Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ: Νέα ειδικά τέλη εκτελωνισμού για δέματα εκτός Ευρωπαικής Ένωσης


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή κάτι containers γεμάτα ρούχα "επώνυμα" που ερχόντουσαν σαν "δείγματα", τώρα θα πληρώνουν και εκτελωνισμό ? Ντροπή μας ! Ετσι δηλαδή θα έρθει η ανάκαμψη? Μόνο στα μικρο-ηλεκτρονικά αξίας 0.5 - 80 ευρώ που αγοράζουμε σαν "ιδιώτες" πρέπει να επιβάλλεται φόρος, και μάλιστα γενναίος! Και ο αγοραστής να μαστιγώνεται δημόσια έξω από τον ΟΛΠ !

Μου αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι, ετσι θα παμε μπροστα. :)

 

Πρεπει να ντρεπομαστε που αγοραζουμε μικροχαζομαρες 2-5-10ευρω απο εξω και δεν δινουμε 20-50 ευρω εδω. Εγω ντρεπομαι που εμποδιζω την αναπτυξη της χωρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Δασμός, είναι ένα επιπλέον τέλος, που χρεώνεται (φόρος, ας πούμε). Πρακτικά προστατεύει την εγχώρια παραγωγή από τα εισαγόμενα προϊόντα

 

Στα 21 ευρώ, δεδομένου ότι θεωρείται αμελητέας αξίας, θα πληρώσεις 21 + 3 = 24 ευρώ, λόγω του χαρακτηρισμού ως "τελωνειακώς ελευθέρου". Συχνά δεν πληρώνεις ούτε το 3ευρο, αν περάσει έτσι. Αν περάσεις τα 22 ευρώ και μέχρι τα 150 (με x για το ποσό), θα χρεωθείς x + ΦΠΑ + τέλος εκτελωνισμού

 

Μπορείς να μου εξηγησεις λιγο το 3 ευρω? Δε μπορω να καταλαβω ποτε το χρεωνεσαι? Θεωρητικα σιγουρα πανω απο 22 ευρω. Αν εχει ενα πακετο που κανει 5 ευρώ και αναγραφει το παραστατικο απεξω το ποσο και στο ανοιξουν για ελεγχο τρως τέλος 3 ευρω? Άρα ο μόνος παράγοντας είναι αν φαίνεται ύποπτο και αν τελικα θα ελέγξουν το δικό σου σακουλάκι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με οσους το εχω συζητήσει αυτο μου λένε πως παρέλαβαν χωρις χρέωση και ότι πιστεύω καθε μαλακία που γράφετε και πως στα @@ τους.

Εγω περιμένω 2 δεματα των 3-4 ευρω το καθενα. Εχουν περάσει 30 μερες και τιποτα ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μου εξηγησεις λιγο το 3 ευρω? Δε μπορω να καταλαβω ποτε το χρεωνεσαι? Θεωρητικα σιγουρα πανω απο 22 ευρω. Αν εχει ενα πακετο που κανει 5 ευρώ και αναγραφει το παραστατικο απεξω το ποσο και στο ανοιξουν για ελεγχο τρως τέλος 3 ευρω? Άρα ο μόνος παράγοντας είναι αν φαίνεται ύποπτο και αν τελικα θα ελέγξουν το δικό σου σακουλάκι? 

 

Ναι το βαζουν (καποιες φορες) το 3ευρω και σε μικροανικειμενα με ελαχιστη αξια (π.χ. 0,50 ευρω), λεγεται νταβατζιλικι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην πράξη τώρα:

------------------------

Αν σου σκάσει τελωνείο και σου ζητάνε να πληρώσεις "παράλογο" ποσό τι μπορείς να κάνεις, εκτός από το να πληρώσεις φυσικά?

Μπορείς να μην το παραλάβεις και να πάει για επιστροφή στον αποστολέα? Αν ναι τι ακριβώς συμβαίνει?

.

Παράδειγμα:

Σε δέμα αξίας €2xx απο aliexpress σου ζητάνε να πληρώσεις €1xx και δεν το πληρώνεις.

Πηγαίνει πίσω στον αποστολέα η επειδή πέρασε ήδη τελωνείο θα συμβεί κάτι άλλο?

Αν ναι, χρεώνουν τον αποστολέα για την επιστροφή?

Δηλαδή αξίζει να το στείλεις πίσω και να στο ξαναστείλει (του πληρώνεις φυσικά έξοδα αποστολής για την 2η φορά!) ΜΠΑΣ ΚΑΙ την επόμενη φορά δεν περάσει από τελωνείο?

(ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΒΕΒΑΙΑ)

Επεξ/σία από iceman79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα  σε όλους

Σήμερα γύρισα από διακοπές και βρήκα στην πόρτα μου 3 διαφορετικές παραγγελίες από ebay που είχα κάνει. Πρόκειται για προϊόντα μικρης αξίας από Κίνα και Χονγκ Κονγκ, τα οποία φαίνεται ότι δεν πέρασαν τελωνείο (από τύχη???) και συνεπώς δεν χρεώθηκα τα επιπλέον 3ευρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεστηκαμε για τα ελληνικα μαγαζια που δεν παραγουν τιποτα και θελουν να ζουν απλα υπερχρεωνοντας τον τελικο καταναλωτη.

Ποσο μαλλον οταν προκειται για σαπιομαγαζα που ουτε τους ορους της εγγυησης δεν τηρουν οι εβραιοι.

 

Συμφωνω με <Ντιναρασ> ΑΠΟΛΥΤΑ. Δεν τηρουν τις εγγυησεις...ποιες εγγυησεις???  Υπερχρεωνουν οταν και οποτε θελουν και γενικος ΔΕΝ πληρωνουν τπτ σε φπα κρατος ταμεια κτλπ ΜΑΚΡΙΑ απο τα λαμογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παρήγγειλλα μέσω eBay στις 5/7/2017 δέμα από Κινά συνολικής αξίας 225 € (free shipping). Στις 14-8-17 μου ήρθε ειδοποιητήριο χαρτί στο σπίτι για να παραλάβω το δέμα από ΕΛΤΑ με επιπλέον χρέωση 25.31 €. Όταν παρέλαβα το δέμα έγραφε: Στατιστική αξία δέματος [42.97 €], ΦΠΑ [10.31 €] και τέλη εκτελωνισμού & λοιπών επιβαρύνσεων [15.00 €]. Οπότε δεν έχει σημασία η αγοραστική αξία του προϊόντος αλλά πόσο θα το κοστολογήσουν στο τελωνείο (Στατιστική αξία) και από αυτό προκύπτει το ΦΠΑ και τα ΤΕΛΗ.

 

http://picpaste.com/21035165_10155515717268257_984714918_o-THyZZT4I.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι 10 πράγματα που περίμενα τον Αύγουστο.

 

1) αξίας 8$, πολύ μικρό ακανόνιστο, 3€ τελωνείο (πλήρωσα το 3ευρο με χαρά διότι τα άξιζε το αντικείμενο, μου ήρθε φτηνότερα από το αν έπαιρνα εδώ αντίστοιχο)

 

2) αξίας 1,5$, πολύ μικρό ακανόνιστο, 0€ τελωνείο

 

3) αξίας 21$, μικρό ακανόνιστο, 0€ τελωνείο

 

4) αξίας 1,5$, μικρό ακανόνιστο, 0€ τελωνείο

 

5) αξίας 16,80$, μεγάλο ακανόνιστο, 0€ τελωνείο

 

6) αξίας 4$, μέτριο ακανόνιστο, 0€ τελωνείο

 

Το κυριότερο μείον της όλης κατάστασης για μένα είναι η καθυστέρηση στη παράδοση. Θα ενημερώσω και για τα υπόλοιπα 4 που περιμένω, τα δύο αρκετά πιο ακριβά από τα παραπάνω (ελπίζω όμως με την ίδια τύχη).

Επεξ/σία από PCharon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα παρελαβα μια action camera που ειχα παραγγειλει απο κινα.αγορα καπου στα 32$ αν θυμαμαι καλα.σημερα παρελαβα με επιπλεον τελη

24,60 ευρω.η συσκευασια δεν ηταν ανοιγμενη.την κοστολογησαν στα 40 ευρω και προσθεσαν οτι ηθελαν μετα.

 

post-76546-0-88991200-1503304525_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά από Αμερική, προϊόν ανύπαρκτο στην Ελλάδα:

 

CIF άνω των 1,000 ευρώ δείχνει τέλος εκτελωνισμού 50 + 3 + 15, με τελική τιμή τα 68. Μόλις σήμερα μου εκτελώνησαν 1,100 ευρώ αγορά για έξτρα 255. 

 

Φωτογραφία του τελικού ποσού εκτελωνισμού δίπλα στην πρόσφατη τιμολογιακή ανακοίνωση εκτελωνισμού από τα ΕΛΤΑ, δε τη δέχτηκαν ούτε ΜΜΕ, για να φανταστεί κάποιος το πόσο βαθιά ριζώνει η σαπίλα εδώ.

 

Σκανδιναβικές χώρες με άθλιο κλίμα έχουν υψηλά ποσοστά αυτοκτονιών, απορώ γιατί εμείς δεν έχουμε υψηλά ποσοστά δολοφονιών. 

 

Καιρός δεν είναι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...