Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ: Νέα ειδικά τέλη εκτελωνισμού για δέματα εκτός Ευρωπαικής Ένωσης


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά 

σχετικά με το τελωνείο και την αποφυγή δασμών θέλω να προτείνω κάτι.

 

Έχω λογαριασμό στην ARAMEX με διευθύνσεις αποστολής σε διάφορες χώρες. Εάν κάνω λοιπόν μια παραγγελία από Αμερική και δώσω διεύθυνση της ARAMEX πχ στην Βαρκελώνη ή στο Μιλάνο. 

Η ARAMEX της Βαρκελώνης ή του Μιλάνου, με την σειρά της θα μου αποστείλει στην Ελλάδα το πακέτο.

 

Με αυτό τον τρόπο αποφεύγω τους υπέρογκους φόρους του Ελλ. Τελωνείου? 

Βοηθήστε με εάν λέω κάτι λάθος.

Αν υποθέσουμε ότι αποφεύγεις τελωνείο, είναι καλή αυτή η εταιρεία;

Ψάχνω να δω τιμές κτλ. αλλά δε βγάζω άκρη...

Φαντάζομαι θα συμφέρει για μεγάλες αγορές και όχι μικρές ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους αρχικους δασμους ποιος τους επιωαρυνεται; διοτι αν παρεις κατι απο ΗΠΑ πχ και φτασουν ιταλια οπου εκει μπουν δασμοι δεν νομιζω οτι η αραμεξθα τος πληρωσει για εσενα πριν το στειλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους αρχικους δασμους ποιος τους επιωαρυνεται; διοτι αν παρεις κατι απο ΗΠΑ πχ και φτασουν ιταλια οπου εκει μπουν δασμοι δεν νομιζω οτι η αραμεξθα τος πληρωσει για εσενα πριν το στειλει

 Προφανώς και θα τους πληρώσω εγώ τους φόρους.

Το ερώτημα είναι αν οι δασμοί μέσω Ιταλίας ή Ισπανίας ή Γερμανίας θα είναι λιγότεροι ή όχι από τους αντίστοιχους του Ελλαδιστάν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, εγώ δεν έχω πάρει ποτέ από κινεζομάγαζο.

 

αυτά που με ενδιαφέρουν μόνο είναι το amazon.com, το Barnes & Noble, και αυτό:

http://www.screenarchives.com/

επειδή τα sites που αναφέρεις είναι από ΗΠΑ, όταν παραλαμβάνεις τις παραγγελίες σου , πληρώνεις τελωνείο?

Αν υποθέσουμε ότι αποφεύγεις τελωνείο, είναι καλή αυτή η εταιρεία;

Ψάχνω να δω τιμές κτλ. αλλά δε βγάζω άκρη...

Φαντάζομαι θα συμφέρει για μεγάλες αγορές και όχι μικρές ε;

Η ARAMEX θεωρείται από τις κορυφαίες εταιρίες παγκοσμίως. Αν κάποιος έχει διαφορετική άποψη παρακαλώ ας την καταθέσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H aramex είναι πράγματι μεγάλη εταιρία. Το ζήτημα είναι, η αξία απαλλαγής από εκτελωνισμό είναι ίδια σε όλη την ΕΕ. Έστω ότι ο δασμός πχ στην Ιταλία είναι χαμηλότερος, δεν είμαι σίγουρη αν και πάλι συμφέρει με δεδομένο ότι στην Ελλάδα ένα περνάει 3 δεν περνάνε ειδικά αν είναι επιστολικό ταχυδρομείο. Τώρα τα πράγματα έσφιξαν που τα ανέλαβε ιδιώτης, και κατά την γνώμη μου θα έπρεπε απλά όλα τα προϊόντα (ειδικά χαμηλής αξίας) να πληρώνουν το ΦΠΑ αλλά όχι τα μεγάλα τέλη των ελτα. Έτσι και παραπάνω λεφτά θα έπαιρνε το δημόσιο και ο άλλος δεν θα σκεφτόταν 100 φορές πριν παραγγείλει κάτι.

 

Ξέρω ότι αυτή η σκέψη έχει μεγάλο αντίλογο αλλά ίσως μακροπρόθεσμα να απέφερε ερισσοτερα στο ελληνικό κράτος.

 

Στο θέμα μας ξανά, νομιζω καλύτερα θα ήταν να ρίξεις μια μάτια στο καθεστώς που επικρατεί σε κάθε χώρα για τα έλη εκτελωνισμού πριν αποφασίσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή τα sites που αναφέρεις είναι από ΗΠΑ, όταν παραλαμβάνεις τις παραγγελίες σου , πληρώνεις τελωνείο?

Η ARAMEX θεωρείται από τις κορυφαίες εταιρίες παγκοσμίως. Αν κάποιος έχει διαφορετική άποψη παρακαλώ ας την καταθέσει

Η προτελευταία παραγγελία μου ήταν 25 Μάη από amazon και δεν πλήρωσα τίποτα. (75€ περίπου η παραγγελία).

Η τελευταία μου ήταν από το Screen Archives 22 Ιουνίου. Έφτασε Αθήνα 28 Ιουνίου. Και ακόμα το περιμένω...........

:mad: :fear: :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφηνω αυτο εδω

https://www.openbazaar.org/


1. δεν το κανουν γιατι σκεφτονται τα εδω μαγαζια, απλα θελουν να βαλουν λεφτα στο ταμειο τους

και ψαχνουν διαφορους νομιμους τροπους να το κανουν.

2. 9 στα 10 των προιοντων απο ασια μερια δεν υπαρχουν καν στο ελλαντα για να τα αγορασεις

μα ακομα και αν υπαρχουν ενδεχωμενως να ειναι πιο φτηνα ακομα και τωρα να τα παρεις απο Ασια.

3. η πολιτικη φορολογησης των εδω μαγαζιων ανεβαζει πολυ τις τιμες των προιοντων τους. αν γινοταν σωστοτερη φορολογηση

ή και καθολου (το φπα ειναι αρκετο) τοτε δεν θα χρειαζονταν οι δασμοι (ως αποτρεπτικο και καλα μετρο για αγορα απεξω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το κάνουν να αγοράζετε από ελληνικά μαγαζιά που μου μάθατε όλοι τους κινέζους και δεν αφήνετε ένα ευρώ στα ελληνικά καταστήματα .

τωρα πραγματικα το σκεφτηκες πολυ αυτο που είπες ? εχεις δει τιμες στην Ελλάδα και στην Κίνα ? εγω δε θα πατήσω το πόδι μου στα Ελληνικά καταστήματα ειδικά των μεγάλων αλυσίδων.κοιτάω την τσέπη μου . Το κράτος δε μου προσφέρει κανένα συμφέρον στις αγορές μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί τόσος ντόρος με αυτό το θέμα. Τα πράγματα είναι απλά:

 

Οι αγορές από το εξωτερικό περνάνε τελωνείο. Αυτό ίσχυε ανέκαθεν! Η διαφορά είναι ότι όταν η ΕΕ έγινε ενιαία αγορά, η διακίνηση μεταξύ χωρών ΕΕ έγινε ελεύθερη.

 

Ανέκαθεν μπορούσε να γίνει τελωνειακός έλεγχος, απλά δεν ασχολείτο κανένας. Τώρα που ο όγκος από Κίνα έγινε τεράστιος, είναι λογικό να κυνηγήσουν κι αυτά τα διαφυγόντα έσοδα (όχι μόνο στην Ελλάδα, διάβαζα και σε αγγλικό φόρουμ τα ίδια).

 

Τα κάτω από 24 ευρώ (δεν είμαι τελείως σίγουρος για το ποσό) δέματα, περνάνε ελεύθερα, με τέλος 3 ευρώ αν μπουν για έλεγχο.
Τα δέματα από 24 έως 150, επιβαρύνονται με ΦΠΑ + εκτελωνισμό (15 ευρώ στα ΕΛΤΑ, οι άλλες εταιρείες έχουν μεγαλύτερα νούμερα).
Από εκεί και πάνω, πληρώνεις και δασμό.

Επαναλαμβάνω: ΠΑΝΤΑ είχες το ρίσκο το εκτός ΕΕ δέμα σου να περάσει τελωνείο και να φας την επιβάρυνση! Απλά οι έλεγχοι εντατικοποιήθηκαν

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δεν είναι το ΦΠΑ που καλώς πρέπει να το πληρώνουμε. Είναι οι γελοίες καθυστερήσεις στις παραδόσεις και το τέλος εκτελωνισμού που για μικρής αξίας προϊόντα επιβαρύνουν υπερβολικά την τελική τιμή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα πραγματικα το σκεφτηκες πολυ αυτο που είπες ? εχεις δει τιμες στην Ελλάδα και στην Κίνα ? εγω δε θα πατήσω το πόδι μου στα Ελληνικά καταστήματα ειδικά των μεγάλων αλυσίδων.κοιτάω την τσέπη μου . Το κράτος δε μου προσφέρει κανένα συμφέρον στις αγορές μου .

Ποιο κράτος;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...