Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ: Νέα ειδικά τέλη εκτελωνισμού για δέματα εκτός Ευρωπαικής Ένωσης


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι μάγκες είχαν κολλήσει πάνω αυτοκόλλητο "τελωνειακώς ελεύθερο".

Αυτοκόλλητο και 3€

 

Περιμένω και μερικά άλλα, θα ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως δεν έχει φτάσει ακόμη η εγκύκλιος (;; ) στη Φλώρινα ....

 

Στα σοβαρά τώρα. Πρέπει να διασταυρώνουμε αυτά που γράφονται για καταργήσεις, αναστολές πληρωμής τελών κλπ μέχρι να οριστικοποιηθεί η κατάσταση.

 

Ναι ρε παιδες, πρεπει να οργανωθουμε, ισχυει οντως οτι καταργηθηκε το 3ευρω ή απλα σε καποια ταχυδρομεια εχουν παρει εντολες (πιθανως και προφορικες) να μην το ζητανε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παρσκευη παρελαβα 2 δεματα , 2,91 το ενα και 3.37 το αλλο ,δεν μου εβαλαν καπελο,περιμενω και αλλο ενα στα 26....μολις παραλαβω θα σας πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θήκη για το NOKIA 5 από Κίνα 1.3 ευρώ, χωρίς μεταφορικά, και η ίδια ακριβώς πληρώθηκε εν γνώση μου λόγο πίεσης χρονου σε σκρουτζομαγαζο 13,5 ευρώ... Αυτό δεν είναι εμπόριο κύριοι είναι άρμεγμα... Όποιος μπορεί κι απάνω του λοιπόν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα δύο τελευταία που περίμενα:

 

- Ογκώδες και βαρύ στο πιάσιμο, ειδικό ηλεκτρονικό εξάρτημα κλεισμένο αεροστεγώς σε θερμοσυστελλόμενο και περίσσευαν μόνο δύο χοντρά καλώδια, ο σιγκαπούρειος είχε γράψει IC πάνω (γύρευε...) και άκυρη τιμή, το ανοίξανε, δεν κατάλαβαν καν τί είναι και μου ήρθε τελωνειακώς ελεύθερο (πραγματικό κόστος κοντά 60€). Έφυγα χαμογελαστός από το ταχυδρομείο :P

 

- Ογκώδες και βαρύ στο πιάσιμο, action camera με μπόλικα περιφερειακά, ανοίχτηκε από το πλάι, αναγνώρισαν πως είναι καμερούλα από το κουτί και χρεώθηκε ως στατιστικής αξίας 50€ με 12€ ΦΠΑ και 15€ τέλη = 27€ σύνολο. Πραγματική αξία 115€, τα πλήρωσα χωρίς άγχος μιας και το αντικείμενο αξίζει τα λεφτά του κι εδώ βρήκα σε καταστήματα προηγούμενης γενιάς μοντέλα, όχι καλύτερα κι όχι φτηνότερα. Ο σιγκαπούρειος είχε γράψει μαμακίες πάνω στο δέμα - αν αυτό μέτρησε στο άνοιγμα διότι λόγω όγκου/βάρους παίζει να περίμεναν να βρουν καμιά ταμπλέτα μέσα.

 

 

 

Πάντως στα τελευταία δέκα που έχω παραγγείλει, τα τρία που πήγαν τελωνείο ήταν συστημένα με Singapore Post, δε ξέρω κατά πόσο είναι σύμπτωση αυτό - μάλλον είναι.

 

Προσωπικά δεν πτοούμαι ιδιαίτερα βάση της εως τώρα εμπειρίας μου, όσα έχω πληρώσει αξίζουν ούτως ή άλλως την αγορά εν σχέση με το τί βρίσκω εδώ και το μόνο μειονέκτημα που βλέπω στην όλη κατάσταση είναι η μεγάλη αναμονή (παλιά με το που το έβλεπες να φτάνει Ελλάδα σε 1-2 ημέρες το είχα σπίτι, τώρα... σε 10~30 ημέρες).

 

 

Υ.Γ. Μια επιπλέον παρατήρηση. Ένα καλό είναι πως αυτά που ανοίγονται φαίνεται να ανοίγονται με προσοχή, δε βρήκα ούτε καν γρατζουνιά στις συσκευασίες εσωτερικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oθονη για umi super που αγορασα απο το aliexpress 18ευρω μου το εκτελονισε το ελτα ακομα 22 ευρω. 

 

Ποσο το κοστολογησαν αυτοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

παίδες πηρα βιβλίο dnd απο το αμαζον 37 ευρο με μεταφορικά ήρθε με +15 μερες καθυστερηση και μου εβαλαν 7,75 φπα+15 ευρώ τελωνίο.....αν δεν θελω να τα πληρώσω αφού στην αρχική τιμη δεν αναγραφοταν μπορω να κανω refund?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες πηρα βιβλίο dnd απο το αμαζον 37 ευρο με μεταφορικά ήρθε με +15 μερες καθυστερηση και μου εβαλαν 7,75 φπα+15 ευρώ τελωνίο.....αν δεν θελω να τα πληρώσω αφού στην αρχική τιμη δεν αναγραφοταν μπορω να κανω refund?

Σταμάτησαν το βιβλίο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες πηρα βιβλίο dnd απο το αμαζον 37 ευρο με μεταφορικά ήρθε με +15 μερες καθυστερηση και μου εβαλαν 7,75 φπα+15 ευρώ τελωνίο.....αν δεν θελω να τα πληρώσω αφού στην αρχική τιμη δεν αναγραφοταν μπορω να κανω refund?

 

Μπορείς να δώσεις αναλυτικά τις χρεώσεις και την αξία GIF, γιατί κάτι δεν κολλάει.

Από ποιο amazon αγόρασες;

Αν από το αμερικάνικο, πλήρωσες import fees;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες πηρα βιβλίο dnd απο το αμαζον 37 ευρο με μεταφορικά ήρθε με +15 μερες καθυστερηση και μου εβαλαν 7,75 φπα+15 ευρώ τελωνίο.....αν δεν θελω να τα πληρώσω αφού στην αρχική τιμη δεν αναγραφοταν μπορω να κανω refund?

Αν αγόρασες απο ΜΗ ευρωπαικό amazon (το ειδος να ήταν σε μη ευρωπαικό amazon) και ΔΕΝ πλήρωσες import fees απευθείας στο amazon, τοτε ορθα εγινε η επιπλεον χρεώση στο τελωνείο. 

 

Αν δεν παραλάβεις τα χάνεις όλα και επισης δεν μπορεις να ζητήσεις refund γιατί τα έξοδα τελωνειου βαρύνουν πάντα τον αγοραστη. Ενδεικτικά δες για το αμερικάνικο amazon

https://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html?nodeId=201119100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια, 2 ερωτησεις.

 

1.  πριν 2-3 μηνες περίμενα 2 δέματα. Παρόλο που υποτίθεται οτι όλα τα δέματα περνούν απο τενωνείο τώρα, το πρώτο έφτασε και χρεώθηκε ΦΠΑ 200 (παρόλο που η τιμή του ήταν 30 ευρώ...) αλλά το δεύτερο δεν πέρασε απο τελωνέιο καθόλου. Αρα η ερώτηση: έχει αποδειχθέι μέχρι τωρα οτι υπαρχει περιπτωση καποια δεματα να μην εκτελωνηστουν; Eστω απο τηχη.

 

 

2. σχετικα με το πρωτο δεμα που ανεφερα παραπανω. Το εστειλα πισω για αναδασμολογηση και μετα απο 2.5 μηνες ακομα τιποτα...μπορει κανεις να μοιραστει ποσο καιρο του πηρε (ειτε παρελθον ειτε τωρα) για αναδασμολογηση;

 

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα τι ηταν το πρωτο δεμα και βαλανε 200 ευρω φπα?

Light Novels αν ξερεις τι ειναι.

Αν δεν ξερεις τοτε φαντασου μιρκα βιβλια, λιγο μεγαλυτερα απο το χερι σου...δεν εχω ιδεα πως βαλαν τετοιο ΦΠΑ, στο ταχυδρομιο που πηγα παντως γελαγαν.

Αν και στη πραγματικοτητα οτι και να ειχε, δεν μπορω να καταλαβο πως βαζεις φπα 200+ ευρω σε κατι που εχει αξια 30, μπερδευτηκαν με τα yen? προσταθησαν να βρουν κοροιδο? ειλικρινα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...