρόνια εύκολα σχετικά και μετά βλέπουμε τι θα παίξει στην αγορά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι δεν αισθάνομαι καθόλου χαμένος που πήρα τον 7700Κ πρόσφατα.

Θα φωλιάσει στο pc μου 2-4 χρόνια εύκολα σχετικά και μετά βλέπουμε τι θα παίξει στην αγορά.

Με τετοιο επεξεργαστη ανετα βγαζεις την 6ετια

Εδω οι Haswell αντεχουν ακομα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι δεν νοιώθω την ανάγκη να αντικαταστησω τον 6700k. 2 χρόνια σχεδόν με καλύπτει άνετα χωρίς προβλήματα με εφαρμογές, βαριά παιχνίδια κτλ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από 3770Κ και πάνω οι 4c/8t έχουν ψωμάκι ακόμα για normall / casual χρήση και ερασιτεχνικό multitasking καθως και για gaming που είναι βούτυρο στο ψωμάκι τους.......Σε gaming βλέπω να μένουν πίσω από 6cores cpus ίσως από 2019 (για το 2018 δεν το βλέπω) και μετά μιας και τώρα έχει αρχίσει μία ελαφριά στροφή σε multicore gaming oi κατασκευαστές παιχνιδιών....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φτάνουν πλέον τα 4 threads για gaming..Παίζεις, αλλά χάνεις πολύ σε σχέση με έναν i7 με 8 threads.


Από 3770Κ και πάνω οι 4c/8t έχουν ψωμάκι ακόμα για normall / casual χρήση και ερασιτεχνικό multitasking καθως και για gaming που είναι βούτυρο στο ψωμάκι τους.......Σε gaming βλέπω να μένουν πίσω από 6cores cpus ίσως από 2019 (για το 2018 δεν το βλέπω) και μετά μιας και τώρα έχει αρχίσει μία ελαφριά στροφή σε multicore gaming oi κατασκευαστές παιχνιδιών....

 

Στην επόμενη γενιά κονσολών που λογικά θα φοράνε Ryzen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από 3770Κ και πάνω οι 4c/8t έχουν ψωμάκι ακόμα για normall / casual χρήση και ερασιτεχνικό multitasking καθως και για gaming που είναι βούτυρο στο ψωμάκι τους.......Σε gaming βλέπω να μένουν πίσω από 6cores cpus ίσως από 2019 (για το 2018 δεν το βλέπω) και μετά μιας και τώρα έχει αρχίσει μία ελαφριά στροφή σε multicore gaming oi κατασκευαστές παιχνιδιών....

 

Μια χαρά ψωμάκι έχουν και βαρύ multitasking και επαγγελματικές χρήσεις... Δηλαδή πριν 6 μήνες που βγήκανε οι ryzen η υφήλιος πως έκανε multitasking? :P

 

Οκ ωραία τα threads κλπ αλλά δεν κάνουμε όλοι από το πρώι μέχρι το βράδυ rendering... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

First 3DMark score for Intel’s new Coffee-Lake i7 8700K, faster than i7 7700K & AMD Ryzen 7 1700X

 

* Physics score.

 

Βγάλτε κάνα game benchmark όμως που μας ενδιαφέρει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

First 3DMark score for Intel’s new Coffee-Lake i7 8700K, faster than i7 7700K & AMD Ryzen 7 1700X

 

* Physics score.

 

Βγάλτε κάνα game benchmark όμως που μας ενδιαφέρει..

 

"At stock clocks, the Intel Core i7 8700K was also able to keep up with some highly overclocked AMD Ryzen 7 1800X and Ryzen 7 1700X CPUs."

 

Ας βάλει αυτό ο Γιαννάκης αν θέλει να δει 1700 overclocked ;)

 

http://www.3dmark.com/3dm11/12293776

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εσύ είσαι τυχερός, έπεσες σε απλό 1700 που φτάνει 4.1Ghz και οι μνήμες όπως τις έχεις δίνουν τρελό boost. Μιλάμε για 3DMark όπου το παραμικρό O/C δίνει μεγαλύτερο νούμερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εσύ είσαι τυχερός, έπεσες σε απλό 1700 που φτάνει 4.1Ghz και οι μνήμες όπως τις έχεις δίνουν τρελό boost. Μιλάμε για 3DMark όπου το παραμικρό O/C δίνει μεγαλύτερο νούμερο.

 

Ναι αλλα λέει highly overclocked 1700x όταν ο τύπος τον έτρεξε στα 3.5: http://www.3dmark.com/3dm11/12154681
 
Και ο 1600x (4.1 με 2133 ram): http://www.3dmark.com/3dm11/12297704
 
Και φυσικά για τον 7820x έβαλε το καλύτερο score που υπήρχε.
 
 
 
 
Δες ποσο κατέβηκε για τους Ryzen και ποσο "κατέβηκε" για τον 7820x. Και φυσικά το comment μου δεν το έκανε approve:
 
1pcbuq.png
 
Όταν με "ερευνα" 1 λεπτού βρίσκεις τόση βρώμα καταλαβαίνεις, απλά μην ποστάρεις τέτοιες "πηγες"  ;)
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα comments με links θέλουν όλα έγκριση, δεν είναι ότι δεν στο έκανε, θα το κάνει(Pending..). Τώρα ο John2gr(John Papadopoulos) είναι δικό μας μέλος εδώ και δεν έχει κανένα λόγο να θάψει τους Ryzen, απλά δεν έψαξε σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα comments με links θέλουν όλα έγκριση, δεν είναι ότι δεν στο έκανε, θα το κάνει. Τώρα ο John2gr(John Papadopoulos) είναι δικό μας μέλος εδώ και δεν έχει κανένα λόγο να θάψει τους Ryzen, απλά δεν έψαξε σωστά.

 

Μακάρι να είσαι σωστός και να είμαι λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...