Προς το περιεχόμενο

Κλειδιά αυτοκινήτου - Απορίες


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. Διάβασα απ την αρχή το θέμα μπας και βρω άκρη, αλλά εξακολουθώ να έχω απορίες.

'Υστερα από πρόσφατη μετακόμιση, ακόμα ψάχνω (9 μήνες τώρα! ) πού έχω χώσει το δεύτερο κλειδί του renault scenic (2002). Επειδή άρχισα να φοβάμαι μη χάσω το ένα που έχω πριν βρω το άλλο, αποφάσισα να κινηθώ. Τυχαίνει να μου βρίσκεται ένα κλειδί όμοιας κατασκευής από renault megane ίδιας εποχής. Άνοιξα λοιπόν και τα δύο και είδα ότι και εσωτερικά είναι πανομοιότυπα.

Γκούγλαρα αρκετά, είδα βιντεάκια, πιστεύω ότι έχω κατανοήσει τουλάχιστο τα βασικά.  Σαν πρώτη κίνηση παράγγειλα από ebay (αγγλία) κλειδί (κέλυφος και λάμα) το οποίο θα πάω σε κλειδαρά να μου το αντιγράψει (τις εγκοπές της λάμας). Σκοπεύω να μεταφέρω στο νέο κλειδί όλο το περιεχόμενο του κλειδιού του megane. Τσιπάκι του immobilizer, πλακέτα του κεντρικού κλειδώματος, μπαταριούλα (ευκαιρία για αλλαγή) και ελάσματα. Και τώρα τα δύσκολα:

μπορώ να κλωνοποιήσω μόνος μου το κλειδί; Αν έχω καταλάβει καλά, το κεντρικό κλείδωμα "συγχρονίζεται" σχετικά εύκολα. Έχω από παλιά έναν οδηγό στα αγγλικά και πιστεύω να βγάλω άκρη. Εξάλλου όταν βγαίνει η μπαταρία, έτσι κι αλλιώς δεν χάνεται ο "συγχρονισμός"; (αν το λέω σωστά). Με το τσιπάκι του immobilizer όμως τι γίνεται; Διάβασα ότι πρέπει να έχω έναν κωδικό pin του immobilizer, που όμως δεν...ξέρω αν τον έχω. Στα χαρτιά του αυτοκινήτου υπάρχουν κάποια νούμερα, αλλά δεν βρίσκω κανένα 8ψήφιο, που μάλλον χρειάζεται. Το μάλλον το λέω επειδή κάτι τέτοιο διάβασα.

Ερωτήσεις:

1.  Μπορεί το κλειδί να διαβάσει από το αυτοκίνητο και με κάποιον τρόπο να προγραμματιστεί πάνω στο αυτοκίνητο το τσιπ του immobilizer; Αν ναι, χρειάζεται κάποιος εξοπλισμός;  OBD bluetooth αντάπτορα έχω, αλλά τον χρησιμοποίησα μια φορά μόνο για να...παίξω (χάζεψα ενδείξεις-τίποτα περισσότερο). Μπορώ με αυτόν να μάθω από το αυτοκίνητο το κωδικό pin του immobilizer; Αν έχω καταλάβει καλά, γίνεται (με κάποιο OBD πρόγραμμα προφανώς).

2. Καμιά ιδέα για το που να ψάξω τέτοιες πληροφορίες, έστω και στα αγγλικά και γερμανικά (ήμουν γραμμένος σε scenic forum.de αλλά με διέγραψαν μάλλον οι φρίτσηδες-ήμουν ανενεργός, διάβαζα μόνο).

3. Υπάρχει...ελπίς να γλιτώσω τον κλειδαρά και αν όχι πόσο θα μου κοστίσει ο προγραμματισμός του κλειδιού; (μερικός ή πλήρης).

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον μπει στον κόπο να ασχοληθεί.

Επεξ/σία από ssotoss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 209
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, ssotoss είπε

Καλησπέρα σε όλους. Διάβασα απ την αρχή το θέμα μπας και βρω άκρη, αλλά εξακολουθώ να έχω απορίες.

'Υστερα από πρόσφατη μετακόμιση, ακόμα ψάχνω (9 μήνες τώρα! ) πού έχω χώσει το δεύτερο κλειδί του renault scenic (2002). Επειδή άρχισα να φοβάμαι μη χάσω το ένα που έχω πριν βρω το άλλο, αποφάσισα να κινηθώ. Τυχαίνει να μου βρίσκεται ένα κλειδί όμοιας κατασκευής από renault megane ίδιας εποχής. Άνοιξα λοιπόν και τα δύο και είδα ότι και εσωτερικά είναι πανομοιότυπα.

Γκούγλαρα αρκετά, είδα βιντεάκια, πιστεύω ότι έχω κατανοήσει τουλάχιστο τα βασικά.  Σαν πρώτη κίνηση παράγγειλα από ebay (αγγλία) κλειδί (κέλυφος και λάμα) το οποίο θα πάω σε κλειδαρά να μου το αντιγράψει (τις εγκοπές της λάμας). Σκοπεύω να μεταφέρω στο νέο κλειδί όλο το περιεχόμενο του κλειδιού του megane. Τσιπάκι του immobilizer, πλακέτα του κεντρικού κλειδώματος, μπαταριούλα (ευκαιρία για αλλαγή) και ελάσματα. Και τώρα τα δύσκολα:

μπορώ να κλωνοποιήσω μόνος μου το κλειδί; Αν έχω καταλάβει καλά, το κεντρικό κλείδωμα "συγχρονίζεται" σχετικά εύκολα. Έχω από παλιά έναν οδηγό στα αγγλικά και πιστεύω να βγάλω άκρη. Εξάλλου όταν βγαίνει η μπαταρία, έτσι κι αλλιώς δεν χάνεται ο "συγχρονισμός"; (αν το λέω σωστά). Με το τσιπάκι του immobilizer όμως τι γίνεται; Διάβασα ότι πρέπει να έχω έναν κωδικό pin του immobilizer, που όμως δεν...ξέρω αν τον έχω. Στα χαρτιά του αυτοκινήτου υπάρχουν κάποια νούμερα, αλλά δεν βρίσκω κανένα 8ψήφιο, που μάλλον χρειάζεται. Το μάλλον το λέω επειδή κάτι τέτοιο διάβασα.

Ερωτήσεις:

1.  Μπορεί το κλειδί να διαβάσει από το αυτοκίνητο και με κάποιον τρόπο να προγραμματιστεί πάνω στο αυτοκίνητο το τσιπ του immobilizer; Αν ναι, χρειάζεται κάποιος εξοπλισμός;  OBD bluetooth αντάπτορα έχω, αλλά τον χρησιμοποίησα μια φορά μόνο για να...παίξω (χάζεψα ενδείξεις-τίποτα περισσότερο). Μπορώ με αυτόν να μάθω από το αυτοκίνητο το κωδικό pin του immobilizer; Αν έχω καταλάβει καλά, γίνεται (με κάποιο OBD πρόγραμμα προφανώς).

2. Καμιά ιδέα για το που να ψάξω τέτοιες πληροφορίες, έστω και στα αγγλικά και γερμανικά (ήμουν γραμμένος σε scenic forum.de αλλά με διέγραψαν μάλλον οι φρίτσηδες-ήμουν ανενεργός, διάβαζα μόνο).

3. Υπάρχει...ελπίς να γλιτώσω τον κλειδαρά και αν όχι πόσο θα μου κοστίσει ο προγραμματισμός του κλειδιού; (μερικός ή πλήρης).

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον μπει στον κόπο να ασχοληθεί.

Όποτε ανανεώσεις το ασφαλιστήριο του αυτοκινήτου σου, επέλεξε ασφαλιστική που ασφαλίζει και το κλειδί σου…

Θα δηλώσεις ότι το έχασες… και θα σε αποζημιώσει για να αγοράσεις ολοκαίνουργιο από την αντιπροσωπία… και για τις μόντες που λες θα έχεις όσο χρόνο θέλεις να πειραματιστείς…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τη συμβουλή, αλλά το ασφαλιστήριο θα το ανανεώσω τον επόμενο...Αύγουστο! Μέχρι τότε πρέπει να βρω μια λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ έχασα τα κλειδιά ενός Hyundai i30 και ψάχνοντας έπεσα σε αυτό το site www.keyman.gr στο Γαλάτσι. Μέσα σε 2 ώρες μου έφτιαξε καινούργιο κλειδί! Απόλυτα ευχαριστημένος και μπράβο στα παιδιά. Και κάνουν τα πάντα από αντιγραφές κλειδιών, προγραμματισμό immobilizer κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, onikoseimai είπε

Εγώ έχασα τα κλειδιά ενός Hyundai i30 και ψάχνοντας έπεσα σε αυτό το site www.keyman.gr στο Γαλάτσι. Μέσα σε 2 ώρες μου έφτιαξε καινούργιο κλειδί! Απόλυτα ευχαριστημένος και μπράβο στα παιδιά. Και κάνουν τα πάντα από αντιγραφές κλειδιών, προγραμματισμό immobilizer κλπ...

Πόσο κόστισε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/10/2019 στις 5:35 ΜΜ, turbat0s είπε

Πόσο κόστισε?

τωρα την εκανε τη διαφημιση...μεχρι να ξαναμπει, εχει καιρο... :D 

λογικα 80€ εως 150€ εαν τα ειχε χασει ολα τα κλειδια. εαν του εβγαλε νεο με τηλεχειρισμο 80 εως 100. εαν του εβγαλε νεο, απλο 40~60.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, πολύ καιρό έχω να μπω, έπεσα όμως κατά λάθος εδώ και είπα να γράψω την εμπειρία μου. Να πω την αλήθεια δεν θυμάμαι πόσο κόστισε, πάει πολύς καιρός. Μια ερώτηση όμως στο μαγαζί δεν είναι δύσκολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά,  έχω χάσει το κλειδί με τηλεχειρισμο/κεντρικό κλείδωμα και έχω μόνο το αλλο, που είναι η λαμα με το τσιπάκι ιμμο. Το αμάξι είναι ένα Α160 του 98, και στην αντιπροσωπεία μου είπαν για 250€ (για καινουριο με τηλεχειρισμο που θα ερθει απο Γερμανια) και ότι υπάρχει περίπτωση και να μην το βγαζουν πλεον.

Σε κλειδαραδες που ρώτησα, μου είπαν 2 πράγματα, πρώτον ότι το απλο με το ιμμο το αντιγράφουν με κόστος 50-80€, και δεύτερον ένας εξ αυτών μου πρότεινε να βάλουμε συναγερμό που θα έχει τηλεχειρισμο για κεντρικό κλείδωμα κλπ.

Αρχικά τι προτείνετε από τα 2 και Επίσης αν ξέρετε κάποιον β. Ελλάδα, Θεσσαλονίκη και περίχωρα που να μπορεί να προγραμματίσει κλειδί με τηλεχειρισμο στον εγκέφαλο.

@mclein² θα με ενδιέφερε η άποψή σου

Ευχαριστώ πολύ 

Επεξ/σία από vins
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mclein² είπε

τωρα την εκανε τη διαφημιση...μεχρι να ξαναμπει, εχει καιρο... :D

Ναι, έχεις δίκιο, ήταν διαφήμιση. Δεν τους ξέρω και ούτε ποσοστά από τις πωλήσεις παίρνω. Απλά με έβγαλε από μια δύσκολη θέση και συζητώντας με άλλους, άκουσα πολλές ιστορίες για μη επαγγελματίες στο χώρο. Ένιωσα λοιπόν την ανάγκη να το μοιραστώ...

Επειδή μου έγραψαν το ίδιο και σε ένα άλλο νήμα, διέγραψα το link από εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, vins είπε

Καλησπέρα παιδιά,  έχω χάσει το κλειδί με τηλεχειρισμο/κεντρικό κλείδωμα και έχω μόνο το αλλο, που είναι η λαμα με το τσιπάκι ιμμο. Το αμάξι είναι ένα Α160 του 98, και στην αντιπροσωπεία μου είπαν για 250€ (για καινουριο με τηλεχειρισμο που θα ερθει απο Γερμανια) και ότι υπάρχει περίπτωση και να μην το βγαζουν πλεον.

Σε κλειδαραδες που ρώτησα, μου είπαν 2 πράγματα, πρώτον ότι το απλο με το ιμμο το αντιγράφουν με κόστος 50-80€, και δεύτερον ένας εξ αυτών μου πρότεινε να βάλουμε συναγερμό που θα έχει τηλεχειρισμο για κεντρικό κλείδωμα κλπ.

Αρχικά τι προτείνετε από τα 2 και Επίσης αν ξέρετε κάποιον β. Ελλάδα, Θεσσαλονίκη και περίχωρα που να μπορεί να προγραμματίσει κλειδί με τηλεχειρισμο στον εγκέφαλο.

@mclein² θα με ενδιέφερε η άποψή σου

Ευχαριστώ πολύ 

αν πηγαινεις Κατερινη, ψαξε τον Πατσιοδημο (Νικος). 

θεωρω οτι κλειδι με τηλεχειρισμο βγαινει διαβαζοντας απο τον εγκεφαλο κι ας ειναι παλιο το αμαξι.

15 λεπτά πριν, onikoseimai είπε

Ναι, έχεις δίκιο, ήταν διαφήμιση. Δεν τους ξέρω και ούτε ποσοστά από τις πωλήσεις παίρνω. Απλά με έβγαλε από μια δύσκολη θέση και συζητώντας με άλλους, άκουσα πολλές ιστορίες για μη επαγγελματίες στο χώρο. Ένιωσα λοιπόν την ανάγκη να το μοιραστώ...

Επειδή μου έγραψαν το ίδιο και σε ένα άλλο νήμα, διέγραψα το link από εκεί.

απ'το 2003 μελος & εγραψες μετα απο 16 χρονια...κυριακη, τυχαια σ'ενα ημι-πεθαμενο θρεντ που τελευταια απαντηση ηταν προ 10ημερου. 

ομολογω οτι με επεισες !

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν παω να παρκαρω Αθηνα τις λιγες φορες που ανεβαινω χρησιμοποιω το εφεδρικο πλαστικο κλειδι και να μου το ζητησουν το δινω.....αν το αντιγραψει και με βρει ας το παρει,επισης

δεν αφηνω χαρτια,αδειες διπλωμα οτιδηποτε που να δειχνει που μενω.....

καλο ειναι να ξερουμε οτι το τουτου ανοιγει και χειροκινητα γιατι ενας φιλος μου εμεινε απο μπαταρια αλλα το κλειδι δεν το εβαλε στη πορτα να ανοιξει ,περιμενε την εξπρες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, kostasbm είπε

οταν παω να παρκαρω Αθηνα τις λιγες φορες που ανεβαινω χρησιμοποιω το εφεδρικο πλαστικο κλειδι και να μου το ζητησουν το δινω.....αν το αντιγραψει και με βρει ας το παρει,επισης

δεν αφηνω χαρτια,αδειες διπλωμα οτιδηποτε που να δειχνει που μενω.....

καλο ειναι να ξερουμε οτι το τουτου ανοιγει και χειροκινητα γιατι ενας φιλος μου εμεινε απο μπαταρια αλλα το κλειδι δεν το εβαλε στη πορτα να ανοιξει ,περιμενε την εξπρες

Διχως immobilizer, μπορει να βαλει μπροστα το αμαξι, αν εχει αντιγραψει το 'απλο' κλειδι παρκαρισματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Καλησπέρα και απο εμένα και συγνώμη για την νεκρανάσταση του θέματος αλλά έχω κάποιες απορίες

Εχω ενα grande Punto του 2007,πριν 6 χρόνια χαλασε το ξεχωριστό τηλεκοντρόλ για τον συναγερμό και απλα αποσυνδεσα τα καλώδια και το άφησα χωρίς συναγερμό

Τώρα μου μπήκε να πάρω ενα συναγερμό καινουργιο αλλά δε βγάζω ακρη, βρήκα φτηνούς με 15-20 ευρώ σε κινεζοσαιτ απλά θέλω να ξέρω τα εξής

1)Στην περιγραφή γράφει οτι εχει immobilizer relay , αυτο τι σημαίνει;οτι έρχεται με δικό του immobilizer πράγμα που δε θέλω η ότι μπορεί να συνεργαστεί με το immobilizer του αυτοκινήτου;

2) ενδεικτικό κόστος για να περαστεί?

3) δείχνει οτι έρχεται με δυο remote αλλά τα remote στην φωτογραφία δείχνουν και αναδιπλούμενο κλειδί, εκεί πάω στην πρώτη απορία μου μήπως δηλαδή έρχεται με νέο immobilizer άρα νέο κλειδί

Γελοίες χαζές ερωτήσεις αλλά είμαι άσχετος, μακάρι να μπορούσα να βρώ απλά τηλεκοντρόλ να γλιτώσω από όλα αυτά αλλά τρέχα γυρευε, συναγερμός αντιπροσωπείας του 2007 που ούτε την μάρκα δε ξέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Παιδια Ψαχνω αντικλειδι ΙΧ οπελ Corsa D μοντελο του 2016 το απλο οχι αυτο με την Απο αποσταση κλειδαρια .....ξερετε ποσο στοιχιζει και απο που θα μπορουσα να κανω απο αποσταση Παραγγελια αντικελιδιου???

 

το απλο αυτο που πρεπει να εχω σε περιπτωση που κλειδωθει ή μεινω απο τα πρωτα κλειδια διχως αποσταση τηλεχειροσμο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...